Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Allview V1 Viper

- - - - -
  • Please log in to reply
10027 replies to this topic

#55
JeRo

JeRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.04.2010

View Postrexpopuli, on 17 iulie 2013 - 11:05, said:

Mi-am luat si eu telefonul, si sunt foarte multumit. Legat de baterie, tine exact la fel ca si la alte smartphone-uri, eu am avut un Samsung Galaxy S2 Plus inainte, un Galaxy S, un LG Optimus, si tine la fel ca toate aceste telefoane - in functie de utilizare.
In rest, ce sa zic, sistemul de operare se misca foarte bine, deja l-am root-at (am obsesia sa scap de anumite aplicatii bagate pe gat de producatorii telefoanelor), semnalul pe Wi-Fi e foarte ok, partea de dual sim e exact ce imi doream, fotografiile sunt la fel ca cele facute de Samsung Galaxy S2 Plus, deci foarte ok.
Mi-am luat deja o husa de silicon de pe Okazii, si ma distrez de minune, toata lumea presupune ca e Samsung, HTC, Nokia si orice altceva decat Allview. Toti sunt impresionati de cum arata, cum se misca, ce ecran are, cat de subtire si usor e, etc... Desi scopul principal cand l-am achizitionat nu a fost sa atrag priviri cu el, se pare ca am primit si asta la pachet Posted Image E un telefon care arata bine, o recunosc toti, chiar si posesorii de S3 sau Note - poate tocmai pentru ca seamana foarte bine...
Am doar o saptamana cu el - sa il vedem la testele de cursa lunga... Pana acum, un raport calitate-pret-functionalitate imbatabil! Rusine Dinu Patriciu! (a se citi Samsung &Co)

Interesant comentariu :))). Da' intradevar sunt curios si eu "la cursa lunga", dupa cum spuneai tu, cum se comporta. Apropo, in cazul unu root se pierde garantia? Auzisem niste chestii de curand si de aceea am zis ca mai bine sa verific.

#56
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,384
  • Înscris: 16.03.2011
Astia care ofwra garantie sunt ca hienele abia asteapta momentul sa nu mai repare un produs care se defecteaza din cauza producatorului.

#57
rexpopuli

rexpopuli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 09.09.2005

View PostJeRo, on 17 iulie 2013 - 23:45, said:

Interesant comentariu Posted Image)). Da' intradevar sunt curios si eu "la cursa lunga", dupa cum spuneai tu, cum se comporta. Apropo, in cazul unu root se pierde garantia? Auzisem niste chestii de curand si de aceea am zis ca mai bine sa verific.

Orice root are si un unroot...:) Se pierde garantia, daca isi dau seama baietii... Dar poti sa revii la starea initiala inainte sa il trimiti la ei...

#58
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Cam asa ar fi cu garantia:

Europe
The Free Software Foundation Europe argues that it is legal to root or flash any device. According to the European Directive 1999/44/CE, replacing the original operating system with another does not void the statutory warranty that covers the hardware of the device for two years unless the seller can prove that the modification caused the defect.

Dar depinde de fiecare vanzator. Cei din china de exemplu il primesc inapoi fara probleme, si chiar te ajuta sa faci unbrick. Nu cred sa iti comenteze cineva ca l-ai rootat, fiindca nu prea au cum sa demonstreze ca din cauza softului tau s-a stricat ecranul sau camera sau orice altceva.

#59
alin179

alin179

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 23.02.2005
Confirm si eu ca la prima vedere arata si se misca excelent. singura chestie care ma deranjeaza este lipsa butonului fizic de "home"
gasesc pe undeva un tutorial pentru root? ca si dimensiuni cu ce telefon il pot compara pentru a gasi pe ebay o husa? multumesc

#60
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Diferenta dintre producatorii odm din china si producatorii de terminale de top s-a redus considerabil in ultimul timp. Acesta este un lucru benefic pentru useri care pot cumpara terminale mobile la preturi cat mai mici cu specificatii cat mai bune. Un lucru benefic pentru utilizatorii din Romania il constituie faptul ca recent eboda a intrat pe piata de smarthphonuri. :) si unde e concurenta este si goana dupa calitatate cat mai buna si preturi cat mai bune. :)

#61
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011

View Postalin179, on 20 iulie 2013 - 09:32, said:

Confirm si eu ca la prima vedere arata si se misca excelent. singura chestie care ma deranjeaza este lipsa butonului fizic de "home"
gasesc pe undeva un tutorial pentru root? ca si dimensiuni cu ce telefon il pot compara pentru a gasi pe ebay o husa? multumesc
După mine telefonul pare gata rootat, cu Total Commander poţi intra în fişierele sistem, dar grijă mare ce faci acolo!

#62
rexpopuli

rexpopuli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 09.09.2005

View PostVictor5, on 21 iulie 2013 - 19:49, said:

După mine telefonul pare gata rootat, cu Total Commander poţi intra în fişierele sistem, dar grijă mare ce faci acolo!

Eu infirm, de intrat intri, dar nu poti schimba/sterge nimic. Dupa root-are am putut sterge jocurile preinstalate si aplicatia de news de la Allview, ma incurcam de ele inutil.

Root-area se face urmand pasii de pe acest thread:  http://forum.xda-dev...d.php?t=2311404

Nu am avut curajul sa instalez si recovery, inca nu am nevoie de el, softul cu care vine telefonul merge pana acum impecabil - imi place la nebunie functia de inregistrare a convorbirii, de exemplu, in trecut am incercat diferite aplicatii pe diferite telefoane, si niciuna nu a mers cum trebuie. La telefonul asta se aude inregistrarea cristal. Nu am intalnit nici un bug pana acum, bateria tine foarte bine, deci motive de schimbare inca nu sunt.

Pentru cei neavizati, rootare nu inseamna ca schimbi softul telefonului. este doar ridicarea unei bariere de acces in anumite zone ale androidului. Pe care fiecare o face pe riscul sau. Ideea e ca daca nu stiti cu ce se mananca, atunci sigur nu aveti nevoie, si in consecinta nu recomand sa o faceti. Trebuie facuta doar cu un scop precis.

Legat de husa, gasiti pe Okazii la o domnisoara amabila, e husa de Gionee E3, si vine perfect, dupa parerea mea e de o calitate mult mai buna decat cea oferita de Allview. Si vine si cu o folie bonus, la pretul de 50 RON. No publicity intended.

View Postalin179, on 20 iulie 2013 - 09:32, said:

Confirm si eu ca la prima vedere arata si se misca excelent. singura chestie care ma deranjeaza este lipsa butonului fizic de "home"
gasesc pe undeva un tutorial pentru root? ca si dimensiuni cu ce telefon il pot compara pentru a gasi pe ebay o husa? multumesc

La inceput am dus si eu lipsa butonului Home, venit fiind de pe Samsung-uri... Dar m-am obisnuit in cele din urma. Se creeaza alte reflexe...

Se pare ca Viper e modelul Gionee Elife E3T, nu E3, cum il gasisem mai devreme. Aveti descrierea lui E3T aici : http://shop.gionee.com/goods/725
Diferenta e ca are 16 Gb, fata de 4 Gb cat are Viperul,  dar asta tine de ce a dorit Allview sa puna pe telefon. In rest e identic si la fel, ca sa zic asa.

Elife E6 arata criminal Asta ar trebui sa fie urmatorul model adus de Allview... Quad-core la 1.5 MHz, 2 Gb RAM... Si un design care da clasa multor telefoane consacrate. Minimalist si elegant... Vrem!

#63
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
@rexpopuli: are si burst shot? Gionee E3T vad ca are. Mie mi se pare o functie destul de utila.

#64
rexpopuli

rexpopuli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 09.09.2005
Vi se pare cunoscut ? http://www.ngm-mobil...?idTelefono=109

Astia sunt fratii lui Allview din Italia... Si inca mai cautam...

Edited by rexpopuli, 22 July 2013 - 19:16.


#65
mondaymorning

mondaymorning

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.10.2007

View Postrexpopuli, on 22 iulie 2013 - 00:35, said:

Elife E6 arata criminal Asta ar trebui sa fie urmatorul model adus de Allview...

Dap, Elife E6 e quite the looker... foarte foarte frumos.  Dar nu e dual sim?!

Eu astept sa imi cumpar un Viper, dar dupa ce am vazut acest Gionee Elife  E6 m-am dezumflat.....
Oare il vor "prelucra"  cei de la Allview pentru Romania?

Posted Image

#66
rexpopuli

rexpopuli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 09.09.2005

View Postmondaymorning, on 22 iulie 2013 - 19:32, said:


Dap, Elife E6 e quite the looker... foarte foarte frumos.  Dar nu e dual sim?!

Eu astept sa imi cumpar un Viper, dar dupa ce am vazut acest Gionee Elife  E6 m-am dezumflat.....
Oare il vor "prelucra"  cei de la Allview pentru Romania?

Posted Image
ba eu vad ca e si asta tot dual sim... uita aici ceva specificatii, la fratii italieni: http://www.ngm-mobil...?idTelefono=100

#67
alin179

alin179

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 23.02.2005
eu nu reusesc sa fac rootare conform tutorialului cu motochopper. probabil nu sunt bune driverele. aveti idee de unde se pot downloada drivere?
printscreen cum se poate face cu acest telefon?

#68
rexpopuli

rexpopuli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 09.09.2005

View Postalin179, on 23 iulie 2013 - 10:03, said:

eu nu reusesc sa fac rootare conform tutorialului cu motochopper. probabil nu sunt bune driverele. aveti idee de unde se pot downloada drivere?
printscreen cum se poate face cu acest telefon?
ce windows ai? eu cu windows 7 nu am avut probleme. pe un computer cu windows xp nu a mers rootarea - de aici am tras aceeasi concluzie ca si tine: e vorba de drivere. nu am idee de unde se poat da jos drivere, sfatul meu e sa incerci si pe alt computer cu windows 7.

nu reusesc sa fac sa functioneze nici o varianta de iGO. a reusit careva? rezolutia pare sa fie problema, chiar si cu fisiere sys pregatite pentru 1280x720 nu reusesc sa il fac sa mearga.

Edited by rexpopuli, 23 July 2013 - 19:45.


#69
mondaymorning

mondaymorning

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.10.2007
rexpopuli, zici tu  ca acest Forward Infinity al italienilor este frumosul Gionee Elife E6? Mie mi se pare ca difera toate specificatiile....

#70
rexpopuli

rexpopuli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 09.09.2005

View Postmondaymorning, on 23 iulie 2013 - 21:57, said:

rexpopuli, zici tu  ca acest Forward Infinity al italienilor este frumosul Gionee Elife E6? Mie mi se pare ca difera toate specificatiile....
nu pare sa fie elife e6, pare sa fie altceva, intr-adevar. eu am presupus ca e6 va fi urmatorul telefon scos de allview... intrebarea e daca e dual-sim. studiem si vedem...

pentru cei interesati, am reusit in final sa gasesc un kit de iGO care sa mearga...

Edited by rexpopuli, 24 July 2013 - 06:12.


#71
mondaymorning

mondaymorning

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 12.10.2007
Azi a intrat Viperul pe site la Domo. Moment asteptat de mai bine de o luna. Sa mi-l cumpar? Sau sa mai stau dupa frumosul dar mult-indeparatatul Elife E6?Posted Image

#72
alin179

alin179

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 23.02.2005
eu l-am luat de la emag, trecand de la un S7562 samsung duos. nu regret alegerea facuta, so... go for it :)

rexpopuli am reusit cu rootarea. era intradevar de la windows.
La igo presupun ca doar fisierul sys trebuie modificat, asa ca daca ai o versiune care merge poti sa-i dai un copy paste aici

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate