Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Detalii Medicina Militara Bucuresti ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Iosifflorinaandreea02

Iosifflorinaandreea02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.07.2013
Buna!
As dori sa aflu ceva detalii privind medicina militara in ceea ce priveste cazarea(cum sunt camerele), mancarea, anii de facultate si toate informatiile posibile raportate la anul acesta sau cat mai recent!
Astept cu nerabdare opiniile voastre Posted Image

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,131
  • Înscris: 22.05.2003
Tg Mures sau Bucuresti?

http://forum.softped...icina-militara/

#3
Iosifflorinaandreea02

Iosifflorinaandreea02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.07.2013
Bucuresti :D

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Bucuresti

Era (parca) intr-o alta viata, din amintiri:

- singur in camera
- AC cu inverter
- Plasma pe perete
- WIFi 802.11N cu Gigabit.
- dimineata de la 9-11 bufet suedez cu numeroase sortimente
- cada hidromasaj
- masaj zilnic in fiecare vacanta de vara


==== grrr stai ca asta e alt film! ====

- 4 in camera, adesea mai mult sau mai putin spalati (spalate).
- 1 WC/camera, 1 dus la 2 camere. Nu toti colegii aveau "tinta".
- fereastra pe sud, ca sa te bronzezi non-stop
- nu cred ca au pus AC, dar patura de lana in geam are cam acelasi efect; dupa o saptamana de stresiune nu mai stii daca e zi afara...
- masa iti pune la dispozitie numeroase sortimente de macaroane, varza, fasole fulgi lipiciosi si usoare urme de carne, cu aroma de friptura.
Seful de popota se jura in fiecare trimestru ca bucatile de carne intra mai mult la apa decat altadata...

La 2-3 zile meniul se roteste, in 2-3 saptamani nu mai exista surprize, si nici sperante.
Ajungi sa visezi la o "Zi a Armatei", cand vine Dom' General si primesti ceva mai de soi, adica cartofi prajiti si friptura!

O sa imi aduc aminte cat oi trai de gandirea cu premeditare a D-lui Infanter Voicu (baiat extrem de citit, dar indoctrinat ceva de speriat): Ce e mai presus decat sa fii barbat, medic SI.... MILITAR?!"

Raspunsul? "Femeie, Medic si... MILITAR".
I-am mancat sufletul saracului om!

De pe atunci, deja se admiteau fete la IMM si erau exasperati supiriorii Posted Image.
In limbaj cazon le numeau "chizde"; dilema era daca sa bage sau nu tampoanele in echipamentul de campanie.

====

Medicina Militara e acea meserie NOBILA si MERITOASA, care:
- difera fata de medicina civila DOAR prin faptul ca mai ai 2-3 ore/saptamana cu materii specifice, de prea multe decenii depasite ca informatie + de un plictis teribil.
- termini facultatea, dar NU poti sa practici, cf legislatiei romanesti nici la UM, deci esti obligat sa faci rezidentiatul, dar NU ti se ofera loc la specialitate si nici post dupa aia.
Mai mult, ai contract de 10 ani (nu mai stiu exact). Noua ni l-au schimbat pe nepusa masa in anul 5...

In mod normal, cand Medicina incepe sesiunea, ASE-ul incepe vacanta.

Adica Medicina Civila incepe vacanta pe la jumatatea lui Iulie.
La Medicina Militara, in fiecare an ai SI o luna de armata (pregatire Medico-Militara)! Au fost cele mai misto fotbaluri din viata mea!
Sa vezi cum suna tibia lovita de un bocanc plin de avant...
E super misto sa defilezi sau sa tai frunza la caini pe 35 de grade la umbra, cand ciorapul cazon s-a lipit de bocanc, iar singura dilema este "cine pute a hoit? Tu sau colegul de langa tine... "

Ajungi si tu sa te bucuri de vacanta binemeritata (daca nu ai restanta/te) pe la jumatatea lui august... si trebuie sa te grabesti, ca ai o luna de practica obligatorie, intr-un spital militar (naspa e ca nici alea nu mai sunt)!

Pe 1 octombrie incepe iar distractia, dupa ce ai trecut de eventualele restante!

Faza buna ca noua niciodata nu ni s-a cerut spaga! Niciodata!
Grecii erau contizantii principali si siguri!


================

Ca sa rezumam la ce te inhami:
- 6 ani de vacante extrem de scurte
- 6 ani de footai fara rost
- 6 ani fara nimic (post) garantat!
- 6 ani de facultate, urmat de inca 3-6 ani rezidentiat (depinde de specialitate), urmati de restul pana la terminarea contractului de 10 ani.
- invoire la orice iesire dupa stingere (22.00)
- aprobare cu 2-4 sapt inainte de a pleca din tara si pana la Bulgari...
Noi, baieti fiind, nu era pericol de fotai/viol etc, dar de cand cu "chizdele" libertatea de hoinareala s-a limitat extrem, ca nu isi risca nimeni painea cazona pt un rut fiziologic!
- lunea si vinerea ai la 6.30 raport, sa te numere din 2 in 3. E o ultima reminiscenta a actului cazon.
Pt mine era crima sa ma trezesc de la ora 5.30, doar ca sa ma vaza la ochi domn plutonier, imbracat obligatoriu... cazon!

Pentru asta am si facut "bulau" fro' 4 ore, cat sa imi trag sufletul obosit de atata dial-up Xnet de la 23.00, punand bazele softpedia Posted Image

Medicina Militara din '89 incoace e doar o Opereta Ieftina, care rezista DOAR pentru ca unii sa aiba loc pe statul de plata!

P.S. Sunt curios daca discursul de inceput de ani incepe tot cu:
"D-le General
Noi, bobocii anului xxx ...."

Ne tavaleam de ras in ultimele randuri ale formatiei...

Concluzie
Daca fata mea ar veni si m-ar anuntat ca da la Medicina Militara... i-as invineti fundul fara nici o jena!
Asta doar ca sa nu zica mai tarziu ca n-am facut nimic pentru a o impiedica...

Mergi la Medicina Civila, e fix acelasi lucru, dar fara footai de pomana, fara contract, iar dupa ce termini universitatea poti zbura in voie catre orizonturi mai civilizate si mai banoase, asa cum au facut 75% din colegii mei.
Intr-o serie, in fiecare grupa exista cate 2 studenti militari. Cum ziceam mai sus, totul e o parodie.

#5
Iosifflorinaandreea02

Iosifflorinaandreea02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.07.2013
Eu tocmai ce am vorbit cu cineva,student in anul II la MM si mi-a spus ca pana acum i-a tinut 2 in camera..dar de anul acesta e posibil sa ii puna 3 din cauza ca vin alti studenti.Mai mi-a spus ca au diferit de cei de la civil doar 1 data pe sapt/maxim 2 ore ceva specific militarilor si ca instructia dureaza 2,maxim 3 saptamani inainte de inceperea facultatii :)

Cat despre pratica de vara,cica ar fi 3 saptamani intr-un spital militar..mie mi se pare ok :D Mancarea nici nu ma gandeam sa fie ok..tot cu caserole de acasa o sa ma car :)) eu aveam temeri in ceea ce priveste caminul,in special.. :D

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Cum ziceam, era intr-o alta viata Posted Image
Stiu sigur ca in anul cand am terminat eu, se renovau camerele... ceea ce era un mare pas inainte.

Despre restul, crede-ma ca sunt destul de bine informat.
- 2 ore de PMM (pregatire Medico-Militara) cu materie inutila, fix intre 2 cursuri, cat sa alergi prin tot Bucurestiul de pomana SAU la 2-3 ore dupa ultimul curs.

Poate nu ti se pare mult, dar zau ca nu merita...

- dupa ce treci de proba de sport, proba (para) psihologica si admitere, vii in contact cu singurele 2 saptamani de armata din viata ta; si aia depinde ff. mult de Sergentul care s-a pricopsit cu voi.
Noi am avut nenorocul/norocul sa il avem Comandant de Trib pe un infanterist martial, care ne-a alergat nitel.
Spre bucuria noastra s-a transferat la munca de birou din anul 2.

In aceste 2 saptamani vei invata pozitia de drepti, cum sa pipai arma si sa o desfaci/freci + mai ales cum sa bati pas de defilare, astfel incat mamicii tale sa ii plesneasca inima in chiept de fericire si mandrie la Depunearea Juramantului, cand va vedea cum mandretea sa de fata bate ca la carte pasul de ratza!

- in urmatorii ani, ai O LUNA FIX de distractie! Bine, ca de prin anul 4, doar 2 saptamani contau, restul ne faceam ca ploua...
Totusi e super frustrant.
De tocit vagoane, afara lumea si prietenii s-au saturat de vacanta si soare, iar pe facebook curg pozele de pe plaja, iar tu te intrebi ca idiotul: CE A FOST IN CAPUL MEU?!


==== Sa lasam la o parte frustrarile mele ====

TU de ce esti interesata de partea Militara?
Intreb asta pentru ca singurii pentru care mi s-a parut ca Militara a meritat a fost pentru cei cu situatii familiale/financiare proaste, pe care pur si simplu i-a scos din bordei, la sosea!

#7
Iosifflorinaandreea02

Iosifflorinaandreea02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.07.2013
Din pacate,ma numar printre acei oameni cu situatia financiara mai putin buna.Adica,nu sunt sigura ca voi intra la buget la civil iar parintii mei nu au 90 de milioane (atat e acum taxa) sa ma tina timp de 6 ani.Am apelat la MM ca varianta de mijloc,dar nestiind ce implica asta si de aceea am si intrebat.D-abia anul acesta m-am gandit la optiunea asta si,nu vreau sa regret dar e cam tarziu sa ma razgandesc. Am dat probele la Breaza si le-am si luat pe ambele..pe 15 dau proba la engleza la IMM iar pe 22 la Davilla,bio si chimie.Persoana cu care am vorbit in aceasta seara mi-a dat oaresce sperante,dar totusi ea e anul II.Cat despre vacanta,am stiut la ce m-am inhamat(SAU NU) cand mi-am ales medicina. As cam vrea sa ma mut de prin anul 3 de la camin de la ei..e posibil,nu?

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Ma, ia stai oleaca asa...

Tu te-ai uitat la concurenta de la IMM, adica cati candidati/loc au fost in ultimii ani la IMM vs Medicina Civila?
Pe mine nu m-au mai interesat asemenea detalii.

Una e sa candidezi pe 30 de locuri si alta pe 300-400, chiar daca raportul matematic e acelasi.

Pe 30 de locuri, departajarea celor admisi se poate face la sutimi, stiu ca am fost al 3-lea pe lista si m-am ofticat teribil ca cel dinaintea mea a avut fix 1 pct mai mult!

Bucurestenii stateau acasa, dar nu am auzit pe nimeni provincial care sa se fi mutat in alta parte. Nu stiu deci daca e cazul.

Ceea ce vreau eu sa subliniez e faptul ca accepti o multime de privari de libertate, FARA sa primesti nimic comparabil in schimb.
Acum ti se par acceptabile, dar mai tarziu nu vor mai fi...

Pe langa vacante, o sa vina magariile cu cele 3 locuri la rezidentiat (daca exista), Medicina de Urgenta ca umplutura si anii de contract...
Pe atunci deja vei avea probabil o familie sau iti vei dori una, iar astea atarna ca o ghiulea la picior.

P.S. Daca te razgandesti in timpul facultatii, vezi ca amenda e cam mare...
Citeste cu atentie contractul, pentru ca prea putini dau atentie acestui aspect!

Attached Files



#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Iosifflorinaandreea02, on 02 iulie 2013 - 23:54, said:

cazarea(cum sunt camerele), mancarea
Armata nu-i hotel ! La banii oferiti de ea mai bine independent.

#10
Iosifflorinaandreea02

Iosifflorinaandreea02

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.07.2013
Da,aveti dreptate. Multumesc de ajutor! Toate bune :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate