Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 

GSM VoIP punct-la-punct gateway

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
tel_gsm -> voip_gateway_w_GSM -> NET <- voip_gateway_w_GSM <- tel_gsm

deocamdata studiez problema (sistemul este pentru uz propriu)

legat de net, in Austria, exista
http://www.drei.at/w...nId=C72633  = fara abonament
SuperFlat = unlimited and unthrottled - 10 Mbps down - 4 Mbps up = 15 eur / luna

ideea de baza ar fi sa folosesc doua aparate in cele doua locatii (Austria si Romania)
un calcul asa la repezeala ar fi: 2 aparate x 100 eur = 200 eur care imparit la doua persoane ar fi aprox 8 eur pe luna timp de un an.
(ar folosi doua persoane, evident vor vorbi pe rand nu amandoi odata, cu familia)

daca presupunem 2 useri la un capat si 2 la celalalt atunci ar fi 4 eur pe luna.

evident mai sint necesare 2 cartele la un capat si 2 la celalalt (1 sim in gateway si 1 sim in telefon).

ceva aparate:

http://www.dinstar.c...x?typeid=6  = DWG2000-1G

http://www.portech.c...t1_1.asp?Pid=13
http://www.gamaxnet....le_hid=739  = (mod folosire: a 3-a poza varianta de jos)

http://www.ebay.com/...=item51ae89a2f3

http://www.2n.cz/en/...e-next/  (dar am cu minim 4 sim => pret prea mare)

am mai vazut pe aici apartul "DBL GOIP-100"

sugestii? alte aparate? preturi?
experiente personale legat de setarile acestor aparate?

orice idei sint binevenite.

multumesc.

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
sincer nu inteleg de ce te complici in ziua de azi ? acum 10 ani poate era cazul...
smartphone - router - router - smartphone => convorbiri nelimitate cu familia fara pc si fara costuri aditionale in simuri
sau e altceva la mijloc ?

Edited by onlyone, 05 July 2013 - 00:52.


#3
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
pentru a nu trebui sa fie in max 50-100 m de router ca sa aibe wireless

pentru a putea folosi orice telefon GSM chiar daca nu e smart

si putin pentru a mai invata ceva ...

#4
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Unele reţele de net mobil nu permit folosirea VoIP (ex Vodafone la noi), e posibil să nu-ţi meargă.

#5
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

View Postpdanyels, on 05 iulie 2013 - 00:10, said:

tel_gsm -> voip_gateway_w_GSM -> NET <- voip_gateway_w_GSM <- tel_gsm

Cam lung carnatul asta si predispus la probleme.....

In .AT nu exista vreo oferta cu ceva flatrate(sau minute suficiente) pt. apelare in retele fixe din .at sau .de?
Ma gandesc la posibilitatea de apelare a unui nr. sipgate(.de, ca vad ca .at se inchide ) sau orice alt fix voip care ofera nr. fix de ,at....Daca exista, fie el si MVNO, ai scapat de jumatate de carnat, ramane problema gasirii solutiei optime la celalalt capat din .ro.

Edited by IP-XCENTRIC, 05 July 2013 - 08:14.


#6
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009
Solutia merge bine. O folosesc acum in citeva locatii.

Nu recomand insa echipamentele Portech (MV-37X) - sint extrem de instabile.

Eu folosesc niste mini gateway-uri bazate pe Raspberry Pi incarcate cu raspbx. Interfata GSM este cu modemuri USB Huawei E160/E169. Pe fiecare unitate am doua modemuri, pentru doua retele.

Edited by tzevarul, 05 July 2013 - 15:19.


#7
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View PostVictor5, on 05 iulie 2013 - 07:28, said:

Unele reţele de net mobil nu permit folosirea VoIP (ex Vodafone la noi), e posibil să nu-ţi meargă.
mai citeste odata, ca n-ai priceput.

chestia e cam asa: un telefon mobil suna in gateway-ul de acasa din AT, mai exact pe SIM-ul din
el. acest gateway ia vocea purtata pana la el de la reteaua GSM, o trimite pe internet si adauga
in plus eventual ceva instructiuni pentru gateway-ul de destinatie (cum ar fi ce numar sa apeleze).
internetul o transporta pana la gateway-ul din RO. gateway-ul din RO, prin SIM-ul din el, suna
telefonul mobil de destinatie, apelul este terminat la punctul ales.

costurile ar fi cam abonamentele la net din fiecare tara si minutele intre SIM-uri, fiecare dupa caz.
in RO ai oferte cu mii de minute daca alegi ca SIM-urile din gateway cat si cel din telefon sa fie din
aceeasi retea, deci daca se merge pe prepay...cam 5 EUR de cartela/lunar plus abonamentul la
internet. in AT banuiesc ca e cam la fel, nu stiu exact numarul minutelor "in retea" si pretul cerut
de operatorii de acolo.

nu e foarte greu de realizat, dar e putin cam costisitor, avand in vedere ca se mai adauga si pretul
echipamentelor. ok, un abonament la internet in ziua de azi nu-i mare scofala si aproape toata lumea
are un telefon mobil in buzunar, ceea ce se mai adauga ar fi numai costurile lunare cu cele doua
SIM-uri din gateway-uri.

View Posttzevarul, on 05 iulie 2013 - 15:19, said:

Eu folosesc niste mini gateway-uri bazate pe Raspberry Pi incarcate cu raspbx.
e greu de configurat raspberry asterisk-ul asta? n-am avut treaba pana acum cu Asterisk-ul si habar
n-am cum e cu jucatul prin el. mi-am pierdut candva timpul cu pbxes, a batut la mine de-a zvantat, asa
ca m-am lasat pagubas si am prins ceva frica de orice are prin el cuvantul "pbx'.

Edited by dygey, 05 July 2013 - 17:47.


#8
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Mai bine folosești în România Digimobil cu Digioriunde ai scăpat de un capăt, e doar 2€ pe lună. Iar în Austria, A1 oferă acces VOIP contra unei taxe.

View PostIP-XCENTRIC, on 05 iulie 2013 - 08:08, said:

Cam lung carnatul asta si predispus la probleme.....

In .AT nu exista vreo oferta cu ceva flatrate(sau minute suficiente) pt. apelare in retele fixe din .at sau .de?
Ma gandesc la posibilitatea de apelare a unui nr. sipgate(.de, ca vad ca .at se inchide )
Mai există Aldi care oferă voip.

#9
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View Postdygey, on 05 iulie 2013 - 17:33, said:

e greu de configurat raspberry asterisk-ul asta? n-am avut treaba pana acum cu Asterisk-ul si habar
n-am cum e cu jucatul prin el. mi-am pierdut candva timpul cu pbxes, a batut la mine de-a zvantat, asa
ca m-am lasat pagubas si am prins ceva frica de orice are prin el cuvantul "pbx'.

Foloseste FreePBX pentru configurare - este destul de simplu.

#10
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
raspberry pi cu modemuri usb paraca e un pic cam improvizat.
mersi ptr pontul cu instabilitatea Portech.
desi nu e cazul aici stiu de vodafone (stick usb ... laptop ... nu mergea apel audio sau video nici in ymess nici in skype) si cred ca is singurii in ro cu magaria asta (e plin forumul de la ei de discutii pe tema asta)

un coleg acum citiva ani era in dubai si acolo era oligopol la telefonie iar wireless-ul din hotel nu permitea decit chat text pe ymess, skype, etc. m-am enervat si am tras un Pico Phone si vorbea omu cu orele in fiecare seara (fara era rau ca dadea vreo 500 - 1000 usd pe telefoane ...)
daca se vrea tot se fenteaza (tunelare voip prin vpn, etc)

legat de aparate asta caut: feedback din experiente cu ele, setari multiple sau nu, stabilitate, etc.

legat de costuri: prin voip-uri si alte chestii parca gasisem cel mai ieftin la 0.029 eur => la o ora in fiecare seara (jumate de fiecare persoana - fratemiu e cu un coleg in camera) ar veni 1800 de minute (as putea rotunji la 2000 ca in weekend e liber si familia, chestii, etc.) dar fie 1800x0.029=52 eur pe luna ceea ce e peste pret 2 sim lunar + aparate lunar + net lunar.

in plus aparatele pot fi luate si in alta locatie in caz de relocare job.

un softulet ... http://wiki.freeswit.../wiki/Main_Page

#11
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009
Folosesc Asterisk cu chan_dongle din 2011 si am avut 0 downtime. Initial am folosit PC-uri cu ATOM processor si PCengines ALIX, dar de vre-o patru luni am trecut toate instalatiile pe Raspberry Pi si nu am avut nici o problema.

Am verificat acum Raspberry-ul pe care il folosesc pentru terminare in Vodafone si Orange (cite un modem fiecare) si are un uptime de 52 de zile (normal, este alimentat printr-un UPS).

Daca vrei echipament profesional, Topex are exact ce vrei tu, dar la preturi intre trei si opt ori mai mari - Mobilink IP. Sistemul de operare folosit de Topex este tot bazat pe Linux.

#12
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
De ce pana mea să te complici când există deja aproape în fiecare țară operatori care oferă acces GSM-Voip? Adică, eu înțeleg pasiunea pentru "șurubărit" dar toate astea trebuie să aibă și un rezultat avantajos. Iar dacă nu îți plac "improvizațiile", n-ai decât să scoți mii de euro din buzunar pentru soluții profesionale.

Uite, am postat cam în același timp cu colegul de mai sus.

#13
tzevarul

tzevarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 02.02.2009

View Postv_condratovici, on 05 iulie 2013 - 18:53, said:

De ce pana mea să te complici când există deja aproape în fiecare țară operatori care oferă acces GSM-Voip? Adică, eu înțeleg pasiunea pentru "șurubărit" dar toate astea trebuie să aibă și un rezultat avantajos. Iar dacă nu îți plac "improvizațiile", n-ai decât să scoți mii de euro din buzunar pentru soluții profesionale.

Uite, am postat cam în același timp cu colegul de mai sus.

Sint multe exemple de ce incearca asta. Sint inca multe locuri in lume unde nu ai 3G pentru VoIP. Sint altii care lucreaza in hai sa zicem instalatii petroliere unde trebuie sa ai telefoane 'intrinsically safe' care nu au nici 3G, nici VoIP nici camere. Sint alte tari unde VoIP este ilegal si trebuie sa-l rutezi printr-un VPN.

#14
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,491
  • Înscris: 20.10.2006

View PostVictor5, on 05 iulie 2013 - 07:28, said:

Unele reþele de net mobil nu permit folosirea VoIP (ex Vodafone la noi), e posibil sã nu-þi meargã.
Daca e server voip privat ma gandesc ca se poate trece de restrictiile operatorului de internet mobil anti-voip, cum betamax poate.

#15
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
stiam ceva de Topex dar astia parca fac si radare pentru aeroporturi sau ceva de genul, deci e clar pretul si targetul.

nu vreau super profi dar nici cu manivela ... ca TV-urile alea de pe vremea lui ceasca (ma refer la masinile alea ca un fel de dubita ... nu la televizor).

am dat si un exemplu de calcul 52 eur x 12 luni = 624 eur daca as folosi serviciile altora.

de asta este forumul ca sa mai si invatam. lucrez in IT si acum ceva timp aveam legatura cu o firma care avea fabrica aici si in germania si era o idee de un gsm+fix voip care insa nu s-a materializat.

eu am studiat pe concret problema legat de austria si am dat de o gramada de voip sip gateway-uri, unele cu preturi mari care iau de la unii si revand si draci si laci plus cartele gen call romania si alte chestii, unii se pling de calitatea convorbirilor si atunci un pitic mic si al dracu frate cu pitbullu' mi-a soptit da de ce pana mea sa nu am solutia mea care chiar daca nu merge mai bine dar macar la fel si in plus iese mai ieftin ... why not?

extrapoland, de ce sa imi fac propriul server si sa imi instalez OS-ul? nu mai bine platesc o firma sa faca asta si sa ma taxeze? (adevarat ca in unele cazuri merita dar am deviat deja de la subiect)

#16
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
apropo de voip: ia uitati-va la tarifele din skype catre mobil sau fix in vest si tarifele pentru romania, chisinau, eau, etc. (nu sint decit de vreo 3 ori mai mari parca)

legat de oferte Lebara Olanda avea (are) nelimitat pe mobil cu Romania, cred ...

Edited by pdanyels, 05 July 2013 - 20:56.


#17
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009

View Posttzevarul, on 05 iulie 2013 - 19:06, said:



Sint multe exemple de ce incearca asta. Sint inca multe locuri in lume unde nu ai 3G pentru VoIP. Sint altii care lucreaza in hai sa zicem instalatii petroliere unde trebuie sa ai telefoane 'intrinsically safe' care nu au nici 3G, nici VoIP nici camere. Sint alte tari unde VoIP este ilegal si trebuie sa-l rutezi printr-un VPN.
Eu mă refeream strict la partea de gateway, aceste gateway-uri există deja. E suficient să apelezi din Austria un nr. de fix care e un VOIP folosit ca intrare la un cont de pbxes.org. De acolo ieşi cu Digioriunde şi suni în România. E absurd să ai un server sau chiar 2 pentru chestia asta, care la o adică pentru a avea un uptime rezonabil ai nevoie de conexiuni da backup şi UPS.

#18
pdanyels

pdanyels

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 14.08.2002
VS-GW1200-4G pare interesant dar era de preferat varianta cu 1 modul GSM nu cu patru.
http://www.openvox.c...&category_id=16

OpenVox VoxStack Series GSM Gateway is an open source asterisk-based GSM VoIP Gateway solution for SMBs and SOHOs. With friendly GUI and unique modular design, users may easily setup their customized Gateway.Also secondary development can be completed through AMI (Asterisk Management Interface).

Compatible with Asterisk, Elastix, 3CX, FreeSWITCH Sip Server.

Sau cu o placuta click din asta http://www.mikroe.com/click/gsm/ infipta intr-un board ar iesi ceva interesant.

Edited by pdanyels, 07 July 2013 - 00:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate