Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Rechin pe post de "pet"

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
La magazinul ala unde zici ca ai intrebat, au si sirene? as lua eu una Posted Image

#38
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@Ulpiatraiana: nu merita sa-ti iei deoarece mor in 3-5 luni de zile din cauza stresului. Nu traiesc mai mult.

#39
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Vreau si eu doua sirene, ca una nu imi ajunge. Una blonda si un roscata.

Edited by mateiuli, 01 July 2013 - 11:58.


#40
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

View PostSOCRATE_MMXII, on 01 iulie 2013 - 11:56, said:

@Ulpiatraiana: nu merita sa-ti iei deoarece mor in 3-5 luni de zile din cauza stresului. Nu traiesc mai mult.
Multumesc!
Iti multumesc si pentru seriozitate.

#41
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Cel mai sigur ii sa ceri detalii celor care il au de vanzare. In Romania nu prea sunt rechini in acvarii.

#42
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu trebuie sa moara din cauza stresului.
Asa cum unii isi duc cainele la plimbare in parc, asa poti sa duci si tu rechinul la o baie in oceanul de la 5km. Dar sa nu-l uiti pe acolo.

Edited by don_dannielo, 01 July 2013 - 12:13.


#43
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Sunt curios ce dracu' de satisfactie poti avea de la un pet de asta. Cu cainele si pisica te poti juca; in ultima instanta ii filmezi cand fac tampenii si-i pui pe youtube, ma rog...
Acvariul cu pesti am inteles ca te-ar ajuta sa te relaxezi - la mine n-a mers: in afara de o plictiseala imensa, altceva n-am simtit uitandu-ma la animalutele alea cum plutesc pe-acolo. Dar, nu pot contesta, poate pe altii relaxeaza.
Dar un rechin?? Ce dracu' poti face cu el? Chiar si cel mai mic dintre ei creste atat de mare incat nu ai unde sa-l tii. Sau ma rog, il tii ca pe tetraplegici, intr-o singura pozitie, pana, asa cum a spus cineva mai sus, crapa de dorul libertatii... Chiar nu te gandesti la animalul ala si esti egoist in asa hal? Ori ai ditamai acvariul, de cateva sute de tone si-l lasi sa zburde?
Pe langa asta, nu-l poti plimba, nu te asculta, nu invata nimic, nu te recunoaste. nu te poti bucura de el sub nici o forma. Il ai si atat. Asa, te poti uita la ei pe net... sau iti iei de cauciuc. Asta cel putin nu are probleme psihice.

Edited by bodi, 01 July 2013 - 12:30.


#44
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Poate se gandeste ca ii face un bine. Mai grozav e chinuit in acvariu decat feliat in orez :habarnam:

#45
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Eu unul nu sunt de acord cu tinere animalelor in captivitate. Acu' nu-s atat de dobitoc incat sa refuz un catel sau o pisica, dar si astora trebuie sa le acorzi un grad de libertate cerut de firea lor. Cainele nu va pleca de langa stapan pentru ca e obisnuit cu haita iar stapanul e considerat seful haitei, dar trebuie sa-l plimbi, sa aiba un loc al lui, sa socializeze cu alti caini si altele. Pisica, e independenta, ii deschizi geamul si-o lasi sa se duca unde vrea, daca vine bine, daca nu, nu (dar vine la caldura si mancare...).
Rechinului nu-i poti oferii nimic specific naturii lui - libertate si vanatoare. E solitar. Pe stapan il recunosate doar ca non-hrana, presupun. Pestii in general nu sunt foarte inteligenti, de aia n-am vazut dresuri cu ei :)
Pana si cu o testoasa sau un melc ai mai multe de facut, si ei cu tine - le dai de mancare macar, te uiti cum mesteca iar ei se holbeaza la tine, zeul mancarii (mai ales melcul).

#46
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Poate ca ar trebui sa fie inca o categorie pe SP , pe langa cea de Fun .

#47
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postbodi, on 01 iulie 2013 - 13:12, said:

Eu unul nu sunt de acord cu tinere animalelor in captivitate. Acu' nu-s atat de dobitoc incat sa refuz un catel sau o pisica, dar si astora trebuie sa le acorzi un grad de libertate cerut de firea lor. Cainele nu va pleca de langa stapan pentru ca e obisnuit cu haita iar stapanul e considerat seful haitei, dar trebuie sa-l plimbi, sa aiba un loc al lui, sa socializeze cu alti caini si altele. Pisica, e independenta, ii deschizi geamul si-o lasi sa se duca unde vrea, daca vine bine, daca nu, nu (dar vine la caldura si mancare...).
Rechinului nu-i poti oferii nimic specific naturii lui - libertate si vanatoare. E solitar. Pe stapan il recunosate doar ca non-hrana, presupun. Pestii in general nu sunt foarte inteligenti, de aia n-am vazut dresuri cu ei Posted Image
Pana si cu o testoasa sau un melc ai mai multe de facut, si ei cu tine - le dai de mancare macar, te uiti cum mesteca iar ei se holbeaza la tine, zeul mancarii (mai ales melcul).

Si eu sunt de acord ca nu trebuie tinut captiv in acvariu, trebuie sa fie lasat liber in piscina Posted Image si acolo poti eventual sa il dresezi.

#48
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostUlpiatraiana, on 01 iulie 2013 - 10:54, said:

Nu e din acela care sa face mare.Oricum aveau bazine speciale pentru ei si toate instructiunile nesecare.Dar am inteles ca unii nici doua trei luni nu rezista.

da' ce i-au facut? i-au dat pastile anticrestere?

View Postbodi, on 01 iulie 2013 - 12:29, said:

Sunt curios ce dracu' de satisfactie poti avea de la un pet de asta.
nu mai da banii la manchiura. hap, baga mana-n acvariu si sa vezi ce bine arata.

#49
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Mda. Intersante utilizari pentru rechin. Multumesc ca mi-ati redat increderea in umanitate. Posted Image
Problema e ca rechinul nu prea musca asa cum am vrea noi. Adica la comanda... :)

#50
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View PostUlpiatraiana, on 01 iulie 2013 - 10:07, said:

Am auzit ca mor repede din cauza stresului,la rechini ma refer.Mi-e frica sa nu dau banii pe el degeaba.Cel care mi-a placut ieri costa cam 3000$,fara bazin si tot ce-i trebuie..


Sper ca nu ai dat deja 3000 de dolari pe un rechin cumparat direct de la pescari, ti-am gasit site de pe care sa cumperi vreo 15 bucati la aceeasi suma:


http://www.sharksfor...harks-for-sale/

#51
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Cel mai bine e sa-l iei sub forma de medalioane de la Carrefour. Nu se streseaza si nu cere de mancare. Si pe langa asta, poti sa-l iei in rate: azi  o parte, maine alta...

#52
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009
De ceva ani buni este o moda printre capii familiilor mafiote din sudul italiei sa aiba un rechin in piscina,asa pentru studiul speciei......umane.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate