Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pui de... mierlă

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Nu au cum să-l mute, dar pot să-l hrănească. O să vorbesc cu cei de la Catedrala Catolică Sf. Iosif.

#20
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View Postdjl, on 28 iunie 2013 - 23:25, said:

Nu au cum să-l mute, dar pot să-l hrănească. O să vorbesc cu cei de la Catedrala Catolică Sf. Iosif.

Asa, pune-i pe toti in miscare! :roflmao:
"Cutu cutu" si toti aia!

#21
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View PostSuPY, on 28 iunie 2013 - 23:24, said:

Nu-l cara-n cioc? Posted Image


Mai degraba ii fac mami si tati scaunelu' din aripi :D.

#22
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View PostEnigel, on 28 iunie 2013 - 23:27, said:



Mai degraba ii fac mami si tati scaunelu' din aripi Posted Image.

How cute... :)

#23
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View Postdjl, on 28 iunie 2013 - 23:25, said:

Nu au cum să-l mute, dar pot să-l hrănească. O să vorbesc cu cei de la Catedrala Catolică Sf. Iosif.


Pot sa-l hraneasca, numai ca el poate sa cada iar din copac!!

Si ce sa-i faca aia de la Catedrala? :huh:

djl, si de un pui de mierla ti-e lene sa te ingrijesti?....

#24
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006

View Postdjl, on 28 iunie 2013 - 23:25, said:

Nu au cum să-l mute, dar pot să-l hrănească. O să vorbesc cu cei de la Catedrala Catolică Sf. Iosif.

Sa-l impaieze, sau ce?

#25
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Mi-e să nu-l mierlesc!

Cei de la Catedrală să-l pună în copac. Eu l-am găsit pe Intr. Sf. Sava, care e lângă acel complex de la Catedrală.

#26
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View Postdjl, on 28 iunie 2013 - 23:32, said:



Cei de la Catedrală să-l pună în copac. Eu l-am găsit pe Intr. Sf. Sava, care e lângă acel complex de la Catedrală.

Cine sa-l puna in copac? Babele alea care vand lumanari sau insusi monseniorul care oficiaza serviciul divin? :D

#27
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View PostEnigel, on 28 iunie 2013 - 23:29, said:

Si ce sa-i faca aia de la Catedrala? Posted Image

Sa-l sfinteasca, sa-l binecuvinteze - ar fi o idee! :D Sa-i mearga bine in viata, sa nu-l manance pisicile si sa-l gaseasca parintii lui! :D

View PostEnigel, on 28 iunie 2013 - 23:33, said:

Cine sa-l puna in copac? Babele alea care vand lumanari sau insusi monseniorul care oficiaza serviciul divin? Posted Image

Simplu: pune afis acolo pt. enoriasi - "daca vedeti un pui de mierla pe jos, luati-l de jos si puneti-l in copac! Dumnezeu sa va binecuvinteze!" :D

#28
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Jur c anu sunteti normali! Aia cu pate Antrefrig si aia cu impaiatul au fost maxime! Am ras ca prostu' in fata ecranului, am mai tras un puf si m-am apucat sa tastez. A, si cu ramele la 12 noaptea.

Incearca si cu ceva firimituri de paine moale, iar maine mergi la o farmacie veterinara sau magazin pentru pet-uri si cauta hrana adecvata puisorului. SI eu sunt milos din fire, ma doare inima cand mai omor cate o vrabie sinucigasa, care se repeda pa proasta in grila masinii sau sub roti. Dar m-am invatat minte de cand cu o pisica, era sa fac praf masina si deh, ori eu- ori pasarea. Dar in rest, e pacat sa nu ingrijesti bietul pui pana e destul de puternic sa isi ia zborul. Apreciez grija ta!

#29
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006

View PostLucian_M, on 28 iunie 2013 - 23:49, said:

Jur c anu sunteti normali! Aia cu pate Antrefrig si aia cu impaiatul au fost maxime! Am ras ca prostu' in fata ecranului, am mai tras un puf si m-am apucat sa tastez. A, si cu ramele la 12 noaptea.

Te inteleg perfect, prietene! :roflmao: Merci pt. like! ;)

View PostLucian_M, on 28 iunie 2013 - 23:49, said:

Incearca si cu ceva firimituri de paine moale, iar maine mergi la o farmacie veterinara sau magazin pentru pet-uri si cauta hrana adecvata puisorului. SI eu sunt milos din fire, ma doare inima cand mai omor cate o vrabie sinucigasa, care se repeda pa proasta in grila masinii sau sub roti. Dar m-am invatat minte de cand cu o pisica, era sa fac praf masina si deh, ori eu- ori pasarea. Dar in rest, e pacat sa nu ingrijesti bietul pui pana e destul de puternic sa isi ia zborul. Apreciez grija ta!

O data pe sosea o vrabie s-a izbit direct in parbrizul masinii mele (nu conduceam eu)! :(

#30
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 24.03.2013

View Postdjl, on 28 iunie 2013 - 22:06, said:

Am găsit în seara asta pe stradă un pui de mierlă. Am fost la veterinar cu el şi mi-a zis să-l iau eu acasă. Cică să-l hrănesc cu carne de pui, râme, viermi... Puiul nu cred că are mai mult de 2 săptămâni.
Cum să procedez cu el, că dacă tot l-am salvat, nu-mi vine să-l las să moară de foame. I-am dat pateu şi a luat câteva îmbucături, apă nu a băut.
Cumperi rame si chenti de la magazinele pescaresti cate o cutie din fiecare,chentii sa ii pastrezi in frigider,ramele undeva la intuneric si umezeala,ramele cand incep sa putrezeasca sa le arunci ca nu mai sunt bune,vezi nu il indopa pana il omori(8 rame/zi ajung),mai bine mai putin decat prea mult.Cand invata sa zboare calumea il eliberezi, pe mai departe stie el ce are de facut.

Edited by RONIN_LEON, 29 June 2013 - 00:14.


#31
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View PostSuPY, on 28 iunie 2013 - 23:35, said:


Sa-l sfinteasca, sa-l binecuvinteze - ar fi o idee! Posted Image Sa-i mearga bine in viata, sa nu-l manance pisicile si sa-l gaseasca parintii lui! Posted Image



Simplu: pune afis acolo pt. enoriasi - "daca vedeti un pui de mierla pe jos, luati-l de jos si puneti-l in copac! Dumnezeu sa va binecuvinteze!" Posted Image



Daca un barbat de 30 de ani se duce la Catedrala si le paseaza alora puiul gasit in vecinatarea acesteia, cu siguranta niste rugaciuni vor fi inaltate. Dar nu-s sigura ca pentru pui Posted Image .

#32
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Prietene nu imi dai  mie pasarea ? Sunt iubitor de animale . Am un motan cu care cred ca s-ar intelge tare bine :D .

#33
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013
Acum 1-2 luni si soramea a gasit un pui de mierla. Dupa 2-3 zile topaia dupa ea prin casa, pe deasupra mai si canta. Era tare frumos. L-am avut cam 5 zile dupa care a murit. Cel mai probabil din cauza ca ia dat prea multe rame. Ai grija sa nu ii dai prea multa mancare. El cere tot timpul de asta.
Soramea ii dadea mancare cu o penseta. Taia rama in bucati mici, le lua una cate una si i le punea in cioc. Pentru ca puiul sa deschida gura mare este suficient sa mistii putin palma in fata/ deasupra lui. El va deashide gura 2-3 secunde. Deci fi rapid. Ia dat si bucati mici de paine. Totusi nu cred ca ar strica sa mai diversifici meniul. Eventual ceva grau fiert, sau ceva cereale. Nu inteleg de ce toti fac misto de partea cu pateul. Mi se pare o idee buna sa ii dai si ceva pateu.

#34
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Milosule, du-l la MacDonalds, in 2 saptamani il ai gata impaiat, pe veci!

#35
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Am încercat să-i dau cu penseta viermi şi nu vrea...

#36
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Gadila-l, si cand rade jap un vierme-n cioc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate