Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Televizoare Sharp: pareri si experiente

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2443 replies to this topic

#2413
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Pai daca Sharp.. nu e Sharp, caci Sharp-ul japonez nu mai exista, la ce te asteptai?

Vrei HBO Go.. cumperi Samsung ori LG, ca au preinstalat. Sau te chinui putintel cu Sony ori Philips cu Android, ca poti face cast pt HBO Go.

#2414
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View PostiZet, on 10 noiembrie 2018 - 13:59, said:

Pai daca Sharp.. nu e Sharp, caci Sharp-ul japonez nu mai exista, la ce te asteptai?

Vrei HBO Go.. cumperi Samsung ori LG, ca au preinstalat. Sau te chinui putintel cu Sony ori Philips cu Android, ca poti face cast pt HBO Go.
Raspunsul tau nu ma satisface, ba mai mult, nu l-am inteles

#2415
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Sharp vandut in Europa aparține de UMC Polonia. Sharp-ul original, cel japonez (care nu se vindea in Europa), a fost cumparat de taiwanezii de la Foxconn.
Deci tu ai sigla de Sharp, dar tv-ul e nu e Sharp japonez, ci un no-name.

Sau, mai pe direct.. ti-ai luat o "chinezarie".

Edited by iZet, 10 November 2018 - 14:16.


#2416
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Dacă Sharpul e cu Android, e simplu. Dacă nu, sorry....

#2417
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View PostiZet, on 10 noiembrie 2018 - 14:14, said:

Sharp vandut in Europa aparține de UMC Polonia. Sharp-ul original, cel japonez (care nu se vindea in Europa), a fost cumparat de taiwanezii de la Foxconn.
Deci tu ai sigla de Sharp, dar tv-ul e nu e Sharp japonez, ci un no-name.

Sau, mai pe direct.. ti-ai luat o "chinezarie".
Asa...si ce legatura are asta cu intrebarea mea? ca nu inteleg

Daca nu ar avea Android (sau ma rog, derivat din Android), Netflix si YoutTube cum de co exista pe acest titp de televizor? Tot aplicatii sunt si alea...deci, care e lagatura cu SO de pe televizor?

#2418
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Cei de la HBO nu au creat aplicatia de HBO Go pentru SO folosit de polonezi, de asta nu apare.

#2419
Ximi

Ximi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 21.07.2006

View PostXimi, on 19 octombrie 2014 - 22:22, said:


Cam așa ceva...Eu am Ăźnceput cu 42 de inchi din 2008...acum am Sharp de 50...toți care vin la mine spun că așa televizor mare nu au văzut!! Și eu deja visez la unul cĂąt peretele..Oricum, din ce am citit pe aci...la peste 60 dacă mi-ar permite bugetul și geometria camerei nu aș lua decĂąt 4k sau 8k.. peste vreo 5-6 ani, sper să mai fim și eu și Sharp-ul pe aci :))
Tot la Sharpul 750v am rămas. Nu văd de ce să-l schimb. Merge super. Trec anii 😊

Edited by Ximi, 09 December 2018 - 21:52.


#2420
alyn01

alyn01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 11.02.2008
Salut ,am achizitionat si eu modelu acesta LC-49UI8872ES.                    https://sharpconsume.../lc-49ui8872es/

Voi sunteti multumiti de aceste televizoare Sharp? Mie mi-au luat ochii specificatiile si am zis ca Sharp e o firma foarte veche si stiu ei ce fac. Da am niste inconveniente  fata de el si aveam totusi niste pretentii:
-Unghiul de vizionare nu e foarte bun, se distorsioneaza culorile  cand nu privesti din centru, asta e destul de grav din pmdv la un TV care totusi nu costa foarte putin.
-In Youtube si Netflix dupa un anumit timp se schimba setarile la imagine. contrastul nu mai exista pur si simplu iar negrul devine gri.  Foarte deranjanta chestia asta.
-Clipurile 4K  de pe Youtube mai mari de aprox. 10 min  nu merg. Se blocheaza clipul , cred ca ramane fara memorie si nu ai ce-i face decat restart. Si chiar si in magazinul lor de aplicatii, care de fapt nu sunt aplicatii ci clipuri video se blocheaza si da mesajul LOW MEMORY.

In rest e un TV bun, imi place aspectul, imi place sunetul, imi place imaginea cand nu privesc din lateral.

#2421
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Sharp nu mai e firma aia veche. Numele a fost cumparat de UMC Polonia (in zona europeana), si Foxconn (in restul zonelor). E ca in cazul Philips, Toshiba, JVC..  doar numele a mai ramas de ele.

#2422
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Trebuia de intrebat ce e cu tv urile Sharp actuale inainte de achizitie.

#2423
laurentiufogoros

laurentiufogoros

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.02.2019
Salut mai gasesc si eu undeva un firmware pt un lc-55cfe6242e, am luat de la ei de pe site v1.10 si acu sa busit totul, ecranul e cu capul in jos si totul pare sa fie cum erau monitoare vechi cu 256 culori.
Mai exact de aici:
https://sharpconsume...b55cf6242eb08d/

Edited by laurentiufogoros, 13 February 2019 - 20:23.


#2424
attila24nagy

attila24nagy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.11.2007
Salutari.O intrebare pentru colegii ce detin modelul SHARP LC50LE752V,exista vreo aplicatie de sharp remote prin wifi oferita de producator pentru telefoanele android?Merci.

#2425
validoican

validoican

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.06.2007
Salutare,caut firmware pentru modelul A40CF6452EB23G.Am updatat softul via USB cu un firmware gresit si acum am imaginea invers si culori sterse..
Versiunea pe care o caut este 4.28.
Nu vreau sa pierd 2 saptamani prin service pentru ceva ce dureaza 5 minute
Multumesc

#2426
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
Deci nu reuseste nimeni sa instaleze hbo pe sharp?stie cineva ce organe interne are sharp?nu de alta dar nu reusesc sa dau de codul de telecomanda upc pentru sharp.

#2427
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Cred că nu e disponibilă aplicația pe sistemul lor Aquos Net+. Doar pe modelele cu Android TV.

#2428
Grig

Grig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 20.02.2005

View PostXimi, on 09 decembrie 2018 - 21:49, said:

Tot la Sharpul 750v am rămas. Nu văd de ce să-l schimb. Merge super. Trec anii ��

View Postattila24nagy, on 26 februarie 2019 - 20:28, said:

Salutari.O intrebare pentru colegii ce detin modelul SHARP LC50LE752V,exista vreo aplicatie de sharp remote prin wifi oferita de producator pentru telefoanele android?Merci.

View Postcalinjack, on 23 iulie 2020 - 09:21, said:

Deci nu reuseste nimeni sa instaleze hbo pe sharp?stie cineva ce organe interne are sharp?nu de alta dar nu reusesc sa dau de codul de telecomanda upc pentru sharp.

Am si eu modelul LC-50LE752V, de mai multi ani. De curand am incercat sa folosesc Aquos Net+. Merge greu, se blocheaza fapt ce duce de fiecare data la resetare (scos din priza). Pentru Netflix, HBO-GO, Youtube, Chromecast si multe altele am cumparat Mediaplayer Xiaomi Mi Box S. Este un player pe Android si face tot ce mi-am dorit, la un pret decent. Este o varianta buna si pentru voi. Pentru codul de HBO-GO intru in calculator si acolo deblochez mediaplayerul cu codul dat de acesta.
https://forum.softpe...s/page__st__180

Edited by Grig, 21 August 2020 - 14:46.


#2429
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.10.2009
La voi merge bine miracast?ca eu nu prea reusesc sa ma conectez decat foarte greu.si ma enerveaza ca miracastul nu sta tot timpul in stand-by ca la lg, ci trebuie sa-l activez eu pe televizor inainte.apoi caut tv cu telefonul dar nu se prea conecteaza.

#2430
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Eu am Sharp cu Android TV si nu merge cast, doar functia Chromecast. Se umbla la setarile TV-ului pentru a stabili daca functile de miroring sunt active permanent sau nu...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate