Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

EREZIILE KARMEI SI REINCARNARII

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
330 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Am inteles, sa fac eu o sinteza pentru cei care mai intra pe acest subiect si nu inteleg...

Tu, esti de acord ca exista reancarnarea, o ciclicitate constanta...

#20
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 madhukar, on 03 iulie 2013 - 12:05, said:

1Există dovezi?

2Această lipsă de bun simţ e de aşteptat de la unii creştini de pe forum.
1Pe Shiva l-ai vazut in ultima vreme?
Nu era si Ilie pe Tabor?
2Cum ziceam, habarnist dar fudul:
In Greco-Roman thought, the concept of metempsychosis disappeared with the rise of Early Christianity, reincarnation being incompatible with the Christian core doctrine of salvation of the faithful after death. It has been suggested that some of the early Church Fathers, especially Origen still entertained a belief in the possibility of reincarnation, but evidence is tenuous, and the writings of Origen as they have come down to us speak explicitly against it.
Greu cu Wiki?
AVEM operele lui Origene, si le-am parcurs si eu, si nu e nimic clar metempsihotic pe acolo.
Preexistenta sufletului la el e cu totul altceva decat reincarnarea, si culmea, si eu tind sa-l sustin. Nu vad nimic ''anti-ortodox" in asta, cu unele amendamente/precizari.
Ca unii il afurisesc, mare lucru, si bisericile intre ele se afurisesc, cred ca Dumnezeu rade cu mila si ne iarta, ca daca ne-ar judeca El cum ne judecam noi, nu s-ar mai mantui nici furnica.
Scrierile hinduse n-au mari contradictii intre ele?

Edited by searcher-star, 04 July 2013 - 12:35.


#21
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

 searcher-star, on 04 iulie 2013 - 12:31, said:

1Pe Shiva l-ai vazut in ultima vreme?
Nu era si Ilie pe Tabor?
2Cum ziceam, habarnist dar fudul:
In Greco-Roman thought, the concept of metempsychosis disappeared with the rise of Early Christianity, reincarnation being incompatible with the Christian core doctrine of salvation of the faithful after death.

Cine a declarat migraţia sufletului (metempsihoza la greci) ca incompatibilă?
De ce?
Şi cănd?

Edited by madhukar, 04 July 2013 - 13:02.


#22
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013

 crisstonne, on 04 iulie 2013 - 11:18, said:

Am inteles, sa fac eu o sinteza pentru cei care mai intra pe acest subiect si nu inteleg...

Tu, esti de acord ca exista reancarnarea, o ciclicitate constanta...
Care nu se întîmplă decît dacă-și dezgroapă familia mortul, ia scheletul cu grijă,
cumpără vreo 50 de kile de carne din piață și le pune pe schelet...
Și astfel la reîncarnat... mult...

#23
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
Pentru o mai bună înţelegere a migraţiei sufletului trebuie amintită natura eternă a acestuia,
care împins de dorinţe neîmplinite în lumea materială, şi reacţiunile bune şi rele ale propriilor activităţi
primeşte un nou corp, atâta timp cât nu-şi doreşte să-şi atingă propria natură spirituală eternă,
şi să ajună în lumea spirituală.

Vorbind despre natura sufletului domnul Suprem (bhagavan) Şri Krişna spune:

dehino 'smin yathā dehe
kaumāraḿ yauvanaḿ jarā
tathā dehāntara-prāptir
dhīras tatra na muhyati


Aşa cum sufletul incorporat în acest corp - yathā dehinaḥ asmin dehe
Trece prin (diferite corpuri de): copil, tânăr şi bătrân - kaumāram yauvanam jarā
În mod similar primeşte alt corp (după ce l-a părăsit pe ultimul) -tathā prāptiḥ deha-antara
Cel ce are cunoaştere nu se lasă înşelat de aceasta - dhīraḥ tatra na muhyati

na tv evāhaḿ jātu nāsaḿ
na tvaḿ neme janādhipāḥ
na caiva na bhaviṣyāmaḥ
sarve vayam ataḥ param


Cu siguranţă niciodată n-a existat un timp - eva na tu jātu
În care Eu să nu fi existat  -aham na āsam
Şi nici tu sau toţi aceşti regi - na tvam paramna ime jana-adhipāḥ
Şi nici după acest (război) toţi aceştia cu siguranţă nu vor înceta să existe -  ca na ataḥ sarve vayam eva na bhaviṣyāmah
̣
Aici Şri Krişna vorbindu-i lui Argiuna pe câmpul de luptă de la Kurukşetră
se referă la suflet, arătând natura eternă a acestuia.
Etern înseamnă că el nu se naşte şi nici nu moare,
care contrazice în mod evident blestemul ignorant hotărât de creştinii
manipulaţi de împăratul Iustinian în conciliul din 553
prin care toţi cei ce cred în preexistenţa sufletului
(adică faptul că este nenăscut, adică etern) sunt blestemaţi …de ei.

Edited by madhukar, 04 July 2013 - 13:55.


#24
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 madhukar, on 04 iulie 2013 - 13:01, said:

Cine a declarat migraţia sufletului (metempsihoza la greci) ca incompatibilă?
De ce?
Şi cănd?
Pai cam din oficiu.
Nu stiu sa fi ridicat careva serios problema asta ca articol de dogma, astfel incat sa aiba nevoie de respingere oficiala.
Ca altfel intre pagani erau multi care credeau, da. Exista asta si printre evrei. Si exista/u si secte crestine care cred/eau.
Dar nici intre evrei nici intre crestini nu s-a pus vreodata problema oficializarii acestui crez, din cate stiu.

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
,,Etern inseamna ca el nu se naste si nici nu moare !''

Aici sintem de acord...

Dar am alta parere despre ,,suflet '', eu cred ca sufletul este interfata intre trup si spirit, SPIRITUL cred ca este cel etern.

#26
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

Quote

 madhukar, on 04 iulie 2013 - 13:01, said:

Cine a declarat migraţia sufletului (metempsihoza la greci) ca incompatibilă?
De ce?
Şi cănd?

 searcher-star, on 04 iulie 2013 - 16:37, said:

Pai cam din oficiu...
Din oficiul ... cui? Asta se numește că nu știi, sau nu vrei să știi.

Sursa:
http://www.facts-are...en3.ihtml?vid=6

The Church's Bigges Lie

The Council of 451 Emphasises the Law of Reincarnation

Legea reincarnării era considerată o învăţătură fundamentală a creştinismului,
care în Conciliul din 451 (n.creştină) a fost încă o dată întărită.

Empress Theodora Seeks Her Own Apotheosis

ÎmpărăteasăTeodora  … a insistat să fie zeificată şi privită pentru totdeauna ca o divinitate.

It wasn’t really that long before that the Roman Emperors
were automatically deified and received a place of worship in the temple halls.
Christianity had brought an end to this custom.
And it was precisely on this point that the biblically recognised fact of reincarnation
provided a stumbling block: For how could a woman enter eternity as a goddess
when everyone was supposed to be reborn?

În calea ei apăru brusc însă legea reincarnării, aşa cum era propovăduită de creştini:
era imposibilă o recunoaştere a păcătoasei împărătese ca divinitate, atâta timp cât trebuia să se reincarneze.



The Fifth Ecumenical Council 553AD – the removal of Reincarnation from the Bible

Most of the references to reincarnation were formally removed from the Christian Scriptures
as a result of the 5th Ecumenical Council of the Catholic Church convened by the Byzantine
(Eastern Roman) Emperor Justinian at Constantinople in 553 AD.

http://sebati.blog.c...ssed-knowledge/

Cea mai mare problemă este însă că
Reincarnarea nu se potrivește deloc cu mitul lui Isus creat de biserica catolică,
Isus care ar veni după 1000 de ani (la sfârșitul lui Kali Yuga) prezentat ca ... sfârșitul lumii
ca să-l omoare pe Satan - diavolul inventat de creștini
să-i salveze pe cei care au crezut în el
și-au așteptat în mormânt de aproape 2000 de ani încoace...

și de accea creștinii preferă să accepte blestemele
impuse de Iustinian in conciliul din 553.

De asemenea au existat episcopi care au remarcat că
reincarnarea nu se potrivește cu inventatul mit al lui Isus
și au încercat să o combată, așa cum era ea exprimată în scrierile inițiale creștine.

Edited by madhukar, 04 July 2013 - 21:44.


#27
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
Eu  nu pot sa inteleg de ce va infurie pe unii atat de mult teoria preexistentei sufletului... In fond si Iisus exista de dinainte de inceputul lumi dar s-a intrupat doar "de curand"...

#28
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

 crisstonne, on 04 iulie 2013 - 17:08, said:

Dar am alta parere despre ,,suflet '', eu cred ca sufletul este interfata intre trup si Spirit....
1. Pe ce se bazează această credință, prezintă evidențe
2. Definește spiritul, și adu dovezi pentru această definiție

#29
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 karuna, on 04 iulie 2013 - 21:30, said:

Eu  nu pot sa inteleg de ce va infurie pe unii atat de mult teoria preexistentei sufletului... In fond si Iisus exista de dinainte de inceputul lumi dar s-a intrupat doar "de curand"...


Nu ne infurie nimic, socializam si noi...

Iti dai seama ca daca toate parerile oamenilor de pe planeta ar fi identice... ce plictiseala ar fi... Posted Image

Edited by crisstonne, 04 July 2013 - 22:08.


#30
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Ultima cruciada a fost impotriva catharilor/albingenzilor/occitani care traiau in sudul Frantei in regiunea denumita Languedoc/Occitania si erau crestini organizati dupa criteriile asezarilor eseniene si care nu respectau dogma bisericii catolice. Ei credeau in imortalitatea spiritului si in reincarnare.

@madhukar: sufletul (aka EGO) e interfata dintre trup si spirit. El "moare" o data cu trupul, dar poti sa-l pui la respect prin meditatie si rugaciune. Gasesti in Biblie citate cate vrei.

#31
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013
Sufletul și Spiritul... Unii pun semnul egal între ele, alții spun că sînt lucruri diferite.
Eu cred că unul este o parte a celuilalt și nu se poate vorbi de lucruri separate...
adică sufletul poate să ajungă pe undeva, iar spiritul eventual altundeva...
mi se pare hilar să desfacem pe părți componente, noi cu mintea noastră mică, fără să avem dovezi evidente
și fără să aibă și o noimă logică acest demers.
Cert este că din cele două va face parte și conștiința noastră, ce va îngloba fiecare clipă din viața noastră...
...fiecare faptă și bună și rea... fiecare gînd... chiar dacă aparent acum noi am uitat ceva, nu se pierde nimic,
pentru că mai sînt două locuri unde se păstrează proiecția faptelor noastre.
Iar ce stă scris, va fi.
Vom avea parte de o Judecată Dreaptă.
Dumnezeu să ne ierte!

Edited by ioham, 05 July 2013 - 08:59.


#32
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

 SOCRATE_MMXII, on 05 iulie 2013 - 07:01, said:

@madhukar: sufletul (aka EGO) e interfata dintre trup si spirit. El "moare" o data cu trupul, dar poti sa-l pui la respect prin meditatie si rugaciune.
Gasesti in Biblie citate cate vrei.

Te rog dă citatele care arată că:

1. sufletul (aka EGO) e interfata dintre trup si Spirit.
2. El "moare" o data cu trupul,

pentru a le  putea analiza.

#33
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@madukhar:

"Dar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreşit." Geneza 2:17

"Şarpele a zis femeii: «Oare a zis Dumnezeu cu adevărat: “Să nu mâncaţi din toţi pomii din grădină”?»
Femeia a răspuns şarpelui: «Putem să mâncăm din rodul tuturor pomilor din grădină. Dar despre rodul pomului din mijlocul grădinii, Dumnezeu a zis: “Să nu mâncaţi din el, şi nici să nu vă atingeţi de el, ca să nu muriţi”.»
Atunci şarpele a zis femeii: «Hotărât, că nu veţi muri.»" Geneza 3:1-4

Unui bogat i-a rodit din belsug tarina. Si el cugeta in sine, zicand: Ce voi face, ca n-am unde sa adun roadele mele? Si a zis: Aceasta voi face: Voi strica jitnitele mele si mai mari le voi zidi si voi strange acolo tot graul si bunatatile mele; Si voi zice sufletului meu: Suflete, ai multe bunatati stranse pentru multi ani; odihneste-te, mananca, bea, veseleste-te. Iar Dumnezeu i-a zis: Nebune! In aceasta noapte voi cere de la tine sufletul tau. Si cele ce a pregatit ale cui vor fi? Asa se intampla cu cel ce-si aduna comori siesi si nu se imbogateste in Dumnezeu" (Luca 12, 16-21)

"Dumnezeul păcii să vă sfinţească El însuşi pe deplin; şi: duhul vostru, sufletul vostru şi trupul vostru, să fie păzite întregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos." 1 Tesaloniceni 5:23

"Să ştiţi că cine întoarce pe un păcătos de la rătăcirea căii lui, va mântui un suflet de la moarte." Iacov 5:20

#34
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

 SOCRATE_MMXII, on 05 iulie 2013 - 13:22, said:

"Dar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit." Geneza 2:17

În acest citat nu se dă nici o explicație despre trup sau suflet.
Afirmațiile :
1. sufletul (aka EGO) e interfata dintre trup si Spirit.
2. El "moare" o data cu trupul,
nu sunt dovedite.

Sufletul sau spiritul sau duhul omului sunt unul și același lucru și se referă la ceea ce este nepieritor, adevăratul Eu în corp.
În popor se mai vorbește de duhuri sau spirite,
care se refereau la sufletele care mai bântuiesc prin lumea asta,
fiind condamnate să trăiască într-un corp subtil (fără a primi un corp grosier), deși au dorințe materiale grosiere.

 SOCRATE_MMXII, on 05 iulie 2013 - 13:22, said:

"Șarpele a zis femeii: «Oare a zis Dumnezeu cu adevărat: “Să nu mâncați din toți pomii din grădină”?»
Femeia a răspuns șarpelui: «Putem să mâncăm din rodul tuturor pomilor din grădină. Dar despre rodul pomului din mijlocul grădinii, Dumnezeu a zis: “Să nu mâncați din el, și nici să nu vă atingeți de el, ca să nu muriți”.»
Atunci șarpele a zis femeii: «Hotărât, că nu veți muri.»" Geneza 3:1-4

Nici în acest citat nu se dă nici o explicație despre trup sau suflet.
Afirmațiile :
1. sufletul (aka EGO) e interfata dintre trup si Spirit.
2. El "moare" o data cu trupul,
nu sunt dovedite.

#35
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 madhukar, on 05 iulie 2013 - 15:47, said:

1. sufletul (aka EGO) e interfata dintre trup si Spirit.
2. El "moare" o data cu trupul,
nu sunt dovedite.

Sper ca iti dai seama ca nici ce postezi tu ca citate din carti, nu sint dovezi irefutabile...

Vine oricand cineva care citeaza din alta carte si te contrazice si acel om are adevarurile lui, ce poti sa ii zici...

Sti tu sigur ca cartea ta a fost 100% inspirata de Dumnezeu si a altuia nu ?!

Pai nu ai de unde sa sti, tu ai credinta ta nestramutata, altul are credinta lui nestramutata in altceva.

Ce faci in acest caz ?!

Continui cu citatele, asa este ?!  Posted Image

Mie imi place ca majoritatea da citate, nu spune nimeni ca ,,sa intalnit '' intr-un anumit fel cu Dumnezeu,

ca ia vorbit, in mod subtil evident, prin anumite fenomene, ca sa vindecat miraculos de o boala, sau

ca la un momnet dat a fost ajutat sau salvat intr-o situatie neplacuta.

Toata lumea da citate, ,,cred '' din carti, logic...

Eu CRED din motive mult mai palpabile, nu ca imi bat capul sa buchisesc in carti, eu cred... dar nu pot

sa destainui asa ceva, ca sa nu devin tinta atacurilor.

Edited by crisstonne, 05 July 2013 - 16:01.


#36
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

 SOCRATE_MMXII, on 05 iulie 2013 - 13:22, said:

Unui bogat i-a rodit din belsug tarina. Si el cugeta in sine, zicand: Ce voi face, ca n-am unde sa adun roadele mele? Si a zis: Aceasta voi face: Voi strica jitnitele mele si mai mari le voi zidi si voi strange acolo tot graul si bunatatile mele; Si voi zice sufletului meu: Suflete, ai multe bunatati stranse pentru multi ani; odihneste-te, mananca, bea, veseleste-te. Iar Dumnezeu i-a zis: Nebune! In aceasta noapte voi cere de la tine sufletul tau. Si cele ce a pregatit ale cui vor fi? Asa se intampla cu cel ce-si aduna comori siesi si nu se imbogateste in Dumnezeu" (Luca 12, 16-21)

1. În acest citat nu se spune nimic despre un "spirit" al omului,
ca să se poată susține afirmația sufletul (aka EGO) e interfata dintre trup si Spirit.
Mai mult, sufletul care este etern este cerut de Dumnezeu, care nu are nimic de-a face cu problemele materiale.

2. Așa zisa evanghelie după Luca este o lucrare târzie neautorizată de la a doua jumătate a secolului,
care pare să se fi inspirat dintr-o sursă comună cu cea a așa ziselor evanghelii a lui Matei și Marcu,
având circa 50% din versuri identice cu ale acestora, la care autorul (autorii) au adăugat
"printre rânduri (versete)" propriile invenții,
care într-un fel sau altul să întărească varianta catolică a unui Isus
așa cum a fost el inventat de curentul catolic, vezi http://forum.softped...8#entry13229501

Edited by madhukar, 05 July 2013 - 16:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate