Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Allview V1 Viper

- - - - -
  • Please log in to reply
10027 replies to this topic

#19
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,384
  • Înscris: 16.03.2011
Iphone 4s are cortex a9 a5 e numele,e a cincea generatie

#20
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View Postluci_flash, on 25 iunie 2013 - 22:46, said:

...iPad Mini...care A5 este mai slab si nici macar nu foloseste aceiasi arhitectura ca A7. A7 e mult mai energy efficient. Doar fiindca e ieftin nu inseamna ca e prost.
FYI pentru fanboyz...A7 se foloseste si pe noul Samsung S4
Incurci putin lucrurile. iPhone/iPad folosesc procesoare Cortex A9, asa cum spune colegul mai sus, la Apple A5/A7 e denumirea arhitecturii/chipsetului.
Procesorul cu nuclee Cortex A7 de pe S4 e folosit in sarcini lejere, iar cand e nevoie de putere de procesare foloseste procesorul cu nuclee Cortex A15.

#21
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006
Bai carcotasilor ! V1 Viper chiar e un telefon bun indiferent de ceea ce bazaconii spuneti voi si bateti campii . Am avut Sony Xperia , Samsung Galaxy S cu Android pe care le-am root-at , deblocat bootloader-ul , modificat soft-ul , integrat ceea ce mi-am dorit si inlaturat opusul , si acum am trecut la Allview P5Q . Singurele minusuri de reprosat (cumva) erau din punctul meu de vedere - rezolutia display-ului si grosimea terminalului (poate si acel lag de la launcher-ul allview)  . Acum Visual Fan le-a dovedit pe ambele . Am reusit sa pun mana pe el , sa-l butonez putin - nu poti face diferenta intre el si HTC ONE S un smart super frumos din punctul meu de vedere . Hardware-ul este puternic - atentie foarte mare cand faceti comparatia intre Cortex A9 si A7 aveti in vedere ca pastila unui Cortex A7 are 30% din dimensiunea celei de A9 care e varful de generatie veche (face indexari pe 64bit , fata de 128 la A7) , si acelasi raport se mentine si la consum datorita tehnologiilor HeLP (high eff / low power) . Incarcat cu vreo 60 apps , sync pe 3 mail-uri , whatsapp / viber si fb. Ma joc MC2 constant pe net si Real Racing 3 , am 2 cartele active din care pe unul din Sim-uri date nelimitat . Isi face treaba ! Am dat doar 650 ron la verzi la prelungirea unui abonament de 10.54E pe 12 luni (eu zic ca e mai mult decat best buy) - SINGURUL MARE REGRET ESTE ca nu se lansase acest V1 - arata superb , e slim . Vedem cum evolueaza lucrurile

Btw - platforma MTK 6589 va fi folosita in curand si de Sony pe XPERIA C lansat acum cateva zile !

#22
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View PostHider141, on 26 iunie 2013 - 07:39, said:

Incurci putin lucrurile. iPhone/iPad folosesc procesoare Cortex A9, asa cum spune colegul mai sus, la Apple A5/A7 e denumirea arhitecturii/chipsetului.
Procesorul cu nuclee Cortex A7 de pe S4 e folosit in sarcini lejere, iar cand e nevoie de putere de procesare foloseste procesorul cu nuclee Cortex A15.

Corect. Greseala mea la iPhone, nu m-am documentat destul. La S4 toate procesele care nu sunt intense sunt preluate de A7 ca e low power, si restul de A15. Cam jumatate din timp se foloseste A7-ul.

#23
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Eu nu pot sa inteleg de ce se leaga lumea de preturile Allview. Nu mai sunt pe piata produse asemanatoare, singura firma care se apropie este Samsung, cu telefoane scumpe si cu rezolutii inacceptabile.

Oricine a lucrat cu o firma mare stie ca la orice produs sau serviciu, pe langa pretul lui se adauga 16-18% in asa numitele cozi (5% profitul firmei, 1% organizare, 5% publicitate, salariile contabililor, a managerilor etc). Pe langa asta se adauga TVA-ul. In China e 17%, in India 13.5%. Trebuie completata suma pana la 24% cat avem noi. Mai ai taxe de transport, taxe de vama si felurite taxe de import. Trebuie sa asiguri showroomuri si garantie. Pentru asta trebuie ai service si sa platesti oameni. Tre sa ai persoane care comanda receptioneaza nemultumirea ta, apoi oameni care receptioneaza produsul tau stricat, apoi il predau la departamentul tehnic, apoi oameni care comanda piesele; tehnicianu repara, omu tre sa iti trimita rasnita inapoi, si eventual sa mai scrii si o scrisorica de "imi pare rau", cum fac cateodata cei de la eMAG. Si trebuie sa faci asta pentru zeci de produse pe zi, nu 1-2.

Plus ca au si ei programe de reducere, au vouchere, daca chiar vrei poti sa cauti bine si sa scoti un pret mult mai bun pentru produsele lor.

#24
dannypapai

dannypapai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 22.05.2013
Vi se pare ca V1 Viper este mai performant decat P6 Quad? Am un P6 luat de nici o luna dar, daca in urma review-urilor, ajung la concluzia ca merita V1 o sa-mi vand P6

#25
Sheng

Sheng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.04.2006
Sper sa fie macar la fel de bun, dar sa tina bateria macar o zi la utilizare moderata.
Presupun ca va aparea in curand si la verzi,nu? Cu celelalte modele cum a fost?

#26
bogdan109

bogdan109

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 21.02.2007

View Posticeboy2010, on 21 iunie 2013 - 20:22, said:

Alta chinezarie , frumos la exterior si oribil la interior.
Bine punctat!!!:)

#27
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View Posticeboy2010, on 21 iunie 2013 - 20:22, said:

Alta chinezarie , frumos la exterior si oribil la interior.

Cum asa? Lumineaza-ne...

#28
dannypapai

dannypapai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 22.05.2013
Chinezarie sau nu (oare Samsung su iPhone unde sunt produse?) actualul meu P6 Quad merge impecabil. Dar daca acest V1 Viper este mai performant, o sa incerc sa-mi vand P6 (pret official 1500 lei, eu il vand cu 1200, a fost cumparat acum o luna de la emag) si sa-mi cumpar V1. Dar mai acest review-uri.

#29
Sheng

Sheng

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.04.2006
Dannypapai imi poti da mai multe informatii despre P6 Quad? In caz ca nu apar reviewuri pozitive despre Viper la telefonul asta ma gandeam si eu :D

Cat tine bateria?

#30
dannypapai

dannypapai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 22.05.2013

View PostSheng, on 29 iunie 2013 - 10:06, said:

Dannypapai imi poti da mai multe informatii despre P6 Quad? In caz ca nu apar reviewuri pozitive despre Viper la telefonul asta ma gandeam si eu Posted Image

Cat tine bateria?

Vezi ca pe softpedia sunt, la sectiunea dedicate lui P 6 Quad sunt 8 pagini cu informatii despre telefon.
Bateria tine binisor, cam 3 zile la o utilizare medie, atat voce cat si date.

Apropos, nu vrei P6 al meu? Fac reducere

#31
bogdan109

bogdan109

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 21.02.2007

View Postdannypapai, on 29 iunie 2013 - 10:16, said:


Vezi ca pe softpedia sunt, la sectiunea dedicate lui P 6 Quad sunt 8 pagini cu informatii despre telefon.
Bateria tine binisor, cam 3 zile la o utilizare medie, atat voce cat si date.

Apropos, nu vrei P6 al meu? Fac reducere
Cat vrei pe el?

#32
conovalciuc

conovalciuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.01.2010
uitati aici un review nou aparut in limba romana.
bateria cred ca va tine 1- 2 zile utilizare medie

#33
dannypapai

dannypapai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 22.05.2013

View Postbogdan109, on 29 iunie 2013 - 22:04, said:


Cat vrei pe el?
1200, luat acum o luna de la emag cu 1469

#34
dannypapai

dannypapai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 22.05.2013

View Postconovalciuc, on 29 iunie 2013 - 23:31, said:

uitati aici un review nou aparut in limba romana.
bateria cred ca va tine 1- 2 zile utilizare medie

Cred ca ai uitat sa atasezi link-ul

#35
conovalciuc

conovalciuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.01.2010
scuze
iata linkul http://prezentaretel...iew-romana.html

Edited by conovalciuc, 30 June 2013 - 20:21.


#36
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Viperul nu e chiar Gionee E3 din doua motive:
- E3 nu are camera OV8830
- E3 are memorie de 16Gb si Allview doar de 4Gb
Cred ca totusi Allview nu rebranduieste tot. Foloseste aceiasi fabrica ca Gionee probabil.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate