Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cutie automata pe duca

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
softpedian

softpedian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 04.01.2010
Dupa ce am plimbat-o si i-am rezolvat tot ce era de rezolvat.. Masina tot face figuri ( am mai scris in alte topice despre ce e vorba. Un BMW X3 2.0 d n47 ). Trepidatii la accelerare cand turometru e jos si oscilatii la turometru.

In final am ajuns la concluzia ( cu baietii de la serice Bmw ) ca e vorba de transmisie. Ei mi-au sugerat sa cumpar noua ( 2500 euro fara manopera ) sau sa vand masina.

Sunt curios.. Cat ar costa reparatia? Se merita?
Cat ar costa una second?

Deocamdata masina merge, mai ales pe sport nu mai apar trepidatii. Insa dupa cum stiti tinut in sport si la turatii mari  si aceleratii bruste cutia se deterioreaza.

Dupa parerea mea chiar aceleratiile bruste ( are un mod ciudat de a cupla ) au facut magaria asta. Desi cei de la bmw mi-au spus in repetate randuri sa o accelerez tare pentru ca problema asta apare doar la femei. ( desi mie mi se pare suprasolicitare si e aberant.

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cutia (daca e cutia) se poate repara multa mai ieftin dar problema e ca baietii habar nu au de asa ceva si nici interes sa o repare: de ce sa munceasca ore si sa iti repare cutia si sa iti ia cateva sute de euro cand pot sa ti-o schimbe direct si sa iti ia 2500.
Eu zic sa ii lasi tu pe baieti in prostia lor si sa te duci in Germania la un service mare autorizat BMW.
Masina e noua, are garantie?

Edited by Friskey, 19 June 2013 - 17:39.


#3
Azrael666

Azrael666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.01.2013
I-ti aluneca un ambreiaj la primul epicicloidal. E o problema curenta la masinile de care s-a tras tare - ideea asta cu acceleratiile puternice e des intilnite pe la idiotii care nu au nici o idee despre alcatuirea unei cutii automate. Evita service-ul acela de acum inainte, are numai angajati facuti in spatele atelierului.
Cutia e reparabila - practic va fi refacuta prin inlocuirea tuturor elementelor de uzura : anbreiaje, cuple, etc. Vezi ca sint firme specializate in cutii automate, du-te la una si iti vor spune exact cit te costa - undeva in jur de 1000 Euro, cu piese original (mai putin , pe la 600, cu piese reproduse).

Edited by Azrael666, 19 June 2013 - 17:45.


#4
Esperatul

Esperatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 19.07.2006

 softpedian, on 19 iunie 2013 - 17:09, said:

  Ei mi-au sugerat sa cumpar noua ( 2500 euro fara manopera ) sau sa vand masina.
Cum ar rezolva vanzarea masinii problema la cutie? Crezi ca are ceva personal masina cu tine?

#5
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Modelul asta de BMW la noi are multe probleme pe distributie:

http://www.ilpistone...e;topic=52500.0

http://www.bmwnews.i...o-le-procedure/

#6
softpedian

softpedian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 04.01.2010
De asemenea am si turbo schimbat acum 20000 de km..

Masina are 230000 de km. Si motorul a cedat in jur de 120000 insa Bavaria a dat atunci  motor nou.

#7
softpedian

softpedian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 04.01.2010
Dar oscilatiile la turometru tot din cauza transmisiei? Cutiei de viteza?

#8
Azrael666

Azrael666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.01.2013

 softpedian, on 19 iunie 2013 - 19:18, said:

Dar oscilatiile la turometru tot din cauza transmisiei? Cutiei de viteza?

Binenteles - daca ambreiajul aluneca e normal ca si turatia motorului sa varieze.

#9
softpedian

softpedian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 04.01.2010

 HAL9000, on 19 iunie 2013 - 18:14, said:

Modelul asta de BMW la noi are multe probleme pe distributie:

http://www.ilpistone...e;topic=52500.0

http://www.bmwnews.i...o-le-procedure/
Lantul de distributia s-a rupt din mers. Bavaria oricum a dat motor nou nout.


 Azrael666, on 19 iunie 2013 - 22:19, said:

Binenteles - daca ambreiajul aluneca e normal ca si turatia motorului sa varieze.
Masina inainte a folosit-o tatal meu. In ideea ca e bmw ii dadea blana si o accelera mereu ( cand intra in depasiri de multe ori schimba direct pe sport. ).

Degeaba o crut acuma cat pot ca tremuratul ramane ( asa era cand am luat-o. ). Ce e drept de atunci afectiunea nu s-o accentuat( conduc cat se poate de normal). Adica nu tremura mai tare. De vreo 7-8 luni tremuratu o ramas la fel.

Posibil sa o duca asa?

Cat despre firma: As gasi in Cluj o firma serioasa care se ocupa cu asa ceva. Adica eu vreau sa stiu sigur ( uite, asta e din cauza transmisiei. O inlocuim cu 1300 de euro sa zicem si ai garantie un an. ). Asa e super.

 Esperatul, on 19 iunie 2013 - 18:09, said:

Cum ar rezolva vanzarea masinii problema la cutie? Crezi ca are ceva personal masina cu tine?
Ei au zis ca masina e defectuoasa.

Taicameo cat a avut-o a folosit-o la greu. In 3 ani jumate 200 de mii de km pe principiul e Bmw, merge. Asa trebuie sa te comporti cu ea. Si a ramas pe rand fara motor ( sarit lant. Sa zicem defect de fabricatie. ), Turbo ( accelera la ea inainte sa se incalzeasca motoru la greu ), Transmisia.

Acuma sper ca daca ma duc la o firma care se ocupa cu asa ceva sa poate sa imi zica ( uite nene de asta iti merge asa, ca e bulita cutia. Sau aialalta ). Nu dupa sa faca la fel si sa fie din altceva.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Astia de la BMW si pe modelul asta au pus o cutie mai slaba decat NM motorului!?

#11
Azrael666

Azrael666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.01.2013
Da, poate sa o mai duca asa in continuare, dar nu faci decit sa uzeze si mai rau cutia (acum electronica cutiei a detectat defectul si incerca sa compenseze) - iar cind o sa inceapa sa faca nazuri si pe la carcasele de la epicicloidale o sa ai nevoie de una noua.
Apropo, lantul nu sare decit daca intinzatorul sau elementul lui de intindere sint distruse, sau daca una din rotile distributiei e sparta - e cam greu de crezut ca o greseala de manufacturare atit de grava a putut sa le scape. Mai repede cred ca taica-tu a abuzat de masina si nu a intretinut-o corect.

PS: ai facut o analiza in detaliu a masinii? In special electronica, dar si la suportii cutiei?

Edited by Azrael666, 20 June 2013 - 10:06.


#12
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Motorul ala are probleme cu distributia, sunt o gramada de cazuri raportate.
Nu are treaba cu abuzatul. Tu crezi ca de fraieri a sarit BMW-ul cu motor nou?

Nu stiu cum naiba insa la unele motoare nemtii au dat-o rau de gard cu distributia pe lant, care, cel putin in teorie, ar fi trebuit sa fie "for life".

#13
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,687
  • Înscris: 22.11.2007
Eu personal as lua o cutie din dezmembrari. Daca ai norocul si se potriveste de pe seria3 sau 5 520d gasesti destul de usor, sunt multe cu volan dreapta care se aduc din uk. suna pe la mai multi sa nu iti faca japca vreunul cu pretul cerut.

cat despre problema cu distributia intr-adevar e una f grava si apare la toate masinile mai devreme sau mai tarziu. Deci nu e un lot prost, ghinion sau exploatare incorecta. din cate am auzit apare si la motoarele de 3.0d eur5. dupa 2011 sau 2012 s-au schimbat anumite componente de la distributie si nu ar mai fi probleme.

#14
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

 bossake, on 20 iunie 2013 - 14:01, said:


cat despre problema cu distributia intr-adevar e una f grava si apare la toate masinile mai devreme sau mai tarziu.
Ce apare la toate masinile, ca se rupe lantul?

#15
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,687
  • Înscris: 22.11.2007
In final se rupe. Dar masinile la care lantul e pe duca prezinta un zgomot cu mult inainte sa se rupa. E cam 25-30 mil schimbarea lantului cu varianta revizuita care teoretic nu ar mai trebui sa faca pbme.

Edited by bossake, 20 June 2013 - 15:32.


#16
softpedian

softpedian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,202
  • Înscris: 04.01.2010

 bossake, on 20 iunie 2013 - 14:01, said:

Eu personal as lua o cutie din dezmembrari. Daca ai norocul si se potriveste de pe seria3 sau 5 520d gasesti destul de usor, sunt multe cu volan dreapta care se aduc din uk. suna pe la mai multi sa nu iti faca japca vreunul cu pretul cerut.

cat despre problema cu distributia intr-adevar e una f grava si apare la toate masinile mai devreme sau mai tarziu. Deci nu e un lot prost, ghinion sau exploatare incorecta. din cate am auzit apare si la motoarele de 3.0d eur5. dupa 2011 sau 2012 s-au schimbat anumite componente de la distributie si nu ar mai fi probleme.

Cam cat ar costa o cutie second in principiu?

#17
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,687
  • Înscris: 22.11.2007
Sincer nu stiu :). De aia am si spus sa suni la 2-3-5 dezmembratori. Totusi inainte de asta, trebuie sa te interesezi f bine daca se potriveste de la seria3 sau 5. posibil sa difere rapoartele dar nu cred ca ar fi mare problema, macar sa se potriveasca fizic si dpdv al softului.
Zic de seria3 sau 5 cu motor n47(adica ~2008 minim) pt ca x3 ca al tau va fi destul de greu sa gasesti in dezmembrari. Atentie sa nu iei de seria3 2006 care are motor m47 de ex.
Ideal ar fi sa ti-o si monteze cel care ti-o vinde. Multi in dezmembrari dau si garantie scrisa, e drept 3 luni din cate am auzit.

#18
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,915
  • Înscris: 09.12.2004

 closchkutza, on 20 iunie 2013 - 15:17, said:

Ce apare la toate masinile, ca se rupe lantul?

doar din cauza ca nimeni nu da atentie subiectului si nu schimba niciodata lant/role/patine ca "distributia e pa lantz"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate