Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ce se intampla cu MMS-urile?

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007
Nu vad la nici un operator vreo oferta care sa includa MMS-uri.
Nimeni nu vorbeste de ele pe nicaieri,pe nici o arie.Pe langa faptul ca sunt destul de scumpe,chiar nu mai este nimeni interesat?
Bine ca dau SMS-uri nelimitate peste tot....

Care este motivul pentru care au fost ingropate? Le este frica la operatori ca le incarca reteaua de date?

Edited by cristian0007, 06 July 2013 - 07:04.


#2
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006
Cine naiba mai foloseste mms-ul? Cand exista internet pe mobil destul de accesibil, si fb, google+ si alte retele de socializare. In cazul asta, ce sa mai faci cu mms-ul....

#3
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Nu toti au Facebook, Google+ sau altele pe telefonul mobil.....Daca vrei sa trimiti cuiva o poza pe care tocmai ai facut-o pe telefon cum faci?

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostGonthar, on 06 iulie 2013 - 07:54, said:

Nu toti au Facebook, Google+ sau altele pe telefonul mobil.....Daca vrei sa trimiti cuiva o poza pe care tocmai ai facut-o pe telefon cum faci?

Cum faceai si cu multi ani inainte de a exista MMS-uri: email.

P.S. iphone pina la nu stiu ce versiune de soft nici macar nu stia de MMS-uri

#5
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

View Postf300, on 06 iulie 2013 - 08:04, said:

Cum faceai si cu multi ani inainte de a exista MMS-uri: email.
Te complici inutil cu email-ul....Cu MMS-ul e mai simplu.

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostGonthar, on 06 iulie 2013 - 08:19, said:

Te complici inutil cu email-ul....Cu MMS-ul e mai simplu.
Generatia 2013: e prea complicat sa trimiti un email.

#7
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
MMS-ul are o gramada de dezavantaje, principalele fiind limitarile dimensiunilor imaginilor sau sunetelor si necesitatea transformarii acestora pentru fiecare terminal in parte. De fapt poza primita nu e identica cu ea trimisa.
Sunt alte metode mai rapide, mai ieftine si cu limite mai largi: whatsapp, facebook, dropbox share etc.
Iar MMS-ul nu e mai simplu de trimis.

#8
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Ar trebui revizuit standardul MMS sa poti trimite direct orice fel de fisiere, de orice dimensiuni, fara sa te mai incurci cu alte servicii, sau sa risti sa iti fie interceptate datele.

#9
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostGonthar, on 06 iulie 2013 - 08:42, said:

Ar trebui revizuit standardul MMS sa poti trimite direct orice fel de fisiere, de orice dimensiuni, fara sa te mai incurci cu alte servicii, sau sa risti sa iti fie interceptate datele.
De fapt ar trebui ca MMS-ul să fie inclus la SMS. Cumva să crească nivelul de date acceptat de un SMS. Mai demult aveam un android care după cateva sms-uri adunate într-unul (adică era unul mai lung), mi-l transforma în mms (chiar dacă era text). Eu văd MMS-ul inutil in contextul actual.

#10
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View PostGonthar, on 06 iulie 2013 - 07:54, said:

Nu toti au Facebook, Google+ sau altele pe telefonul mobil.....Daca vrei sa trimiti cuiva o poza pe care tocmai ai facut-o pe telefon cum faci?
evoluezi dracului, ca nici foc nu mai facem frecand 2 lemne

View PostGonthar, on 06 iulie 2013 - 08:42, said:

Ar trebui revizuit standardul MMS sa poti trimite direct orice fel de fisiere, de orice dimensiuni, fara sa te mai incurci cu alte servicii, sau sa risti sa iti fie interceptate datele.
Osama, tu esti ?

View Postcristian0007, on 06 iulie 2013 - 07:02, said:

Nu vad la nici un operator vreo oferta care sa includa MMS-uri.
Nimeni nu vorbeste de ele pe nicaieri,pe nici o arie.Pe langa faptul ca sunt destul de scumpe,chiar nu mai este nimeni interesat?
Bine ca dau SMS-uri nelimitate peste tot....

Care este motivul pentru care au fost ingropate? Le este frica la operatori ca le incarca reteaua de date?
din aceleasi 99999 motive pentru care nici internetul nu mai e prin dial up

#11
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Nu o sa stau sa cumpar alt telefon doar sa le umflu astora conturile! Inca mai folosesc un Sony Ericsson vechi care are tot ce imi trebuie: camera, jocuri, mp3-uri,etc.
Ptr. ce sa imi iau un smartphone?

#12
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Lipsa cererii face ca MMS-urile si apelurile video sa nu fie prezente in nicio oferta. Acum 1-2 ani a fost parca la Cosmote oferta, un minut apel voce echivala cu un minut video. Rezultatul a fost previbil, oferta inutila. Cu MMS-urile s-ar intampla acelasi lucru.

#13
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View PostGonthar, on 06 iulie 2013 - 09:50, said:

Nu o sa stau sa cumpar alt telefon doar sa le umflu astora conturile! Inca mai folosesc un Sony Ericsson vechi care are tot ce imi trebuie: camera, jocuri, mp3-uri,etc.
Ptr. ce sa imi iau un smartphone?
atunci nu trimiti poze in timp real

#14
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Eu inca mai folosesc serviciul MMS, desi detin un Samsung Galaxy S2, receptorul in schimb nu are un telefon smartphone, de aceea este utila MMS-ul in cazul meu.
PS: Mai tineti minte apelurile video 3G? chiar si aici, mai nimeni nu il foloseste...

#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu trebuie smartphone pt poze! Orice telefon relevant pentru discutie (cu display ok) poate email!

#16
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,090
  • Înscris: 13.01.2013

View Postcristian0007, on 06 iulie 2013 - 07:02, said:

Nu vad la nici un operator vreo oferta care sa includa MMS-uri.
Nimeni nu vorbeste de ele pe nicaieri,pe nici o arie.Pe langa faptul ca sunt destul de scumpe,chiar nu mai este nimeni interesat?
Bine ca dau SMS-uri nelimitate peste tot....

Care este motivul pentru care au fost ingropate? Le este frica la operatori ca le incarca reteaua de date?
MMS ul a fost cam un Epic Fail, dai poza prin mail,foarte multe perosane n au habar ce e ala MMS,de setari pt el nici nu mai zic.

#17
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

View PostGonthar, on 06 iulie 2013 - 08:19, said:

Te complici inutil cu email-ul....Cu MMS-ul e mai simplu.
Ohhh...daca si e-mailul este complicat...

View Postxperia_ray, on 06 iulie 2013 - 13:50, said:

MMS ul a fost cam un Epic Fail, dai poza prin mail,foarte multe perosane n au habar ce e ala MMS,de setari pt el nici nu mai zic.
O singura data am primit un MMS de la cineva, cu multi ani in urma , pe vremea cand aveam un Sony Ericsson (nu mai stiu ce model, dar era primitiv rau , totusi avea ecran color). Modalitatea de a transmite poza mi s-a parut atat de primitiva si de incomoda....Noroc ca aveam setarile facute , dintr-o pura intamplare le aveam. A trebuit sa retrimit acel MMS la altcineva, acel altcineva din pacate nu le avea, dar primise un link prin care puteai accesa poza, deci tot la internet ajungeai. Persoana respectiva nu stia ce era cu link-ul ala, mi-a dat 1000 de telefoane pana a reusit sa vada poza. Sa ma beep pe el de MMS, am zis atunci...si chiar ca a fost singura si unia data cand am folosit acest serviciu.

Ma rog, din cate observ, pentru unii inca e ceva folositor, nu comenteznecesitatile omului, si nici dorinta de evolutie, cate de mica ar fi ea. Cert este ca, MMS-ul, din punctul unui operator de telefonie, e un serviciu inutil de intretinut si neconvenabil de oferit deoarece nu il mai foloseste nimeni. Faptul ca unii spun pe forum ...TREBUIE sa facem MMS-ul, TREBUIE sa am MMS-ul etc....asta =0, nu eu sau alt user dam MMS-ul, din pacate operatorul il da iar operatorul nu vrea si pe buna dreptate, nu l mai ofera.

Edited by cuculea, 06 July 2013 - 17:25.


#18
Vodafonee

Vodafonee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 22.06.2013
Eu n am primit niciodatanici macar unul. Doar am trimis cuiva care nu avea sefarile si a primit tot asa un link si nu a apasat pe el ca ii era frica sa nu ia vreun virus. Ideea e buna dar a fost buna cand nu erau smartphone-uri cu email instant (gmail) de exemplu si oricum nici la vremea respectiva nu era folosit de mai mult de 1% din utilizatorii de telefoane mobile.

Pe de cealalta parte apelul video de care s-a vorbit mai sus, e alta mancare de peste, care s-ar putea sa prinda in viitor o data cu marirea umarului de persoane care folosesc smartphoneuri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate