Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Costul vietii in Franta si in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
eakronn

eakronn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.07.2013
Buna Dimineata.

La fel cum spune si titlul, doresc sa aflu care ar fi o optiune mai buna pentru mine cat si pentru altii aflati in situatia mea.
Limbile franceza si germana le cunosc cam la acelasi nivel (franceza o vorbesc si inteleg mai bine, dar germana o scriu mai bine si mai corect). Salariile sunt asemanatoare, putin mai mare cel din Germania.
As vrea sa fac un contract pe termen mai lung si nu mi-as dori sa nu strang nimic dupa aceasta perioada.

Aici (http://www.numbeo.co...country2=France) observ ca Franta este cu cel putin 15% mai scumpa. Eu am fost doar turist in ambele tari si nu am dat prea multa atentie acestui aspect.

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Depinde si de orasul in care mergi.

#3
eakronn

eakronn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.07.2013
Multumesc pentru raspunsul imediat.
Orasele "tinta", daca pot sa le numesc astfel ar fi peste 150 000 de locuitori. Regiunea exacta nu pot sa o spun momentan pentru ca inca ma informez.

#4
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013
Costurile sunt relative cu salariul minim/mediu.
Adică cam pe nicăieri nu o să mori de foame, ori e mai bine ori un pic mai rău.

#5
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013

View Posteakronn, on 01 iulie 2013 - 07:45, said:

Buna Dimineata.

La fel cum spune si titlul, doresc sa aflu care ar fi o optiune mai buna pentru mine cat si pentru altii aflati in situatia mea.
Limbile franceza si germana le cunosc cam la acelasi nivel (franceza o vorbesc si inteleg mai bine, dar germana o scriu mai bine si mai corect). Salariile sunt asemanatoare, putin mai mare cel din Germania.
As vrea sa fac un contract pe termen mai lung si nu mi-as dori sa nu strang nimic dupa aceasta perioada.

Aici (http://www.numbeo.co...country2=France) observ ca Franta este cu cel putin 15% mai scumpa. Eu am fost doar turist in ambele tari si nu am dat prea multa atentie acestui aspect.
Sfatul meu: evita Franta . Romanii sunt discriminati, exista multe "recomandari" neoficiale. De ex la Oficiul de imigrare - romanii si cetatenii republicilor bananiere au nevoie de vizita medicala pt titlul de sejur chiar daca au viza de munca- cum iti vad pasaportul romanesc cum intorc foaia. Unii mai scapa un "ah, dar dvs sunteti roman.." de parca ar fi nu stiu ce boala ciudata. Daca pleci in Franta, trebuie sa ti se specifice in contractul de munca textual ajutorul pe care angajatorul tau ti-l va acorda pt: Oficiul de imigrare, Banca, obtinerea unei locuinte. In franta la banca iti trebuie contract de inchiriere si fluturas de salariu. Contractul de munca nu e luat in considerare. Pt a avea un contract de inchiriere dai examen ca la admiterea la facultate: dosar, cu contract pe perioada nedeterminata, recomandari de la fostii proprietari/angajatori, si garant- daca nu ai venituri proprii. Pregateste un cec de cautiune, cu valoare egala cu o luna de chirie + chiria pe 2 luni.

Pe scurt, daca angajatorul nu iti faciliteaza inchirierea pe numele tau a unui studio, si nu te ajuta, nu poti pleca in Franta fara minim 2000 euro, risti sa mori de foame, ca nu ti se va vira salariul pana nu ai cont la bansa s.a.m.d.

#6
eakronn

eakronn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.07.2013
Imi cer scuze, dar ieri nu am putut sa mai raspund. Eu imi doresc sa ma stabilesc pe o perioada mai lunga, minim 10 ani in care sa mai si strang niste bani. Nu sunt risipitor de felul meu, dar nici nu vreau sa traiesc doar din paine si parizer, daca ma intelegeti.
Intretinerea unui apartament si preturile din alimentelor difera de la regiune la regiune ?
Nu am inteles exact la ce te-ai referit cu cei 2000 de euro. Te refereai la un venit de minim 2000 de euro pe luna pentru un trai decent in Franta ?
Nu am inteles nici partea cu inchirierea si dosar. Nu pot doar sa ma duc cu banii si sa fac un contract ? Garantie se lasa si in Romania pentru 1-3 luni.
Multumesc pentru ajutor.

Edited by eakronn, 02 July 2013 - 23:31.


#7
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013

View Posteakronn, on 02 iulie 2013 - 23:31, said:

Imi cer scuze, dar ieri nu am putut sa mai raspund. Eu imi doresc sa ma stabilesc pe o perioada mai lunga, minim 10 ani in care sa mai si strang niste bani. Nu sunt risipitor de felul meu, dar nici nu vreau sa traiesc doar din paine si parizer, daca ma intelegeti.
Intretinerea unui apartament si preturile din alimentelor difera de la regiune la regiune ?
Nu am inteles exact la ce te-ai referit cu cei 2000 de euro. Te refereai la un venit de minim 2000 de euro pe luna pentru un trai decent in Franta ?
Nu am inteles nici partea cu inchirierea si dosar. Nu pot doar sa ma duc cu banii si sa fac un contract ? Garantie se lasa si in Romania pentru 1-3 luni.
Multumesc pentru ajutor.
Chiria pt o camera de 12m2 cu o microbaie si o chicineta poate varia de la 300 la 800 euro. Nu vei reusi sa inchiriezi nimic daca nu ai servici, cont la o banca si carnet de cecuri. Nu vei reusi sa ai un cont la o banca pana nu ai locuinta. Daca ai noroc iti da seful de declaratie de luare in spatiu. Suma de 2000 de euro e minimul care sa iti permita sa rezisti in prima luna, pana iti deschid contul la banca. In rest un venit de 1500 euro/luna e suficient sa pui si putini bani deoparte. Dar conteaza regiunea. In Paris totul e foarte scump. Odata ce afli regiunea poti intrat pe pap.fr sa vezi cat te costa sa inchiriezi de la un particular.Te sfatuiesc sa mergi intr-o zona in care ai prieteni, sau sa renunti. Vezi cum e si in Germania..in Franta totul e foate complicat.

Nu poti sa te dugi direct cu banii la proprietar, majoritatea prefera sa lucreze cu agentiile. O particularitate in franta, ca si chirias trebuie sa platesti o asigurare contra daunelor pt locuinta - cateva sute de euro pe an - si dupa primul an de inchiriere impozitul pe imobil va fi in sarcina ta.

Preturile pt produsele de baza depind de unde cumperi: Carrefour, Auchan au preturi mai mici, Monorpix, MarcheFrance putin mai mari. Daca cumperi paine (bagheta) de la brutarie poate costa 2 euro, aceeasi bagheta la supermarchet o iei cu 0.80 euro, 2-4 euro 4 felii de jambon - in functie de marca.. poate poti intra pe site-ul spermarketurilor sa vezi oferta la zi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate