Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Racking focus: sfaturi, schimb de experienta

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Salut,

Cum pot face (si ce anume imi trebuie) o "trecere de focus de la un subiect la altul" fara zoom in/out. Dupa cum se vede din operele de arta am 3 subiecti si vreau  ca filmarea sa inceapa focusand de la ultimul subiect (cel din spate), apoi sa se treaca la subiectul din planul secund dupa care la cel din primul plan. Cand un subiect este in focus, ceilati 2 sunt out of focus. Scuze pt exprimarea "academica" dar nu stiu cum se numeste aceasta tehnica. Daca stiam, probabil reuseam s-o gasesc in cateva secunde pe google :/

Multumesc

Attached Files



#2
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Folosesti focusul manual.
Focus racking se numeste tehnica.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vzC0Ek6X5FY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Gonthar, 29 June 2013 - 16:41.


#3
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Merci mult Posted Image Posted Image Posted Image

Dupa cateva minute de incercari am reusit sa creez si eu efectul asta. Mi-a luat ceva-ceva sa-mi dau seama de ce nu obtin rezultatul dorit, si anume profunzimea campului. Incerc sa obtin efectul cu ajutorul unui point and shoot (bridge camera cu manual focus) Posted Image Posted Image   insa am reusit cativa metrii mai inspate de subiecti + zoom + "gadilat focusul" si gata efectul :D Posted Image   Thanks again!

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cu bridge obisnuit poti doar pt subiecte MACRO sau close focus, deoarece in general senzorii de imagine sunt foarte mici, chiar absurd de mici vis-a-vis de dimensiunile camerei...

Trebuia sa ne intrebi inainte sa iei camera, pt. ca nu-ti recomandam bridge pt. nici un motiv, nu doar pt. controlul profunzimii de claritate.

Sunt camere nejustificat de mari, pt senzorii penibil de mici din interior, si pe buna dreptate, multi cunoscatori pot considera ca sunt o teapa pt. incepatorii fara cunostinte suficiente, care doresc insa ceva mai avansat.
Au marime de DSLR, dar senzori de zeci si chiar sute de ori mai mici.

Controlul profunzimii de claritate depinde de diafragma absoluta, si de distanta pana la planul de focalizare.

Indirect, datorita diafragmei absolute, profunzimea de claritate se poate controla si din focala obiectivului, cat si din diafragma relativa setata, respectiv, atat  o focala mai lunga, cat si o diafragma mai deschisa ( valoare numerica mai mica), redau un camp de profunzime mai mic, si astfel permit mai usor separarea planurilor din compozitie.

Tot indirect datorita diafragmei absolute, si marimea senzorului controleaza profunzimea de claritate.
Cu cat este mai mare, cu atat profunzimea de claritate este mai mica.

Edited by loock, 29 June 2013 - 17:50.


#5
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Am luat o camera de tip bridge datorita zoom-ului. La un DSLR o lentila de zoom este destul de scumpa, iar bugetul este grav afectat dupa unele achizitii din ultima perioada. Am luat brige-ul asta pt ca l-am prins la o oferta destul de buna. Nu stiu daca reusesc anul asta, dar la inceputul anului viitor o sa achizitionez si un DSLR orientat catre filmare. De altfel si bridge-ul asta l-am ales pt calitatile video: format AVCHD, 50i/50p, 28 bit rate si stabilizator de imagine destul de ok. In cazul DSLR-ului m-am gandit la un panasonic GH2 sau GH3 (in functie de buget la momentul respectiv).

Cred ca ar fi intersant un topic in care userii prezinta diferite tehnici de filmare, modul de realizare a acestora cat si un scurt videoclip cu ceea ce a iesit (sa vada si ochiul nostru ce minunatie a iesit din tehnica respectiva :D ). Din pacate eu sunt cam spre zero barat in ceea ce priveste aceste tehnici si denumirea acestora, in consecinta nu sunt destul de avizat ca sa deschid astfel de topic. Posted Image

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
GH2 si GH3 nu sunt DSLR-uri.
Sunt camere mirrorless cu design exterior care imita un DSLR.

Este o eroare asemanatoare cu cea de la bridge, ambele avand design de carcasa SLR-LIKE....

Sigur, senzorul este mai mare la aceste mirrorless cu format micro4/3, insa tot mic este.

Formatul lor de senzor este de ~ 4X mai mic, decat formatul mic... ( FF35)

Edited by loock, 29 June 2013 - 19:04.


#7
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Huh... Posted Image

Deci, din cate am inteles din vastul internet plin de informatii (este cam naspa, uneori,  sa incerci sa intelgi ceva de pe net cand nu prea te pricepi la domeniul respectiv), cu cat ai senzoru' mai mare cu atat ai succes la femei calitate mai buna in filmare/fotografie, in special in conditiile de lumina scazuta. Initial ma gandisem la un Canon 60D, dar vazand video-ul de mai jos, am ramas impresionat de capacitatile GH2-ului (inlusiv low-light si dinamic range - secventa cu fantana? acoperita de zapada ). Opiniile de pe net sunt destul de favorabile pentru el. Daca-l mai si hacuiesti, ajungi un zeu al cinematografiei....Posted Image  Talent sa ai..

Sper ca am inteles bine: dinamic range se refera la partea cu gradul de lumina aplicat pe fiecare subiect din cadru - un fel de HDR, nu?Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FhgepzjTnZY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

View Postawss, on 29 iunie 2013 - 18:52, said:

Cred ca ar fi intersant un topic in care userii prezinta diferite tehnici de filmare, modul de realizare a acestora cat si un scurt videoclip cu ceea ce a iesit (sa vada si ochiul nostru ce minunatie a iesit din tehnica respectiva Posted Image ). Din pacate eu sunt cam spre zero barat in ceea ce priveste aceste tehnici si denumirea acestora, in consecinta nu sunt destul de avizat ca sa deschid astfel de topic. Posted Image
Uite aici un rezumat cu principalele tehnici de filmare si numele acestora. Verifica de asemenea si canalul Film Riot de pe Youtube, au foarte multe chestii interesante.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d1japIhKU9I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate