Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Program care sa creeze programul de lucru al angajatilor

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
alex05ok

alex05ok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 08.11.2007
Vreau un program care sa creeze programul de lucru al angajatilor pentru ca este foarte greu sa il fac manual in excel.

Sunt 23 de angajati, pe doua schimburi.

Trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
- minim 7 angajati pe schimb, In weekend sa fie fix 7 pe un schimb.
- sa aleg manual zilele in care un angajat nu poate sa lucreze pentru ca are concediu sau vrea zi libera intr-o anumita zi
- un angajat sa nu lucreze mai mult de 6 zile la rand, poate sa lucreze 3 zile si sa aiba un liber iar apoi sa mai lucreze 3 zile si sa mai aiba un liber.
- angajatul sa nu lucreze schimbul 1 dupa ce a lucrat ziua precedenta schimbul 2.
- fiecare angajat sa aiba liber un weekend pe luna, si 8 zile libere pe luna in total.
- sunt persoane care vor acelasi program pentru ca fac naveta.
- sunt persoane care vor doar schimbul 1 si persoane care vor doar schimbul 2

Da stiti un program care sa faca toate lucrurile acestea va rog sa il postati.
Daca nu exista astfel de program vreau sa il creez singur dar nu stiu ce soft sa folosesc. Am nevoie de un soft cat mai simplu, Nu stiu daca Excel poate sa faca treaba asta.

Ma gandeam la un soft care ca calculeze toate variantele posibile si sa aplic anumite criterii si variantele sa scada iar la sfarsit sa aleg singur din cateva variante.

Va multumesc.

Edited by alex05ok, 01 July 2013 - 08:30.


#2
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Nu vad ce problema este sa folosesti excel, este destul de flexibil si oricum un program automat nu poate sa iti acopere toate situatiile posibile.
Astia pe la scoala aveau un program de generat orare dar din cate stiu tot manual fac orarul.

Edited by eugeniusro, 01 July 2013 - 09:45.


#3
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
http://www.charisma.ro/

#4
alex05ok

alex05ok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 08.11.2007
M-am gandit sa fac ca un sistem
notez zilele cu variabile

ex:             1    2    3 ... 30
Angajat 1  a    c    e      x
Angajat 2  b    d    f      y

daca a=sc. 1 atunci b=sc. 2
daca a=sc. 1 atunci c=sc. 1
daca a=sc. 1 si c=sc. 1 si e=sc. 1 atunci g = liber

Se poate face asa ceva? Daca da in ce program?

#5
Fred_

Fred_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 04.10.2012
Salut,

Cred ca problema e mult prea complexa ca sa merite sa incerci o rezolvare informatica care sa acopera 100% toate aspectele.
Poti totus sa incerci sa faci ceva care sa-ti usureze munca. In trecut, facusem ceva asemanator in excel dupa principiul urmator:

- coloane cu : nume angajat, schimb, zilele saptamanii, si separat, total ore si total sarbatori (numele il bagi manual)
programul completa automat celeulele aferente zilelor saptamanii, in functie de schimbul in care lucra angajatul, cu "z" (zi) sau "n" (noapte) precum si capul de tabel, cu lu, ma, mi, jo, etc si facea totalul pe orizontala al numarului de ore lucrate pt fiecare angajat (total general, duminici/sarbatori, schimb noapte pt ca se plateau diferit),
la terminarea printarii precum si la modificarea unei celule din spatiul destinat orelor de lucru, programul totaliza pe verticala nr de ore lucrate, sarbatori si ture de noapte, iar pe orizontala totaliza nr de indivizi care erau la lucru in ziua respectiva (trebuie doua sectiuni in cazul tau, sch I si sch II)

apoi, trebuie facut ceva pt alocarea unui schimb de lucru la fiecare angajat in functie de saptamana anului, de ex, aca saptamana e para (2,4,30, etc) adica restul impartirii la 2 este 0, popescu va fi schi unu ( cell[4,10] = "1" or whatever)

dupa ce programul termina de tiparit, iti ramane sarcina sa faci corectiile necesare, adica sa bagi "L" de exemplu pt "liber" in unele casute si sa urmaresti totalurile verticale si orizontale pana cand iti convine rezultatul

Asta ar fi o idee pentru inceput, sunt sigur ca nu-i nici cea mai buna, nici cea mai proasta :)
Bafta!

#6
alex05ok

alex05ok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 08.11.2007

View PostFred_, on 01 iulie 2013 - 15:46, said:

Salut,

Cred ca problema e mult prea complexa ca sa merite sa incerci o rezolvare informatica care sa acopera 100% toate aspectele.
Poti totus sa incerci sa faci ceva care sa-ti usureze munca. In trecut, facusem ceva asemanator in excel dupa principiul urmator:

- coloane cu : nume angajat, schimb, zilele saptamanii, si separat, total ore si total sarbatori (numele il bagi manual)
programul completa automat celeulele aferente zilelor saptamanii, in functie de schimbul in care lucra angajatul, cu "z" (zi) sau "n" (noapte) precum si capul de tabel, cu lu, ma, mi, jo, etc si facea totalul pe orizontala al numarului de ore lucrate pt fiecare angajat (total general, duminici/sarbatori, schimb noapte pt ca se plateau diferit),
la terminarea printarii precum si la modificarea unei celule din spatiul destinat orelor de lucru, programul totaliza pe verticala nr de ore lucrate, sarbatori si ture de noapte, iar pe orizontala totaliza nr de indivizi care erau la lucru in ziua respectiva (trebuie doua sectiuni in cazul tau, sch I si sch II)

apoi, trebuie facut ceva pt alocarea unui schimb de lucru la fiecare angajat in functie de saptamana anului, de ex, aca saptamana e para (2,4,30, etc) adica restul impartirii la 2 este 0, popescu va fi schi unu ( cell[4,10] = "1" or whatever)

dupa ce programul termina de tiparit, iti ramane sarcina sa faci corectiile necesare, adica sa bagi "L" de exemplu pt "liber" in unele casute si sa urmaresti totalurile verticale si orizontale pana cand iti convine rezultatul

Asta ar fi o idee pentru inceput, sunt sigur ca nu-i nici cea mai buna, nici cea mai proasta Posted Image
Bafta!


Crezi ca tot ce am scris eu mai sus se poate face in EXCEL?

#7
Fred_

Fred_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 04.10.2012
Un program se poate face practic in orice limbaj de programare, insa in functie de ce anume trebuie sa faca, in unele limbaje se poate face mai usor, in altele infinit mai greu, datorita faptului ca unele limbaje sunt specializate pe o anumita chestie, de exemplu, excel se descurca binisor cand e vorba de calcul tabelar sau baze de date iar visual basic se descurca si el, dar mi greu, neavand functii specializate pentru asta si va trebui sa i le creezi tu. Nu am o experienta suficienta ca sa pot recomanda un limbaj anume pentru problema ta, dar sunt sigur ca altii o vor face. Personal, la nivelul meu de cunostiinte in informatica, care este destul de redus, as incerca sa rezolv chestia asta cu excel, asa cum am incercat sa explic mai sus :)

#8
mishpowerpuff

mishpowerpuff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 12.04.2007
Salut! Dacă nu te descurci satisfăcător, dă-mi te rog un PM, merci.

#9
#soryn

#soryn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.02.2007
Salut ! Ce vrei tu se poate face, dar nu in Excel. Merge de exemplu in C/C++ folosind un algoritm de tip backtracking. Tu te gandesti ca ai 23 de angajati si trebuie sa ii distribui cumva. Eu as gandi invers. Iau fiecare zi si vad ce angajat s-ar incadra sa lucreze in ziua respectiva tinand cont de toate criteriile alea. Acum ce vrei tu nu e neaparat dificil dar implica multa munca. Nici eu si nici altcineva nu cred ca va face asta voluntar. Contra cost eu iti pot face programul.

#10
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
pfff...:)) o problema asemanatoare o intampin si eu.

calculul in excel e greu si necesita timp pentru ca trebuie sa stai sa gandesti literalmente pentru fiecare om programul de lucru. eu am 21 de oameni pe 3 schimburi, plus concedii, plus medicale.
ceva noutati in "programarea" unui asemenea tabel?

#11
Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 15.10.2006
nu mai stiu dc excelul mai suporta vbscriptul.daca da il poti face

#12
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
pana la urma am luat varianta mai simpla. nu mai fac programul pe o luna ci doar pe o saptamana.

merge mai usor decat sa gandesc pt toata luna deodata. singura problema e ca trebuie sa fiu atent ce schimb e omu duminica ca sa il pot baga luni corespunzator :)
consuma cel putin o ora...si multi neuroni morti

#13
salcudean99

salcudean99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 09.03.2016

View PostVipeR85, on 31 august 2016 - 19:15, said:

pana la urma am luat varianta mai simpla. nu mai fac programul pe o luna ci doar pe o saptamana.

merge mai usor decat sa gandesc pt toata luna deodata. singura problema e ca trebuie sa fiu atent ce schimb e omu duminica ca sa il pot baga luni corespunzator Posted Image
consuma cel putin o ora...si multi neuroni morti
detaliaza te rog cate zile la rand poate lucra un angajat,cate libere are etc exact cum a scris alex05ok si o sa incerc sa fac eu un programel(poate chiar o sa il termin saptamana asta,insa o sa il fac in consola si cu fisiere,dar care o sa te informeze clar si corect) contra cost(avand in vedere ca sunt incepator o sa cer o suma mica in functie de complexitatea programului )

#14
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
prea multe variabile. azi dupa ce am facut planificarea perfecta a venit unul cu concediu :)
maine probabil inca unul isi va prelungi medicalul...iarasi se da planificarea peste cap.

in principiu am 21 de oameni pe 3 schimburi. intr-o saptamana 5 la lucru 2 libere, sa nu intre din 3 in 2 si din 2 in 1. 4 la sch.1 4 la sch.2 si restul de noapte. restul insemnand cei care nu sunt liberi in concediu sau in medical :P

cert e ca e grava treaba :)))) merge mai usor cu excelul simplu, scos la imprimanta si apoi creion si radiera. putina storceala de creier dar la final ai satisfactia ca ai facut perfect..pana isi mai ia unu medical sau iti spune ca miercuri vrea liber :P

#15
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003
Orice program are nevoie de date de intrare ca sa scoata ceva. Daca datele de intrare se schimba haotic tot la lucru manual se ajunge :)

#16
TudyH

TudyH

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.03.2016
Salut,
Ar fi util un model creat (manual) de tine ca sa stiu de unde plecam si mai concret la ce trebuie sa ajungem.

#17
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
.

#18
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

View PostDumitruIvanov, on 24 noiembrie 2016 - 09:44, said:

Si eu tot Charisma ERP recomand. Il folosesc de cativa ani fara probleme.

Ba, tu n-ai murit acum ceva ani in urma ?
Te rog sa imi scuzi gluma sarcastica, dar cand ti-am vazut userul prima idee la asta m-a dus. Mai ales ca era directorul santierului din Tulcea

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate