Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

ZTE V967s

- - - - -
  • Please log in to reply
365 replies to this topic

#19
carliviu

carliviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.02.2005

View Postcmd, on 26 august 2013 - 16:51, said:

@a_stefane
am observat pe forumuri ca v967s nu se conecteaza la calculator ca si USB mass storage fara drivere doar daca instalezi driverele de mtk. Au reusit sa rezolve asta cu ultimele rom-uri Intreb pentru ca folosesc linux in mod curent si probabil nu voi gasi drivere ptr mtk.
In linux nu ai nevoie de drivere, doar de fisierul 51-android-rules in etc/udev/rules.d
#Acer
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="0502", MODE="0666"
#ASUS
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="0b05", MODE="0666"
#Dell
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="413c", MODE="0666"
#Foxconn
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="0489", MODE="0666"
#Garmin-Asus
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="091E", MODE="0666"
#Google
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="18d1", MODE="0666"
#HTC
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="0bb4", MODE="0666"
#Huawei
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="12d1", MODE="0666"
#K-Touch
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="24e3", MODE="0666"
#KT Tech
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="2116", MODE="0666"
#Kyocera
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="0482", MODE="0666"
#Lenovo
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="17EF", MODE="0666"
#LG
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="1004", MODE="0666"
#Motorola
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="22b8", MODE="0666"
#MTK
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="0e8d", MODE="0666"
#NEC
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="0409", MODE="0666"
#Nook
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="2080", MODE="0666"
#Nvidia
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="0955", MODE="0666"
#OTGV
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="2257", MODE="0666"
#Pantech
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="10A9", MODE="0666"
#Philips
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="0471", MODE="0666"
#PMC-Sierra
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="04da", MODE="0666"
#Qualcomm
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="05c6", MODE="0666"
#SK Telesys
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="1f53", MODE="0666"
#Samsung
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="04e8", MODE="0666"
#Sharp
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="04dd", MODE="0666"
#Sony Ericsson
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="0fce", MODE="0666"
#Toshiba
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="0930", MODE="0666"
#ZTE
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="19D2", MODE="0666"

si de fisierul 99-android-rules tot acolo
# ZTE V967S P188F07
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="0BB4", ATTR{idProduct}=="0c01", MODE="0666", OWNER="max"	# MTP mode with USB debug on

dar la owner username-ul tau din linux.

#20
florinstan

florinstan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.11.2004
vrau sa il comand dar am o retinere referitor la calitatea constructiei si a materialelor. Pe youtube nu arata prea bine.

E ok?

Multumesc

#21
cmd

cmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 28.06.2004
CARLIV,
tu esti ? Posted Image

View Postcarliviu, on 28 august 2013 - 23:20, said:

In linux nu ai nevoie de drivere, doar de fisierul 51-android-rules in etc/udev/rules.d
#Acer
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="0502", MODE="0666"
#ASUS
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="0b05", MODE="0666"
#Dell
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="413c", MODE="0666"
#Foxconn
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="0489", MODE="0666"
#Garmin-Asus
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="091E", MODE="0666"
#Google
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="18d1", MODE="0666"
#HTC
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="0bb4", MODE="0666"
#Huawei
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="12d1", MODE="0666"
#K-Touch
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="24e3", MODE="0666"
#KT Tech
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="2116", MODE="0666"
#Kyocera
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="0482", MODE="0666"
#Lenovo
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="17EF", MODE="0666"
#LG
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="1004", MODE="0666"
#Motorola
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="22b8", MODE="0666"
#MTK
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="0e8d", MODE="0666"
#NEC
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="0409", MODE="0666"
#Nook
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="2080", MODE="0666"
#Nvidia
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="0955", MODE="0666"
#OTGV
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="2257", MODE="0666"
#Pantech
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="10A9", MODE="0666"
#Philips
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="0471", MODE="0666"
#PMC-Sierra
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="04da", MODE="0666"
#Qualcomm
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="05c6", MODE="0666"
#SK Telesys
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="1f53", MODE="0666"
#Samsung
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="04e8", MODE="0666"
#Sharp
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="04dd", MODE="0666"
#Sony Ericsson
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="0fce", MODE="0666"
#Toshiba
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="0930", MODE="0666"
#ZTE
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="19D2", MODE="0666"

si de fisierul 99-android-rules tot acolo
# ZTE V967S P188F07
SUBSYSTEM=="usb", ATTR{idVendor}=="0BB4", ATTR{idProduct}=="0c01", MODE="0666", OWNER="max" # MTP mode with USB debug on

dar la owner username-ul tau din linux.


#22
carliviu

carliviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.02.2005

View Postcmd, on 29 august 2013 - 08:42, said:

CARLIV,
tu esti ? Posted Image

Posted Image  Da, eu sunt.

#23
cmd

cmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 28.06.2004

View Postcarliviu, on 29 august 2013 - 09:59, said:

Posted Image  Da, eu sunt.

Wellcome

Esti "fericitul posesor".....? Achizitionat de la...?

#24
carliviu

carliviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.02.2005
dualsim-arena.ro
Nu stiu cat de fericit, ca telefonul nu e cine stie ce, dar... merge. Eu l-am ales mai mult pentru procesor, dupa o experienta nefericita cu qualcomm si dupa cateva discutii cu un prieten care are un service despre tegra. MTK isi face treaba exact cum trebuie. Acum dupa ce am vazut cum arata si firmware-ul (am decompilat mai multe elemente din framework) pot sa spun ca pare facut cam in graba; inclusiv in aplicatiile de sistem, in ROM-ul oficial sa gasesc unele aplicatii neodexate ca si cum le-ar fi pus cineva dupa.
Poate trece ZTE la firefoxOS cum au anuntat si scot si pentru modelul asta.

_________ later edit__________

De curiozitate si ca sa am termen de comparatie m-am uitat si la un ROM de v987. Altceva! Ala e facut cum trebuie. Si nu, nu e posibil sa instalezi un ROM pentru v987 in v967s, adica poti incerca dar telefonul nu o sa mai booteze. E ca si cum ai porta un ROM de un telefon cu specificatii diferite.

Edited by carliviu, 29 August 2013 - 12:07.


#25
a_stefane

a_stefane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 24.07.2005
@carliviu ... am vazut ca te pricepi ... crezi ca putem face sa functioneze o camera mai performanta pe V967s ? ... ca dimensiuni se pare ca este una standard 8.5 x 8.5mm ... ceva de genul http://www.alibaba.c...ion_OV8825.html sugerat de @cmd(77) pe xda

Edited by a_stefane, 29 August 2013 - 19:41.


#26
ron10jean

ron10jean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.07.2013
Salut , ce ziceti de telefon ? Merita cumparat ? Face fata unei utilizari medii , gen 2-3 jocuri de 15-20 de mb , Whatsapp, Facebook? Cat cat il tine bateria?

#27
carliviu

carliviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.02.2005

View Posta_stefane, on 29 august 2013 - 19:37, said:

@carliviu ... am vazut ca te pricepi ... crezi ca putem face sa functioneze o camera mai performanta pe V967s ? ... ca dimensiuni se pare ca este una standard 8.5 x 8.5mm ... ceva de genul http://www.alibaba.c...ion_OV8825.html sugerat de @cmd(77) pe xda

Salut,
Eh, inca mai invat.
La stadiul actual nu cred ca se poate. ZTE nu a facut publica sursa pentru kernel si din cate stiu eu trebuie compilat cu driverele camerei noi, altfel nu o sa functioneze.
Daca apare un kernel custom cu cod open source o sa fie posibil. Dar o sa fie de munca, trebuie integrata in ROM si o sa fie nevoie de noi libraries (nu stiu daca cei ce o vand asigura toate astea)...

View Postron10jean, on 29 august 2013 - 20:16, said:

Salut , ce ziceti de telefon ? Merita cumparat ? Face fata unei utilizari medii , gen 2-3 jocuri de 15-20 de mb , Whatsapp, Facebook? Cat cat il tine bateria?

Pe mine ma tine 4 zile, dar fara jocuri si gapps. Pe site-ul producatorului spune ca tine 50 de ore in multimedia (adica sa asculti muzica la el).

Edited by carliviu, 29 August 2013 - 20:40.


#28
ron10jean

ron10jean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.07.2013

View Postcarliviu, on 29 august 2013 - 20:37, said:

Salut,
Eh, inca mai invat.
La stadiul actual nu cred ca se poate. ZTE nu a facut publica sursa pentru kernel si din cate stiu eu trebuie compilat cu driverele camerei noi, altfel nu o sa functioneze.
Daca apare un kernel custom cu cod open source o sa fie posibil. Dar o sa fie de munca, trebuie integrata in ROM si o sa fie nevoie de noi libraries (nu stiu daca cei ce o vand asigura toate astea)...



Pe mine ma tine 4 zile, dar fara jocuri si gapps. Pe site-ul producatorului spune ca tine 50 de ore in multimedia (adica sa asculti muzica la el).
Mersi de raspuns . Vad ca tu te pricepi mai bine , asa ca te mai deranjez cu inca ceva : deci ce zici merita sa il cumpar ? se misca bine ? are lag ?

#29
carliviu

carliviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.02.2005

View Postron10jean, on 29 august 2013 - 21:23, said:

Mersi de raspuns . Vad ca tu te pricepi mai bine , asa ca te mai deranjez cu inca ceva : deci ce zici merita sa il cumpar ? se misca bine ? are lag ?

Nu stiu ce sa-ti zic. Eu am facut un ROM slim pentru el care se misca foarte bine, dar depinde de gusturi. Totusi si cel oficial mergea binisor, dar sunetul era foarte prost, internetul pe prepay vodafone nu mergea (apn gresit), gps foarte greu, avea si ceva lag desi procesorul e rapid... Aici trebuie sa te decizi singur, pentru ca sunt banii tai. Eu cand l-am luat stiam exact ce iau, nu aveam asteptari prea mari. Singura chestie care m-a surprins a fost calitatea firmaware-ului (ROM-ului)... ma asteptam sa fie mai buna, dar nah veneam de la HTC.

#30
ron10jean

ron10jean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.07.2013

View Postcarliviu, on 29 august 2013 - 21:38, said:

Nu stiu ce sa-ti zic. Eu am facut un ROM slim pentru el care se misca foarte bine, dar depinde de gusturi. Totusi si cel oficial mergea binisor, dar sunetul era foarte prost, internetul pe prepay vodafone nu mergea (apn gresit), gps foarte greu, avea si ceva lag desi procesorul e rapid... Aici trebuie sa te decizi singur, pentru ca sunt banii tai. Eu cand l-am luat stiam exact ce iau, nu aveam asteptari prea mari. Singura chestie care m-a surprins a fost calitatea firmaware-ului (ROM-ului)... ma asteptam sa fie mai buna, dar nah veneam de la HTC.
Inteleg, si cu ROM-ul tau s-a imbunatatit ceva din performantele lui? Problemele cu sunetul , internetul si gps-ul au disparut?

#31
carliviu

carliviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.02.2005

View Postron10jean, on 29 august 2013 - 22:40, said:

Inteleg, si cu ROM-ul tau s-a imbunatatit ceva din performantele lui? Problemele cu sunetul , internetul si gps-ul au disparut?

Da, si cei ce il folosesc zic la fel.

#32
cmd

cmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 28.06.2004
1. In ce sens mergea GPS-ul greu? TTF mare sau ce? Ca am vazut ca accuracy e destul de bun - aprox 4m.
Poti testa cu rom-ul tau sa vedem GPS cati sateliti vede si ce eroare are?

2.In afara de camera si display, placa de pe v987 e identica cu v967s (cel putin la o privire sumara). De ce nu boot-eaza rom-ul de V987?

3. Tu sustii ca MTK-u e mai reusit decat qualcomm si tegra? De ce?

4 Parere personala - telefonul isi merita banii?

P.S. O intrebare mai dificila: am mai avut niste experiente cu MTK6577. Am observat ca, desi au acelasi chip radio MT6628, la implementarile cu MTK6577 gps are o eroare medie de 10m pe cand la implementarile cu MTK6589 e  o eroare de 4-5 metrii. O fi de la soft?

#33
carliviu

carliviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.02.2005
GPS-ul e setat pe configuratia din China, si chiar in MobileUncle fix-ul pt. gps e pentru China. Din cauza asta se conecta foarte greu. Am adaugat configuratia pentru europa si am decompilat MobileUncle sa o schimb si acolo. Acum la mine pe cer innorat vede 6 sateliti si se conecteaza cam in 4-6 secunde.
Chiar daca e aceeasi placa si multe din componente, atunci cand se realizeaza un ROM se compileaza cu kernel diferit (drivere diferite, libraries diferite pentru specificatii diferite: alta rezolutie, toate driverele media sunt diferite). Chiar daca fisierele au aceeasi denumire, contin lucruri diferite. Kernelul este "inima" imaginii de boot si daca nu adreseaza corect componentele telefonului, ramane in bootloop, iar in logcat o sa vezi cutare proces cauta cutare modul si nu-l gaseste. Dar cred ca stiati si voi astea. E de ajuns sa te uiti pe github in orice kernel folder de la cyanogenmod sau aokp si vezi diferentele. Eu nu am sustinut ca e mai reusit, am zis doar ca am avut probleme cu qualcomm (telefonul se restarta din senin cand voia el si asta se intampla numai la procesoare qualcomm) iar tegra e foarte greu de deblocat, daca vrei sa mai customizezi telefonul. Prietenul meu se chinuia sa debranduiasca un HTC cu tegra cu riff box si nu mergea. Si nu era prima data. Probabil au o securitate mai mare.
Mtk mi s-a parut rezonabil din aceste considerente, nu pentru ca ar fi mai bun. Daca ar fi fost asa, probabil tegra ar fi in top, dar eu voiam ceva cu care sa pot "lucra".
Parere personala? Daca il iei din china si nu te deranjeaza fasul cu vama si toate celelalte, cred ca da. Eu l-am luat cam cu 40% mai scump pentru ca nu am vrut sa ma complic si nu-mi pare rau. Cum am mai zis, partea de firmware ma cam nemultumeste, dar astept update-uri, poate isi revine.
Nu am avut mtk6577 ca sa pot observa vreo diferenta, dar am citit undeva pe un forum de la rusi ca au comparat ei si driverele sunt diferite, deci cred ca e o imbunatatire in soft.

#34
ron10jean

ron10jean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.07.2013

View Postcarliviu, on 30 august 2013 - 11:13, said:

GPS-ul e setat pe configuratia din China, si chiar in MobileUncle fix-ul pt. gps e pentru China. Din cauza asta se conecta foarte greu. Am adaugat configuratia pentru europa si am decompilat MobileUncle sa o schimb si acolo. Acum la mine pe cer innorat vede 6 sateliti si se conecteaza cam in 4-6 secunde.
Chiar daca e aceeasi placa si multe din componente, atunci cand se realizeaza un ROM se compileaza cu kernel diferit (drivere diferite, libraries diferite pentru specificatii diferite: alta rezolutie, toate driverele media sunt diferite). Chiar daca fisierele au aceeasi denumire, contin lucruri diferite. Kernelul este "inima" imaginii de boot si daca nu adreseaza corect componentele telefonului, ramane in bootloop, iar in logcat o sa vezi cutare proces cauta cutare modul si nu-l gaseste. Dar cred ca stiati si voi astea. E de ajuns sa te uiti pe github in orice kernel folder de la cyanogenmod sau aokp si vezi diferentele. Eu nu am sustinut ca e mai reusit, am zis doar ca am avut probleme cu qualcomm (telefonul se restarta din senin cand voia el si asta se intampla numai la procesoare qualcomm) iar tegra e foarte greu de deblocat, daca vrei sa mai customizezi telefonul. Prietenul meu se chinuia sa debranduiasca un HTC cu tegra cu riff box si nu mergea. Si nu era prima data. Probabil au o securitate mai mare.
Mtk mi s-a parut rezonabil din aceste considerente, nu pentru ca ar fi mai bun. Daca ar fi fost asa, probabil tegra ar fi in top, dar eu voiam ceva cu care sa pot "lucra".
Parere personala? Daca il iei din china si nu te deranjeaza fasul cu vama si toate celelalte, cred ca da. Eu l-am luat cam cu 40% mai scump pentru ca nu am vrut sa ma complic si nu-mi pare rau. Cum am mai zis, partea de firmware ma cam nemultumeste, dar astept update-uri, poate isi revine.
Nu am avut mtk6577 ca sa pot observa vreo diferenta, dar am citit undeva pe un forum de la rusi ca au comparat ei si driverele sunt diferite, deci cred ca e o imbunatatire in soft.


Eu vreau sa il iau din China . Costa cam 180 de dolari. Eu as zice ca face banii , dar daca are probleme cu internetul si gps-ul , o sa ma mai gandesc.

#35
cmd

cmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 28.06.2004
@carliv, @a_stefane
se poate face ceva din soft pentru imbunatatirea fotografiilor facute de camera; nu ma refer la interpolare/cresterea rezolutiei ci la cresterea calitatii....

#36
carliviu

carliviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.02.2005

View Postcmd, on 31 august 2013 - 15:25, said:

@carliv, @a_stefane
se poate face ceva din soft pentru imbunatatirea fotografiilor facute de camera; nu ma refer la interpolare/cresterea rezolutiei ci la cresterea calitatii....

Nu folosi camera din stock ROM. Eu integrezUCam in ROM, dar poti la fel de bine sa cauti CameraFV5. O sa iasa mai bine pozele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate