Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Turbina crossflow

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

Protopopeus

Protopopeus

Senior Member

• Grup: Senior Members
Salut stimati colegi forumisti !

Intrucat de ceva vreme am devenit brusc atras de chestiile astea de fizica, etc, mai ales de cele care au legatura cu apa, incep sa ma gandesc din ce in ce mai serios la posibilitatea realizarii unei turbine hidraulice, in vederea legarii ongrid.
Mai ales ca sunt in postura de-a putea utiliza un debit de pana la 20mc/s al unui anumit rau si de la o cadere de pana la 10m.
Amenajare (bazinul de colectare - barajul) gata realizata.
Colac peste pupaza linia de inalta trece la vreo cativa zeci de metri de locul cu pricina care mai este situat si in vecinatatea (adica la vreo cateva sute de metri) de un mare oras, deci exista drumuri si amenajari fara numar.

Evident acest lucru in masura posibilitatilor, atat materiale, cat si financiare, dar mai ales juridice.

Pana una-alta, ma joc putin cu informatiile gasite pe net.

Astfel, as dori sa supun atentiei dvs doua fisiere, in fiecare tema fiind construirea unei turbine crossflow.

Mai exact as dori sa aflu parerea dvs in ceea ce priveste veridicitatea informatiilor gasite acolo, precum si o parere generala vis-a-vis de acest tip de turbine.
Eu sunt tentat sa dau crez informatiilor din fisierul acelui inginer irakian.
Dvs ce parere aveti ?

Attached Files

mdionis

mdionis

Senior Member

Protopopeus, on 01 iulie 2013 - 12:27, said:

Intrucat de ceva vreme am devenit brusc atras de chestiile astea de fizica, etc, mai ales de cele care au legatura cu apa, incep sa ma gandesc din ce in ce mai serios la posibilitatea realizarii unei turbine hidraulice, in vederea legarii ongrid.
[...]
Dvs ce parere aveti ?

Ca topicul trebuia deschis pe subsectiunea de Stiinta Aplicata, nu la Stiinta Teoretica.

Protopopeus

Protopopeus

Senior Member

Hmm, atunci poate obtinem ajutorul unui moderator...

Insa, vad ca ati subliniat "posibilitatea realizarii unei turbine hidraulice", ei bine, eu am spus ca ma gandesc din ce in ce mai serios la aceasta idee, insa, momentan, nu am postat din acest motiv, ci, dupa cum am spus, doresc sa aflu parerea dvs in ceea ce priveste cele doua fisiere atasate, intrucat difera dramatic anumite informatii gasite in ele, deci, cel putin unul dintre ele nu merita atentie... Tocmai de aceea am postat in aria teoretica.

blimpyway

blimpyway

Senior Member

cred ca ambele fisiere sunt ok, primul mi s-a parut mai clar.  totusi 20mc/sec mi se pare un debit foarte mare.

Edited by blimpyway, 11 August 2013 - 00:38.

bd_lotru

bd_lotru

Junior Member

• Grup: Members

Mai ales ca sunt in postura de-a putea utiliza un debit de pana la 20mc/s al unui anumit rau si de la o cadere de pana la 10m.
Colac peste pupaza linia de inalta trece la vreo cativa zeci de metri de locul cu pricina care mai este situat si in vecinatatea (adica la vreo cateva sute de metri) de un mare oras, deci exista drumuri si amenajari fara numar.

Evident acest lucru in masura posibilitatilor, atat materiale, cat si financiare, dar mai ales juridice.

Astfel, as dori sa supun atentiei dvs doua fisiere, in fiecare tema fiind construirea unei turbine crossflow.

Mai exact as dori sa aflu parerea dvs in ceea ce priveste veridicitatea informatiilor gasite acolo, precum si o parere generala vis-a-vis de acest tip de turbine.
Dvs ce parere aveti ?

Salut !
Numele meu este Brebenoiu Darie si pana anul asta in ianuarie am lucrat in Hidroelectrica iar acum lucrez tot in energie dar la fotovoltaice .
Unde ziceai ca este raul asta unde putem realiza 10 m cadere si 20 mc/s . Asta inseamna o hidrocentrala care poate produce in jur de 1,6 MW energie electrica .
Mailul meu este [email protected]  . Tin sa specific ca am pus in functiune cateva hidrocentrale la viata mea .

gabicen

gabicen

Senior Member

Dvs ce parere aveti ?

In primul fiser, punctul E -  "AREA AND THICKNESS OF JET" -  nu stiu cum determini suprafata si grosimea jetului de apa daca nu cunosti debitul. In plus nu se zice nimic despre forma duzelor care sa dea "AREA AND THICKNESS OF JET" si unghiul de incidenta a jetului fata de palete. Poti sa experimentezi...cred ca palele turbinei sunt cel mai greu de construit.

http://blog.jointele...evista/8103.pdf   si numarul anterior.

Edited by gabicen, 27 October 2013 - 20:55.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate