Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

GSM VoIP punct-la-punct gateway

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009
Am avut citeva ore libere si am decis sa incerc sa optimizez Asterisk/FreePBX la maxim pe un Raspberry Pi - optiunea aleasa este Raspbian Wheezy ca sistem de operare pe un SD card de 8GB class 10. Am uninstall tot ce are de-a face cu X dupa care am compilat Asterisk 1.8.23.0 si chan_dongle din surse si am instalat FreePBX cu backend si CDR pe MySQL.

Diferenta de performanta fata de RasPBX este remarcabila. Am avut 7 apeluri simultane pe stick-uri diferite conectate prin uLaw si IAX2 la un server extern si calitatea a fost impecabila - jitter aproape 0 si fara pachetizare. Procesorul a fost sub 50% pe toata durata testelor. Avantajul IAX2 fata de SIP este ca nu este nevoie sa deschizi decit un singur port UDP catre PBX si ca suporta trunking si nu este afectat de diferitele forme de NAT - port forward este tot ce este nevoie.

Ca sa reduc uzura cardului SD am oprit aproape toate logurile. O alta varianta este sa trimit logurile prin syslog la un server central - asta o voi face cu alta ocazie.

Imaginea completa, cu toate utilitarele si sursele necesare pentru compilare are doar 2.1GB, deci se poate folosi si un SD de 4GB fara probleme.

Citeva poze de la unitatea care merge in productie - cu un singur canal GSM. Pret total al componentelor 320 de lei cu tot cu TVA. De la doua canale in sus este nevoie de un hub USB 2.0 alimentat.

Attached Files



#38
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
faina chestie ...

ar fi interesant daca ar exista un add-on board doughter board care sa se monteze (infiga) in raspberry direct sa nu se mai foloseasca USB, ci alta magistrala ...

mersi de info si feedback.

#39
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View Postpdanyels, on 03 august 2013 - 20:53, said:

ar fi interesant daca ar exista un add-on board doughter board care sa se monteze (infiga) in raspberry direct sa nu se mai foloseasca USB, ci alta magistrala ...

De ce ar trebui sa complici lucrile si sa adaugi un bus aditional care in multe cazuri poate nu fi standard sau poate nu fi suportat cu drivere pentru sistemul de operare ales? USB este foarte stabil.

Edited by tzevarul, 04 August 2013 - 00:29.


#40
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 09.09.2004
Salutare! Ai idee cumva daca Elastix suporta acel chan_dongle pentru conexiunea cu modem GSM ?

#41
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View PostBandit, on 31 octombrie 2013 - 11:50, said:

Salutare! Ai idee cumva daca Elastix suporta acel chan_dongle pentru conexiunea cu modem GSM ?

Atit timp cit folosesti versiuni recente de Elastix esti OK. Trebuie sa download ultima versiune de chan_dongle din svn nu archive-ul vechi.

#42
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 09.09.2004
Pana la urma nu am reusit. Cred ca modemul meu nu este compatibil (Nu am Huawei).
Insa ma incercat cu chan_mobile, prin bluetooth. Am instalat FreePbx, am urmat tutorialul de aici, dar m-am blocat la pasul acesta:
Setup Mobile Phone
Make PBX discoverable:
Cand execut comanda aceasta
dbus-send --system --type=method_call --print-reply --dest=org.bluez /org/bluez/hci0 org.bluez.Adapter.SetMode string:discoverable


primesc urmatoarea eroare

Quote

Error org.freedesktop.DBus.Error.UnknownMethod: Method "SetMode" with signature "s" on interface "org.bluez.Adapter" doesn't exist

Am cautat informatii dspre aceasta eroare si nu am gasit decat urmatorul raspuns, care nu mai ajuta
get the source of bluez:
apt-get source bluez
then cd to test directory in the source directory an run
./test-adapter discoverable on

Alte idei ?

#43
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 09.09.2004
Nu mai ajuta, in sensul ca daca execut yum install source bluez, primesc mesajul
Package bluez-4.66-1.el6.i686 already installed and latest version
Nothing to do
iar chesti asta ./test-adapter discoverable on, habar nu am cum se face. Am cautat acel test directory dar nu l-am gasit

#44
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View PostBandit, on 31 octombrie 2013 - 21:40, said:

Pana la urma nu am reusit. Cred ca modemul meu nu este compatibil (Nu am Huawei).
Insa ma incercat cu chan_mobile, prin bluetooth. Am instalat FreePbx, am urmat tutorialul de aici, dar m-am blocat la pasul acesta:
Setup Mobile Phone
Make PBX discoverable:
Cand execut comanda aceasta
dbus-send --system --type=method_call --print-reply --dest=org.bluez /org/bluez/hci0 org.bluez.Adapter.SetMode string:discoverable


primesc urmatoarea eroare


Am cautat informatii dspre aceasta eroare si nu am gasit decat urmatorul raspuns, care nu mai ajuta
get the source of bluez:
apt-get source bluez
then cd to test directory in the source directory an run
./test-adapter discoverable on

Alte idei ?

Ce rezultat primesti cind rulezi
   hciconfig -a

#45
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 09.09.2004
Acesta este rezultatul
hci0:   Type: BR/EDR  Bus: USB
		BD Address: 00:15:83:12:12:E7  ACL MTU: 310:10  SCO MTU: 64:8
		UP RUNNING PSCAN
		RX bytes:2128 acl:7 sco:0 events:66 errors:0
		TX bytes:561 acl:7 sco:0 commands:35 errors:0
		Features: 0xff 0xff 0x8f 0xfe 0x9b 0xf9 0x00 0x80
		Packet type: DM1 DM3 DM5 DH1 DH3 DH5 HV1 HV2 HV3
		Link policy: RSWITCH HOLD SNIFF PARK
		Link mode: SLAVE ACCEPT
		Name: 'localhost.localdomain-0'
		Class: 0x4a010c
		Service Classes: Networking, Capturing, Telephony
		Device Class: Computer, Laptop
		HCI Version: 2.0 (0x3)  Revision: 0xc5c
		LMP Version: 2.0 (0x3)  Subversion: 0xc5c
		Manufacturer: Cambridge Silicon Radio (10)

Multumesc

#46
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View PostBandit, on 31 octombrie 2013 - 22:25, said:

	 Name: 'localhost.localdomain-0'
	 Class: 0x4a010c


Nu ai urmat toti pasii...

Trebuie sa faci asta si din ce ai pus tu mai sus nu ai facut-o.

Edit device Section
Change name "%h-%d" to name "My PBX"
sed -i 's/name "%h-%d"/name "My PBX"/' /etc/bluetooth/hcid.conf
Change class 0x120104 to class 0x000100
sed -i 's/class 0x120104/class 0x000100/' /etc/bluetooth/hcid.conf

#47
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 09.09.2004
Aha. Ciudata chestia. Trebuia sa specific de la inceput ca sunt praf in linux si asterisk (e doar o pasiune).
Ideea era ca trebuia sa creez fisierul /etc/bluetooth/hcid.conf care sa contina mai multe linii. Mi s-a parut complicat cum scria in acel tutorial (si cum ai zis si tu), asa ca am luat din alt tutorial asemanator si am folosit comanda nono /etc/bluetooth/hcid.conf si am introdus urmatorul cod
options {
autoinit yes;
security auto;
pairing multi;
passkey "1234";
}# Default settings for HCI devices
device {
name "My PBX";
class 0x000100;
iscan enable; pscan enable;
}


Acesta este continutul fisierului hcid.conf si cred ca sunt toate cele:
[ https://i.imgur.com/M1hpS4r.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si de aceea ma mir ca imi apare tot

Quote

Name: 'localhost.localdomain-0'
Class: 0x4a010c


#48
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009
Vad ca folosesti versiunea rpm de la bluez deci este posibil ca switch-urle de compilare sa fie diferite. Vezi daca mai sint alte *.conf in /etc/bluetooth si fa modificarile acolo dupa care sterge fisierul creat de tine.

#49
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 09.09.2004
Nu am reusit asa ca ma dau batut. Multumesc oricum. O sa incerc coectarea cu chan_dongle ca am si un stick usb. Dar am sa scriu in topicul Asterisk, ca aici se discuta cam altceva.

#50
lucky_steps

lucky_steps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 21.07.2005
@tzevarul: spui ca ai avut 7 apeluri simultane pe stickuri diferite. Vrei cumva sa spui ca pe un Pi ai pus 7 stickuri(sau mai multe)? Am incercat si eu asta dar daca pun mai mult de 3, in asterisk incep sa se deconecteze aleatoriu ba unul , ba mai multe. Ai avut cumva problema asta? Daca da cum ai rezolvat-o?

Edited by lucky_steps, 06 December 2013 - 09:57.


#51
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009
Deconectarea aleatorie este mai mult ca sigur cauzata de lipsa de curent la modemuri. Iti trebuie un USB hub alimentat care sa dea minimum 500mA pe fiecare port. Sursa de alimentare (nu doar cea de perete dar si cea de pe placa hub-ului) trebuie sa suporte cu curent total de numar de modemuri x 500mA x 1.1 (overhead).

Daca alimentarea nu este problema, verifica imaginea pe care o folosesti si ce codecuri folosesti. Imaginea mi-am facut-o singur cu totul compilat si optimizat din sursa. Codec nu folosesc decit uLaw/aLaw.

#52
adisome

adisome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 25.01.2008
Am o intrebare si pentru ca nu ma pricep deloc, sper ca nu fiu off topic. :)
Cu un produs de acest gen https://www.alibaba....0156033821.html, ar fi posibil sa centralizez apelurile de pe mai multe simuri spre un calculator sau telefon mobil?

#53
adisome

adisome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 25.01.2008
Suze nu merge link-ul!

https://www.alibaba....0.92.QvLFQe&s=p

sau

https://www.aliexpre...000023.1.uz5hmP

#54
catalincf

catalincf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 02.06.2016

View Postadisome, on 02 mai 2017 - 00:33, said:

Cu un produs de acest gen https://www.alibaba....0156033821.html, ar fi posibil sa centralizez apelurile de pe mai multe simuri spre un calculator sau telefon mobil?

Merge, cu echipamentul asta ,  sa primesti sau sa dai de pe Mobil sau PC daca ai instalat un VoIP Software phone instalat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate