Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sfaturi pentru un pui de caucazian ?!?!

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
buna ziua , am un ciobanesc caucazian , are 5 saptamani , si il am acasa doar de 2 zile . Noptile le plange(schelalaie) cam 70% , in prima seara am stat cu el strazi de la 01:00 - 07:00 . Se joaca cu mine toata ziua , nu am treaba cu el , doarme lininstit , manaca etc ... aseara a schelalait mai putin , dar tot asa de la 12 pana pe la 5 , se opreste , incepe iar ... mai adoarme ..

Ce sfat imi dati ? Stiu ca ii e greu si ii e normal sa faca asa , ii e dor de fratii,mama... dar il pot ajuta cumva ?

E bine daca il alerg  toata ziua dupa mine , iar seara sa il pun unde doarme el ? Sau este mai bine sa ma joc cu el in zona unde doarme ( intr-un garaz , cu usile deschise ...) i-am facut eu jucarii etc , da seara nu le baga in seama .

Va multumesc .

#2
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012
Peste 1 saptamana nu o sa mai faca asa.

#3
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010
Nu e intarcat cam devreme, 5 saptamani?!
De jucat poti sa te joci pe unde-ti vine tie bine.
O sa se obisnuiasca sa doarma singur....sa aiba la dispozitie ceva cu care sa se joace si sa roada. Cat timp?!....depinde de el.....poate sa chelancaie o noapte...poate sa chelancaie inca o saptamana...
La jucarii sa aiba acces toata ziua, chiar daca nu te joci cu tu cu el....el isi face de treaba cu ele...

P.S Piteste incaltamintea pana intelege ce are voie si ce nu! ;)

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Un pui se ia la minim 8 săptămâni de lângă mama lui, cel mai bine la 12 săptămâni. Faci foarte rău că scoți din casă un pui nevaccinat. Roagă-te la Doamne-Doamne să nu se fi îmbolnăvit și scoate-l din curte abia la 2 săptămâni după al treilea vacin.Poate ar fi bine să-i pui un ursuleț de pluș ca să aibă impresia că e cu cineva în cuib. Gândește-te că el e ca un bebe de 6 luni. Cum ar reacționa acesta dacă l-ai lua de lângă  mamă? Poate nu ar fi rău să-l duci înapoi să mai stea cu mamă-sa pentru a-și termina educația.

#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,791
  • Înscris: 03.02.2007
Mai trebuia lăsat la mă-sa vreo trei săptămâni, e micuț săracul. Acum asta e, dă-i înainte că o să-i treacă.

Fă-i toate vaccinurile și deparazitările că are imunitatea slabă. I-ar fi făcut bine la imunitate dacă mai sugea un pic la mă-sa.

#6
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Am fost cu el la medic , sapt viitoare ii fac primul vaccin , ieri ia dat doar "siringa" aia pentru deparazitare . Are 5sapt . jumate si 2,6kg . Am vazut la mai multi care ii aveau intarcati de la 5 sapt si ii vindeau . Si cel putin pareau ca erau in domeniu oamenii .

Am sa ma duc sa ii cumpar niste jucarii ,si ma rog sa nu mai schelalaie noapte , sa invete sa doarma si singurel .

Deci nu conteaza ca ma joc cu el in garaj unde i-am aranjat "casa" sau pe afara ... ma gandeam ca daca il tin numai acolo , se obisnuieste , si noatea nu mai sachelalaie ...

Am fost la 3 veterinari cu el in constanta (am vraut sa vad daca toti imi spun acelasi lucruri), si le-am spus ca ca l-am mai plimbat prin parc , am alergat cu el , dar nu l-am lasat sa se apropie de maidanezi , si mi-au spus ca e ok , dar totusi sa il feresc . macar pana la primu vaccin . Nu , ca daca se miroase cu un maidanez , moare ...

Mai astept sfaturi .

Am m

#7
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
fereste-l de contactul cu alti caini pana ii termini imunizarea, de preferat nici macar scos afara din curte.
pregateste-i un padoc, e caine mare, daca-l lasi liber face praf curtea...asta daca tii la ea.
daca e mascul, va trebui sa il inveti sa te vada de stapan, altfel risti sa ai probleme cand va fi mare ca te va provoca. daca e femela e mai docila si iubareata.
un pic de dresaj, cat sa stie in lesa si cateva comenzi utile, nu cine stie ce, pana la 1 an.
nu te astepta sa faca paza mai devreme de 7 luni, poate mai tarziu. unii pot fi mai precoce, altii mai intarziati.
daca are o latura usor agresiva, nu o stimula deloc, cand va fi matur poate ajunge o bestie. adica nu-i face dresaj de agresivitate.

ar fi o idee misto sa-l inveti cu marea (vad ca esti din CT), sa nu fuga de o baie in mare. in verile calduroase il mai poti racori cu o plimbare pe o plaja mai libera. ciobanescul meu nu se apropie de apa...iar vara sufera de cald rau, asa va face si al tau. in schimb iarna, sa nu te sperii, si la -20 il vei vedea afara, eventual dormind direct in zapada.

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Parvoviroza e o boală care nu iartă un cățel așa de mic. E un virus, se ia ca gripa la oameni așa că mai bine ești prevăzător decât să cheltuiești o grămadă pentru tratament și la sfârșit să-ți moară cățelul. Veterinarul, de, ce să-ți spună, acum după ce deja l-ai expus? Dacă se îmbolnăvește mai bagă și el niște bani în buzunar.

#9
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Ideea era ca nu cred ca a luat contact cu 2,3 caini si aia de rasa(adica ingrijiti) , in rest sa mai apropiat o pisica de el (stau la casa ...) , nu o sa il mai scot la plimbare pana la vaccin . oricum acum m-ai speriat , cand il vad ca doarme , mereu ma gandesc daca ii e rau si etc Posted Image

borreddog , din ce am inteles , o sa doarma ceva mai mult acum cat este pui . am vazut ca nu ii cam place caldura , mereu cauta locuri racoroase ... legat de dresaj si etc , am sa il invat cat pot ... nu sa mearga pe atata :)) , dar un sezi , musca , stai ... din astea simple . ma mai documentez eu . Legat de mare , o sa il duc des (stau la 2-3km de plaja), dar de la 2luni ....

Va multumesc pentru raspunsuri ,

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Puii dorm mult ca și bebelușii, asta nu trebuie să te îngrijoreze. Dacă mănâncă cu poftă și nu face kk moale, e ok. Să aibă apă proaspăță tot timpu, să nu lași să se clocească. Poate lua contact cu alți câini doar la 2 săptămăni după al treilea vaccin, deci pe la 3 luni și jumătate, nu uita asta. La mare dacă îl duci, nu cumva să bea apă de mare că face diaree instant, așa că mai bine aștepți să mai crească.

Edited by Freddy12, 19 June 2013 - 16:06.


#11
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
aseara am marit zona prin care putea el sa umble , si nu mai face galagie seara , se culca pe un covoras langa trepte . Este foarte energic , si vad ca deja prinde "forta" in maxilar , deja capseaza ceva mai tare , manac tot (ii dau ce mi-a recomandat veterinaru , purina parca se numesc) , face kkt "bun" , adica mai tare asa ... nu moale . este jucaus si cam atat .

Acum astept sa faca 7 sapt sa ii pot pune picaturi pt purici,capuse ... am mai gasit 1,2 purici pe el ... il caut zilnic . Am inteles ca este o pudra ceva , pentru astia mai mici , dar nu am gasit in magazine , mi-a spus unu de la un petshop dintr-un mall .

#12
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Acum o sapt. cand l-am cantarit pe Don' avea 2,4kg(5sapt) , acum are 3,1kg(6sapt) .

(primele 2 poze sunt la 5 sapt)

Attached Files



#13
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Puiutul meu creste frumos si sanatos , de azi i-am dat voi prin curte unde mai este un pechinez cu carnetul de sanatate la zi ... Intre timp i-am facut si primul vaccin , deparazitarea interna si acum ii dau acele pastilute(ma rog jumatate) paca pentru viermisori etc ..(nu mai retin) :D . Am gasit un medic veterinar foarte experimentat in constanta si cand am o problema apelez la el .

Mai jos niste poze recente cu el si fratiorul lui , nero . Oare daca ma intanlesc cu proprietarul il va recunoaste ca frate (nu radeti , dar habar nu am) .

Attached Files



#14
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
mie imi pare ca e mai degraba ceva carpatin. sau ma rog, "indoit" cu carpatin.

#15
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
femela maro este mama si masculul alb cu negru , doar pozele astea le am cu parintii . Femela din ce mi-au spus si veterinarii este caucazian , dar mascul daca nu se vede prea clar ,poate fi si carpatin si caucazian . Era un caine foarte mare , din cunostintele mele (vazut prin curti si pe net) arata a caucazian cu urechile netaiate . Acum nu stiu exact , ideea era ca pe mine ma interesa un caine de talie mare , carpatin , caucazin sau combinatie nu conteaza , deja il consider baietelul meu orice ar fi .

Attached Files


Edited by aWp_viTal, 03 July 2013 - 09:32.


#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Sau rasa paznicul Moscovei. Ar fi fost bine să i se fi fotografiat și capul. Din moment ce nu are pedigree, e ghicitoare. Sănătos să fie și să-l iubești. Asta e tot ce contează.

#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Ai grijă și obișnuiește-l să fie manipulat de mic, învață-l  cu periatul și cu lesa că după 4-5 luni va fi aproape imposibil dată fiind dimensiunea pe care o va avea.

#18
aWp_viTal

aWp_viTal

    Romania's Special Operations Forces

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 06.10.2007
Va multumesc frumos pentru raspunsuri , acum va mai cer cateva sfaturi :

1- Pe la ce varsta pot sa fac exercitii fizice cu el ? De genul tras cauciucuri ... forta in general (eu sunt cu sportul , si as vrea sa am un caine puternic sa zic asa)
2- Forta maxilarului unui caine se poate imbunatatii ? sau doar vitamine , calciu si mancare buna ...
3- Tomita al meu in general va fi liber prin curte , se mai intampla sa mai avem si intrusi (cateii de prin cartier,maidanezi ,chiar si de rasa) , nu prea as vrea sa fie prostu cartierului Posted Image) , asa ca o sa ii ofer tot ce are nevoie ... pentru a fi mereu in forma  . Imi este cam frica sa nu intre iar prin curte un animalut de genu rottweiler,pitbull,dog de bordo,dog german ...  vecinii mei sunt cam complexati si au caini de genu .. pe care ii plimba dimineata fara lesa si sa intamplat de mult ori sa intre prin curte cand scoteam masina , sau statea poarte 1 min deschiza . Ma gandesc ca deja la mirosit pe micutul meu si asteapta "baietii" sa faca si cunostinta cu tomita ... Posted Image

Edited by aWp_viTal, 03 July 2013 - 19:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate