Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Vodafone Smart Mini

- - - - -
  • Please log in to reply
382 replies to this topic

#109
merwizard

merwizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.01.2006

View Postviruselworm, on 11 septembrie 2013 - 10:03, said:

@Truta: crezi ca moartea senzorului de rotatie are legatura cu purtatul telefonului in buzunar? Oare sa.l deranjeze ca se zdruncina prea tare daca mergi cu el pe strada asa?
Desi pare putin probabil, s-ar putea sa fie chiar asta. Dar exista un singur mod de a afla
Shake your phone...

#110
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010
Zic asta pentru ca am telefonul de aproape 3 saptamani si pana acum in tot timpul asta nu l.am scos afara din casa, deci nu l.am purtat in buzunar sau ceva. Si de atunci si pana acum n.am avut probleme cu senzorul. Decat o singura data, imediat a doua zi dupa ce l.am cumparat am avut impresia ca n.a mai vrut sa mai mearga (o fi fost obosit si el, ca in seara cand l.am cumparat il tinusem in buzunar, deci a mai durat ceva pana si.a revenit :)), dar apoi a functionat fara intrerupere si fara sa mai am deschisa aplicatia Screen Rotation Control. Asta in vreme ce unii s.au plans ca li s.a oprit senzorul la vreo 2 saptamani de utilizare sau asa ceva. Nu stiu, ma gandesc ca poate fi si asta o cauza, desi pare ceva stupid la prima vedere...

P.S.: acum vreo ora l.am scapat pe jos pentru prima oara, sa fi fost vreo 30 cm inaltime... s.a rostoglit si a cazut pe mocheta cu ecranul in jos. M.am speriat oleaca, n.avea husa, n.avea nimic... l.am ridicat si saracu' inca functiona, nici nu s.a inchis, nu s.a restartat, nu nimic... si culmea, inca mai merge senzorul de rotatie...

#111
merwizard

merwizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.01.2006
Mi se pare destul de bine "incheiat" telefonul. X8-ul, cat e el de Sony, scartaie, mai ales capacul din spate. Si eu am scapat pe jos Smartul, pe o suprafata mai dura si n-a avut nimic. Bine, depinde si de noroc. Asa am reusit sa scap din mana si ditai televizorul LCD Samsung de 32 de inch si nici ala n-a avut nimic, Noroc ca l-am scapat pe muchie :)

#112
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010
Da, corect, chiar m.a surprins și pe mine că nu s.a dezintegrat telefonul când l.am scăpat. Un mare thumbs up de la mine pentru treaba asta :).

Totuși, m.ar putea ajuta și pe mine cineva cu tastatura asta de la Android? Vă spuneam într.un post anterior că deși am dezactivat tot ce înseamnă vibrație și sunet la tastare, când folosesc tastatura stock a telefonului mă trezesc că îmi scoate telefonul un 'bip' aleatoriu la apăsarea câte unei taste. Ei bine, am aflat că acel 'bip' este de fapt... vibrația telefonului. Sau mai bine zis, surogatul de vibrație... mi.a luat ceva vreme să.mi dau seama de asta,  dar în fine.

Deci 'vibrează' telefonul aleatoriu când apăs câte o tastă, chiar și atunci când telefonul e setat pe silent, deci când ar trebui să nici nu vibreze.

Vouă vi se întâmplă faza asta? Aveți idee pe unde, prin ce setări să mai umblu ca să pot dezactiva complet vibrația la tastare?

Sau eventual mi.ați putea recomanda o altă tastatură bună pentru Android? Am încercat până acum varianta trial de SwiftKey, de pe care scriu și acum, dar e doar trial (în vreme ce pe mine mă interesează ceva gratuit) și în plus am observat că se întâmplă să.mi blocheze uneori browserul când scriu câte ceva. Iar word prediction câteodată dă rateuri, și nici nu îl pot dezactiva în vreun fel, că nu am neapărată nevoie de așa ceva. În rest, reacționează destul de bine la tastare, nu îmi apasă taste aiurea, acuratețea e destul de mare cu ea.

Altă tastatură pe care am încercat.o a fost Touchpal,  care e gratuită și mi s.a părut mie a fi destul de ok. Numai că atunci când scriu mă trezesc foarte des că îmi apasă aiurea taste pe care nici nu le ating, spre exemplu când vreau să scriu 'la' îmi tastează 'lga', g.ul fiind în mijlocul tastaturii, deci undeva unde nici măcar nu stau cu degetul pe ecran.

În schimb, cu orice tastatură în afară de cea de la android, nu se mai aude surogatul ala de vibrație care mă scoate din sărite :death:.

Prin urmare,  n.am reușit încă să găsesc o tastatură care să îmi îndeplinească toate cerințele :(. Sau măcar să găsesc o metodă să scot complet vibrația tastaturii stock... dacă m.ati putea ajuta cumva,  v.as rămâne recunoscător...

Edited by viruselworm, 12 September 2013 - 11:19.


#113
merwizard

merwizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.01.2006
setari > limba si metoda dw intrare > la tastatura alegi tastatura android. Apesi rotita din dreptul tastaturii android si intri la setările ei.  Deselectezi vibrație la apăsarea tastei.
Vibrația este bună, deoarece indică mai clar momentul in care tasta e apăsata dând un fel de feedback la apăsare ce se poate dovedi util. În engleză se cheamă haptic feedback

#114
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010
Îți mulțumesc pentru răspuns, merwizard. Foarte ciudat e însă că, după cum spuneam mai sus, am dezactivat deja opțiunea asta... teoretic ar fi trebuit să nu mai vibreze absolut deloc, dar totuși, vibrează. Nu la fiecare tastă apăsată, ci aleatoriu, când și când.

Sunt curios dacă mai sunt și alți posesori de Smart Mini care au aceeași problemă cu tastatura stock. Eu unul mă gândesc să nu fie vreo chestie de soft, poate să se rezolve ceva cu un update de firmware, ceva...

#115
77721

77721

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 07.02.2010
Si mie imi vibreaza cand si cand atunci cand folosesc tastatura, si cand raspund la apeluri aud si simt vibrarea pt o clipa cu toate ca e dezactivata (sunet + tastatura). Bonus, mi-a murit si mie senzorul de rotatie :X

#116
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010
Pentru dezactivarea vibratiiei atunci cand raspunzi la apeluri s.a scris intr.un post anterior pe unde trebuie umblat, e ceva cu memento cu vibratii, nu mai tin minte exact setarile si nici nu scriu de pe smart sa iti zic exact, dar sigur le gasesti aici in topic ;).

#117
77721

77721

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 07.02.2010
Sfatul lui burlaco mi-a reparat senzorul. O sa le caut ca-s doar 7 pagini Posted Image ms .

Edited by 77721, 14 September 2013 - 11:45.


#118
cata2806

cata2806

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.05.2009
Sper sa faca un update software pentru ca problema cu senzoru g. o au toti.. si nu cred ca senzoru in sine e problema ,e ceva de soft pentru ca de cateva zile il tot opresc cand nu il folosesc si nu s-a blocat ... mai exact de 5 zile.

#119
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010
Stimati posesori de Vodafone Smart Mini, se pare ca au aparut in sfarsit si huse pentru acest model de telefon! Deocamdata se pare ca ar fi disponibile numai in magazine, urmeaza sa apara si online. In orice caz, se pare ca un prim pas a fost deja facut :).

Sursa: https://forum.vodafo...Mini/td-p/94456

#120
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Cum dezactivez 3g?Ati instalat careva vreun economizor de baterie?

#121
maxirazvan

maxirazvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.09.2007
Setari > mai multe...> retele mobile > mod retea si acolo setezi "doar GSM" , o sa vezi ca se opreste semnalul gsm dupa care revine si gata esti doar pe GSM.
La fel procedezi cand vrei sa revi doar ca setezi ambele moduri "GSM/WCDMA Automat".

Economizor pentru baterie nu folosesc si nici nu stiu ce sa-ti recomand.

#122
Truta

Truta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.07.2008
News !
am luat telef din service ( a 3-a oara, tot pt problema senzor G). Rezumat : 1-st time : rescriere soft. 2-nd : inlocuit telefon. 3-rd : upgrade soft. La info scrie ca am firmware 4.1.1. dar nu stiu cat am avut inainte. Altceva nu stiu sa va spun, sa vedem cat o merge. Daca nu merge, ma duc la protectia consum.
Altceva : acu mi l-au dat cu Loudspeaker volume deja dat mare la 160...
In rest, numai bine, si sa scapam odata de maidanezi, ca ma scot din mintzi
c.t.

#123
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010

View PostTruta, on 23 septembrie 2013 - 19:26, said:

News !
am luat telef din service ( a 3-a oara, tot pt problema senzor G). Rezumat : 1-st time : rescriere soft. 2-nd : inlocuit telefon. 3-rd : upgrade soft. La info scrie ca am firmware 4.1.1. dar nu stiu cat am avut inainte. Altceva nu stiu sa va spun, sa vedem cat o merge. Daca nu merge, ma duc la protectia consum.
Altceva : acu mi l-au dat cu Loudspeaker volume deja dat mare la 160...
In rest, numai bine, si sa scapam odata de maidanezi, ca ma scot din mintzi
c.t.

Pai nu vine telefonul direct din fabrica cu firmware 4.1.1? Vezi la kernel version sa nu.ti fi modificat ceva, eu am 3.4.0, si n.am facut nicio modificare a softului. Ciudat e ca de cand am telefonul si pana acum nu a gasit nicio actualizare de soft, imi zice "no update information available, please check again later", sau ceva de genul asta. Prin urmare nu prea cred ca exista inca o versiune actualizata de soft pentru Smart Mini...

Sau oare sa fi aparut ceva intre lunile iunie si august, cand inca nu aveam telefonul, iar eu sa.l fi primit gata updatat?... mi se pare foarte ciudata treaba asta...

#124
Truta

Truta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.07.2008
kernel 3.4.0
Custom build version 040HUG3 - ce o fi aia?
c.t.

#125
merwizard

merwizard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.01.2006
Pare absurd, dar in ultimele 2 sapt nu mi s-a mai blocat niciodata senzorul G. Cam tot de pe atunci folosesc Smart Launcher ca si launcher implicit, blocat pe pozitia portrait, caci nu-mi place sa se roteasca. Cert e ca joc Temple Run fara probleme :)

#126
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010

View PostTruta, on 24 septembrie 2013 - 21:32, said:

kernel 3.4.0
Custom build version 040HUG3 - ce o fi aia?
c.t.

Și eu am exact aceleași versiuni, habar n.am ce înseamnă. Mai e și un cârnat mare de litere și de cifre la Baseband version, zice: MAUI.11AMD.W12.22.SP.V15.F5.P.

Oricum, mira.m.as să îți fi făcut update de software cei din service...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate