Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Tineri romanii recrutati pentru preoti pedofili si omosexuali

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
340 replies to this topic

#19
marcuzzzo

marcuzzzo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 12.12.2008
A zis omu' ca-i se pare ciudat sa nu fi luat amploare stirea in Romania, avand in vedere c-are legatura cu multi tineri romani abuzati.

#20
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 lucifer76, on 26 iunie 2013 - 11:40, said:

Mario, daca era vorba de un profesor, un doctor, etc, etc, etc, la fel, suspendarea mi se parea o gluma proasta. Totusi, cine profita de pozitia lui, si abuzeaza de copii, e un jeg de om de cea mai joasa speta.
Asa este, iti dau dreptate.

 marcuzzzo, on 26 iunie 2013 - 11:42, said:

A zis omu' ca-i se pare ciudat sa nu fi luat amploare stirea in Romania, avand in vedere c-are legatura cu multi tineri romani abuzati.
Am inteles, si mi se pare straniu ca desi urmaresc stirile, nu am vazut-o. Am pretentia ca inteleg ce mi se spune inainte de a ma exprima, totusi.

Edited by mario_bril, 26 June 2013 - 11:53.


#21
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 mario_bril, on 26 iunie 2013 - 10:58, said:

Ca excomunicarea nu se mai poarta. E demodata. Posted Image

Vorbesti de parca BOR si-ar fi exocumicat toate pleavele si nu sunt putine.
Ce-ti place tie sa dovedesti ipocrizie stand cu gatul intins in ograda altuia dar duhoarea din ograda ta nu simti.

 lucifer76, on 26 iunie 2013 - 11:40, said:

Mario, daca era vorba de un profesor, un doctor, etc, etc, etc, la fel, suspendarea mi se parea o gluma proasta. Totusi, cine profita de pozitia lui, si abuzeaza de copii, e un jeg de om de cea mai joasa speta.

Si ce poate sa-i faca biserica in afara de suspendare?
Ti-am zis, e treaba justitiei si in cazul lui si-a facut-o.

 marcuzzzo, on 26 iunie 2013 - 11:42, said:

A zis omu' ca-i se pare ciudat sa nu fi luat amploare stirea in Romania, avand in vedere c-are legatura cu multi tineri romani abuzati.

Care sunt aia mullti? Sa ne arate cat de multi sunt.

#22
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

 Megs, on 26 iunie 2013 - 12:37, said:

Care sunt aia mullti? Sa ne arate cat de multi sunt.
Pentru tine e doar o problema de numar?

#23
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 HAL9000, on 26 iunie 2013 - 12:43, said:

Pentru tine e doar o problema de numar?
Tu ai fost cel care te-ai referit la cantitate si ai spus ca sunt "multi romani" in situatia asta.

#24
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Megs, on 26 iunie 2013 - 12:37, said:

Si ce poate sa-i faca biserica in afara de suspendare?
Excludere, nu suspendare.

#25
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

 Megs, on 26 iunie 2013 - 13:19, said:

Tu ai fost cel care te-ai referit la cantitate si ai spus ca sunt "multi romani" in situatia asta.

Bun, dar eu am citat din sursele online, ok?

dar tu zici:

 Megs, on 26 iunie 2013 - 12:37, said:

Care sunt aia mullti? Sa ne arate cat de multi sunt.

Acum intrebarea mea: pentru tine e doar o problema de numarul celor implicati? adica, daca ar fi vorba de 10 baieti sau de 100 de baieti n-ar fi oare tot o problema?

#26
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 lucifer76, on 26 iunie 2013 - 13:36, said:

Excludere, nu suspendare.
Excludere din ce?
Faptul ca a fost suspendat definitiv asta inseamna ca nu mai are dreptul sa administreze sacramantele, deci sa practice.
La fel si in medicina i se suspenda dreptul de practica, diploma de licenta nu i-o poti anula.

 HAL9000, on 26 iunie 2013 - 13:43, said:

Bun, dar eu am citat din sursele online, ok?

dar tu zici:

Acum intrebarea mea: pentru tine e doar o problema de numarul celor implicati? adica, daca ar fi vorba de 10 baieti sau de 100 de baieti n-ar fi oare tot o problema?

Minti. Arata ce surse vorbesc de "multi romani" asa cum ai spus tu.
Ai aparut aici, ai pus un caz al unui preot ce a fost deja condamnat si apoi generalizezi, minti ca sunt mai multe cazuri.

Edited by Megs, 26 June 2013 - 15:57.


#27
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

 Megs, on 26 iunie 2013 - 15:56, said:

Minti. Arata ce surse vorbesc de "multi romani" asa cum ai spus tu.
Ai aparut aici, ai pus un caz al unui preot ce a fost deja condamnat si apoi generalizezi, minti ca sunt mai multe cazuri.
http://roma.corriere...851377168.shtml

Acum explica-ne tu ce inseamna:

«Vero giro di prostituzione»

...dettagliato racconto che chiama in causa per nome e cognome nove prelati...

...un circuito di prostituzione giovanile/minorile a beneficio di monsignori e parroci romani. Nulla di improvvisato e spontaneo, bensì un giro organizzato e gestito con metodo da una sorta di mediatore...

...parroci che pagano abitualmente «per prestazioni dei minori»...

#28
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 HAL9000, on 26 iunie 2013 - 17:52, said:

Eu m-am referit la afirmatia asta:

 HAL9000, on 26 iunie 2013 - 11:03, said:

Trovo semplicemente strano che in Romania non si parli di questo scandalo visto e considerato che riguarda molti giovani romeni, credo sia doveroso documentarlo.

Care sunt aia multi romani afectati?

#29
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Megs, on 26 iunie 2013 - 15:56, said:

Excludere din ce?
Faptul ca a fost suspendat definitiv asta inseamna ca nu mai are dreptul sa administreze sacramantele, deci sa practice.
La fel si in medicina i se suspenda dreptul de practica, diploma de licenta nu i-o poti anula.
Nu. Exista excomunicarea. Nu s-a facut. De fapt nu s-a vrut, suspendarea fiind mai blanda.

#30
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 mario_bril, on 26 iunie 2013 - 18:14, said:

Nu. Exista excomunicarea. Nu s-a facut. De fapt nu s-a vrut, suspendarea fiind mai blanda.
Mataluta, iarasi vorbesti cu gura plina si din incultura crasa pe care o emani constant.
Stii in ce conditii se da excomunicarea?
BOR de ce nu si-a excomunicat calugarii homosexuali in frunte cu Teoctist? Ah, la BOR nu se pune ipocritule, nu?

Călugărul care a fugit cu banii Mănăstirii Bobota este fostul travestit Cecille del Sol. Povestea trecutului întunecat al monahului - hoţ - homosexual

Calugar filmat in timpul unei orgii homosexuale

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tE1lG9cBQ9g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Megs, on 26 iunie 2013 - 18:20, said:

Mataluta, iarasi vorbesti cu gura plina si din incultura crasa pe care o emani constant.
Stii in ce conditii se da excomunicarea?
BOR de ce nu si-a excomunicat calugarii homosexuali in frunte cu Teoctist? Ah, la BOR nu se pune ipocritule, nu?
I-a caterisit. Adica nu i-a suspendat precum a facut BC. http://www.crestinor...ilor-95953.html

#32
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 mario_bril, on 26 iunie 2013 - 18:25, said:

I-a caterisit. Adica nu i-a suspendat precum a facut BC. http://www.crestinor...ilor-95953.html

Vorbesti prostii, dar ne-ai obisnuit deja cu asta.

Si hai sa-ti dau exemplul chiar de pe site-ul pe care l-ai publicat

Pedeapsa cea mai grava pe care o poate primi clericul este caterisirea. Prin caterisire intelegem pierderea dreptului de a invata, sfinti si pastori.

Adica exact ceea ce a facut si BC.

#33
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Megs, on 26 iunie 2013 - 18:30, said:

Vorbesti prostii, dar ne-ai obisnuit deja cu asta.

Si hai sa-ti dau exemplul chiar de pe site-ul pe care l-ai publicat

Pedeapsa cea mai grava pe care o poate primi clericul este caterisirea. Prin caterisire intelegem pierderea dreptului de a invata, sfinti si pastori.

Adica exact ceea ce a facut si BC.
Daca citeai atent, stiu ca iti e greu, ai fi inteles ca aceasta inseamna practic indepartarea DEFINITIVA din cler. Ceea ce nu este deloc echivalent cu o SUSPENDARE. Iti iert lipsa de cunostinte, totusi.

Dupa implinirea acestora, episcopul stand inaintea Usilor Imparatesti spune: "Deoarece te-ai aratat nevrednic de treapta preoteasca, nu poti sa mai stai inaintea jertfelnicului dumnezeiesc, nici sa mai rostesti cuvintele adevarului, nici sa-I mai aduci daruri si jertfe duhovnicesti, vinovat fiind intru aceasta mare vina si nimic altceva nu mai poti lucra, din cauza vinilor tale aruncate asupra acestora prin viclesugul tau. Pentru aceasta eu cu puterea de la Hristos Dumnezeu data mie, te despart si te arunc de la sfantul prestol si altar al Domnului si cu aceasta carja pastoreasca te alung pana intru sfarsit, in veci".

Edited by mario_bril, 26 June 2013 - 18:49.


#34
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 mario_bril, on 26 iunie 2013 - 18:47, said:

Daca citeai atent, stiu ca iti e greu, ai fi inteles ca aceasta inseamna practic indepartarea DEFINITIVA din cler. Ceea ce nu este deloc echivalent cu o SUSPENDARE. Iti iert lipsa de cunostinte, totusi.

Dupa implinirea acestora, episcopul stand inaintea Usilor Imparatesti spune: "Deoarece te-ai aratat nevrednic de treapta preoteasca, nu poti sa mai stai inaintea jertfelnicului dumnezeiesc, nici sa mai rostesti cuvintele adevarului, nici sa-I mai aduci daruri si jertfe duhovnicesti, vinovat fiind intru aceasta mare vina si nimic altceva nu mai poti lucra, din cauza vinilor tale aruncate asupra acestora prin viclesugul tau. Pentru aceasta eu cu puterea de la Hristos Dumnezeu data mie, te despart si te arunc de la sfantul prestol si altar al Domnului si cu aceasta carja pastoreasca te alung pana intru sfarsit, in veci".

Ceea ce imi arati tu tine de rit, mataluta. Ba mai mult, nu dovedeste excluderea din Biserica ci doar excluderea din treapta preoteasca.

Si inca o data iti dovedesc ca debitezi numai prostii si tot folosindu-ma de link-ul pus de tine: http://www.crestinor...ilor-95953.html

Insa, este foarte important sa vedem motivul pentru care s-a facut caterisirea. Daca ea este facuta pe motiv de erezie, cel caterisit pierde si capabilitatea harica. Caci cel ce a pierdut credinta adevarata, a pierdut si baza succesiunii apostolice. Cel eretic nu mai face parte din Biserica. Asadar, capabilitatea harica se pastreaza la cei caterisiti numai atunci cand ei n-au fost si exclusi din Biserica.

Caterisirea nu inseamna neaparat excluderea (excomunicarea) din Biserica decat atunci cand s-a facut pentru erezie.
Vezi mataluta cate prostii debitezi?

Edited by Megs, 26 June 2013 - 19:03.


#35
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Caterisirea nu este totuna cu suspendarea. Insa tu continua sa crezi ca suspendarea e un lucru bun. Posted Image

Edited by mario_bril, 26 June 2013 - 19:04.


#36
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 mario_bril, on 26 iunie 2013 - 19:03, said:

Caterisirea nu este totuna cu suspendarea. Insa tu continua sa crezi ca suspendarea e un lucru bun. Posted Image

Mataluta creata, de unde stii tu asa de bine in ce consta suspendarea in BC? Tu esti un habarnist notoriu DOVEDIT si in ceea ce priveste ortodoxia dar continui sa mimezi cultura.

Suspendarea consta exact in ceea ce se spune mai sus de caterisire:
Prin caterisire intelegem pierderea dreptului de a invata, sfinti si pastori.
Daca continu sa spui ca nu asta inseamna, ia te rog dovedeste in ce consta cu dreptul canonic catolic.

Edited by Megs, 26 June 2013 - 20:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate