Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

probleme descarcare poze de pe un Sony s3000

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
costicutaro

costicutaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.06.2013
Am fost la munte cu un grup. S-au facut poze cu diferite camere. Am descarcat pe laptop toate pozele, dar de pe un Sony s3000 am descarcat 6 G si nu stiu cum pot sa vad pozele pe PC. S-a jucat un copil la setarile camerei si cred ca trimite pozele catre un link pe net. Cele 2 foldere MISC si DCIM au extensia lnk.si iconul e shortcut. XP-ul le vede ca fisiere sistem si nu stiu cum le pot desface sa le vad.Am citit in manualul de la Sony ca exista un soft pt.vizualizare poze PMB dar nu pot sa-l instalez pt. ca imi cere sa conectez camera la PC. Camera nu e a mea, eu am doar datele de pe card aprox. 6 G .
  Va rog un sfat, ce pot face ?

#2
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
habar nu am ce zici acol o. Ia un fisier din ala care crezi tu ca e poza .. si pune-l in alta parte . Schimbai extensia in jpeg .. vezi daca merge. Nu prea pot sa ma pronunt pt ca problematica expusa de tine este foartte complexa. TI-am dat doar o idee macar sa te convingi ca ai informatia acolo  Nu am inteles. Nu poti sa deschizi fiserul DCIM sau pozele din el????

Edited by nenis, 26 June 2013 - 11:07.


#3
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

Cele 2 foldere MISC si DCIM au extensia lnk.si iconul e shortcut
Probabil n-ai copiat folderele pe disc ci doar ai facut un link catre folderele de pe camera, caz in care nu merge cand deconectezi camera. Incearca sa copiezi inca odata de pe camera, copy/paste in windows explorer.

Edited by crokodilu, 26 June 2013 - 11:53.


#4
costicutaro

costicutaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.06.2013
Repet .Nu este camera mea si nu mai am cum sa intru in posesia ei. Am copiat doar ce continea acel card 6 G de date ce contine si pozele ce ma intereseaza pe mine. Nu am avut timp la munte sa mai intru in amanunte despre setarile camerei, am fost multumit ca am descarcat cardul. Am alta banuiala. In manualul de la Sony spune ca daca ai formatat cardul pe PC si nu de pe camera este posibil sa nu poti descarca pozele apoi pe PC. Dar totusi eu am un pack de date,sigur sunt pozele,caci pe camera le vedea si nu stiu cum sa le accesez. Alte idei ?

#5
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Ai incercat click dreapta  sa vezi daca intradevar ai copiat ceva sau daca. asa cum suspecteaza colegul de mai sus, ai tras doar un link in PC? Are fisierul ala 6Gb sau nu?

Nu ai nevoie de PMB. Incearca cu asta.
http://www.faststone...iewerDetail.htm

Edited by idaho333, 26 June 2013 - 15:53.


#6
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
TInere tu cred ca vrei sa ne enervezi . Nu ne intereseaza a cui e camera. Nu ne intereseaza al cui e copilul care a umblat la setari .  Nu ne intereseaza ca a umblat la setari.. Nu ne intereseaza ca ai fost multumit ca ai descarcat cardul . Nu ne intereseaza ca nu ai avut timpul sa intri in amanunte cu setarile camerei ..Nu ne intereseaza ce balarii citesti tu in manualul camerei .  Nu ne intereseaza  ca se vedeau pe camera.. Nu ne intereseaza ce crezi tu si ce vagi banuieli ai tu.... Tu raspunde la intrebarile care ti se pun si fii receptiv la sugestiile care ti se fac, daca vrei sa rezolvi pocinogul ..  (daca intradevar le-ai copiat) .

#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcosticutaro, on 26 iunie 2013 - 15:19, said:

Dar totusi eu am un pack de date,sigur sunt pozele
Sony salveaza JPEG, n-ai nevoie de soft ca stie windowsul sa afiseze. Daca dai click pe folder sa-l deschizi si click pe pozele din el ar trebui sa mearga. Nu inteleg dece zici ca nu poti vedea pozele daca zici ca ele sunt acolo. Doar daca ele defapt nu sunt acolo, ceea ce contrazice ce zici tu. Cat a durat procedura de copiat?

Edited by crokodilu, 26 June 2013 - 17:33.


#8
costicutaro

costicutaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.06.2013
sigur sunt copiate pozele. Procedura de copiere de pe card pe PC a durat cel putin 4-5 min. plus ca arata transferul pozelor ca fisiere.

#9
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Posted Image Posted Image Posted Image Atunci e clara treaba.,sunt transferate ca fisiere desi sunt poze

Edited by nenis, 27 June 2013 - 08:27.


#10
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008
Salut.Din pacate este un virus care face treaba asta idioata.Daca ai copiat folderele vezi cam ce dimensiune au (mai mult ca sigur sunt hidden si de aia nu le poti vedea) si sigur le-ai copiat daca se vedeau pe aparat - asta e comportamentul specific pentru virusul in cauza.Numai bine.

#11
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Avand in vedere ca transferul a durat 4-5 minute si ca a fost la munte unde un copil a umblat la setari .. e posibil sa fie chiar o bacterie care afecteaza procesorul omului . Nu exclud posibilitatea sa fie un virus totusi..

#12
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcosticutaro, on 27 iunie 2013 - 08:18, said:

sigur sunt copiate pozele.
Da click/dublu click pe poza, ce zice? O deschide, te intreaba ceva?

#13
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008
@ nenis : Stiu acest lucru pentru ca m-am intalnit de mai multe ori cu aceasta problema.Cat despre faptul ca esti rautacios mereu cred ca ai o frustrare personala, insa tu stii mai bine acest lucru.Spor in toate si multa bafta.

#14
costicutaro

costicutaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.06.2013
Am reusit. Era un virus. Multumesc in special lui cata3y3. Am scos virusul cu Avast si apoi am deschis acel folder sistem si hide. Inca o data Multumesc !

#15
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postcat3y3_2003, on 28 iunie 2013 - 08:38, said:

@ nenis : Stiu acest lucru pentru ca m-am intalnit de mai multe ori cu aceasta problema.Cat despre faptul ca esti rautacios mereu cred ca ai o frustrare personala, insa tu stii mai bine acest lucru.Spor in toate si multa bafta.
Da ma am frustrari si care e problema ta?? . Frustrarea mea este... ca ma enerveaza grav oamenii care bat campii (si dupa ce le atragi atentia ca bat campii). Lasa tu analizele astea si vezi-ti  de electronica taPosted Image. S-ar putea sa te depaseasca analizele  cu iz psihologic.. Nu mai fi ranchiunos  pt gluma cu soseta pe calorifer .. pt ca era o gluma foarte buna si nu un atac la persoana ta (cum probabil interpretezi tu)
Bine ca tanarul a reusit cu pozele. Eu sunt interesat totusi cand citesc despre o problema sa si inteleg ceva si sa si ramana ceva util, care poate ma va ajuta in viitor si pe mine si pe altii. Prin urmare daca era un virus sa inteleg ca actioneaza doar pe fisiere descarcate din camere sony ?? . Tanarul a zis ca a descarcat din mai multe camere si doar la alea de la sony  a avut probleme...

View Postnenis, on 27 iunie 2013 - 10:13, said:

. Nu exclud posibilitatea sa fie un virus totusi..
uiti ca am fost de acord cu presupunerea ta. Prima parte era pt tanar nu pt tine

Edited by nenis, 28 June 2013 - 12:59.


#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Ce virus? Cum ai scapat de el?

#17
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008

View Postnenis, on 28 iunie 2013 - 12:51, said:

Da ma am frustrari si care e problema ta?? . Frustrarea mea este... ca ma enerveaza grav oamenii care bat campii (si dupa ce le atragi atentia ca bat campii). Lasa tu analizele astea si vezi-ti  de electronica taPosted Image. S-ar putea sa te depaseasca analizele  cu iz psihologic.. Nu mai fi ranchiunos  pt gluma cu soseta pe calorifer .. pt ca era o gluma foarte buna si nu un atac la persoana ta (cum probabil interpretezi tu)
Bine ca tanarul a reusit cu pozele. Eu sunt interesat totusi cand citesc despre o problema sa si inteleg ceva si sa si ramana ceva util, care poate ma va ajuta in viitor si pe mine si pe altii. Prin urmare daca era un virus sa inteleg ca actioneaza doar pe fisiere descarcate din camere sony ?? . Tanarul a zis ca a descarcat din mai multe camere si doar la alea de la sony  a avut probleme...


uiti ca am fost de acord cu presupunerea ta. Prima parte era pt tanar nu pt tine


De acord cu tine, insa :

1. Pe viitor sa stii ca nu e esential sa intelegi tu orice problema.
2. Gaseste ceva cu care sa iti ocupi timpul si nu mai fa discutii aiurea pe forum.

  Spor si bafta in toate.

#18
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postcat3y3_2003, on 03 iulie 2013 - 10:29, said:

De acord cu tine, insa :

1. Pe viitor sa stii ca nu e esential sa intelegi tu orice problema.
2. Gaseste ceva cu care sa iti ocupi timpul si nu mai fa discutii aiurea pe forum.

  Spor si bafta in toate.
Asa agresiv ai gasit tu de cuviinta sa imi raspunzi la ce ti-am zis acolo???????Posted Image
Daca tu crezi ca eu fac discutii aiurea pe forum, inseamna ca chiar ai o problema grava de comprehensiune .. Din punctul meu de vedere ai o priza la realitate extrem de deficitara.. Mai bine explica de ce virusul ala face figuri doar la fiserele descarcate din Sony..Regret sincer ca te-am considerat un om care pricepe  ceva...Posted ImagePt mine  este esential sa  inteleg orice .. probabil ca de aia am o perceptie foarte clara si rapida asupra realitatii . Daca mai imi zici mie ca fac discutii aiurea pe forum, sa nu te mire daca nu voi mai fi eufemistic... Aiurea vorbeste tanarul si aiurea rezolvi tu dilemele tehnice . Daca modul tau de a percepe lumea este bazat pe miracole si pe spiridusi nu ai decat. Noi ceilalti vrem sa folosim experientele anterioare pt rezolvarea problemelor viitoare. Se numeste inteligenta daca nu stiai. Sper sa nu mai vii cu goange tendentioase la mine ca deja m-ai enervat..Normal ca esti de acord cu mine dar  nu poti sa scapi de ranchiuna

Edited by nenis, 03 July 2013 - 10:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate