Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Instalare Android 4.2 pe laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Warlock11

Warlock11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 19.09.2012
Salutare la toata lumea!
A reusit cineva sa instaleze Android 4.2 pe un laptop?
Am un laptop mai vechi si as vrea un sistem de operare mai bun si mai rapid.
Nu este o varianta buna Androidul 4.2?

#2
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Android e proiectat pentru device-uri ca smartphone-uri si tablete. Dar utilizatorii si producatorii de laptop-uri il pot pune pe un laptop daca vor, si pot sa produca laptop-uri cu Android daca vor, dar pentru asta trebuie intai sa faca si drivere de Android pt acel laptop. Nu cred ca exista drivere pt Android pt laptop-ul ala. Device-urile care au drivere pt Android, sunt device-urile care se vand la magazine cu Android preinstalat de producator.

Eu pe acel laptop as instala numai sistemele de operare pentru care au fost facute driverele laptop-ului. As intra pe situ producatorului laptop-ului sa descarc driverele, si daca au drivere pt windows 98 si 2000, le-as descarca pe cele pt windows 2000, si as instala Windows 2000 pe laptop. Adica as folosi sistemul de operare suportat de producatorul laptopului si producatorii driverelor componentelor. As mai instala si programe mai vechi, compatibile cu windows 2000, care se gasesc pe oldversion.com, fiindca versiunile mai vechi o sa ocupe mult mai putin ram, ceea ce e bine pt laptop vechi cu ram putin. Iar in caz ca nu am acel Windows, as instala o distributie de GNU/Linux, ca versiunea stabila a distributiei Debian, dar cu desktop environment-ul Xfce sau Lxde, fiindca ocupa mult mai putina memorie ram decat desktop environment-urile Gnome si Kde. Driverele din Debian s-ar putea sa nu fie asa bune ca cele de Windows de pe situl producatorului, si programele din depozitele debian s-ar putea sa fie versiuni mai recente care ocupa prea mult ram pt un laptop vechi.

Edited by CTU99, 27 June 2013 - 11:31.


#3
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Nu cred ca gasesti 4.2 inca. Vezi aici: http://www.android-x86.org/

LE: Vad ca e un Android-x86-4.2-devel dar probabil e destul de instabil.

Edited by tatarduka, 27 June 2013 - 11:03.


#4
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008

 Warlock11, on 27 iunie 2013 - 10:59, said:

Salutare la toata lumea!
A reusit cineva sa instaleze Android 4.2 pe un laptop?
Am un laptop mai vechi si as vrea un sistem de operare mai bun si mai rapid.
Nu este o varianta buna Androidul 4.2?

Treci pe ceva Linux.

#5
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,024
  • Înscris: 13.02.2004
incearca un DLS Linux, chiar si mintLinux...eventual daca-ti place sa-ti bagi nasul si sa mai configurezi cate o chestie, un debian sau un FC cu Xfce
Androidul o sa-ti mearga putin mai greu (interfata ii java based)...

#6
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
O varianta pentru calculatoare mai vechi e Lubuntu.

#7
Warlock11

Warlock11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 19.09.2012
Windows 2000 nu merge(am discutat cu voi pe forum).
Distributiile linux bazate pe deb. nu detecteaza placa video in general(Nu am testat Debian).
Singura distributie care a mers destul de bine este Pclinuxos 2009(Nu ma omor cu distributia asta).
Sa testez o distributie linux spusa de voi dar aparuta prin 2009?

#8
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,024
  • Înscris: 13.02.2004
Ce configuratie are laptop-ul?

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
WIndows 95 nu merge?

#10
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,024
  • Înscris: 13.02.2004
M-am uitat scurt pe net...cica-i suportat. eu am avut pe server o placa de baza cu VIA UniChrome...si a mers excelent. Nu vad de ce sa nu mearga. incearca sa pui o varianta mai noua de DSL (live cd)...

#11
Warlock11

Warlock11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 19.09.2012
Este Fujitsu Siemens Amilo Pro V2030:
Procesor Celeron 1,5 Ghz
RAM 448 Mb(are 512Mb dar ia placa video 64 Mb)
Hdd 40 Gb.
Placa video S3G Unichrome Pro IGP.

#12
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007

 Warlock11, on 27 iunie 2013 - 10:59, said:

as vrea un sistem de operare mai bun si mai rapid.
sistem de operare bun si rapid e cel pentru care exista drivere bune si rapide, si sigur exista driver oficial pt windows pt procesorul grafic, deci ce sens mai are sa te chinui cu driver ne-oficial pt procesorul grafic in distro-urile gnu/linux ?

Eu am un desktop vechi cu GPU ATi Radeon 9200SE cu care am avut mari probleme pe distributii ca Ubuntu si Debian fiindca gpu avea performanta foarte slaba si suport foarte incomplet pe gnu/linux cu driverul ala ne-oficial, dar cu driverul oficial de XP de la ATi nu a existat nici o problema, performanta era maxima. Pierdusem foarte mult timp din cauza asta, cand puteam sa las numai Windows-ul instalat si sa nu mai pierd timpul cu gnu/linux, asa cum iti recomand eu tie, daca vrei sa nu pierzi timpul degeaba cautand tot felul de rezolvari.

Exista driver si pt Windows XP pt placa video din laptop-ul Amilo Pro V2030. Eu zic ca Windows XP e suficient de "bun si rapid" asa cum ai spus mai sus ca vrei sa fie, si ar trebui sa fie rapid pe Amilo Pro V2030 dar numai daca nu instalezi vreun antivirus. Pe desktop-ul vechi cu 512mb ram, am tot Windows XP, plus antivirusul Avira, si inca se mai pot face multe pe acel PC, chiar daca are numai 512mb ram, si doar cateodata merge putin cam greu, dar nu din cauza la Windows XP, ci din cauza antivirusului (pe care poti sa nu-l instalezi daca stii cateva reguli simple de securitate).

Edited by CTU99, 27 June 2013 - 12:10.


#13
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Doar o curiozitate: exista vreun link unde se poate vedea compatibilitatea rularii unui astfel SO? Adica sa fie un program asociat care sa citeasca hardwareul si sa spuna in concluzie daca e ok sau nu.

#14
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007

 danghetau, on 27 iunie 2013 - 12:27, said:

exista vreun link unde se poate vedea compatibilitatea rularii unui astfel SO? Adica sa fie un program asociat care sa citeasca hardwareul si sa spuna in concluzie daca e ok sau nu.
Nu e nevoie de astfel de link sau program, fiindca pe situ producatorului, de unde se descarca driverele, scrie exact ce sisteme de operare si ce versiuni ale unui anumit sistem de operare sunt compatibile cu acele drivere. Adica, ai un laptop marca X, intrii la X pe site, cauti drivere si observi ca sunt disponibile drivere pt Windows XP, Windows Vista, si Windows 7, si atat, ceea ce inseamna ca unele componente sau toate componentele din laptop, nu sunt compatibile si cu alte sisteme de operare in afara de XP, Vista, 7. Poti pune Ubuntu, care poate avea driver proprietar pt gpu, dar poate sa nu aiba driver pt wifi, sau poate sa nu mearga sa modifici luminozitatea la display, bateria se poate consuma prea repede, turatia ventilatorului poate fi prea mare, etc.

Edited by CTU99, 27 June 2013 - 12:43.


#15
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Pentru distributii Linux, e mai simplu sa testezi cu un LiveCD/LiveUSB.

#16
Warlock11

Warlock11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 19.09.2012
CTU99 ai dreptate, antivirusul e de vina in XP.
Am incercat cu un firewall pe post de antivirus dar te dispera cu intrebarile.
Fara nimic nu se poate ca se viruseaza de iti merge mult mai prost.
Stiti cumva care este cel mai light antivirus?
Sau un firewall care nu te dispera cu intrebarile?

#17
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007

 Warlock11, on 27 iunie 2013 - 12:49, said:

Fara nimic nu se poate ca se viruseaza de iti merge mult mai prost.
Stiti cumva care este cel mai light antivirus?
Sau un firewall care nu te dispera cu intrebarile?
Daca respecti cateva reguli simple de securitate, nu se viruseaza. Cu un SSD, probabil antivirusul nu mai ingreuneaza sistemul asa mult. Pe laptop vechi cu sub 1gb ram eu nu as instala nici un antivirus.

E un topic numit Cel mai light antivirus chiar aici pe forum.

XP cu SP3 are firewall integrat, nu e nevoie sa instalezi alt firewall.

Edited by CTU99, 27 June 2013 - 13:25.


#18
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Cat ram iti mananca windowsul xp cu antivirus cu tot?
N-ar trebui sa depaseasca 200 MB cu Avast.

Edited by undercoverbrother, 27 June 2013 - 13:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate