Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Ce parere aveti de emisiunea ,,Ancient Aliens"/Extraterestri antici?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

Poll: .... (87 member(s) have cast votes)

Credeti ca e adevarat sau nu ce spun aia acolo?

  1. Da, 100% (22 votes [25.29%])

    Percentage of vote: 25.29%

  2. Poate doar o parte... (47 votes [54.02%])

    Percentage of vote: 54.02%

  3. Deloc. Sunt doar prostii! (18 votes [20.69%])

    Percentage of vote: 20.69%

Vote Guests cannot vote

#19
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Emisiunea ii interesanta cand prezinta piramida/zona X. Incep sa prezinte detalii generale cunoscute si acceptate in general. Siiiii cam acolo se termina faptele si incep SF-urile. "Vedeti piramida asta? O facut-o extraterestrii!!". "Si cum ti-ai dat seama?". "Ca ii singura explicatie!!".

 NASTYPRIMUL, on 08 iulie 2013 - 03:40, said:

Eu stiu ce a spus Daniken in cartea lui, din decenul 7, cind a aparut la noi.

Daniken ii tata exaltatilor paleoastronauti. Era interesanta da' eram in generala si-mi placea SF-u'.

 wide, on 07 iulie 2013 - 20:55, said:

din pacate tot ce afirma acei oameni este adevarat! .......  emisiunea aia e facuta de oameni cu cap

... si din cate observ ii urmarita de genii!

 Oboi, on 08 iulie 2013 - 04:11, said:

Gasise nemurirea si apoi a renuntat la ea, sau a ratacit-o?

S-o plictisit de ea, iti dai seama ca la ala i-o expirat buletinu' de vreo 200 de ori? Cand il schimba venea cu certificatu' de nastere sculptat pe un bolovan, faceau misto aia de la evidenta populatiei de el.

#20
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Imi pare o alternativa buna la vreo 80% din ce se difuzeaza la tv in ziua de azi !

#21
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Mi se pare a fi o emisiune pentru copii.

#22
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

 Clerik, on 07 iulie 2013 - 20:33, said:

Mie îmi place să cred că e măcar o bucățică de adevăr în ce zic. Posted Image
Mie mi se pare SF tot ce îndrugă ei acolo.
Recunosc, n-am avut tăria să mă uit la mai mult de "promo", pentru a ajunge la concluzia asta.
Mi-a fost de ajuns replica cum că vor să ne supună. Păi dacă au fost lângă noi încă de când ciopleam pietre ca să vânăm, ce i-a oprit atunci şi de ce s-ar chinui acum?

 NASTYPRIMUL, on 08 iulie 2013 - 03:40, said:

Exista o tema cu acele pietre mayase puse una peste alta, cu imbinari perfecte.
Sint facute cu o solutie din plante. Indienii din regiune stiu de asta, dar reteta nu se mai stie.
Sint date certe ca au fost inmuiate pietrele.
Înmuiate da, dar nu cu plante.
Ci luate gata moi, din scurgerile de lavă şi transportate, manevrate, asamblate.

E doar o altă teorie, dar ceva mai plauzibilă/probabilă.

#23
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Slaba, foarte slaba.
Desi incearca ei sa spuna ceva, explicatiile sunt asa subtiri si puerile incat n-are rost. Ba chiar unele sunt stupide - exista alte explicatii clare si verificate, dar ei se fac ca ploua.
Mie mi se pare ca e doar de rating...

De exemplu, fiind vorba de constructiile de la Baalbek, din Liban, isi puneau problema cum au transportat pietrele uriase acolo si ca numai o tehnologie extraterestra are fi putut muta asa mase - ca sa aflu, din surse mult mai sigure, ca, de fapt, cariera era mai sus decat constructia, deci nu trebuia nimic urcat, ci doar coborat si, din cate stiu eu, legea gravitatiei a functionat si inainte de Newton. Si chiar sa explici tot, da' chiar tot ce a realizat omenirea prin intermediul extraterestrilor, mi se pare o ineptie. Daca astia ne-au ajutat atat, pe ei cine i-o fi ajutat la randul lor? Ca vad ca asa se explica progresul civilizatiei - nimic nu e nou, doar imprumutat de la o civilizatie mai avansata si atunci e clar ca iti pui problema evolutiei civilizatiei celor care ne-au dat noua ajutor.
Unele idei sunt bune, dar ce e prea mult strica. Si sa incluzi explicatiile rasuflate ale lui von Daniken, cand el insusi a recunoscut in 2007 ca multe din cele scrise de el aveau deja explicatii plauzibile si ca nici el nu crede nimic din ce a scris... na, ce credibilitate sa mai aiba emisiunea asta?

Edited by bodi, 08 July 2013 - 14:31.


#24
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 Oboi, on 08 iulie 2013 - 04:11, said:



Gasise nemurirea si apoi a renuntat la ea, sau a ratacit-o?
Se spune ca mai traieste.
Iti dai seama ca e incredibila aceasta informatie.
E un om....neobisnuit, nu un extraterestru.

 edy_wheazel, on 08 iulie 2013 - 05:41, said:

Emisiunea ii interesanta cand prezinta piramida/zona X. Incep sa prezinte detalii generale cunoscute si acceptate in general. Siiiii cam acolo se termina faptele si incep SF-urile. "Vedeti piramida asta? O facut-o extraterestrii!!". "Si cum ti-ai dat seama?". "Ca ii singura explicatie!!".



Daniken ii tata exaltatilor paleoastronauti. Era interesanta da' eram in generala si-mi placea SF-u'.



... si din cate observ ii urmarita de genii!



S-o plictisit de ea, iti dai seama ca la ala i-o expirat buletinu' de vreo 200 de ori? Cand il schimba venea cu certificatu' de nastere sculptat pe un bolovan, faceau misto aia de la evidenta populatiei de el.
Sa inteleg ca si tu esti un  geniu, din moment ce o urmaresti?
Si daca nu o urmaresti, cum de stii asa de bine sa o caracterizezi.

 sfantu.dracu, on 08 iulie 2013 - 11:10, said:

Mie mi se pare SF tot ce îndrugă ei acolo.
Recunosc, n-am avut tăria să mă uit la mai mult de "promo", pentru a ajunge la concluzia asta.
Mi-a fost de ajuns replica cum că vor să ne supună. Păi dacă au fost lângă noi încă de când ciopleam pietre ca să vânăm, ce i-a oprit atunci şi de ce s-ar chinui acum?


Înmuiate da, dar nu cu plante.
Ci luate gata moi, din scurgerile de lavă şi transportate, manevrate, asamblate.

E doar o altă teorie, dar ceva mai plauzibilă/probabilă.
Nu o spun europenii chestia cu plantele ce le inmoaie, ci chiar indienii din regiune.
Nu stiu de ce trebuie sa fie contraziceri la orice explicatie.
Va convin alea cu micutii aia care vin sa indrume oamenii cum sa-si construiasca cazemate?

#25
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
O porcarie.

#26
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
cred ca e in scop educativ, "smecherii" ce conduc lumea incearca sa pregateasca lumea pentru un iminent contact direct cu extraterestrii. ca extraterestrii exista nu cred ca mai poate fi contestat.

#27
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003

 cirus6, on 09 iulie 2013 - 08:42, said:

cred ca e in scop educativ, "smecherii" ce conduc lumea incearca sa pregateasca lumea pentru un iminent contact direct cu extraterestrii. ca extraterestrii exista nu cred ca mai poate fi contestat.
Daca ar fi asa, ar gasi pe unii mai inteligenti care sa le faca emisiunile.
Nu poti contesta ca exista viata pe alte planete - Universul e mare, iar a crede ca suntem doar noi e o tampenie din toate punctele de vedere. Acu' problema este daca ne putem vizita. Si eu inca nu sunt convins. Prea multe pacaleli, prea multe minciuni si explicatii de rahat. Sunt bineinteles si fenomene neexplicate si care s-ar putea incadra la intalniri cu "verzienii" (nu, nu-s aia cu varza). Dar deocamdata, sunt sceptic. Astept dovezi mai bune decat glitch-urile camerelor video care transforma oamenii in reptilieni si explicatii puerile de genul celor prezentate in "Ancient Aliens".

Edited by bodi, 09 July 2013 - 09:31.


#28
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

 bodi, on 09 iulie 2013 - 09:31, said:

Nu poti contesta ca exista viata pe alte planete - Universul e mare, iar a crede ca suntem doar noi e o tampenie din toate punctele de vedere.

Știu că această gândire am avut-o și eu și din punctul meu de vedere am adoptat-o mai mult din media. De ce e o tâmpenie să crezi că suntem singuri în Univers? Universul este uriaș dar totuși nu s-a găsit nici o civilizație în vreo altă lume. Cele mai mari descoperiri au fost niște bacterii. Tot ce cunoaștem sunt planete moarte și sisteme fără viață. Nu am primit nici un semnal de nici un fel că ar exista vreo altă civilizație în vreun colț al Universului. Bazându-ne pe dovezile ce le avem acum nu există nici un motiv să credem că ar mai exista viață pe alte planete. Acum că ni se pare o prostie e mai mult luată din romanele SF și din faptul că am fost crescuți cu credința că ar fi prea mare Universul ca să fim singuri.

Ironia face ca singurele dovezi că ar exista extratereștrii sunt tocmai anumite lucruri din civilizația noastră ce nu le putem explica. Doar că tind să cred că acești extratereștrii sunt destul de tereștrii și țin mai mult de domeniul metafizic. Pentru că altfel nu s-ar explica de ce au o influență atât de puternică față de civilizația noastră și niciodată nu acționează direct ci doar în mod indirect au o influență asupra omenirii ( și nu mă refer doar la piramide și alte minunății ce nu le putem explica ci și la tot felul de OZN-uri și răpiri extraterestre ce s-au întâmplat în perioada asta ).

#29
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Tu confuzi universul cu sistemul solar? Cifrele nu sunt nici pe departe asemanatoare. Si ce semnal astepti de la alta civilizatie?
Noi abia scoatem nasul din plapuma si te astepti sa stim ce se intampla pe stadion?
Daca legile fizici sunt cele care se presupune acum (fizica se tot schimba asa ca tot ce stim sunt doar aproximatii matematice ale fenomenelor observate), gandeste-te cat ar trebui unei nave spatiale sa ajunga la noi. Sau oricarui obiect fizic. Semnale, da, puteau ajunge, dar ce conteaza daca civilizatia respectiva ar fi la 400.000 ani-lumina, sa zicem? Am putea comunica? Nu. Poate ca ei nici nu incearca. Noi am trimis, timid, o bazdaganie informa cu pretentii de minune tehnologica si abia a depasit sistemul solar. Din 1977!!
Deci e normal sa nu putem avea dovezi palpabile.
Dar statistic si logic, nu pot accepta ca intr-un Univers de 13 miliarde de ani care contine, estimat, 3 x1023 stele noi suntem buricul lui. NU. Imposibil si asa cum am spus, e o tampenie. Ce dracu' avem noi in plus? Nimic.

#30
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013
bodi, tot ce ți-am sugerat e să te bazezi doar pe dovezi și pe fapte. Dovezile actuale arată că nu există o altă civilizație inteligentă în Univers. Nu s-a găsit nici o planetă cu un ecosistem care să suporte viața cum e al planetei noastre. Acestea sunt dovezile și ar trebui, în momentul în care susținem că o gândire diferită de a noastră e o tâmpenie, să avem la bază niște dovezi. Orice altceva este filozofie și părere.

Edited by dan-s, 09 July 2013 - 15:28.


#31
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

 wide, on 07 iulie 2013 - 20:55, said:

tot ceea ce afirma realizatorii ei se bazeaza pe logica, dovezi si marturii

La fel de logic poti sa demontezi toate argumentele lor, dovezi, nu am vazut pana acum macar un cacat fosilizat de extraterrestru iar marturii chiar deloc. Da si mie linku unde vine extraterestru in fata camerei sau unul din trecut sa se laude cum s-a plimbat el printer stele. Chestii gen cartea lui Enoch nu reprezinta o marturie ca ala care a scris-o e mort hat de mult si nu are cum sa faca o marturie.

#32
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 edy_wheazel, on 08 iulie 2013 - 05:41, said:

Emisiunea ii interesanta cand prezinta piramida/zona X. Incep sa prezinte detalii generale cunoscute si acceptate in general. Siiiii cam acolo se termina faptele si incep SF-urile. "Vedeti piramida asta? O facut-o extraterestrii!!". "Si cum ti-ai dat seama?". "Ca ii singura explicatie!!".

D.P.V. vedere ingineresc eu nu inteleg cum au facut localnicii din Pumapunku pietrele alea perfecte cu unghiuri si gauri.
Scepticii pot zice ca pietrele nu sunt vechi de 5000-10000 ani ci sunt de data recenta. Deci cine a urcat pe munte, la 4000m altitudine, niste masinarii CNC+ bolovani din vale si s-a apucat sa faca un fake de sit istoric?.

Aceasi prelucrare perfecta a pietrei apare si pe obeliscurile egiptene: hieroglifele liniare au aceasi adancime si aceasi latime pe toata lungimea obeliscului si pe cele 4 fete. Probabil ca egiptenii, sculptori cu dalti din cupru sau bronz, erau obligati de sefi sa sape in piatra numai hieroglife late de fix 5mm si adanci de fix 3mm (de exemplu) - masurate cu sublerul..

Nu vreau sa spun ca niste extraterestrii au pus anticilor la dispozitie tehnologie CNC de prelucreare a pietrei.
Totusi cine le-a facut si cum pe cele din pozele atasate (Pumapunku - in urma cu 5000-10000 ani) si cu ce tehnologie/unelte?
Nici nu ma intreb ce utilizare aveau pietrele prelucrate riguros.

A existat o civilizatie umana care a disparut si apoi a reaparut trecand iarasi si prin evul mediu etc...?

De ce se gasesc doar pietre (pre)istorice prelucrate inexplicabil de perfect si pietre mari inexpicabill de grele si nu se gasesc urmele uneltelor care le-au prelucrat?

Attached Files


Edited by gabicen, 09 July 2013 - 20:11.


#33
Kabul01

Kabul01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 02.07.2013
Emisiunea este interesanta dar dupa ce am vizionat mai multe episoade au inceput sa ma plictiseasca.

Oricum, eu am o alta teorie despre acele constructii inexplicabile pentru nivelul tehnologic al perioadelor in care se presupune ca au fost construite.
Dar o voi expune cu alta ocazie Posted Image

Edited by Kabul01, 09 July 2013 - 21:40.


#34
Oboi

Oboi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 845
  • Înscris: 07.07.2013

 NASTYPRIMUL, on 09 iulie 2013 - 00:33, said:

Se spune ca mai traieste.
Iti dai seama ca e incredibila aceasta informatie.
E un om....neobisnuit, nu un extraterestru.




Poate o mai trai,...dar in alta dimensiune....

Emisiunea a venit totusi,  mult prea tirziu la noi....

De fapt, la "noi", la Tv,...e totu' nou! Posted Image

#35
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Ca de obicei atunci cand vine vorba despre ET. majoritatea zambim igaduitor,mai in zeflemea,dar preferam sa schimbam subiectul,si asta pentru ca daca nu i-am vazut inseamna ca de fapt nici nu exista.Dar daca ne uitam in oglinda vom vedea o fiinta dotata cu isusiri cu mult mai speciale decat ori si ce alta vietuitoare de pe planeta.Dar ori si cat am fi de speciali nu putem  gasii deloc macar un raspuns la intrebari cruciale cum sant:Cine santem noi?,cum am ajuns aici?,daca am fi rezultatul unei evolutii atunci de ce nu mai evoluam?,daca santem rezultatul unei creatii unde naiba ne sant creatorii?,daca exista creatori de ce nu intervin cand vad atatea rele pe pamant?,de ce se ascund de noi? de ce nu s-au ascuns si de stramosii nostrii pe care s-ar zice ca i-au invatzat supertehnologii ascunse noua ca:constructiile megalitice,cum sa ridice si sa topeasca ditamai bolovanii pe care noi acum cu super macaralele noastre nu reusim nici macar sa-i clintim,dara-mite sa-i si ridicam,zboruri planetare si probabil si extraplanetare,slefuitul cristalului de stanca,matemateci,fizica,astronomie,geografie fizica,chirurgie,electronica,etc etc...Si atunci majoritatea dintre noi rastranepotii,ne gasind raspunsuri cat de cat acceptabile, de la o vreme nu ne mai punem intrebari,traindu-ne doar clipa si negand pana la enervare ori si ce ideie despre posibila existenta a LOR.S-au mai rau creindu-ne legende proprii despre EI sau EL asa cum ni i-am dorii.V-ati gandit insa vreodata ca poate nu reusim sa gasim raspunsuri tocmai pentru ca EI nu doresc acest lucru,pentru ca EI ascund cu grija ori si ce urma a existentei LOR..Daca acesta ar fi raspunsul atunci de ce oare se ascund de noi?..Iata un posibil raspuns;Daca am dorii sa omoram toate caprioarele dintr-o padure,nu este necesar altceva decat sa inconjuram padurea cu un gard inalt si in scurt timp vom gasii caprioarele moarte agatate pe gardul care nu au reusit sa-l treaca.Concluzie; Viata fara ideia de libertate deplina nu poate exista.Daca(prin absurd)EI ar ateriza acum la Casa Alba,spunandu-ne :,,Iata-ne am sosit"Noi la inceput ne vom bucura(poate)foarte tare in ideia ca ne vor da de toate cele..incetul cu incetul insa primind totul dea-gata,vom uita sa mai faurim si noi cate ceva si vom devenii simplii cersetori,apoi mai tarziu,dupa generatii,ori ni se va anihila ideia de stapani in libertate,ori vom renunta la intelect, ratiune,logica,etc.traind doar in turma.Asa dar e posibil ca aceasta sa fie poate motivatia reala pentru care santem lasati pe cont propriu,la liberul arbitru.Dar pana cand oare? Pai poate pana dam..coltzul.Acum unii mai sant de parere ca deabea dupa ce dam coltzul ne vom intalnii cu EI (adica ei ne-ar fi creat tocmai in acest sens aceasta cotitura a primului episod de viata numita moarte) in ideia ca acolo unde nu ii vede nimeni ne vor raspunde la intrebarile cruciale si ne vor explica mai pe indelete cum s-a ajuns aici,dar acestia cica li se vor arata doar unora dintre cei mai merituosi dintre noi care considera ei ca n-au prea facut umbra degeaba pe pamant.Aici trebuie sa marturisesc faptul ca eu cel care scriu aceste randuri nu sant nici religios, dar nici creatonist,ci doar un simplu curios nevoie mare privitor la geneza marelui necunoscut;  homo sapiens.

Edited by Arayan, 10 July 2013 - 21:17.


#36
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 Oboi, on 10 iulie 2013 - 00:19, said:

Poate o mai trai,...dar in alta dimensiune....

Emisiunea a venit totusi,  mult prea tirziu la noi....

De fapt, la "noi", la Tv,...e totu' nou! Posted Image
Iti dai seama ca nu ma preocupa o astfel de informatie.
Asa cum am aflat o spun si eu. Se spunea si cu ce se ocupa.
Chiar daca ar veni un tip si ar spune ca el el, nimic nu poate dovedi ca el e. Nu sint metode de datare a virstei la oameni.,,,,in acest caz.

 Arayan, on 10 iulie 2013 - 21:04, said:

-Ca de obicei atunci cand vine vorba despre ET. majoritatea zambim igaduitor,mai in zeflemea,dar preferam sa schimbam subiectul,si asta pentru ca daca nu i-am vazut inseamna ca de fapt nici nu exista.Dar daca ne uitam in oglinda vom vedea o fiinta dotata cu isusiri cu mult mai speciale decat ori si ce alta vietuitoare de pe planeta.Dar ori si cat am fi de speciali nu putem  gasii deloc macar un raspuns la intrebari cruciale cum sant:Cine santem noi?,cum am ajuns aici?,daca am fi rezultatul unei evolutii atunci de ce nu mai evoluam?,daca santem rezultatul unei creatii unde naiba ne sant creatorii?,daca exista creatori de ce nu intervin cand vad atatea rele pe pamant?,de ce se ascund de noi? de ce nu s-au ascuns si de stramosii nostrii pe care s-ar zice ca i-au invatzat supertehnologii ascunse noua ca:constructiile megalitice,cum sa ridice si sa topeasca ditamai bolovanii pe care noi acum cu super macaralele noastre nu reusim nici macar sa-i clintim,dara-mite sa-i si ridicam,zboruri planetare si probabil si extraplanetare,slefuitul cristalului de stanca,matemateci,fizica,astronomie,geografie fizica,chirurgie,electronica,etc etc...Si atunci majoritatea dintre noi rastranepotii,ne gasind raspunsuri cat de cat acceptabile, de la o vreme nu ne mai punem intrebari,traindu-ne doar clipa si negand pana la enervare ori si ce ideie despre posibila existenta a LOR.S-au mai rau creindu-ne legende proprii despre EI sau EL asa cum ni i-am dorii.V-ati gandit insa vreodata ca poate nu reusim sa gasim raspunsuri tocmai pentru ca EI nu doresc acest lucru,pentru ca EI ascund cu grija ori si ce urma a existentei LOR..Daca acesta ar fi raspunsul atunci de ce oare se ascund de noi?..Iata un posibil raspuns;Daca am dorii sa omoram toate caprioarele dintr-o padure,nu este necesar altceva decat sa inconjuram padurea cu un gard inalt si in scurt timp vom gasii caprioarele moarte agatate pe gardul care nu au reusit sa-l treaca.Concluzie; Viata fara ideia de libertate deplina nu poate exista.Daca(prin absurd)EI ar ateriza acum la Casa Alba,spunandu-ne :,,Iata-ne am sosit"Noi la inceput ne vom bucura(poate)foarte tare in ideia ca ne vor da de toate cele..incetul cu incetul insa primind totul dea-gata,vom uita sa mai faurim si noi cate ceva si vom devenii simplii cersetori,apoi mai tarziu,dupa generatii,ori ni se va anihila ideia de stapani in libertate,ori vom renunta la intelect, ratiune,logica,etc.traind doar in turma.Asa dar e posibil ca aceasta sa fie poate motivatia reala pentru care santem lasati pe cont propriu,la liberul arbitru.Dar pana cand oare? Pai poate pana dam..coltzul.Acum unii mai sant de parere ca deabea dupa ce dam coltzul ne vom intalnii cu EI (adica ei ne-ar fi creat tocmai in acest sens aceasta cotitura a primului episod de viata numita moarte) in ideia ca acolo unde nu ii vede nimeni ne vor raspunde la intrebarile cruciale si ne vor explica mai pe indelete cum s-a ajuns aici,dar acestia cica li se vor arata doar unora dintre cei mai merituosi dintre noi care considera ei ca n-au prea facut umbra degeaba pe pamant.Aici trebuie sa marturisesc faptul ca eu cel care scriu aceste randuri nu sant nici religios, dar nici creatonist,ci doar un simplu curios nevoie mare privitor la geneza marelui necunoscut;  homo sapiens.
Destul de corect ce intrebari pui. Nu semanam perfect cu nici o vietate de pe pamint.
De exemplu primatele intre ele seamana. Si chiar cu urmatorii, lemurienii.
Toate patrupedele seamana intre ele.
Noi oamenii parca sintem cazuti....din cer.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate