Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Tesla free energy generator

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Daca reuseste sa produca cineva un prototip de acest fel, ii platesc eu cat ii trebuie ca sa-l produca in masa. La naiba, imi faca atelier acasa si ma apuc de treaba. Altfel. de perpetuum mobile sunt satul.
Am uitat sa precizez ca sunt cat de cat informat pe aceasta tema si ca eu consider viabil un produs din aceasta categorie, care se amortizeaza in scurt timp, atfel, mi-as fi cumparat de mult motor pe hidrogen.

Edited by YOUR_GOD, 20 June 2013 - 18:04.


#20
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 Gonthar, on 20 iunie 2013 - 17:35, said:

Exista generatoare de energie gratuita, unele chiar foarte simple. Puteti si voi sa construiti unul acasa cu un ventilator de PC si cativa magneti:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7PDeK6rprA4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
E feke...  In prima faza ventilatorul este antrenat de aer sub presiune (furtun), iar in a doua faza, cand leaga magnetii cu banda izolatoare, are baterii ascunse exact unde pune ultimul magnet. Uita-te cu atentie la firele de alimentare incotro duc.

 YOUR_GOD, on 20 iunie 2013 - 17:54, said:

Daca reuseste sa produca cineva un prototip de acest fel, ii platesc eu cat ii trebuie ca sa-l produca in masa.
Daca aveai atatia bani, nu o mai ardeai degeaba pe softpedia, ca de obicei... Posted Image

Edited by Elihu_66, 20 June 2013 - 18:07.


#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
Pai daca sunt tepe... trebuie sa fii nebun sa le dai bani :)

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 Elihu_66, on 20 iunie 2013 - 18:06, said:

Daca aveai atatia bani, nu o mai ardeai degeaba pe softpedia, ca de obicei... Posted Image
M-am lamurit.

#23
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Astea ar trebui puse in cadrul unui topic numit inventica si denumite inventica dubioasa sau neconfirmata de piata.
Sau o denumire mai inspirata.

#24
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 andreic, on 20 iunie 2013 - 18:21, said:

Pai daca sunt tepe... trebuie sa fii nebun sa le dai bani Posted Image
Iti dai seama ca sunt o gramada de tepari, spre dezavantajul si al nostru, al oamenilor de rand. Astia descurajaza multe lucruri in lumea asta.

#25
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Industria mondiala se duce dracu pe'fondul scumpirii curentului. Cu prima ocazie ar da de'pamamt cu astia cu energia ca-s la fel de'puternici. Numai ca astia mai au si ceva pregatire si stiu pe ce lume traiesc.

Ca un exemplu, 20% din costul producerii unei caroserii de masina e reprezentat de energia electrica. Si asta in mod direct pt ca si producerea tablei este la fel, o foarte mare consumatoare de energie electrica.

#26
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Hai sa ne adunam noi astia de pe softpedia si sa inventam ceva realizabil.  Posted Image Posted Image  In felul asta o sa putem sa ii ajutam si pe cei pe de "Afaceri" care vor sa inceapa ceva si nu au bani si nici cunostinte in domeniu. Ne vor promova ei produsul Posted Image

Edited by Andreysc7, 20 June 2013 - 19:37.


#27
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 Andreysc7, on 20 iunie 2013 - 19:36, said:

Hai sa ne adunam noi astia de pe softpedia si sa inventam ceva realizabil.  Posted Image Posted Image  In felul asta o sa putem sa ii ajutam si pe cei pe de "Afaceri" care vor sa inceapa ceva si nu au bani si nici cunostinte in domeniu. Ne vor promova ei produsul Posted Image

Hai sa producem ventilatoare din ala cu magneti care nu au nevoie de alimentare - putem sa modificam ventilatoare de PC obisnuite, le lipim niste magneti si le vindem apoi pe net - cred ca o sa fie destui musterii...

#28
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

 Gonthar, on 20 iunie 2013 - 19:45, said:

Hai sa producem ventilatoare din ala cu magneti care nu au nevoie de alimentare - putem sa modificam ventilatoare de PC obisnuite, le lipim niste magneti si le vindem apoi pe net - cred ca o sa fie destui musterii...

Ma bag. Am 12 ventilatoare (120mm) numai in PC , ma apuc sa il dezmembrez... Si le putem da la suprapret :) . Ca sti cum e lumea, daca e scump inseamna ca e bun. Si uite aici experienta traita :

Mai demult vindeam haine pe ebay, erau facaturi si na, le puneam la pret mic ca ma gandeam "cine drac da atatia bani pe astea". Nu a cumparat nimeni . Dupa ce am marit pretul de 5 ori, am dat tot intr-o saptamana :| . Am avut 3 perechi de pantofi cu toc, 2 curele si 3 perechi de papuci de barbati :| . Deci na, profitul il scoatem inzecit :)

#29
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Dar cu evantaiul nu puteti?
Sau va luati un ciine cu coada pufoasa, si ii dati pe la nas cu mincare cind vreti sa dea din coada.

#30
Azrael666

Azrael666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.01.2013
Bai fraierilor, ce dracu, ati uitat si ce ati invatat in liceu? Un perpetuum mobile de prim grad nu poate exista asa ca toate cacaturile astea cu generatoare de energie free sint pur si simplu capcane pentru prosti.

#31
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 Azrael666, on 20 iunie 2013 - 23:01, said:

Bai fraierilor, ce dracu, ati uitat si ce ati invatat in liceu? Un perpetuum mobile de prim grad nu poate exista asa ca toate cacaturile astea cu generatoare de energie free sint pur si simplu capcane pentru prosti.
Stiinta pe care o cunoaste umanitatea in prezent, nu cred ca este chiar atat de batuta in cuie.
Eu sunt convins ca inca mai avem de descoperit lucruri noi in orice domeniu stiintific.

 NASTYPRIMUL, on 20 iunie 2013 - 19:59, said:

Dar cu evantaiul nu puteti?
Sau va luati un ciine cu coada pufoasa, si ii dati pe la nas cu mincare cind vreti sa dea din coada.
Pentru un ventilator mic sunt suficiente cateva celule fotovoltaice.  Posted Image  Free energy...

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

 Elihu_66, on 21 iunie 2013 - 00:50, said:

Stiinta pe care o cunoaste umanitatea in prezent, nu cred ca este chiar atat de batuta in cuie.
Eu sunt convins ca inca mai avem de descoperit lucruri noi in orice domeniu stiintific.
Asta e argumentul viitorului (eroarea logica). Pai nu e batut in cuie decat in puncte esentiale gen modelul clasic... in rest mai sunt destule de cunoscut dar nu inseamna automat ca acele lucruri vor modifica temelia cunaosterii presente, o pot la fel de bine dezvolta.

#33
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 Andreysc7, on 20 iunie 2013 - 19:51, said:

Ma bag. Am 12 ventilatoare (120mm) numai in PC...
Doisprezece ventilatoare zici? Posted Image L-ai facut aspirator? ;)

 andreic, on 21 iunie 2013 - 00:51, said:

Asta e argumentul viitorului (eroarea logica). Pai nu e batut in cuie decat in puncte esentiale gen modelul clasic... in rest mai sunt destule de cunoscut dar nu inseamna automat ca acele lucruri vor modifica temelia cunaosterii presente, o pot la fel de bine dezvolta.
Mai vedem dar... Noi cel mult urmarim cum evolueaza aceasta stiinta. In cea mai mare parte stiinta se bazeaza pe descoperiri, dar daca nu cauti, ce sa descoperi?

Edited by Elihu_66, 21 June 2013 - 00:57.


#34
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

 Elihu_66, on 21 iunie 2013 - 01:09, said:

Doisprezece ventilatoare zici? Posted Image L-ai facut aspirator? Posted Image

Doua Zalman CNPS12X (total 6 ventilatoare) + 3 in partea de sus a carcasei + 2 in fata carcasei + 1 in spate. Imi plang de mila cand am de randat vreo animatie, ca abia adorm.

#35
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ai xeoane?

#36
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 Andreysc7, on 21 iunie 2013 - 01:46, said:


Doua Zalman CNPS12X (total 6 ventilatoare) + 3 in partea de sus a carcasei + 2 in fata carcasei + 1 in spate. Imi plang de mila cand am de randat vreo animatie, ca abia adorm.
Dar se incinge calculatorul asta al tau, nu gluma. Ai putea sa-l folosesti pe post de centrala termica... Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate