Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

GSM VoIP punct-la-punct gateway

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View Postpdanyels, on 07 iulie 2013 - 00:04, said:

VS-GW1200-4G pare interesant dar era de preferat varianta cu 1 modul GSM nu cu patru. http://www.openvox.c...&category_id=16

Sau cu o placuta click din asta http://www.mikroe.com/click/gsm/ infipta intr-un board ar iesi ceva interesant.

Ambele solutii pe care le propui sint 2G/GSM, fara suport pentru 3G/UMTS. Retele gen H3G sau Digi nu pot fi suportate cu asa echipament.

De asemeni daca as face o investitie in astfel de echipament as lua in calcul si refarming-ul de spectru pe care toti operatorii il vor face - deja se intimpla in UK, Germania, Franta si US. In citiva ani acoperirea 2G/GSM va disparea si echipamentele 2G/GSM vor fi inutilizabile.

Revenind la MikroElektronika - va trebui sa-ti faca cineva hardware de adaptare a bus-ului la hardware obisnuit.

#20
wizzardro

wizzardro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.03.2004

View Posttzevarul, on 07 iulie 2013 - 01:07, said:


Ambele solutii pe care le propui sint 2G/GSM, fara suport pentru 3G/UMTS. Retele gen H3G sau Digi nu pot fi suportate cu asa echipament.

De asemeni daca as face o investitie in astfel de echipament as lua in calcul si refarming-ul de spectru pe care toti operatorii il vor face - deja se intimpla in UK, Germania, Franta si US. In citiva ani acoperirea 2G/GSM va disparea si echipamentele 2G/GSM vor fi inutilizabile.

Revenind la MikroElektronika - va trebui sa-ti faca cineva hardware de adaptare a bus-ului la hardware obisnuit.


Nu stiu cum e in germania dar stiu ca in uk nu o sa dispara devreme. Poti sa te uiti la acoperire in 3g 900 si in 2g sa vezi diferenta http://www.o2.co.uk/coveragechecker .
Si in oras la fel sunt foarte multe zone in londra de exemplu unde 3g e acoperit nasol sau deloc si pe 2g ai acoperire super.

Si pentru initiatorul topicului sunt destule modele pe ebay, ca vrei profi sau chinezarii. Si acolo ai si preturile. Cauti gsm voip gateway si o sa gasesti o gramada. Dar cum ti-au spus altii mai sus... nu prea renteaza. La cat e de ieftina telefonia nu are rost. Sunt nspe alternative mai ieftine. Gandeste-te numai cat investesti in aparatura, cati ani ai vb de banii aia, sa nu mai punem la socoteala ca in 1 an nu o sa mai fie taxat roaming-ul, deci clar o sa ajunga sa fie incluse minutele nationale si pe mobil  http://www.techweeke...-in-2014-119193 .

Oricum bafta si sa ne zici ce ai rezolvat pana la urma.

#21
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009
In UK o sa vina refarming-ul mai repede decit te astepti. Ofcom a avut deja consultari intre anul trecut si primul trimestru al acestui an.

900MHz 2G va fi trepatat convertit in 900MHz UMTS (band VIII) si 1800MHz 2G va fi convertit in 1800MHz LTE (band 3).

#22
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Lăsați omul să cumpere "la ofertă", o să ajungă ca mine, să aibe numai gunoi în casă, mai ales că vorbim de scule care nu se pot refolosi.
Mai e o chestie faină pe care o știe Asterisk, bluetooth channel, acolo poți conecta orice telefon cu bluetooth. Nu știu cum merge, eu personal nu am făcut teste, sunt mai comod de fel, folosesc gateway-urile operatorilor, pe vremuri Zapp, acuma Digi, cam ăsta e trendul.

#23
wizzardro

wizzardro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.03.2004

View Posttzevarul, on 07 iulie 2013 - 21:27, said:

In UK o sa vina refarming-ul mai repede decit te astepti. Ofcom a avut deja consultari intre anul trecut si primul trimestru al acestui an.

900MHz 2G va fi trepatat convertit in 900MHz UMTS (band VIII) si 1800MHz 2G va fi convertit in 1800MHz LTE (band 3).

Daca e sa ne uitam dupa ce zice si ce face ofcom.... ei vb de 5g si nici nu s-au apucat bine de 4g.

Mai sus cu un post ai zis ca deja se intampla refarming-ul. Gsm e inca folosit si o sa fie inca 2 ani cel putin. De la consultari pana la a fi puse in practica.... Nu zic ca nu o sa se intample. E normal sa ia locul o alta tehnologie mai noua dar nu se intampla peste noapte.

#24
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View Postwizzardro, on 07 iulie 2013 - 22:07, said:

Mai sus cu un post ai zis ca deja se intampla refarming-ul. Gsm e inca folosit si o sa fie inca 2 ani cel putin. De la consultari pana la a fi puse in practica.... Nu zic ca nu o sa se intample. E normal sa ia locul o alta tehnologie mai noua dar nu se intampla peste noapte.

Nu am scris nicaieri ca este full refarming. Este partial refarming si O2 a inceput sa-l execute in al treilea trimestru 2010. Si pentru a nu ne baza doar pe spusele din forumuri, uite si back-up:

http://www.telegeogr...network-launch/

http://news.o2.co.uk...z-3g-explained/

View Postbenis, on 07 iulie 2013 - 21:32, said:

Mai e o chestie faină pe care o știe Asterisk, bluetooth channel, acolo poți conecta orice telefon cu bluetooth.

Bluetooth channel este o solutie destul de scarpinata si nu am reusit sa o fac destul de stabila incit sa am curaj sa o implementez in productie. Una dintre problemele majore de management pe care le are este ca nu iti permite sa faci un restart al telefonului conectat. Deci daca se blocheaza, ramine blocat pina faci un restart la telefon.

Cu chan_dongle am scripturi cu care resetez toate porturile automat la 3AM si de fiecare data cind acumulez trei erori de conectare.

#25
wizzardro

wizzardro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.03.2004

View Posttzevarul, on 07 iulie 2013 - 22:46, said:


Nu am scris nicaieri ca este full refarming. Este partial refarming si O2 a inceput sa-l execute in al treilea trimestru 2010. Si pentru a nu ne baza doar pe spusele din forumuri, uite si back-up:

http://www.telegeogr...network-launch/

http://news.o2.co.uk...z-3g-explained/

Toata faza cu refarming si ce vb tu e ca ofcom a fost de acord ca o2 sa implementeze 3g in 900mhz.Nu a zis nimeni ca gata renuntam la gsm. Au pus si ei 3g unde a fost nevoie mai mare si atat. Ei se tot lauda cu 4g. Si e normal. De ce sa bagi banii in acoperire pe 3g cand 4g e aici.

#26
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View Postwizzardro, on 07 iulie 2013 - 23:11, said:

Toata faza cu refarming si ce vb tu e ca ofcom a fost de acord ca o2 sa implementeze 3g in 900mhz.Nu a zis nimeni ca gata renuntam la gsm. Au pus si ei 3g unde a fost nevoie mai mare si atat.

Pentru ca spectrul este limitat si UMTS este mult mai eficient decit 2G. Este o progresie naturala si upgrade-ul este ieftin pentru ca foarte mult echipament se poate refolosi.

View Postwizzardro, on 07 iulie 2013 - 23:11, said:

Ei se tot lauda cu 4g. Si e normal. De ce sa bagi banii in acoperire pe 3g cand 4g e aici.

Implementarile existente 4G in varianta LTE nu au fost si nu sint facute sa inlocuiasca UMTS. LTE ul comercial nu are si interfata de voce. Solutile de VoLTE (voice over LTE) nu sint, in design-ul actual utilizabile comercial pentru ca utilizeaza prea mult bateria.

Daca te uiti la implementarile 4G planificate, toate sint facute sa interopereze cu infrastructura existenta UMTS.

#27
wizzardro

wizzardro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 08.03.2004

View Posttzevarul, on 07 iulie 2013 - 23:46, said:

Pentru ca spectrul este limitat si UMTS este mult mai eficient decit 2G. Este o progresie naturala si upgrade-ul este ieftin pentru ca foarte mult echipament se poate refolosi.



Implementarile existente 4G in varianta LTE nu au fost si nu sint facute sa inlocuiasca UMTS. LTE ul comercial nu are si interfata de voce. Solutile de VoLTE (voice over LTE) nu sint, in design-ul actual utilizabile comercial pentru ca utilizeaza prea mult bateria.

Daca te uiti la implementarile 4G planificate, toate sint facute sa interopereze cu infrastructura existenta UMTS.


Mai omule. Tu de citeai macar articolele alea la care ai dat link intelegeai. Sau poate le-ai citit si nu ai inteles. Deci o2 avea licenta pentru gsm in 900 Mhz. Si a avut nevoie sa ceara acordul ofcom sa poata folosi 3g in 900 Mhz. Si bine au facut ca erau praf in 3g prin 2009. Acuma au mai acoperit ceva dar tot nu stau foarte bine. De aia ti-am zis sa te uiti putin pe acoperirea lor. Ca iti arata clar acoperire in 3g900 si in gsm. Si poti vedea diferenta.
Si nu, nu o sa schimbe gsm cu 3g in 900 foarte devreme, fiindca ei vor sa acopere 98% din uk in 4g. Cu asta se tot lauda de ceva vreme.

4g o sa interopereze cu gsm/umts nu doar umts. Si vocea nu e inca folosita pe 4g pentru ca nu sunt telefoane. Toate telefoanele actuale folosesc vocea pe gsm/umts. Si nu are treaba cu volte si ce vb tu despre baterie. Nu e folosit pt ca nu exista telefoane sau le numeri pe degete cate sunt. Pai un om normal, cand vrea sa sune apasa pe 2 taste si vb ce are de vb. Nu sta sa inst programe. Nu are nici o treaba cu bateria. Nu s-au facut inca telefoane pt ca nu este nevoie, nu este cerere deocamdata.

#28
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View Postwizzardro, on 08 iulie 2013 - 09:28, said:

Mai omule. Tu de citeai macar articolele alea la care ai dat link intelegeai. Sau poate le-ai citit si nu ai inteles. Deci o2 avea licenta pentru gsm in 900 Mhz. Si a avut nevoie sa ceara acordul ofcom sa poata folosi 3g in 900 Mhz. Si bine au facut ca erau praf in 3g prin 2009. Acuma au mai acoperit ceva dar tot nu stau foarte bine. De aia ti-am zis sa te uiti putin pe acoperirea lor. Ca iti arata clar acoperire in 3g900 si in gsm. Si poti vedea diferenta.

Nu intru in pissing matches pe forumuri. Spectrul alocat O2 pe 900MHz nu s-a schimbat. Activarea serviciului pe 3G pe 900MHz a impus ca cel putin 10MHz (se poate si cu 5MHz dar face mai mult rau decit bine) sa fie eliminat din cel disponibil pentru 2G. Asta se cheama refarming partial. Caz inchis pentru ca oricum este offtopic.

Revenind la investitia in gateway-uri, daca volumul de trafic este de 2000 de minute/luna catre un operator mobil si luind in calcul preturile wholesale la terminare internationala white/premium/direct (EUR0.0319/minut), un gateway homegrown (USB sau o chinezarie) se plateste singur in 4-6 luni. Un echipament Topex sau similar brand name, probabil ca ia 12-18 luni la 2G sau 24-30 luni pe 3G.

Daca este vorba de convorbiri catre un singur numar in Romania, exista si varianta cu un SIM Digi activ in Romania si un al doilea SIM folosit prin VoIP din strainatate. Cost pe luna este cam EUR5 si traficul este nelimitat.

#29
ursan2003

ursan2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 22.04.2007
salut
daca te intereseaza am de vanzare 1 bucata http://www.ebay.com/...#ht_2116wt_1170
aparatul e nou a fost desfacut din cutie doar pentru a fi testat
functioneaza ireprosabil stie sms si ussd,e o bijuterie in comparatie cu jegurile de goip dbl
pretul pe site e ~200 euro ,il scot la vanzare cu 120 de euro
reamintesc aparatul este nou nefolosit vine in cutia originala

#30
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
@ursan2003:
cu unul nu am facut nimic. si doua is putin cam scumpute. momentan mai sap. astept sa vina in concediu aici fratemiu sa mai vorbesc cu el si probabil abia dupa voi actiona.
ce imi sugerezi tu am pus si eu in primul post.
doar la un capat e ca un fel de Digi VoiP oriunde sau Romtelecom VoiP.

@tevarul:
asta incercam sa scot si eu in evidenta. am cautat preturi de m-am saturat la voip si daca scoti investitia in jumate de an si o folosesti 1 an sau 2 si dupa nu mai merge ca nu decit 2g si-a scos demult malaiul. daca o luam pe preventie nu o sa fie nici 3g bun ca poate se sare la 9g :-) si asa nu o sa mai cumperi nimic niciodata (ca in IT, nu iau acest CPU ca apare peste trei luni X, etc...)

ce cautam eu era feedback cu aparate bune si nu scumpe rau. in afara de Topex nu mai este nimic sub el dar peste gioarse?
un top de branduri daca aveti experienta cu ele. daca nu intrebam si luam Portech inteleg ca imi faceam hara-kiri ...

ma gandeam sa trimit un mail la Openvox poate fac si cu un singur modul GSM in loc de patru.

ideea e de un aparat gen router (caruia eventual ii pot face setari de baza, ip, etc. de aici) si apoi pentru restul sa intru cu un remote desktop acolo si sa bibilesc.
cei de acolo lucra in constructii nu se pricep la IT.
in plus daca as incropi ceva gen raspberry pi + carcasa + plus etc. tot nu iese foarte ieftin, si nu o sa fie o solutie asa mai plug-n-play...

unii au inceput aici sa sara ca ma complic, ca asa si etc. nu am hotarit 100% ca o sa implementez ceva. deocamdata sap. solutia point2point cu gtw gsm e interesanta pentru libertatea oferita. unii nu stiu dar, e mai greu cu netul cind se sta in chirie (acte, chestii ...) asa cu acest gateway + net nelimitat prepay lunar + un router mifi obtin altceva.

unii v-ati gindit doar din punctul vostru de vedere. se mai pleaca pe teren, prin localitatile, invecinate, lucru pe echipe, se mai vreau un pic de net si la tablete, laptopuri, dar si de pe teren. etc. ganditi mai in perspectiva, nu strict a obiect.

la o adica se poate baga acea cartela de net de la drei intr-un smartphone si apoi si romtelecom are Voip si poti suna nelimitat cosmote-romtelecom, sau cum s-a mai zis de digi voip. nu inseamna ca am eliminat aceste solutii definitiv.

si apoi daca e asa de simplu de ce naiba mai fac aia vanzare cu voip, skype out, sip, etc.? ar trebui sa dea faliment.

mi-am pus problema tehnica mai intai, apoi de costuri. asa invat si ceva in plus. ITC (information technology and communication) deci tangential atinge si comunicatiile.

ii apreciez pe cei ce au inteles ideea si le face placere sa palavrageasca pe teme gsm-iste chiar daca nu se stie finalizarea.
doar de asta e forum, sa facem schimb de informatii, sa intrebam, sa invatam, sa discutam.

danke.

#31
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
@tzevarul
ziceai de mai sus ca folosesti raspberry pi + modemuri USB Huawei

vad ca au aparut si aceste board-uri recent
http://beagleboard.o...eagleBone Black

(It is slightly more expensive, but features more powerful hardware. RasPBX has already been ported to this hardware)

#32
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View Postpdanyels, on 13 iulie 2013 - 02:14, said:

vad ca au aparut si aceste board-uri recent
http://beagleboard.o...eagleBone Black

(It is slightly more expensive, but features more powerful hardware. RasPBX has already been ported to this hardware)

Multumesc de informatie. O sa-l consider pentru implementari viitoare, dar RasbPi este mai mult decit suficient pentru gateway-uri GSM, cel putin la implementarile mele. Fara transcoding pot avea 10 convorbiri simultane fara sa depasesc 50% CPU load.

#33
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 13.02.2008
Austria : telefon mobil conectat prin Bluetooth la xlink. Xlink conectat prin cablu de telefon la un ATA voip cu FXO.
Romania: La fel ca in Austria.
Ip-call intre cele 2 adaptoare, parole pe ATA ca sa nu sune cine nu trebuie de pe cartela ta.
Avantajul e ca oricand ai timp ( pauza la servici, in drum spre casa, etc) poti suna de pe mobilul tau catre numarul de pe telefonul conectat prin Bluetooth la Xlink, si primesti ton de apel de Romania , dupa care formezi numarul de Romania, ca si cum ai suna din Romania. ( cartelele cu minute multe in retea sunt perfecte pt schema asta).Nu-ti trebuie abonament de date la mobile si nici sa fie in zona cu acoperire 3G, etc.


@tzevarul: e vreo posibilitate sa primesti/trimiti sms de pe cartelele de pe stickuri?

Edited by marmota_vasi, 20 July 2013 - 20:19.


#34
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View Postmarmota_vasi, on 20 iulie 2013 - 20:16, said:

@tzevarul: e vreo posibilitate sa primesti/trimiti sms de pe cartelele de pe stickuri?

Absolut. Clientul nativ al stick-ului suporta asta. chan_dongle suporta si el (poti adauga in dialplan si scripturil de sms-2-email is email-2-sms).

Ca exemplu, scriptul meu de sms2email este:

[dongle-incoming-sms]
exten => sms,1,System(echo '${STRFTIME(${EPOCH},,%Y-%m-%d %H:%M:%S)}: ${BASE64_DECODE(${SMS_BASE64})}' | mutt -s 'SMS from ${CALLERID(num)} to ${DONGLENUMBER}' <email_addy_goes_here>)
exten => sms,n,Hangup()

#35
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
@tzevarul: poti pune niste screenshot-uri cu exemple setari raspbx? nu mie prea clar cum se face transferul apelului voce din sim-ul bagat in dongle USB la raspberi si apoi la celalalt raspberi ... prin internet; vreau sa imi fac o idee de circuitul voce->IP->IP->voce  ... si nu am aparatura de test ... inca.

in Austria nu e cazul dar daca ar fi in alta parte cum tunnel-ez (si/sau eventual recodez) apelul voce?

mersi

P.S.: uite asa, incet, incet, se dezvolta discutia ... care murise, dar marmota a folosit defribilatorul si acum are o leaca de puls :-)

#36
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View Postpdanyels, on 21 iulie 2013 - 11:01, said:

@tzevarul: poti pune niste screenshot-uri cu exemple setari raspbx? nu mie prea clar cum se face transferul apelului voce din sim-ul bagat in dongle USB la raspberi si apoi la celalalt raspberi ... prin internet; vreau sa imi fac o idee de circuitul voce->IP->IP->voce  ... si nu am aparatura de test ... inca.

Din pacate nu am acces la GUI-ul unei astfel de cutii - de la distanta folosesc doar SSH sa ma loghez si schimbarile le fac direct in SQL si le propag cu FreePBX command line.

Dupa ce ai configurat Asterisk, FreePBX si chan_dongle, creezi un custom trunk care la dial string are: dongle/dongle0/$OUTNUM$ (0 din dongle0 devine 1 daca ai doua stick-uri). Dupa aceea creezi un inbound route pentru acest trunk, cu DID setat sa fie identic cu Line 1 number-ul setat in SIM. Daca este blank, poti defini DID number-ul in chan_dongle.conf. Apoi creezi un outbound route sa completezi configurarea trunk-ului.

Acum vine partea unde utilizatorul decide cum vrea sa faca interfatarea, unde poti pune sau un DISA sau un IVR sau o combinatie (eu folosesc combinatia) si cu asta rutezi apelurile catre trunk-uri VoIP sau alte cutii cu chan_dongle.

Cealalta cutie se configureaza identic.

Cind un apel vine pe dongle-ul din cutia 1, el este rutat pe trunk si inbound route dupa care ajung sau in DISA, care te prompteaza pentru un PIN dupa care iti da dialtone sa suni cum vrei, sau intr-un IVR la care setezi extensii (variatie aditionala daca vrei sa folosesti follow-me pentru extensii sau database CF) pentru fiecare destinatie dorita.

Daca vrei sa te joci, de ce nu-ti faci un VM (VMware Player este gratis) pe care sa instalezi FreePBX Distro - interfata este aproape identica cu cea din RasPBX si poti sa si atasezi un dongle la el.

FreePBX Distro este disponibil aici: http://www.freepbx.org/freepbx-distro

VMware Player este disponibil aici: http://www.vmware.co...r/overview.html

chan_dongle este disponibil aici: https://code.google....sk-chan-dongle/

View Postpdanyels, on 21 iulie 2013 - 11:01, said:

in Austria nu e cazul dar daca ar fi in alta parte cum tunnel-ez (si/sau eventual recodez) apelul voce?
Teoretic Asterisk poate sa inregistreze apeluri, dar nu am incercat sa fac asta pe un Raspberry Pi. Presupun ca poti sa inregistrezi direct pe SD, sau pe un USB stick sau hard drive.

Daca vrei sa treci si prin firewall-uri atunci rutezi VPN-ul pe 443/TCP si setezi UA string-ul cum trebuie. Dar asta este un topic complet separat. Pentru VPN poti instala OpenVPN. Daca nu folosesti compresie si folosesti doar encriptie slaba poti ruta max 3 apeluri in passtrhough (fara re-encoding).

Edited by tzevarul, 21 July 2013 - 14:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate