Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Sfaturi pentru un pui de caucazian ?!?!

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
ii dau k9 daca retin bine . am inteles ca sunt foarte bune

#38
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
astia sunt fratiorii , motanul tomy si nero Posted Image cel maro este al meu iar nero (cenusiu) este al unei doamne cu care mai tin legatura

Attached Files



#39
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
nici o parere ?

#40
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
aseara miau dat lacrimile . am mutat catelusul la ferma familiei (peste drum ) evident a schelalait , iar ciobanesti de acolo 5la numar au dormit toti langa tarcul lui . chiar si masculul alfa al fermei care este foarte dur sa zic asa . toti erau langa el . bravo lor . nici oamenii nu sunt asa ......

Edited by aWp_viTal, 05 August 2013 - 21:59.


#41
Ionuts92

Ionuts92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.10.2013
salutare! am si eu un caucazian f dragalas, are vreo 4 luni... se cam sperie, oare de la ce sa fie? :| ce ii pot face?

#42
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
E pui, ce pretentie ai la 4 luni?

#43
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Tomy al meu sa facut si el biat mare , are 9 luni si 51 kg .... este foarte jucaus , prietenos cand este pe afara ,in rest face ca toate alea cand "munceste" si face paza . L-am hranit cu bosch junior maxi si in rest ii mai fac eu orez cu tacmuri ,mamaliga ... oua etc . Iar ca supliment pet phos .

Attached Files



#44
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
E foarte frumos, sa fie sanatos si sa te bucuri de el! In a doua poza asa sta el cuminte in masina, cu centura pusa? Posted Image

#45
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007

View PostAnanke, on 09 februarie 2014 - 10:14, said:

E foarte frumos, sa fie sanatos si sa te bucuri de el! In a doua poza asa sta el cuminte in masina, cu centura pusa? Posted Image

Are multi km facuti cu masina Posted Image, acum sta mai mult in spate pentru ca in fata nu prea mai are loc , dar sta cumintel in mare parte Posted Image .

Attached Files



#46
Rosette

Rosette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.01.2010
As dori sa aflu parerea dvs despre catelusa mea.
Eram la munte la inceput de august si cineva mi-a adus un catelus gri care semana cu un pui de urs, intrebandu-ma daca-l vreau. Nu-l vreau am spus, ce sa fac cu el in Bucuresti? Dupa care m-am gandit ca pot sa-l duc la tara unde se afla o curte mare si poate sta acolo. Am trimis puiul la doctor si doctorul a spus ca este un metis caucazian, nascut probabil pe 30.05.14 si are 5 kg. Si este catelusa. Are acum toate deparazitarile, vaccinurile la zi si o hranesc cu hrana uscata. Problema este ca citind f mult despre catei ( nu am avut pana acum) constat ca Grasy a mea este prea usoara pt varsta si rasa ei. Are in jur de 10kg, adica a luat doar 5 kg intr-o luna. Am citit ca la 3 luni alti catei au 30 kg!!!! Ce vitamine trebuie sa-i dau, ce sa-i fac?
Multumesc pentru parerea si sfatul dvs..

Attached Files



#47
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
http://www.carpatin....topic.php?t=852
De unde sa aiba 30 kg la 3 luni? E porc?

#48
Rosette

Rosette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.01.2010
@lucifer- Multumesc pt link.
Pot sa-i fac  catelusei  la 6 luni  operatie de sterilizare? Am auzit ca exista si niste pastile.

#49
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nu-i da pastile ca aceste pastile sunt cu hormoni si exista un risc foarte mare sa faca piometru sau mai tarziu sa dezvolte cancer mamar. Conform legii, orice caine fara pedigree trebuie sterilizat pana pe 01.01.2015. In prima poza are labutele din fata cam strambe. Cred ca ar fi bine sa-i dai ceva suplimente pentru articulatii. Totodata iti recomand sa nu-l ingrasi cat timp e in crestere.

#50
Rosette

Rosette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.01.2010
Mai am o nelamurire.  De cate ori merg la  tara ca sa vad catelusa , cand intru in curte, cum vede masina se bucura si incepe sa sara in lant ca sa vina la mine. Cand ajung la ea incepe sa faca pipi instantaneu si cand ma aplec ca sa-i desfac zgarda, coada ei plina de urina ma stropeste pe fata si pe haine. De ce face pipi, daca ar avea incontinenta ar face si pe urma,cand stau cu ea!  Si s-a mai intamplat ceva care m-a pus pe ganduri pt viitor,. A spart un ghiveci mare cu flori care era pus undeva sus, dar a tras de ramurile curgatoare, eu m-am suparat si i-am spus ca nu e voie si am certat-o iar  ea si-a aratat coltii, maraind la mine. M-au trecut fiorii ... Are doar 3 1/2 luni si a facut asta, cand va fi mare ma va musca? Sau cand voi intra in curte  voi sta inchisa in masina ca ca sa vina cineva sa o lege? Ce masuri de dresaj sa iau? Pacat ca nu se gasesc dresori atat de usor, care sa se deplaseze si in apropierea Bucurestiului.

#51
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu mai lega cainele, fa-i un tarc. E mai putin stresant pentru el. Si oricum, trebuie plimbat zilnic daca nu e liber nonstop in curte.

Daca vede ca iti e frica, nici tatal dresorilor nu o sa rezolve ceva. Da-i mancare, plimb-o, sa se invete cu tine. E mai greu daca nu ai avut niciodata caine, mai ales ca e si rasa maricica. Cainele trebuie sa stie cine e stapanul si sa il respecte. Altfel nu o sa te asculte niciodata. Ceart-o si tine-o de dupa gat cu capul pe pamant. Asa am impresia ca se face.

Daca ti-e frica, pune-i o botnita cand o dresezi. Dar degeaba cauti dresor daca nu o poti stapani.

#52
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View PostRosette, on 15 septembrie 2014 - 08:21, said:

Mai am o nelamurire.  De cate ori merg la  tara ca sa vad catelusa , cand intru in curte, cum vede masina se bucura si incepe sa sara in lant ca sa vina la mine. Cand ajung la ea incepe sa faca pipi instantaneu si cand ma aplec ca sa-i desfac zgarda, coada ei plina de urina ma stropeste pe fata si pe haine. De ce face pipi, daca ar avea incontinenta ar face si pe urma,cand stau cu ea!  Si s-a mai intamplat ceva care m-a pus pe ganduri pt viitor,. A spart un ghiveci mare cu flori care era pus undeva sus, dar a tras de ramurile curgatoare, eu m-am suparat si i-am spus ca nu e voie si am certat-o iar  ea si-a aratat coltii, maraind la mine. M-au trecut fiorii ... Are doar 3 1/2 luni si a facut asta, cand va fi mare ma va musca? Sau cand voi intra in curte  voi sta inchisa in masina ca ca sa vina cineva sa o lege? Ce masuri de dresaj sa iau? Pacat ca nu se gasesc dresori atat de usor, care sa se deplaseze si in apropierea Bucurestiului.
Face pipi de bucurie ca te vede si nu-si poate stapani emotiile. Ii va trece pe la un an. Nu-i da voie sa te maraie sau sa te intimideze in nici un fel. Trebuie de pe acum s-o stapanesti fiindca mai tarziu va fi foarte greu. Cand te maraie, ia-o de pielea de pe ceafa si scutur-o usor. Daca nici asa nu se potoleste, imobilizeaz-o cu burta in sus si o tii asa,cu o mana pe gat, pana nu o mai simti incordata. Ii vorbesti cu o voce groasa, nu cu voce pitigaiata.

Edited by Freddy12, 15 September 2014 - 11:46.


#53
Rosette

Rosette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.01.2010
Offf, privind pozele dvs constat ca aceasta catelusa a mea nu este deloc caucazian sau altceva de rasa. Este maidaneza, cred. La 4 luni jumatate are 15 kg .Este f neascultatoare, face doar ce vrea ea. Am reusit s-o invat comenzi: asteapta, sezi,culcat, hai sa mergem, la cotet. Ieri a ros si rupt firele pt senzori de la poarta electrica si era sa vina poarta peste masina! Isi face nevoile peste tot prin iarba si rupe bobocii de la trandafiri. Ce ma fac cu ea? Este distrugatoare de mare clasa.Ce parere aveti? Are ceva de caucazian in ea? Oricum tin mult la ea.  Dar daca ar avea.....

Attached Files


Edited by Rosette, 12 October 2014 - 10:49.


#54
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Are o culoare absolut speciala. Asa nazdravani ca ea sunt toti cateii pana de maturizeaza. Cate lucruri mi-au stricat mie cainii cred ca as putea completa o lista pe 3 pagini....! Sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate