Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Israel

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
A emigrat cineva acolo?
Cum sunt conditiile de munca?
Taxe, impozite?
Cum sunt priviti strainii ? (cu exceptia turistilor, evident..)

Povestiti experienta dumneavoastra de acolo.


etc.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Israel
http://en.wikipedia.org/wiki/Israel

Si pentru calatorii... http://en.wikipedia.org/wiki/Israel (nu stiu cat de adevarate sunt relatarile...)

#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Daca ai descendenta evreiasca esti eligibil pentru avantajele legii asteia
http://www.mfa.gov.i... 5710-1950.aspx
Daca nu, este extrem de greu sa-ti gasesti ceva decent de lucru mai ales daca nu cunosti ivrit.
Poti aplica pentru viza de student mai bine ca sa vezi la fata locului ce ti s-ar potrivi.

Edited by Kokoshmare, 04 July 2013 - 10:04.


#3
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
A, n-am :D.
Nu e acelasi lucru cu convertirea la religia lor, este?

" 4B. For the purposes of this Law, "Jew" means a person who was born of a Jewish mother or has become converted to Judaism and who is not a member of another religion."  "

Am gasit asta..

Ma rog, nu are relevanta capitala :lol:..
asa ca informatie..
mai afli ceva cu fiecare zi ce trece :naughty:

sa revenim...

Alte informatii relevante.. http://www.gov.il/Fi...ntWorkersGuide/

#4
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

View Postbogdan_z, on 04 iulie 2013 - 10:07, said:

A, n-am Posted Image.
Nu e acelasi lucru cu convertirea la religia lor, este?
Convertirea unui barbat neinsurat cu o evreica este un proces foarte complicat din punct de vedere la comunitatii evreiesti. Daca esti bucurestean poti merge la sinagoga de la Sf Gheorghe pentru ca acolo mai sunt inca niste oameni care se pricep la treaba asta.
Dar pentru israelienii laici in special cei din Gush Dan convertirea nu inseamna nimic ba din contra risti sa fii vazut ca un fanatic religios si putin nebun pe deasupra.

da' acum depinde ce vrei si tu sa faci pe acolo.

#5
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012

View PostKokoshmare, on 04 iulie 2013 - 10:11, said:

da' acum depinde ce vrei si tu sa faci pe acolo.
a, eu doar am deschis topicul in situatia in care nu era niciunul pe acest subiect Posted Image  
iar singurele mele intentii sunt cele pasnice, in ideea de a respecta legea si muncind legal. Posted Image

#6
gondurasul

gondurasul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 27.02.2012

View Postbogdan_z, on 04 iulie 2013 - 09:59, said:

A emigrat cineva acolo?
Cum sunt conditiile de munca?
Taxe, impozite?
Cum sunt priviti strainii ? (cu exceptia turistilor, evident..)

Povestiti experienta dumneavoastra de acolo.

nu am fost eu ci sotia, a ternminat pedagogia clasele primare. pana a plecat vorbeau cu ea bine, chiar si eu am stat de vorba iar un prieten de al meu care sta in israel a si fost la ei nechemat sa verifice cum stau treburile.  dupa 2 luni s-a schimbat invers. au inceput sa-i retina din salariu cazarea desi in contract scria clar ca cazarea este oferita de angajator si este gratuita. nu mai putea sa iasa in oras decat 2-3 ore duminica iar apoi ii gaseau diferite pricini ca si duminica sa nu mai iasa. la sfarsitul contractului i-au taiat si 3370 dolari pentru diferite cheltuieli ca transport de la aeroport, intocmirea actelor etc etc etc. a trebuit sa dau foc casei jidanului prin care a ajuns acolo ca sa se poata intoarca acasa.

naspa oameni. poti sa te duci acolo doar daca ai bani. multi bani

#7
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
aoleo!

#8
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
De ce ar vrea cineva care nu-i evreu, sa emigreze intr-o tara cu niste taxe uriase, preturi asisderea, si hamas la colturi?
Ah, si sa-si mai scurteze si puta pentru asta.

PS
Evreii sint cei mai optimisti oameni din lume: ei o taie inca inainte sa stie cit de lunga o sa creasca :)

#9
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
intai sa facem putina ordine.
doresti sa emigrezi definitiv, sau numai pentru lucru pe o perioada limitata ?

Sunt situatii diferite, vize diferite, acte diferite.

Nu-ti taie nimeni puta, nu te trece la iudaism-daca vrei sa pleci definitiv.
Dar nu o sa reusesti daca nu ai ceva descendenta evreiasca in familie in special pe linia strabunicii, bunicii, mamei.
Poti ajunge si ca o casatorie mixta, in care numai un partener este evreu.
Taxele, impozitele sunt normale, castigul minim 1000$ asigurat prin lege

Mai mult decat puta, as avea grija armatei ca daca nu ai 25 de ani te poate inhata la 3 ani de armata baietii 2 ani fetele.

mai citeste pe aici:

www.romania-israel.com

Edited by vio69a, 25 July 2013 - 22:14.


#10
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
s-a redeschis pentru vizitatori Biserica Ruseasca din Ierusalim.
Turnul ei este unul dintre cele mai inalte locuri din Capitala, cu o vedere panoramica minunata

#11
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Redeschid si eu acest topic daca nu este cu suparare

De curand firma pentru care lucrez mi-a propus un post in Tel Aviv. Din ce am vazut pe YouTube, este un orasi destul de frumos sio curat, pare linistit la prima vedere.

Intrebarea mea pentru cei ce au fost si au stat acolo de curand, este Tel Aviv un oras sigur? Am sanse sa ma trezesc rupt in 10 bucati intr-un atentat? Sau faza cu atentatele in acest oras sunt povesti? Cum este orasul in momentul de fata?

Postul presupune depalsari dese si in Iordania la Amman, stiu ca nu este subiectul topicului, dar v-asi intreba si de acest oras din Iordania (oras de care chiar nu stiu nimic), cum este acolo? Trebuie sa imi fac probleme de siguranta pentru viata mea? Stiu ca sunt doua orase total diferite , culturi diferite, arhitecturi diferite, intr-unul prepondernt evrei, in altul prepondernt arabi.

De locuit si mare parte din timp voi locui in Tel Aviv, asta daca voi accepta postul, inca nu m-am hotarat

Multumesc

Edited by cuculea, 24 April 2014 - 07:36.


#12
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Nu am locuit în Tel Aviv. Am fost doar în vizită anul acesta în februarie și nu m-aș mai întoarce. Despre peripețiile pe care le-am avut la aeroport (probabil din cauza vizei de Iordania) am scris deja, deci nu are rost să mai repet. Am locuit în schimb în Amman pentru câteva luni. A fost interesant, dar suficient. :) Oamenii mi s-au părut extremi de prietenoși și amabili. Aproape toată lumea vorbește engleză; în plus toate străzile și magazinele au denumirea scrisă și în engleză. Partea proastă e că taximetriștii nu se descurcă cu denumirile străzilor în engleză. Mi s-a părut un oraș destul de scump. Prețurile alimentelor mi s-au părut ceva mai mari decât în România. Orașul în sine mi s-a părut destul de mizerabil, chiar șocant de mizerabil uneori în plin centru. Nu mi s-a părut deloc un oraș interesant. În afară de amfiteatrul roman din centru nu ai ce vedea. Locul de promenadă se pare că era mall-ul. :D De obicei de sărbători au zile la mall dedicate doar familiilor, deci dacă nu ești cu soțul/soția, nu ai ce să intri. Mâncarea locală în schimb mi s-a părut deosebit de delicioasă (humus, foul, falafel, knafeh).

#13
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014
Topic cam vechi, da' cum este in Israel? Tatalui meu i s-a propus un contract in constructii acolo. Merge cu firma, nu se duce de capu' lui,

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate