Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

austria + germania + 1 zi franta 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Salutare tuturor

Tocmai m-am intors din concediu si am zis ca poate cineva gaseste informatii necesare din vacanta noastra. Vacanta a decurs astfel
- ziua 1 - Bucuresti - Timisoara - Paprika
- ziua 2 Paprika - Manastirea Melk (am revazut-o) - sankt Johan in Tirol (locul unde am dormit 7 nopti)
- ziua 3 sankt Johan in Tirol - Salzburg: tur al orasului (revedere) - sankt Johan in Tirol
- ziua 4 sankt Johan in Tirol - Wattens (muzeul Swarowski ) - castelul Tratzberg - castelul Kuffstein - sankt Johan in Tirol
- ziua 4  si 5 ploaie stat in sankt Johan in Tirol la piscina si statiune: piscina excelenta, acces gratuit pe baza unui voucher dat de hotel
- ziua 6 sankt Johan in Tirol - Prien - Castelul Herrenchiemsee - insula Fraulenchimsee- Prien - sankt Johan in Tirol
- ziua 7 sankt Johan in Tirol - Konigsee - Berchesgaden (cand am ajuns sus au venit norii asa ca nu am apucat sa vedem peisajul) - sankt Johan in Tirol
- ziua 8 sankt Johan in Tirol - plecare spre Germania - Friedrichshaffen (muzeul Zeppelinului - daca nu esti in zona, nu merita ocolul, dupa parerea mea) - Rust
- ziua 9 Rust - Colmar (Franta) - Rust
- ziua 10 si 11 Rust (Europa park) si plecarea spre Stuttgart
plecare Stuttgart - Arad - Bucuresti
Dintre toate locatiile vizitate, cel mai mult mi-a placut in Colmar

Daca doreste cineva informatii mai detaliate despre ceva anume, va rog sa intrebati

toate bune

#2
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Postezi, te rog, niste impresii despre Europa Park in topicul alaturat//dedicat? Multumesc!
Specifica, te rog, si varsta copulului/copiilor.

Edited by mdt, 08 July 2013 - 12:05.


#3
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
ok, raspund acolo pentru Europa park

#4
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Salut, pe mine ma intereseaza orasul Colmar (in mod deosebit pe unde lasi masina) ca sa ajungi in zona canalului (canalelor)-presupun ca pe acolo este atmosfera mai deosebita, desi oraselul in sine promite.Ceva must see? Preturi la mancare traditionala, ceva tips vis-a-vis de acest aspect? Mersi

#5
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
in Colmar eu am parcat la Parking Scheurer - Kestener: parcare gratuita in partea dreapta cum intri din Rue de Ancetres; atentie, la cea din stanga se plateste!!!!
ref la canale, e frumos dar nu e spectaculos (cel putin din punctul meu de vedere); "mica Venetie" cum o numesc e reprezentata de fapt de vreo 3 canale destul de mici, dintre care unul, de langa muzeul Unterlinden era secat si emana un miros neplacut de alge
eu am ajuns duminica dimineata pe la 10.30 si am gasit loc (era destul de libera); seara pe la 6 cand am plecat, parcarea era full
de aici pana in zona canalelor, prin zona pietonala, faci cca 25 minute
must see: hmmm, greu de ales; ca idee, este cam in genul centrului vechi din Bucuresti, numai ca mult mai mare si mai frumosa; gasesti frecvent case vechi de 500 - 600 ani (eu tot aveam senzatia ca o sa apara de dupa colt si muschetarii Posted Image);
ce mi-a placut mie: muzeul Unterlinden (o surpriza foarte frumoasa, nu ma asteptam sa fie chiar asa): este un fel de muzeu al Alsaciei; catedrala Saint Martin intr-un still gotic pur; muzeul jucariilor daca esti cu copii, dar interesant si pentru oameni mari; interesanta si biserica dominicana; oricum toata zona pietonala (atat cat am vazut-o eu) mi s-a parut foarte interesanta; am vazut ca poti plati bilet la un fel de trenulet (cum sunt cele de pe la mare) si te plimba cu ghid prin zonele de interes
in continuare ai un link catre centrul lor de turism http://www.ot-colmar.fr/en/booklets de unde poti descarca harta centrului orasului
mancare traditionala nu am mancat (nu am stat decat un pranz acolo) dar am mancat ceva paste cu fructe de mare undeva la 10-12 euro portia, satioasa si foarte buna, ca locatie in zona pietonala, undeva in buricul targului; banuiesc ca daca stai mai mult, poti gasi locatii si mai bune atat ca amplasare cat si ca bani.

Edited by bogwol, 11 July 2013 - 08:43.


#6
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Revin si eu cu o intrebare: in Austria si Germania cam care era procentajul populatiei costumate in burqa ? Posted Image


#7
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
am vazut foarte putini, sub 10 persoane in 2 saptamani. Probabil ceilalti erau in civil :)

#8
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Suuuper! In civil :) nu ma deranjeaza.

#9
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
faza haioasa e ca pe cele in burka le-am vazut in Europa Park! Oare islamul nu le interzice si distractia?Posted Image

#10
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Posted Image

#11
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,541
  • Înscris: 14.04.2008

View Postmarcopolo80, on 10 iulie 2013 - 20:34, said:

Salut, pe mine ma intereseaza orasul Colmar (in mod deosebit pe unde lasi masina) ca sa ajungi in zona canalului (canalelor)-presupun ca pe acolo este atmosfera mai deosebita, desi oraselul in sine promite.Ceva must see? Preturi la mancare traditionala, ceva tips vis-a-vis de acest aspect? Mersi

noi am stat la hotel turenne si in fata hotelului dar si vizavi parcarea era gratuita . mai e o parcare mare , pe rue turenne , partial free . uite aici harta , sper sa-ti fie utila nu numai pt parcare . http://colmar.ingeni...ANCOLMAR-UK.pdf

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate