Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Insula Pantelleria

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Unul din ultimele bastioane europene in fata turismului de masa ...
Un loc ireal aflat in mijlocul Mediteranei, la 80km de Sicilia si 60km de Tunisia unde traiesc doar 8000 de locuitori, unde turismul aproape ca este inexistent intrucat pentru Europa acest 'punct' de pe harta nu exista (mai putin pentru Italieni) ... unde Coca-Cola este o bautura obscura ce o gasesti dosita pe un raft de supermarket ... Un loc unde mancarea este intotdeauna proaspata (adica cu ingrediente culese sau pescuite azi) si care iti face palatul gurii sa tresara in fata unei explozii de gusturi ... Un loc unde persoane ca Modonna, Sting, Armani se retrag cand vor sa fie cu greu gasiti ... Un loc unde natura si istoria se intrepatrund dand nastere unor peisaje incredibile !

Inca suntem aici ... Asteptam sa mergem la masa, poate ca ne vom delecta cu spaghetti al nero di seppia sau barbun cu capere, dafin si rosii sau poate un calamar umplut cu pesmet, parmigiano, capere si stafide de zibbibo sau poate doar un simplu couscous de peste !...

In acest weekend o sa revenim asa ca o sa 'dezvolt' pe indelete o experienta incredibila !

Edited by eugenm, 05 July 2013 - 21:04.


#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Daca dupa masa de pranz le cer un pahar mare cu lapte rece si o prajitura simpla au asa ceva?

#3
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Si eu am in plan sa ajung candva in zona, am in vedere mai ales insula Lampedusa. Acolo ai fost?
Astep cu interes sa ne povestesti aceasta ultima aventura...

#4
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Adaugat la "waiting-list", mersi! :coolspeak:

#5
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Un cantec frumos care vorbeste despre Pantelleria ... Inainte de plecare !...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/olVydcaPPDs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#6
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
De cate ori am incins mouse-ul pe google earth in trecut, cred ca am vizitat toata Europa pe post de calator virtual, zoom in zoom out, street view, am intors globul pe toate partile si cu toate astea acum cativa ani, cand am vazut pentru prima oara un reportaj despre insula neagra, imagini cu Madonna langa un lac din cap pana in picioare in namol, un loc magic undeva in Mediterana, am crezut ca este imposibil ... Oare cum de am ratat in timpul vizitelor mele virtuale locul acesta ?... Raspunsul a venit repede, odata ce am deschis google-ul am realizat ca Pantelleria este un mic punct plasat aproape in mijlocul stramtorii Siciliei, 80km de Sicilia si 60km de Tunisia ... Misterul acestui loc mi-a starnit curiozitatea pe loc asa ca destul de mult timp, eu si sotia mea, am stat cu gandul la Pantelleria asteptand momentul in care vom merge pe aceasta insula.

Pantelleria, un loc cu o istorie bogata, o insula ce a fost locuita de fenicieni, cartaginezi, romani, arabi ... peste 400 de ani de dominatie araba ... Un pact nerostit, un contract nescris intre Natura si diversele civilizatii, a fost stabilit de la bun inceput ... Insula oferea obsidian si pamant fertil iar oamenii truda si daruire ... Bint al-Riyah, fiica vanturilor asa cum au denumit-o arabii, locul unde Mistralul (Maestral) vantul francez cu aroma de Provence, Scirocco vantul cald al Saharei, Tramontana vantul Alpilor, Libeccio vantul Libian, sunt cele patru forte ale naturii ce isi mangaie, cate o data tandru, alta data cu furie „fiica” ... fiica al carui „tata” a fost un vulcan candva activ ...

A doua „intalnire” cu Pantelleria am avut-o prin prisma aventurilor lui Salvo Montalbano, celebrul comisar sicilian, creatie a lui Andrea Camilleri, cand acesta pleaca cu Livia pe insula pentru sase zile in „Cainele de teracota” (va recomand cu caldura seria Montalbano, nu o sa va para rau) ... Putini stiu ca pe aceasta insula Giorgio Armani, indragostit de frumoasa Pantelleria si-a cumparat acum mai bine de peste 20 de ani o locuita de vacanta, un ansamblu de dammusi-uri, fascinantele locuinte pantescane, mostenire araba, ce impanzesc coastele Pantelleriei. Aceste incredibile locuinte, sunt un exemplu extraordinar de adaptare la conditiile naturii, ce exceleaza prin simplitate si eficienta ... Construite din pietre vulcanice ce formeaza pereti foarte grosi care sustin acoperisurile in forma de domuri, tratate cu o tencuiala alba ce asigura o buna hidroizolare si care in acealsi timp directioneaza ploaia, prin intermediul unor canale catre cisterne colectoare de apa... De multe ori aceaste dammusi au un perete lipit de pamant intrucat toata insula este un mare joc de terasamente, rezultatul final fiind unul de maxima eficienta, asigurand racoare in zilele foarte calduroase cand bate Scirocco-ul, caldura in zilele figuroase, „captatoare” de apa de ploaie dar in acelasi timp creand un spatiu interior generos si primitor care te face sa te simti intr-un mic palat si nu intr-un igloo.

Pantelleria este locul unde se cultiva si se produc unele din cele mai bune capere din bazinul mediteranean ... Gurmand fiind si nu am crezut ca aceast  mugure murat poate schimba intr-un asa fel subtil amestecul complex al aromelor dintr-o farfurie ... Zibibbo, strugurele arab introdus de fenicieni in Pantelleria, cel din care se produce licorosul vin Passito di Pantelleria  ... Oregano-ul de Pantelleria care in solul vulcanic isi gaseste seva necesara pentru a dezvolta o aroma intensificata si puternica ... Pantelleria, insula unde se gasesc celebrele gradini arabe cu un singur copac, pereti de piatra vulcanica ce incercuiesc un singur copac (un lamai sau un protocal) protejandu-l de furia vanturilor.

Pantelleria, locul unde de mult timp ne doream sa ajungem ...

#7
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Un mic preview :

Attached File  IMG_0066.JPG   304.71K   55 downloadsAttached File  IMG_0180.JPG   219.72K   56 downloadsAttached File  IMG_0183.JPG   162.12K   52 downloadsAttached File  IMG_0259.JPG   214.9K   50 downloads
Attached File  IMG_0277.JPG   245.64K   48 downloadsAttached File  IMG_0284.JPG   182.79K   48 downloadsAttached File  IMG_0327.JPG   217.17K   48 downloadsAttached File  IMG_0386.JPG   176.23K   50 downloads
Attached File  IMG_0430.JPG   218.91K   51 downloadsAttached File  IMG_0449.JPG   304.75K   53 downloadsAttached File  IMG_0458.JPG   165.57K   55 downloadsAttached File  IMG_0475.JPG   154.26K   49 downloads
Attached File  IMG_0496.JPG   96.17K   51 downloadsAttached File  IMG_0535.JPG   248.06K   53 downloadsAttached File  IMG_0542.JPG   186.45K   51 downloadsAttached File  IMG_0551.JPG   111.34K   47 downloads
Attached File  IMG_0589.JPG   174.2K   52 downloadsAttached File  IMG_0671.JPG   177.79K   57 downloadsAttached File  IMG_0679.JPG   93.58K   54 downloadsAttached File  IMG_0689.JPG   209.24K   52 downloads

#8
angelicadraghiceanu

angelicadraghiceanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 09.05.2007
Interesanta destinatie...
Inteleg ca din cei 8000 de locuitori 2000 sunt romani>>>>>>>>>>>>>
http://www.gazetarom...antelleria.html

Ar prinde bine ceva date despre transport, cazare, costuri, ca sa putem face si noi ceva planuri de viitor.
Toate cele bune si la cat mai multe vacante inedite Posted Image

#9
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

 angelicadraghiceanu, on 12 iulie 2013 - 11:47, said:

Interesanta destinatie...
Inteleg ca din cei 8000 de locuitori 2000 sunt romani>>>>>>>>>>>>>
http://www.gazetarom...antelleria.html

Ar prinde bine ceva date despre transport, cazare, costuri, ca sa putem face si noi ceva planuri de viitor.
Toate cele bune si la cat mai multe vacante inedite Posted Image

O sa detaliez ....
Am intalnit romani, dar deja vorbim de romani complet integrati, "pantescanizati", care au peste 10 ani de Pantelleria cu copii nascuti acolo ... Acum comunitatea are sub 1000 de romani ce lucreaza in agricultura, foarte putin turism si servicii.

#10
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

 Phx, on 05 iulie 2013 - 22:25, said:

Si eu am in plan sa ajung candva in zona, am in vedere mai ales insula Lampedusa. Acolo ai fost?
Astep cu interes sa ne povestesti aceasta ultima aventura...

Nu am ajuns dar imi doresc sa vad celebra Rabbit Beach si testoasele de acolo

#11
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,305
  • Înscris: 17.04.2006

 eugenm, on 12 iulie 2013 - 11:58, said:

O sa detaliez ....

Am fost in aproape aceeasi perioada, la aprox. 200 km departare unul de celalalt....nostim cumva....astept povestirea, inceputul suna bine.

#12
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

 metalactual, on 12 iulie 2013 - 23:03, said:

Am fost in aproape aceeasi perioada, la aprox. 200 km departare unul de celalalt....nostim cumva....astept povestirea, inceputul suna bine.

Cum erau Pastizzi ? ... Si ma refer la foietaj aici ;) ...

#13
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Insula vanturilor este un loc imprevizibil din punct de vedere al transportului ... Inainte de a pregati plecarea in Pantelleria, citind diverse articole despre insula am inteles ca sunt sanse destul de mari sa ratezi un zbor din cauza vremii total imprevizibile sau sa nu poti sa te urci pe ferry  deoarece Mediterana este agitata in stramtoarea Siciliei ... Zborurile catre Pantelleria sunt doar interne, ceea ce inseamna ca mai intai trebuie sa ajungi in Italia, in Roma sau Milano, sau din Sicilia in Palermo sau Trapani de unde se poate ajunge si cu ferry-ul ... Nu cunosc toate detaliile despre zboruri, intrucat acestea sunt sezoniere si nu prea sunt vizibile pe motoarele de cautare ... Ce stiu este ca zborurile din Sicilia sunt zilnice, iar cele din Roma si Milano sunt o data pe saptamana. Noi am optat pentru un zbor Alitalia din Roma, mai mult pentru linistea mentala deoarece aeronava lui Alitalia catre Pantelleria este un A320, un avion ce se descurca foarte bine in conditii meteo „nasoale”, asa ca am mizat pe un risc mai redus de a fi nevoiti sa "inghitim" un zbor anulat... Ar mai fi fost varianta cu ferry-ul din Trapani dar ideea de a naviga 5-6 ore nu ne-a incantat. Pana la Roma am cumparat un zbor cu Tarom-ul, care din pacate a fost o dezamagire destul de mare, desi eu eram fanul nr. 1 al companiei. In primul rand la aeroport compania de handling nu a vrut sa ne faca check-in-ul direct pana in Pantelleria, pe motive stupide pe care nu mai stau acum sa le detaliez (desi acum cateva luni din Belize pana in Bucuresti am beneficiat fara probleme de check-in al bagajelor pana la OTP desi avem segmente de zbor achizitionate de la companii separate). Din pacate aceasta „scamatorie” ne-a costat 6 ore de tranzit in Fiumicino, deoarece, evident, cand am fost la Alitalia sa dam bagajele la check-in pentru segmentul Pantelleria acestia ne-au spus ca am ajuns prea devreme si ca doar cu 3 ore inainte de zbor pot sa ne preia geamantanele ... Uite asa am ratat cateva ore prin Roma (si imi doream asa de mult sa ajung la Columna lui Traian unde pe scarile ce coboara de pe Via Nationale catre Forul lui Traian se afla un mic loc unde am mancat o pizza incredibila acum ceva ani) ... Tot raul spre bine deoarece am fost la lounge-ul lui Alitalia unde am avut parte de mancare si relaxare gratuita, plus ca aveau un simulator de zbor instalat (pentru 737), practic un cockpit fidel recreat, iar impreuna cu o „duduie” pilot puteai sa „zbori” 15-20 minute, timp in care aveai parte de explicatii destul de detaliate si totul complet gratuit ... Bineinteles ca m-am urcat si eu la mansa, am decolat, zburat si aterizat, simtindu-ma din pacate nu ca un pilot ci ca un „operator IT”, deoarece setarile de altitudine, directia zborului, viteza, cam totul se „programa” din butoane ... Practic nici nu am atins mansa !

Am urcat in Airbus-ul ce avea sa ne duca in Pantelleria si am inceput sa numaram minutele pana la destinatie ... Aterizarea a fost „emotionanta” deoarece pista este destul de scurta si usor in panta asa ca la aterizare toti pasagerii l-au „ajutat” pe pilot sa franeze „Flinstone style”, adica toti am apasat adanc cu picioarele pe niste frane virtuale... Important a fost ca am ajuns, deoarece, pe parcusul sederii noastre in Pantelleria, am auzit de zboruri anulate (un grup de prieteni ai gazdelor noastre trebuiau sa ajunga intr-una din zile dar zborul lor a fost anulat ... batea Mistralul)... Aeroportul destul de mic dar „intim”, iar peisajul de vis, cu un varf de vulcan pe „fundal” suprapus peste o Mediterana „infinita”...

Am fost asteptati de Carlo cel ce, impreuna cu familia sa, se ocupa de pensiunea unde am ales sa ne cazam ... Ne-am dus sa ne luam masina de la centrul de inchirieri, moment in care am avut parte de o sotie care nu s-a putut stapani din ras tot drumul pana la pensiune ... Masina era un Fiat Panda Vecchio din 2000 ... Un cazan cu toate tablele indoite si scaunele taiate, o buburuza putin mai mare decat un Fiat 500 ... fara display digital, fara servo-directie ... Fiecare curba era un motiv de ras intens pentru sotie care se uita la mine cum transpiram precipitandu-ma peste volan cu miscari agitate in lipsa servo-directiei ... Mergand cu masina am vrut sa ii arat un peisaj frumos asa ca obisnuit cu masina de acasa am intains mana cu indexul pregatit sa „pozitionez” cu exactitate locul cu pricina ... Din pacare in mod brutal un parbriz mi-a taiat din scurt elanul aproape frangandu-mi degetul in avantul meu de a intinde mana ... Practic parbrizul se termina la nasul noastru ... Dar apogeul a fost momentul  in care eu mandru de mine am scos cu emfaza si gesturi largi gps-ul ... L-am setat, l-am pregatit, am scos incarcatorul si ce sa vezi ... Infige priza daca ai unde ... Nu puteti sa realizati ce „rasete” mi-am incasat direct in ego !... Cu toate acestea, tot ce pot sa va spun, este ca timp de 8 zile am fost de 10 ori mai fericiti in Panda decat in orice masina cu computer, navigatie, cutie automata cu care ne miscam zilnic intre doua sedinte intr-un „superb” Bucuresti ... Uite asa revin la obsesia mea : „Ce putin ne trebuie sa fim cu adevarat liberi si fericiti !” ... Masina s-a comportat exemplar, nu a cartit, nu ne-a lasat in drum, a urcat rampe de 7-8% si a „negociat” curbe pe macadam precum alte „exemplare cu pedigree” ...

In drumul nostru spre pensiune am avut ocazia sa respiram „la prima mana” aer si peisaje de Pantelleria ... Incredibil ... Sosele mici de tot, unde cu greu au loc doua masini, una pe langa alta, viile cu struguri Zibbibo contrastand albastrul marii, serpentine pe dealuri abrupte prin mici localitati unde „cocoasele” albe ale dammusi-urilor sparg ritmul verde-albastru al cuplului format dintre coasta insulei si Mediterana ...

Nu poti sa nu ramai uimit de caile misterioase in care VIATA isi face loc ... Dupa cum va spuneam, pe insula ploua foarte putin in decursul unui an, dar cu toate acestea Pantelleria este verde, iar roadele pamantului sunt un deliciu ... Toate plantele s-au adaptat uimitor la aceste conditii de trai, practic majoritatea plantelor si-au dezvoltat abilitatea de a creste mai mult pe orizontala decat pe verticala, odata datorita vanturilor si doi la mana pentru a crea acea umbra necesara formarii condensului, dulcea roua, atat de necesara supravietuirii... Imi este greu sa descriu in cuvinte senzatia pe care o ai cand stai langa un maslin mai batran decat tine care deabia daca iti ajunge la umeri ... Vita de vie nu iti ajunge nici macar pana la genunchi iar tufa de capera creste exclusiv pe orizontala... Modul in care pantescanii, cu truda, au creat terasamente din piatra vulcanica pentru a proteja viile si a crea conditii optime obtinerii unor minunate roade, au modelat aspectul insulei facand din acest vulcan ce a dat nastere unei insule negre, o Pantellerie verde si exotica cu struguri „grasi” si maslini pitici care impreuna cu tufele de oregano si capere iti ametesc simturile si te poarta intr-o lunga poveste istorica dar mai ales intr-o minunata lume gastronomica ...

Aeroport Roma :

Attached File  DSC01142.JPG   68.39K   50 downloads Attached File  DSC01158.JPG   81.84K   6 downloads Attached File  DSC01158.JPG   81.84K   6 downloads Attached File  DSC01160.JPG   101.07K   49 downloads
Attached File  DSC01164.JPG   89.65K   49 downloads Attached File  DSC01166.JPG   96.83K   35 downloads Attached File  DSC01167.JPG   51.23K   37 downloads Attached File  DSC01176.JPG   78.78K   34 downloads
Attached File  DSC01189.JPG   166K   35 downloads Attached File  DSC01193.JPG   76.81K   37 downloads

Attached Files



#14
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Spre Pantelleria :

Attached File  DSC01203.JPG   68.94K   25 downloadsAttached File  DSC01207.JPG   84.7K   27 downloadsAttached File  DSC01217.JPG   78.72K   29 downloads
Attached File  DSC01222.JPG   127.56K   29 downloadsAttached File  DSC01224.JPG   131.46K   40 downloads

Micul Bolid :

Attached File  DSC01243.JPG   125.88K   41 downloadsAttached File  DSC01244.JPG   198.89K   43 downloadsAttached File  DSC01245.JPG   151.15K   40 downloads
Attached File  DSC01248.JPG   177.35K   37 downloadsAttached File  DSC01912.JPG   144.32K   40 downloadsAttached File  IMG_0086.JPG   126.77K   45 downloads

Pantelleria :

Attached File  DSC01254.JPG   130.41K   47 downloadsAttached File  DSC01262.JPG   300.15K   42 downloadsAttached File  DSC01264.JPG   159.16K   39 downloadsAttached File  DSC01362.JPG   243.77K   39 downloads
Attached File  DSC01379.JPG   143.65K   38 downloadsAttached File  DSC01453.JPG   189K   38 downloadsAttached File  DSC01749.JPG   141.3K   39 downloadsAttached File  DSC01752.JPG   174.73K   38 downloads
Attached File  DSC01887.JPG   108.53K   39 downloads

Gradinile arabe :

Attached File  DSC01899.JPG   202.17K   38 downloadsAttached File  DSC01901.JPG   159.95K   36 downloadsAttached File  DSC01907.JPG   262.33K   36 downloadsAttached File  DSC01914.JPG   217.61K   34 downloads

Bent El Rhia :

Attached File  DSC01915.JPG   192.2K   36 downloadsAttached File  DSC01935.JPG   289.27K   34 downloadsAttached File  DSC01974.JPG   265.59K   35 downloadsAttached File  DSC02013.JPG   159.85K   32 downloads
Attached File  DSC02021.JPG   188.4K   29 downloadsAttached File  IMG_0109.JPG   231.98K   31 downloadsAttached File  IMG_0136.JPG   114.53K   31 downloadsAttached File  IMG_0333.JPG   118.68K   31 downloads
Attached File  IMG_0415.JPG   225.26K   28 downloadsAttached File  IMG_0420.JPG   144.51K   31 downloads

Dammusi :

Attached File  IMG_0430.JPG   172.37K   32 downloadsAttached File  IMG_0434.JPG   100.69K   32 downloadsAttached File  IMG_0550.JPG   119.54K   31 downloadsAttached File  IMG_0562.JPG   378.81K   33 downloads
Attached File  IMG_0645.JPG   184.51K   31 downloads

#15
azorel

azorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.09.2007
Interesul meu  pentru Pantelleria a fost initiat de o vizita in Varenna pe malul lacului Como. Acolo am savurat un pahar de vin desert " moscato di Pantelleria" si mi-am dorit sa ajung sa vad insula. Sper sa se indeplineasca aceasta dorinta in 2016.

Edited by azorel, 27 November 2015 - 20:56.


#16
azorel

azorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.09.2007
Attached File  20150925_152557.jpg   1MB   23 downloadsMoscato di Pantelleria

Edited by azorel, 28 November 2015 - 07:42.


#17
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,068
  • Înscris: 04.03.2014
Frumoasa insula,aproape in Africa,defapt in Africa te si simti acolo:) am fost acum vreo 3 ani de la Mazara del Vallo in barca.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate