Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare hotel Mamaia

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postandreic, on 26 iunie 2013 - 19:11, said:

Savoy nu e cine stie ce... e ca Lido sau Ambasador (3 stele) cu ceva mai multe dotari si poate mai ingrijit si evident mai scump dar nu asa ca Rex sau Iaki unde platesti la greu. Asta e piscina si o parte din facilitati pozata mai demult de mine:[ http://static.panoramio.com/photos/original/1188863.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Night view:

[ http://static.panoramio.com/photos/original/37195475.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ai stat acolo ca sa vorbesti in cunostinta de cauza?

#20
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Cu o mică întârziere (așa e în concediu Posted Image ), revin cu impresiile de după săptămâna petrecută pe litoralul românesc, la Mamaia.

După cum am precizat, hotelul ales a fost Savoy, perioada 22-28 iulie, iar dacă trag linie aș putea spune că am fost foarte mulțumită, drept urmare vom reveni acolo pentru un week-end prelungit săptămâna viitoare.

Nu mai fusesem de ceva vreme pe litoralul nostru, dar pot spune că lucrurile încep să se schimbe în bine. Suntem departe de greci, dar cu bulgarii cred că ne batem deja cot la cot (acum câțiva ani ne dăteau clasă).

Ce mi-a plăcut:
+ curățenia exemplară, ni s-au schimbat prosoapele și lenjeria în fiecare zi;
+ camera cu vedere la mare pentru care nu a trebuit să plătim extra (deși pe Booking nu optasem pentru "sea view");
+ loc de joacă pentru copii foarte mare și cu o grămadă de jucării, plus trupa de animatori Suflețel care merită toți banii;
+ șezlonguri pe plajă și animatori pentru copii;
+ cea mai bună înghețată pe care am mâncat-o în ultima perioadă, dar în general toată mâncarea a fost ok (ca să mă credeți, într-o săptămână doar de 2 ori am mâncat în altă parte, și asta pentru că am vrut noi să mergem la Neptun să ne întâlnim cu părinții mei, unde am servit masa la restaurantul Insula de pe malul lacului Neptun, foarte ok și acolo).
+ personalul hotelului, care deși era foarte tânăr (cred că media era pe la 20 de ani sau chiar sub), se chinuia să își facă treaba exemplar. Dacă acum câțiva ani nu îți zâmbea aproape nimeni la noi pe litoral, se pare că s-au mai schimbat lucrurile.

Ce nu mi-a plăcut:
- parcarea destul de aglomerată și în general aglomerația din trafic;
- cluburile din Mamaia, sunt o versiune mai proastă a celor din București și cam atât;
- prețurile mari de la Aqua Magic, pe care am decis să nu-l mai vizităm, mai ales când am văzut că nu s-a schimbat deloc în ultimii ani (și nu îmi pare rău că nu am trecut pe acolo);
- am mers într-una din zile când a fost mai înnorat la unul din mallurile din Constanța și mâncarea de la un restaurant de acolo a fost execrabilă (am luat midii, orez sălbatic, pește la grătar, paste, dar singura chestie consumabilă de acolo a fost Pepsi-ul la 0,25 - cel mai bun din lume! Posted Image ).

Așadar, litoralul nostru pare să fi crescut serios în ultima perioadă de când nu l-am mai vizitat. Dacă nu cauți distracție, este o destinație de preferat Bulgariei. Dacă vrei cluburi, astea de aici nu mi-au plăcut, așa că recomand serios Sunny Beach din Bulgaria sau Zakynthos în Grecia, cam la aceiași bani. Mamaia e locul ideal dacă mergi cu copilul la mare. Posted Image

Edited by inside_spy, 08 August 2013 - 08:14.


#21
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Un pret aproximativ pe persoana in euro se poate ?
Asta ca sa putem compara cu conditii asemanatoare din Bulgaria.

Daca pretu e bun la anu nu mai bat atata drum pana la bulgari.
Nu imi place deloc la ei, dar cand vezi preturile la Phoenicia si alte hoteluri de la noi te sperii. Posted Image

#22
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Aproximativ 83 euro/noapte, all inclusive.

Dacă rezervi din timp sau în perioade care să nu fie de la mijlocul lui iulie până pe 20 august, sunt sigură că poți prinde un preț și mai bun de atât.

#23
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Cam scump.

Am gasit fara sa caut prea mult la Evrika Beach Club Hotel (Sunny Beach) in sezon 78E/noapte.
Nu m-am uitat daca au ceva reduceri ( am gasit la o agentie),
dar banuiesc ca se poate scoate mai ieftin (daca mai sunt locuri).
Si au si un mini aqua park. La hotelul asta voiam sa ma duc la anul, dar nu sunt inca decis 100%.

Poate se mai dau pe brazda si hotelierii nostri si mai scad putin preturile.
Oricum e de tinut minte acest hotel.
Multumesc de informatii.

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbogdan10, on 06 august 2013 - 12:09, said:

Ai stat acolo ca sa vorbesti in cunostinta de cauza?
Bineinteles. De vreo 2 ori dar e drept nu inainte de ultimele modificari dar come on... peretii nu poti sa-i schimbi, doar sa pui tapet cel mult, termopanele sunt la fel peste tot, hai liftul ala e mai smecher dar cam toti au schimbat lifturile oricum dupa preluari Posted Image Aia mai adevarati au bagat dinalea nemtesti, Schneider sau Kone dupa posibilitati.

View Postgabicen, on 05 iulie 2013 - 14:02, said:

Out off topic (oarecum).
Neavand bani multi, anul acesta ne-am dus cu alta familie, cu rulota, intr-un camping dintre Mamaia si Navodari (perioada 3-10 iunie).
Desi eram cam la 2 km de Mamaia, in fiecare noapte, pana pe la 6 dimineata se auzea muzica dinspre Mamaia (mai ales basii scosi de boxe).
Pe cei care doreau sa doarma noaptea, intr-un hotel din Mamaia, nu ii deraja muzica care se auzea si la 2km departare?
Ce auzeai tu era de pe plaja "voastra" la nord de Mamaia dupa Savoy incolo, cred ca zona aia de fitze dupa hoteluri unde este un beach klub cu multi pusti de 16-17 ani cu ochelari argintii, camasa alba pantalon scurt, dotat cu bauturi si fetite etc... Posted Image Sa-ti spun drept in Mamaia pe unde am stat in prima tura (Dorna) din iulie nu se auzea nimic, pe plaja razbatea putin beack clubul de la Vega, dupa ora 18:00 sau 19:00 (nu mairtein) e off ca nu mai sta nimeni pe acolo, orchestra de calitate de la Vega nu canta tare ci calitativ, i-am ascultat la plimbare... stiu sa cante nu gluma. In septembrie ma mai duc in Mamaia ca mi-a placut mult si am mai strans niste banuti... insa o sa merg putin mai in sud la Minerva/Mercur, in acelasi regim ca si la Dorna insa putin mai ieftin dar echipat complet pt familie (piscine, locuri de joaca etc).

View Postinside_spy, on 08 august 2013 - 08:12, said:

Cu o mică întârziere (așa e în concediu Posted Image ), revin cu impresiile de după săptămâna petrecută pe litoralul românesc, la Mamaia.
După cum am precizat, hotelul ales a fost Savoy, perioada 22-28 iulie, iar dacă trag linie aș putea spune că am fost foarte mulțumită, drept urmare vom reveni acolo pentru un week-end prelungit săptămâna viitoare.
Nu mai fusesem de ceva vreme pe litoralul nostru, dar pot spune că lucrurile încep să se schimbe în bine. Suntem departe de greci, dar cu bulgarii cred că ne batem deja cot la cot (acum câțiva ani ne dăteau clasă).
Bineinteles ca se schimba in bine, ce tu credeai ca totul e rau si naspa ? Posted Image Ma bucur ca ti-a placut, in fiecare an fac cate o smecherie, da ce sa-i faci, daca lumea se ia dupa bulgari... Posted Image
In weekend gasesti sigur acolo ca nu are grad de ocupare asa ridicat datorita pretului, altfel la alte hoteluri trebuie sa verifici daca au locuri. Parcarea he he... e full in toata Mamaia cam tot timpul din mai pana in septembrie.

View Postinside_spy, on 08 august 2013 - 08:12, said:

- am mers într-una din zile când a fost mai înnorat la unul din mallurile din Constanța și mâncarea de la un restaurant de acolo a fost execrabilă (am luat midii, orez sălbatic, pește la grătar, paste, dar singura chestie consumabilă de acolo a fost Pepsi-ul la
Trebuia sa mergi la Scoica nu la mall...

View PostBosley, on 08 august 2013 - 14:52, said:

Poate se mai dau pe brazda si hotelierii nostri si mai scad putin preturile.
Cat timp e cerere nu vad cum sa reduca, poate sa creasca cu investitiile :)

#25
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postandreic, on 08 august 2013 - 15:39, said:


Trebuia sa mergi la Scoica nu la mall...

eh, nici chiar asa....is cam pe acelasi nivel.
nu stiu ce au turistii cu Scoica asta.... dar e o umbra palida a ceea ce a fost acum multi ani.... hai, ala din oras mai e cum mai e...dar Scoica Land e o catastrofa.

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
S-a extins calumea si fac o pizza foarte buna dar si altele Posted Image Daca mai sunt si altele calumea zi-mi sa le notez :)

#27
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

View Postandreic, on 08 august 2013 - 15:39, said:

Trebuia sa mergi la Scoica nu la mall...
Eram în mall pentru că era o zi ploioasă, am ieșit să cumpărăm niște cadouri. :P

De reținut Scoica, sper să se fi schimbat în bine.

#28
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postandreic, on 08 august 2013 - 16:27, said:

S-a extins calumea si fac o pizza foarte buna dar si altele Posted Image Daca mai sunt si altele calumea zi-mi sa le notez Posted Image
pizza e okish ...e buna, dar nu e perfecta. inca e unul dintre foarte putinele restaurante care nu folosesc ciuperci proaspete la pizza ci din conserva.... asta-i o bila neagra mare de la mine.
restul mancarii e catastrofala, mancare de cantina .... dupa ce am luat teapa utimele 3 dati la S land n-am mai calcat pe acolo....mai ales vara cand se face mancare pe banda rulanta calitatea scade f mult.

restaurnate bune:
Constanta : marco polo, integra, reyna, nikos, genessis, bueno, beta, beirut si mai sunt si altele
Mamaia: chevalet, harlechin (astea 2 sunt mai scumpe), poate arena (n-am mai fost demult), kaiak.... in general nici un restaurnat de pe faleza nu merita ..... fugi de orice restaurnat de pe faleza si fugi cat poti de departe de Sabroso fie cel din constanta sau mamaia....

Edited by bubalus, 09 August 2013 - 13:40.


#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Postinside_spy, on 09 august 2013 - 12:56, said:

De reținut Scoica, sper să se fi schimbat în bine.
Apropo, mi-a placut la mare anul asta si am mai fost odata la inceput de septembrie... printr-o conjunctura ce tinea de o problema la hotelul unde trebuia sa merg initial, am aterizat la Phoenicia Posted Image O sa urmeze un review cu multe imagini (ca merita), cand o sa am timp sa le procesez... asa ca sa mai agitam putin spiritele, Savoy e cam joaca in nisip fata de Phoenicia... ambele au 4 stele si dotari standard dar diferentele sunt maricele... e drept Phoenicia e nou, teren blanc, posibilitati design nelimitate Posted Image

#30
Bianca0067

Bianca0067

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.08.2016
Apartament Sena-NU RECOMAND

Dragi turisti, am avut tentativa de a ma caza in aceasta locație, dar a fost imposibil sa renunț la câteva principii de baza si sa tolerez modul mizer in care vor unii sa ne ia banii.
Am rezervat cu o lună inainte aceasta locație, am trimis avans urmând sa ne cazam intr-un ,,apartament" pe data de 18 august, la ora 15.00. Cu o zi inainte de cazare am sunat proprietara sa solicit diverse informatii, moment in care aceasta mi-a dat de inteles ca nu se gateste in apartament, povestindu-mi diverse despre alți fosti turisti si spunându - mi ca nu se fumează in apartament. Aceste informatii nu imi fuseseră date la inceput si nici nu au fost scrise pe site- " bucătărie complet  utilata" inseamna ca se poate si gati.
Odată ajunsi la destinatie am gasit o locație noua, curata, dar in niciun caz un apartament, o garsoniera regandita in asa cel încât sa scoată bani ca un apartament: living-ul deschis cu bucătăria este cat un hol de maxim 16 mp unde sunt înghesuite o canapea mica, masa, scaune, comodă cu tv pe care ai toate sansele sa il lovesti, mobila de bucătărie, frigider- exemplu: spatiul intre chiuvetă si frigider este de maxim 30 cm. Dormitorul si baia sunt ok.
Toate acestea nu au fost un impediment de nedepasit. Insa proprietara ne-a ținut ora de dirigentie: sa stergem chiuvetă dupa ce o folosim ca nu e siliconata si se scurge apă in dulap, sa nu folosim decat un ochi al plitei ca se strica faianță, sa nu cumva sa găsească o picătură de ulei pe faianță, sa folosim papuci de casa, sa ii invelim canapeaua sa nu se mirdareasca, sa găsească asa cum a lăsat. Cu ură ne-a povestit de copiii celorlalti turisti care i-au murdăria draperia.
Iar culmea acestei întâmplări este faptul ca ne-a oprit in mod fraudulos un buletin pe care nu l-ar fii restituit la predarea locuintei.
Am fost tratați jalnic, ca si cum eram niste copii de maxim 14 ani si ca si cum ne făcea o mare favoare ca ne primeste.
Am spus NU acestei mizerii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate