Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

BRD - banca de kkt

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Va scriu ca sa va impartasesc experienta mea neplacut cu BRD.
Sunt titularul unui atucont, deschis la BRD-sucursala Rasnov si vreau sa va prezint epopeea mea efectuata in incercarea de a-mi
lichida contul si a-mi recupera cei 500 lei din acest cont.
In urma cu ceva ani (cand eram tanar si nu cunosteam nesimtirea bancilor) mi-am deschis un cont de economii Atucont la BRD Rasnov, localitatea mea de domiciliu.
De ceva timp (3 luni) am un servici in orasul Brasov, cu program de la 8 la 17, ceea ce inseamna ca nu pot ajunge usor la sucursala Rasnov(care are program pana la ora 17).
Atucont, ca sa "functioneze", trebuie sa aiba minim 500 lei in el, si genereaza niste foarte frumoase comisioane.
Sambata, 29.06.2013 urma sa iau parte la un eveniment (taiere de mot la fina mea) unde eu eram personajul cheie = nasul, deci aveam nevoie de bani.
si acum odiseea mea:
1. Vineri, 28.06.2013 mi-am luat o zi de concediu si am mers la sucursala Rasnov sa-mi inchid acest atucont si sa-mi recuperez cei 500 lei aflati in cont.
Surpriza: cei 500 lei erau blocati "din cauza unui comision de 16.96 lei" si nu pot sa-i scot. Ok zic, platesc comisionul respectiv...
Da zice Cristi (seful sucursalei Rasnov), platiti comisionul, dar contul ramane blocat pana maine, si doar maine puteti scoate banii. Maine fiind sambata..
Dar Cristi ma asigura ca orice agentie deschisa sambata imi poate da banii din cont. Agentii deschise sambata = Bran, Kaufland Brasov si Carrefour Brasov...adica toate fiind la circa 15-20 de km de Rasnov.Am plecat injurand de acolo.
2. Sambata, 29.06.2013 mi-am luat inima-n dinti si m-am dus la agentia BRD Kaufland Brasov (pe timpul meu si pe motorina mea). Individul care era de servici la BRD-Kaufland Brasov mi-a retezat-o scurt ca el nu poate sa-mi dea banii, nu poate sa inchida contul...
Mi-a mai explicat ca acest cont nu poate fi inchis decat de agentia care l-a deschis, si daca nu-l cred, sa incerc la orice alta sucursala BRD si sa vad ca are dreptate. Am plecat injurand si de acolo. Si tot fara bani...
Deci pentru eveniment m-am imprumutat de bani, pe considerentul ca luni o sa-i dau inapoi.
3. Luni, 1.07.2013, m-am prezentat "increzator" la agentia BRD Onix (care se afla la 5 minute de serviciul meu) si domnisoara de la ghiseu l-a contrazis pe domnul de la BRD Kaufland Brasov, si mi-a spus ca se poate sa-mi dea banii si sa inchida acel Atucont. Dupa ce am completat o cerere de inchidere cont, alta surpriza....
de vineri pana luni (peste weekend) a mai aparut un comision de 4 lei, si deci contul e blocat din nou...
Ar trebui sa depun cei 4 lei, si apoi, a2a zi , sa ma duc pentru a4a oara la BRD ca sa-mi recuperez banii mei!
Si de aici am plecat injurand.
Concluzii:
a. BRD are un sistem informatic de kkt.

b.BRD are angajati de kkt - daca idiotul care era de servici sambata 29.06.2013 la BRD Kaufland Brasov era bine pregatit, sau macar dornic sa ma ajute (putea suna sa se intereseze daca poate inchide contul) , eu reuseam sa-mi scot banii mei dupa doar 2 vizite la banca.
asa am facut deja 3 vizite, si va mai trebui sa fac inca 2 vizite:una sa platesc comisionul aparut de vineri pana luni, si apoi, dupa o zi, sa ma duc sa-mi recuperez cei 500 lei ai mei!
Care probabil vor fi si aia comisionati .

c.BRD este in general o banca de kkt.

Am obosit...

Edited by "BandiT", 01 July 2013 - 12:27.


#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
schimba banca, bine ca ai scapat de ei (de bani).

Edited by xkos, 01 July 2013 - 13:12.


#3
Steauaboss

Steauaboss

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.11.2012
Mi-a venit dupa 5 ani ca am sa le dau vre-o cateva milioane, care nu sunt nici imprumut, nici nimic, ci comisioane de la un card de salariu. Am notificat OPC si BNR, sper sa ia masuri...
Nici o neactiune a unei persoane fizice nu ii poate crea obligatii de plata zice codul civil, daca nu inceteaza cu cererile nefondate, voi solicita prescriptiunea in instanta!

Oricum sunt magari, ce comisioane pt ce servicii? Alea prestate inchipuit?

Edited by Steauaboss, 01 July 2013 - 13:31.


#4
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 Steauaboss, on 01 iulie 2013 - 13:29, said:

Mi-a venit dupa 5 ani ca am sa le dau vre-o cateva milioane, care nu sunt nici imprumut, nici nimic, ci comisioane de la un card de salariu. Am notificat OPC si BNR, sper sa ia masuri...
Nici o neactiune a unei persoane fizice nu ii poate crea obligatii de plata zice codul civil, daca nu inceteaza cu cererile nefondate, voi solicita prescriptiunea in instanta!

Oricum sunt magari, ce comisioane pt ce servicii? Alea prestate inchipuit?

Vezi cum rezolvi sa te scoata si de pe lista neagra de datornici (biroul incidente de plati), daca incerci sa accesezi un credit la alta banca sigur ai probleme.

#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Nu cred că sunt singurii puși pe jecmăneală. Peste tot te pârlesc la comision și la taxe.

Edited by Digix, 01 July 2013 - 13:49.


#6
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
TL;DR
Dar oricum, sunt de acord cu titlul, am patit si eu chestii urate cu BRD-ul si angajatii lui.

#7
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Eu mai am de achitat 3 rate la ei si vreau sa-mi inchid contul. Ma mut la Raiffeisen, unde de altfel am si Prima Casa. Stie cineva ce procedura trebuie sa urmez penru a ichide un cont curent l BRD? La BRD platesc anual 50 de lei comision pentru cardul Mastercard pe cand la Raiffeisen e 0lei.....

#8
Fin

Fin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 09.10.2012
Odata a fugit dupa mine, iesind din banca, o angajata BRD isterica sa-mi dea "Conditiile bancare...and shit".

Semnasem ca le-am primit dar le-am lasat la ghiseu, ca mi se par maculatura idioata.

#9
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007

 Fin, on 01 iulie 2013 - 14:10, said:

Odata a fugit dupa mine, iesind din banca, o angajata BRD isterica sa-mi dea "Conditiile bancare...and shit".

Semnasem ca le-am primit dar le-am lasat la ghiseu, ca mi se par maculatura idioata.

Bravo, si cand o sa-ti ia masina, o sa postezi aici ca te lichideaza banca.

#10
Fin

Fin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 09.10.2012

 tybanu, on 01 iulie 2013 - 14:13, said:

Bravo, si cand o sa-ti ia masina, o sa postezi aici ca te lichideaza banca.
Care masina? Care lichidare? Nu am rate la nimic si nici nu am nevoie.

#11
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
procedura de inchidere/lichidare a unui card poate dura 1 luna de zile....
in sensul ca te duci azi sa-l inchizi, semenzi niste acte, si mai trebuie sa vii peste vreo luna ca sa mai platesti eventualele comisioane, si abea atunci
inchizi contul definitiv.
am patit-o si pe asta, deci stiu.Ala de fapt a fost primul semnal care m-a determinat sa renunt la ei.
Si acum BRD face tot ceea ce tine de ei  ca mie sa-mi para bine ca scap de ei.

#12
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013

 "BandiT", on 01 iulie 2013 - 12:26, said:


c.BRD este in general o banca de kkt.

Am obosit...
Subscriu. A trebuit sa merg in Pitesti la agentia iunde mi-a fost deschis contul, pt ca functionara din Bucuresti a zis ca ea poate inchide contul dar nu si cardul...
Am reusit - in ziua scadentei, sa retrag mai putin euro decat am depus intr-un de pozit pe 3 luni... ca imi era frica sa stau cu 1000 euro in casa. Prostia se plateste, pe langa cei 2 euro opriti  comision, am mai pierdut si din diferenta de curs pt ca pana la 5 euro mi-au dat lei, ca ei nu lucreaza cu moneda metalica.

Am mai avut niste tentative cu un card de credit carrefour - cea mai mare teapa- pe care l-am inchis dupa nici 2 luni - le lua 15 zile de la data extrasului sa imi trimita extrasul pe mail!!! .Cica pt procesarea datelor.

Singura experienta pozitiva a fost cu un credit de nevoi personale - totul a decurs fara probleme.

#13
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007

 Fin, on 01 iulie 2013 - 14:18, said:

Care masina? Care lichidare? Nu am rate la nimic si nici nu am nevoie.

Pai si atunci ce-ai cautat la banca?

#14
Fin

Fin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 09.10.2012

 tybanu, on 01 iulie 2013 - 14:21, said:

Pai si atunci ce-ai cautat la banca?
Pentru tine asta-i definitia bancii, rate?

Gasesti pe-aici lista tuturor serviciilor oferite: http://www.brd.ro/ .
In principiu, tot ce se poate face prin Internet Banking, rezolv asa. Pentru ce nu, merg la sediu.

#15
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

 "BandiT", on 01 iulie 2013 - 12:26, said:

Va scriu ca sa va impartasesc experienta mea neplacut cu BRD.
Sunt titularul unui atucont, deschis la BRD-sucursala Rasnov............
Ce comisioane au astia la Atucont, ca eu nu am observat? Am si eu un astfel de cont de economii la ei de vreo 6 ani, nu l-am lichidat inca. Bine, dar nici nu mai pun nimic in cont, mai scot din cand in cand.
Iau extrase de cont la 3 luni, si nu apare nici un comision, doar daca am scos in timpul acestor 3 luni apare suma scoasa si cei 0.5% comision retragere numerar + dobanda.
Chiar o sa trec cred ca maine (ca se fac 3 luni) si sa intreb daca lichidez ce o sa imi opreasca.
E ciudat, mai am si un SmartCont, acolo la extrase apare dobanda corecta (ca o calculez si eu) in rest nici un comision.

De ce sa zic, nu am ajuns inca la cei 500 lei minim.
Ce am inteles, ca este un comision de 30 lei daca lichidezi contul.

#16
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Trebuie sa stiti ca toate aceste banci sunt banci comerciale , tot ce fac se plateste , nimic nu e gratis in lumea asta , cateodata nici aerul .

#17
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007

 TheWarrior, on 01 iulie 2013 - 14:26, said:

Ce comisioane au astia la Atucont, ca eu nu am observat? Am si eu un astfel de cont de economii la ei de vreo 6 ani, nu l-am lichidat inca. Bine, dar nici nu mai pun nimic in cont, mai scot din cand in cand.
Iau extrase de cont la 3 luni, si nu apare nici un comision, doar daca am scos in timpul acestor 3 luni apare suma scoasa si cei 0.5% comision retragere numerar + dobanda.
Chiar o sa trec cred ca maine (ca se fac 3 luni) si sa intreb daca lichidez ce o sa imi opreasca.
E ciudat, mai am si un SmartCont, acolo la extrase apare dobanda corecta (ca o calculez si eu) in rest nici un comision.

De ce sa zic, nu am ajuns inca la cei 500 lei minim.
Ce am inteles, ca este un comision de 30 lei daca lichidezi contul.


comision de gestiune, comision de retragere , comision de inchidere cont,contravaloarea abonament brd-net.
astea 4 le am eu pe atucont.
Apropo....there's more..
Deci nu pot scoate banii cash din Atucont direct, ci trebuie sa-i transfer intai in contul curent atasat atucontului, si de acolo sa-i scot cash.
comisioane totale=30 lei. (adica comision de transfer+comision de retragere = 30 lei la o retragere de 500 lei).
Super elegant....cont de economii!!!
Plus ca apoi am de inchis/lichidat 2 conturi: atucont+cont curent.
Din pacate de astea aflu abia acum, cand vreau sa inchid contul.
Ma simt de parca negociez cu COPOS (vezi negocierile Copos-Cristescu ptr. vanzarea clubului rapid), adica in fiecare zi apar noi datorii.
dracu sa-i ia!

Edited by "BandiT", 01 July 2013 - 15:16.


#18
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Eu cand aud de BRD si BCR simt cum ma zgarie un cui incins pe sira spinarii. As apela la ei dar daca depinde viatea mea de  acest lucru! Stiu cazuri la ambele banci de carduri bagate pur si simplu pe gat, refuz sa fie inchise si cererei de sume de bani foate mari ca urmare a comisioanelor acumulate pentru ceva nefolosit si pe care pur si simplu refuzau sa-l inchida.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate