Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce parere aveti de emisiunea ,,Ancient Aliens"/Extraterestri antici?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

Poll: .... (87 member(s) have cast votes)

Credeti ca e adevarat sau nu ce spun aia acolo?

  1. Da, 100% (22 votes [25.29%])

    Percentage of vote: 25.29%

  2. Poate doar o parte... (47 votes [54.02%])

    Percentage of vote: 54.02%

  3. Deloc. Sunt doar prostii! (18 votes [20.69%])

    Percentage of vote: 20.69%

Vote Guests cannot vote

#37
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View PostNASTYPRIMUL, on 12 iulie 2013 - 00:42, said:

-Noi oamenii parca sintem cazuti....din cer.
-Nu se poate sti daca daca am ajuns asa evoluand ori am fost candva ,,cazuti'', dar sant convins ca santem...decazuti

Edited by Arayan, 12 July 2013 - 21:52.


#38
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
A venit martienii sau nu ?

#39
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postpetre69, on 12 iulie 2013 - 21:53, said:

A venit martienii sau nu ?

-De martienii din ziua 2-a nu am auzit,poate te referi la..sambatarii de ziua 6-a...Posted Image

Edited by Arayan, 12 July 2013 - 22:00.


#40
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Teme care m-au impresionat si m-au facut sa imi pun un semn de intrebare:

1. In israel am inteles ca exista sub nu stiu ce moschee un bloc de piatra de cateva sute sau mii de tone, in orice caz cred cel mai mare obiect antic ca si piesa in sine. Ca ce chestie sa se faca asa ceva?

2. In india parca este un lacas de cult cred sapat si sculptat in stanca. Mie mi se pare acolo munca a mii de oameni toti de specialitate nu neica nimeni. Perfectiunea cu care a fost executata lucrarea si dispunerea ei in interior cere existenta unui proiect de arhitectura avansat si ma gandesc eu si folosirea unei aparaturi avansate tehnologic.

3. Cam in toate siturile arheologice de pe tot globul apare dispunerea constructiilor dupa forma sistemului solar sau al unor constelatii. De unde sa stii cum arata planetele(toate, nu doar cele vizibile) fara sa folosesti tehnologie.

4. Harta antica in care se arata forma solului de sub polul nord. wtf.

5. Cam peste tot in lume intalnim cam aceeasi tema, dzeu sau fiinte din cer au venit, au creat omul si etc... De fapt biblia ce este pana la urma? Care este pana la urma diferenta dintre dumnezeu si un extraterestru? Din pdv al serialului se poate spune ca intr-un fel toti credinciosii cred in extraterestrii.

Edited by republicall, 10 August 2013 - 22:24.


#41
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postrepublicall, on 10 august 2013 - 22:22, said:

2. In india parca este un lacas de cult cred sapat si sculptat in stanca. Mie mi se pare acolo munca a mii de oameni toti de specialitate nu neica nimeni.
Te inseli, este in Caracal parca acel lacas, cred sapat si sculptat nu in stanca ci in lava plasmatica. Mie mi se pare acolo munca a mii de olteni, toti de specialitate, nu neica nimeni.
Parerea mea e ca oltenii sunt urmasii acestor extraterestri, care apar si in Biblie, sub forma de ingeri, care au sapat un tunel de la Caracal pana in Egipt, parca, nu sunt sigur, mi se pare mie, dar pe undeva trebuie sa fie o samanta de adevar, ca fara foc nu iese abureala, vorba ceea.
Plus de asta, modu cum is aruncate lucrurile prin curtile oltenilor, dupa forma sistemului solar sau a unor constelatii, apare si in hartile antice cu polu nord peste solul polului sud, limba mica peste limba mare, deci ce au oltenii prin curte n-ar fi posibil fara existenta unor aparate de o tehnologie avansata tehnologic. wtf. lol kotkodak.

Edited by criztu, 11 August 2013 - 01:44.


#42
zircon

zircon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.03.2004
primele 3 episoade sunt electrizante si socante. daca nu esti batut in creierul muntilor si ancorat tare in "real", iti dai seama ca evidentele au logica. se mai exagereaza pe ici pe colo, de umplutura, dar e ceva. tehnologia actuala nu e prea in stare sa reproduca ce faceau fiintele alea din trecut ....evolutia genetica umana nu are nicio logica etc etc

Edited by zircon, 12 August 2013 - 22:02.


#43
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Să zicem (de dragul adâncirii misterului) că într-adevăr acele construcţii s-au efectuat cu o tehnologie mult prea avansată pentru timpurile alea, ba chiar şi pentru astea.
Rămân totuşi câteva întrebări:
- de ce nu s-a găsit nicio urmă a respectivei tehnologii?
- de ce nu există nicio referinţa, chiar în "sculpturile" lor la asemenea tehnologii?
- de ce mayaşii/aztecii etc nu cunoşteau/foloseau roata?
- de ce asemenea tehnologii au fost folosite doar la construcţii şi nu la înarmare? Aztecii foloseau ca arme bâte de lemn de care erau legate sau erau încastrate pietre de obsidian.

#44
zircon

zircon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.03.2004
si producatorii serialului au multe intrebari pe care si le pun. lumea cu siguranta era altfel atunci decat cea pe care o stim noi acum. suntem inclinati sa proiectam realitatea zilelor noastre in acele vremuri, e normal. poate nu aveau nevoie de arme, poate nu aveau nevoie de roata, poate tehnologiile respective erau ale altcuiva etc.

#45
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
http://youtu.be/CXPNpRhNmA4?t=3m51s

Pana apar episoade noi va mai puteti delecta cu inregistrari radio din emuisiunea coast to coast am. Sunt pe aceeasi lungime de unda. Par credibile discutiile dar cine poate stii Posted Image

#46
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View Postzircon, on 13 august 2013 - 19:19, said:

si producatorii serialului au multe intrebari pe care si le pun. lumea cu siguranta era altfel atunci decat cea pe care o stim noi acum. suntem inclinati sa proiectam realitatea zilelor noastre in acele vremuri, e normal. poate nu aveau nevoie de arme, poate nu aveau nevoie de roata, poate tehnologiile respective erau ale altcuiva etc.

Poate nici nu existau oameni.
Curios că nici conchistadorii nu au relatat despre tehnologii nemaivazute.
Dar poate nici conchistadorii nu erau oameni.

#47
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postsfantu.dracu, on 13 august 2013 - 20:54, said:

Poate nici nu existau oameni.
Curios că nici conchistadorii nu au relatat despre tehnologii nemaivazute.
Dar poate nici conchistadorii nu erau oameni.
Conchistadorii au relatat existenta unui extraterestru omnipotent  Posted Image  sa nu uitam detaliile astea minore

#48
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Urmaresc emisiunea cand o prind, nu am facut un cult din ea, dar au teorii interesante. Insa, desi sunt adeptul existentei extraterestrilor, antici si moderni, logica emisiunii e cateodata de genul "mergi la pescuit inseamna ca esti homosexual", ceea ce o face prea putin credibila. Pacat ca au manelizat/americanizat un subiect de altfel foarte interesant.

Edited by chris_t, 13 August 2013 - 21:34.


#49
zircon

zircon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 05.03.2004
Facand abstractie de unele exagerari comercial-publicitare, mie mi-a placut serialul.

In esenta punctele forte ale sustinatorilor teorii extraterestrilor antici sunt:

De ce spune Enoh in textele apocrife: "Eu am fost, eu am vazut...am fost in cer"?

De ce se spune in Vechiul Testament: "Zeii au coborat de cateva ori pe pamant"?

Decembrie 2004: Howard Medical Institute din cadrul Universitatii Chicago stabileste ca inteligenta umana nu este datorata evolutiei. Cu 50000 ani in urma, genele omului primitiv au suferit o schimbare majora, intr-o perioada scurta de timp. Care e explicatia?

FOX P2 este o gena a genomului uman care diferentiaza complet omul de animale, responsabila de aparitia limbajului. Care este originea acesteia?

De unde avea civilizatia Maya notiuni despre schimbarea axei de rotatie a Pamantului in spatiu numita PRECESIE care se concluzioneaza in 26000 ani?

Cine a realizat Puma Punku si Tiahuanaco cu 17000 de ani in urma daca omul era primitiv?

Annunaki = in sumeriana "cei care au venit din cer"

De ce se spune in Vechiul Testament: "D-zeu l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea NOASTRA"?

HAR1 este o zona a genomului uman caracteristica NUMAI omului din care ia nastere creierul nostru.

S-a descifrat 5% din ADN-ul uman, suficient ca rasa umana sa existe. Restul de 95% la ce foloseste?

Sursa de inspiratie a Bibliei au fost scrierile sumeriene (cele 21000 placute)

ADAM in ebraica = OM. ADAMU in sumeriana = primul OM

De ce existau in Africa de Sud exploatari miniere acum 100000 ani?

Se pare ca Consiliul de la Nicea a distrus foarte multe teste apocrife care vorbeau despre ET. De ce?

Saurith a cosntruit Marea Piramida. Saurith = Enoh in ebraica, cel care afirma ca a fost in cer.

De ce Marea Piramida are laturile orientate in directia punctelor cardinale si e pozitionata in centrul maselor terestre si cum stiau vechii egipteni sa faca asta daca ei au facut-o?

Dogonii s-au stabilit in Mali acum 1000 de ani i.e.n., asupriti religios din Egipt. Zeul lor provine dintr-o anumita stea din constelatia Orion si se cheama AMMA. Aceasta stea se numeste Sirius B, imposibil de vazut cu ochiul liber. De unde stiau ei despre existenta unei stele care nu se vede cu ochiul liber?

Edited by zircon, 13 August 2013 - 23:36.


#50
1618

1618

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.06.2013
Avand in vedere constructiile aflate pe mai multe continente, unele imposibil de replicat utilizand cunostintele actuale, cred pe Terra au fost civilizatii care au depasit nivelul actual. In Biblie se gasesc descrieri ale intalnirilor dintre reprezentanti ai civilizatiilor aflate pe trepte diferite ale dezvoltarii, vezi Ezekiel/Ieremia, dar si descrieri ale unor obiecte hi-tech realizate de reprezentati ai unor civilizatii inferioare.

Povestea omului care traia acum mii de ani incapabil sa realizeze constructiile pe care noi le vedem prin Egipt, America Centrala, America de Sud, etc, e o poveste de adormit copiii.

#51
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Emisiunea ii buna dar din pacate nu vorbeste decat de Anunnaki. La ora actuala sunt cunoscute cam 58 rase de extraterestrii care au vizitat de-a lungul timpului pamantul. De restul nu se vorbeste aproape deloc. Mai bine vorbeau de rasa Reptilienilor ca astia sunt de zeci de mii de ani pe pamant si nu au de gand sa pleca. Dar deh, ar supara multa "lume" de aia vorbesc de unii care nu pot venii deac o data la 4000 de ani si care au plucat de mult de aici...asta ca sa nu-i supere pe restul 57 Posted Image

Edited by Clovis, 06 December 2013 - 16:33.


#52
Onatah998

Onatah998

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.03.2014
Am inceput si eu de ceva timp sa urmaresc emisiunea, mi s-a parut destul de interesanta. Am inceput sa citesc cateva carti ale lui Von Daniken, intradevar unele explicatii sunt cam exagerate, dar altele au o baza destul de solida. M-am gandit sa incep sa studiez "cartile sfinte" a fiecarei religii, sa incerc sa gasesc lucruri comune, desi ei chiar fac referire la cateva, dar asa ma lamuresc eu. As dori sa conving pe cativa dintre voi sa mi se alature, sa incercam sa gasim cat mai multe informatii despre ceea ce vorbesc ei in emisiune si sa le discutam aici mai in detaliu, fiecare cum are timp.

#53
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Nu prea am timp dar pe cat pot te ajut.

#54
Onatah998

Onatah998

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.03.2014
Urmarind emisiunea, mi-am notat niste titluri pe care ai putea sa le rasfoiesti in timpul liber, nici eu nu am foarte mult timp liber dar o sa incerc sa studiez si cand voi gasi lucruri comune le voi prezenta aici. Kebra Nagast (sau Cartea Slavei Regilor Etiopiei) este o cronică istorică a regilor etiopieni care are începuturile pe timpul regelui Menelik I, fiul regelui Solomon și al reginei din Saba și conține o serie de datini ale regilor etiopieni; Coranul (arabă: القرآن al-Qur'ān, „Citire”, „Recitare”, derivat de la verbul qara’a „a citi”, „a recita cu voce tare”) este cartea sacră a tuturor musulmanilor și cuprinde revelațiile făcute de Dumnezeu (arabă: ألله Allāh), prin intermediul îngerului Ğibrīl (Gavril, Gabriel), profetului Muhammad, direct în limba arabă; Talmudul, numit în mod tradițional Shas (ש״ס, o abreviere ebraică a lui shisha sedarim, cele „șase ordine” ale Torei orale), este un text central al iudaismului rabinic, compus din Mișna și Ghemara. Este o compilație a opiniilor docte acumulate în scris până la sfârșitul secolului V e.n; Tripiṭaka (Pali: Tipitaka) is a Pali word meaning Three Baskets. It is the traditional term used by Buddhist traditions to describe their various canons of scriptures.[1] The expression Three Baskets originally referred to three receptacles containing the scrolls on which the Buddhist scriptures were originally preserved.[citation needed] Hence, the Tripiṭaka traditionally contains three "baskets" of teachings: a Sūtra Piṭaka (Sanskrit; Pali: Sutta Pitaka), a Vinaya Piṭaka (Sanskrit & Pali) and an Abhidharma Piṭaka (Sanskrit; Pali: Abhidhamma Piṭaka); Bhagavad Gita (în limba sanscrită: भगवद्‌गीता - Bhagavad Gītā, "Cântarea lui Dumnezeu" sau "Cântecul divin"[1]) este un vechi text epic sanscrit cuprinzând 700 de versete (sau 701 după unele recenzii) din Mahabharata (sau Mahabharata); Cartea lui Enoh este una dintre cele mai vechi scrieri biblice, care a fost scoasă din Biblia canonică, fiind catalogată apocrifă de către teologi; Biblia (din lb. greacă βιβλίον, pl. βιβλία -cărți) se referă la scripturile sacre din iudaism și creștinism. Aceste scripturi sunt compilații ale unor documente separate (numite „cărți”) scrise într-un interval de timp de circa 1000 de ani.[1] Numai Vechiul Testament are circa 100-150 scriitori diferiți,[2] provenind din intelectualitatea aflată în serviciul conducătorilor politici.[3] Cărțile sale au fost publicate separat și adunate în secolele I-II e.n. pentru a forma prima Biblie ebraică, Tanach, iar mai târziu, cu adăugiri, Biblia creștină, numită de creștini și Sfânta Scriptură. Cam astea ar fi, e o lectura foarte vasta, nu ma astept sa terminam in curand, dar de un timp am o dorinta sa gasesc sau cel putin sa-mi fac o ideea care e rostul omenirii pe acest pamant. Daca ar mai fi doritori, ii rog sa scrie cu ce anume incep. Spor la lectura si mai asteptam voluntari. Posted Image

Eu voi incepe chiar cu prima Kebra Nagast.

Edited by Onatah998, 21 March 2014 - 10:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate