Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Instalatie electrica la casa

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
dani555

dani555

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 02.12.2011
Buna tuturor
Am o casa in rosu si vreau sa fac instalatia electrica
Pereti nu sunt tencuiti.Cum sa procedez sa tencuiesc pereti si dupaia sa caut o firma pentru instalatia electrica.Va multumesc

#2
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

 dani555, on 28 iunie 2013 - 11:41, said:

Buna tuturor
Am o casa in rosu si vreau sa fac instalatia electrica
Pereti nu sunt tencuiti.Cum sa procedez sa tencuiesc pereti si dupaia sa caut o firma pentru instalatia electrica.Va multumesc

si dupa aia slituiesti si retencuiesti? faina procedura!

Edited by sydneyaus2005, 28 June 2013 - 11:43.


#3
dani555

dani555

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 02.12.2011
Nu inteleg cum sa fac sa tencuiesc sau nu

#4
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012

 sydneyaus2005, on 28 iunie 2013 - 11:43, said:

si dupa aia slituiesti si retencuiesti? faina procedura!

  puteai sai dai omului un sfat...toti putem fi ironici...

 dani555, on 28 iunie 2013 - 11:41, said:

Buna tuturor
Am o casa in rosu si vreau sa fac instalatia electrica
Pereti nu sunt tencuiti.Cum sa procedez sa tencuiesc pereti si dupaia sa caut o firma pentru instalatia electrica.Va multumesc

faci instalatia,apoi finisajele...

#5
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
Instalatia electrica se face inainte de tencuit. Mai exact alegi o firma, le spui unde vrei prize, de unde vrei sa iti aprinzi/stingi becurile, cati consumatori ai (aici te gandesti si la viitori consumatori precum cuptor/aragaz electric), le spui care prize vrei sa fie cu impamantare (daca vrei sa iesi mai ieftin). Dupa asta electrician-ul o sa iti traga cablurile de curent prin niste tuburi care vor avea loc in perete. Tot inainte de a finisa perete, gandeste-te la alte cabluri : TV, fire audio pt boxe, etc.

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
proiect nu ai? acolo e si partea de electrice, dar de facut se face inainte de tencuit interiorul. Si, chiar daca nu sunt cuprinse in proiect, tine cont de internet, televiziune, alarma, eventual tv circuit inchis,  interfon, pentru a nu fi nevoit sa spargi dupa.

#7
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009

 dani555, on 28 iunie 2013 - 11:41, said:

Buna tuturor
Am o casa in rosu si vreau sa fac instalatia electrica
Pereti nu sunt tencuiti.Cum sa procedez sa tencuiesc pereti si dupaia sa caut o firma pentru instalatia electrica.Va multumesc
Prima data se face instalatia electrica,daca ai proiect dupa proiect daca nu le explici ce vrei si unde ,ii pui sa-ti scrie pe hartie ce conductoare ,cabluri folosesc,ce disjunctoare,etc postezi aici si te mai indrumam si noi.

#8
dani555

dani555

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 02.12.2011
Pentru instalatia electrica din interiorul casei trebuie proiect?
Stiu ca trebuie proiect de bransare la retea
Va multumesc

#9
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009
Era bine sa il ai ,asa se executa inst electrice in baza unui proiect,dar daca nu il ai macar sa ai o siguranta ca executia este corecta.

Edited by anaki, 28 June 2013 - 15:05.


#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
un proiect de casa complect, contine si proiectele pentru partea de electrice, apa, canalizare, nu doar pereti, usi si ferestre.

#11
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Probabil ca omul a construit pe locul unei case vechi pe care a daramat-o,si in acest caz scapa de obligatiile privind planuri,avize,devize,aprobari,lucrarea devine reparatie capitala si nu constructie noua.Daca totusi vrei sau este necesar sa tencuiesti inainte,poti opta pentru instalatie aparenta.cu canale de cable, plinte pentru conductori,si toata aparatura pe tencuiala.
http://www.electro6.ro/
http://electro6.ro/p...e-electrice.php

Edited by Arayan, 28 June 2013 - 21:52.


#12
dani555

dani555

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 02.12.2011
Casa este noua nu a fost nici o casa veche
Am proiect-ul de casa
Nu cred ca imi trebuie proiect pentru instalatia din casa

#13
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
pun si aici intrebarea - cu scuzele de rigoare pt ca am mai pus-o pe inca un thread - ca sa fac oarece economie, e indicat sa pun 2 sau 3 prize pe acelasi circuit (siguranta de 16A) ? - cablul pe care trebuie sa-l folosesc e scump si de asemenea si copexul

Multumesc

#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
daca acele prize intentionezi sa le folosesti pentru consumatori mici (televizor, player, dvr, calculator, laptop, telefon...) poti pune fara probleme 2-3 pe acelasi circuit
din acestia poti baga cu zecile in aceeasi priza
de asemenea, daca folosesti ocazional cate un consumator mare gen un fier de calcat, aspirator, chiar si calorifer electric, nu e o problema

beleau apare cand infigi in acele prize simultan aspirator, fier de calcat si mai bagi si un calorifer electric la putere maxima Posted Image
ma rog, sare siguranta, nu iei foc

Edited by aeon, 27 August 2013 - 08:48.


#15
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
@ aeon -  clar Posted Image   (multumesc de avertisment ) - daca siguranta e de proasta calitate sau decalibrata - chiar poti sa iei foc - doamne fereste !!

evident ca nu vor fi consumatori de putere simultan utilizati pe acelasi circuit.

intrebam de 2-3 prize pentru ca instalatia va fi facuta intr-o casa din busteni de lemn, conductorul pe care vreau sa-l folosesc e scump (NHXH), copexul e scump. Initial intentionam sa fac circuit separat cu siguranta automata pentru fiecare priza dar avand in total vreo 20 de prize devine prea costisitor.
probabil ca voi face cate un circuit separat pentru frigider si masina de spalat iar pentru restul (living, dormitoare) cate un circuit/camera (in fiecare camera am 3 prize)

multumesc

Edited by carnitza, 27 August 2013 - 09:11.


#16
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
frigiderul nu consuma prea mult (<200W unul obisnuit)
grija sa ai ai la boiler, aer conditionat, cuptor cu microunde, cuptor electric.. daca e cazul
ai zis casa din busteni, probabil e la munte
ia in vedere ca exista probabilitatea sa folosesti si incalzire electrica ocazional, sa nu pui pe acelasi traseu 2 prize in care bagi calorifere

Edited by aeon, 28 August 2013 - 09:15.


#17
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
@ aeon - multumesc din nou

desi casa are semineu voi folosi si radiatoare Econo-Heat de 400W cate unul in fiecare dormitor si doua in living.
Fiecare dormitor va avea circuit de prize separat, vor fi 3 prize duble iar ca incarcare 2 veioze, 1 TV si radiatorul - deci total maximum maximorum 700W (insa eu voi folosi in toata casa becuri economice sau iluminat cu lampi cu LED)
O mica problema va fi in living+bucatarie (e spatiu comun) in care cred ca o sa fac circuite separate frigider, priza radiator + 2 prize ( 1 TV + 1 veioza inalta), priza radiator + priza cuptor microunde + priza hota).

oare intre parter si mansarda cablu 3x4mmp e de ajuns - proiectantul a estimat aproximativ 3kW consum la putere maxima !

Multumesc anticipat !

#18
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Daca e din cupru e de ajuns 3x4.

 dani555, on 29 iunie 2013 - 07:10, said:

Casa este noua nu a fost nici o casa veche
Am proiect-ul de casa
Nu cred ca imi trebuie proiect pentru instalatia din casa
Pai, daca e noua casa, in mod sigur n-ai bransament electric. Asa ca iti trebuie proiect, atunci cand iti face bransamentul definitiv. Acum probabil ai bransament pt organizare de santier care e temporar.

Edited by GeorgeTrisina, 28 August 2013 - 11:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate