Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Distrugerea culturilor agricole

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Petruta1989

Petruta1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.06.2013
Sunt o cetateanca disperata, pur si simplu nu mai stiu la cine sa apelez sa ma invete cum sa procedez. Am semanat cartofi pe care ii distrug mistretii, porumbul dupa semanat este scos din pamant de fazani iar cel care ramane este distrus de mistreti.
Atat fazanii cat si mistretii au fost adusi de Ocolul Silvic Vascau.
La cine as putea apela pt a rezolva aceasta problema? Autoritatile nu iau nici o masura.

#2
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
trebuie sa mergi la Ocolul Silvic de care apartii, depui o declaratie in care scrii toate cele intamplate si ceri o expertiza la fata locului. Astepti sa vezi ce raspuns primesti si dupa mai vb, asta ca sa nu te apuci de alte metode mai neortodoxe care nu se pot spune aici. Suntem curiosi de raspunsul pe care-l vei primi. Eu anul trecut am fost nevoit sa seman a 2 oare porumb din cauza mistretilor, seara dupa ce semanam ei treceau la treaba linistiti. Grauntele au fost tratate, dar se pare ca nu a avut nici un efect asupra lor.
Tine-ne la curent!

#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostPetruta1989, on 28 iunie 2013 - 22:21, said:

Sunt o cetateanca disperata, pur si simplu nu mai stiu la cine sa apelez sa ma invete cum sa procedez. Am semanat cartofi pe care ii distrug mistretii, porumbul dupa semanat este scos din pamant de fazani iar cel care ramane este distrus de mistreti.
Atat fazanii cat si mistretii au fost adusi de Ocolul Silvic Vascau.
La cine as putea apela pt a rezolva aceasta problema? Autoritatile nu iau nici o masura.

Fii sigura ca daca autoritatile nu au luat nicio masura, softpedia nici atata. Mai bine adreseaza-te cui trebuie, astea sunt doar forumuri de discutii, cel mult sfaturi, nimic mai mult. Daca nu vor sa faca nimic, asta e, asuma-ti ca traiesti in Romania si asta vine cu anumite "riscuri". Daca 1989 este data nasterii tale, atunci esti tanara, ai destul timp sa-ti faci bagajele :coolspeak:

#4
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostPetruta1989, on 28 iunie 2013 - 22:21, said:

Sunt o cetateanca disperata, pur si simplu nu mai stiu la cine sa apelez sa ma invete cum sa procedez. Am semanat cartofi pe care ii distrug mistretii, porumbul dupa semanat este scos din pamant de fazani iar cel care ramane este distrus de mistreti.
Atat fazanii cat si mistretii au fost adusi de Ocolul Silvic Vascau.
La cine as putea apela pt a rezolva aceasta problema? Autoritatile nu iau nici o masura.
Autoritatile sunt dusmanul agriculturii si al tarii in general...

Edited by Elihu_66, 28 June 2013 - 23:54.


#5
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Puteti face dovada ca v-ati pazit cultura? Asta e prima intrebare pusa de cei de la silvic.
Din proprie experienta va spun ca nu puteti face nimic.

#6
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Desigur, daca mistretul se dovedeste a fi mai gustos decat porumbul sau cartoful, sfatuiti-va cu sotul si luati o decizie.

#7
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
Oameni buni haideti sa lasam preferintele culinare la o parte si sa-i raspundem la intrebare. Mistocareala o facem in alte locuri.
Deci daca nu ai un raspuns favorabil din partea autoritatilor, singura cale e sa iti faci dreptate singura subtil fara sa bata la ochi.

Edited by Daniel_Florici, 29 June 2013 - 06:08.


#8
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
citeste asta :  http://www.ecomagazi...ri-de-mistreti/
"Procedurile care se refera la reclamarea, constatarea si evaluarea daunelor produse de salbaticiuni culturilor sau efectivelor de animale, precum si sanctiunile care li se pot aplica gestionarilor de fonduri cinegetice, daca acestia sunt gasiti in culpa, sunt reglementate prin HG 1679/2008..."
...Procedura de obtinere a despagubirilor incepe cu depunerea, la primarie, a unei cereri de constatare a pagubelor. Cererea trebuie formulata in termen de 24 de ore de la descoperirea pagubelor.
Apoi, in termen de 48 de ore trebuie intrunita o comisie din care fac parte, obligatoriu, un reprezentant al primariei, un inspector din cadrul ITRSV, un reprezentant al Agentiei Regionale pentru Protectia Mediului si, optional, un functionar de la directia agricola judeteana. In toate cazurile, constatarea pagubelor se realizeaza in prezenta persoanei pagubite sau a unui reprezentant legal al acesteia, dar la evaluare poate participa si un reprezentant al fondului de vanatoare.
Deciziile in comisie se iau cu votul majoritatii simple a membrilor prezenti, iar in caz de paritate de voturi, votul decisiv apartine reprezentantului aparatului de specialitate al primarului. Daca vreuna din parti se considera nedreptatita de decizie, se poate adresa instantei de judecata.
Acesta este, pe scurt, “filmul” dupa care se actioneaza, in urma unei plangeri. Dar faptul ca nu prea sunt sanse ca actiunea sa se lase cu happy end ii face pe multi fermieri sa renunte la declansarea procedurii legale.
Ca sa poata emite pretentii la despagubiri, agricultorul trebuie sa amplaseze pe plantatie “mijloace de indepartat exemplarele din speciile de fauna de interes cinegetic, fixe sau miscatoare, fizice ori chimice, permise de lege, cu ajutorul carora vor alunga sau vor impiedica patrunderea exemplarelor din speciile de fauna de interes cinegetic in interiorul culturilor”.

Edited by rand, 29 June 2013 - 10:38.


#9
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Noutati?
Si care ar fi acele mijloace fixe si mobile,fizice si chimice,etc?
In afara de tun cu gaz,pocnitori de revelion si puscatul cu injectorul.

#10
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
gard electric
urmeaza sa il instalez pe 5 ha.

#11
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
De citi jouli?
Pret la aparat.la sarma,tipul lor,etc...de curios.
Caca e posibil,da toate detaliile,ca pana la urma acolo am sa ajung si eu,din pacate...
Pana atunci,tre sa imi caut injectorul de acum 25 de ani Posted Image sa vad daca mai pusca.
Stii,varianta aia cu injector,cui cu elastic si fosfor de cribite Posted ImageOdara am bagat vreo 10 sau 15 capete de cribit,si cind a puscat,in final,nu am mai gasit cuiul Posted Image deh,copil prost
Asta aseaza in cur si animalele cu 2 picioare :D

Edited by alexbjorg, 02 June 2014 - 19:40.


#12
Adrian_ppp

Adrian_ppp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.03.2017

View Postalexbjorg, on 02 iunie 2014 - 10:24, said:

Noutati?
Si care ar fi acele mijloace fixe si mobile,fizice si chimice,etc?
In afara de tun cu gaz,pocnitori de revelion si puscatul cu injectorul.

O solutie care functioneaza, in sensul ca reduce daunele provocate de catre porcii mistreti sunt repelentii pentru mistreti  .
Merita incercati si chiar dau randament

#13
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003

View PostFeDani, on 28 iunie 2013 - 23:13, said:

trebuie sa mergi la Ocolul Silvic de care apartii, depui o declaratie in care scrii toate cele intamplate si ceri o expertiza la fata locului. Astepti sa vezi ce raspuns primesti si dupa mai vb, asta ca sa nu te apuci de alte metode mai neortodoxe care nu se pot spune aici. Suntem curiosi de raspunsul pe care-l vei primi. Eu anul trecut am fost nevoit sa seman a 2 oare porumb din cauza mistretilor, seara dupa ce semanam ei treceau la treaba linistiti. Grauntele au fost tratate, dar se pare ca nu a avut nici un efect asupra lor.
Tine-ne la curent!

Ca procedura : Primaria, directia agricola, ceri comisie de expertiza, se face raport, cu ala mergi la Ocol si ceri despagubiri. Nu accepta, ii chemi in judecata.

Edited by savantu, 28 March 2017 - 13:06.


#14
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Au trecut patru ani de la întrebarea inițială, cuget că sunt deja cârnați mistreții și supă fazanii.
Însă da, cam asta ar fi procedura de urmat.

ps: să puneți musai și CPL 60/40 din porci domestici la cârnați, altminteri cârnații ies cam prea tari la jinjii.
Dacă doriți să mușcați din ei, desigur...

#15
Adrian_ppp

Adrian_ppp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.03.2017

View Postsavantu, on 28 martie 2017 - 13:04, said:

Ca procedura : Primaria, directia agricola, ceri comisie de expertiza, se face raport, cu ala mergi la Ocol si ceri despagubiri. Nu accepta, ii chemi in judecata.

dam dar apana una alta pe poti ingriji de cultura ta,... nea Vasile de la Patarlagele crezi ca stie el cum sa dea in judecata si si poate permite astea.
Primaria de te intreaba ?

- cum ati incercat sa protejati cultura ?
si tu raspunzi :  m am gandit cum creste porumbul ...


Posted Image

Acum pe bune, daca cineva are probleme cu Mistretii, respectiv cu stricaciunile care le produc culturilor poate incerca  acest tip de produs.
La noi pe piata se gasesc 2 unul ii zice STOP MISTRET si celalalt HUKINOL parca ,hukinol este ft ft concentrat.
In fine, fiecare e liber sa procedeze cum crede cu sau fara carnati fragezi sau mai tari

Edited by Adrian_ppp, 28 March 2017 - 14:53.


#16
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Ai incercat personal produsele astea ?
Cat de eficiente sunt ?

#17
Adrian_ppp

Adrian_ppp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.03.2017

View PostVladutz_ddd, on 28 martie 2017 - 15:49, said:

Ai incercat personal produsele astea ?
Cat de eficiente sunt ?

Da am testat mai multe produse de acest gen, hukinol mi s-a parut cel mai persistent, miroase de ti muta nasul.
Acum ceva timp am folosit si Stop Mistret, este  nemtesc wildschvein stop sau ceva de genul, era mai ieftin ce I adevarat dar nu perista atata te mult , dar a dat randament.
Se vede ca dupa ce dai nu mai apar ramaturi noi  e  ai greu sa vezi cand e cultura mai mare

am mai incercat si Animalit dar nu cred ca a avut nici un efect

#18
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
si cam cat tine efectul ? banuiesc ca trebuie reimprospatate dupa un timp.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate