Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

achizitionare osciloscop-la ce trebuie sa fiu atent?

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Daca variez frecventa unui oscilator cu 555 graficul se modifica imediat. E posibil sa fie o mica intarziere dar nu deranjeaza cu nimic. N-am incercat sa vad intreruperile dintr-un semnal (poate am avut dar m-a mintit ? Posted Image) Oricum, pentru microcontrolere e destul de bun. Plus ca mai este si portabil (impreuna cu un laptop). Daca vreti sa vedeti cum se descurca cu anumite semnale spuneti ce v-ar interesa si voi incerca sa postez rezultatele.

Edited by A_L_E_X, 21 June 2013 - 22:17.


#38
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostA_L_E_X, on 21 iunie 2013 - 22:17, said:

Daca variez frecventa unui oscilator cu 555 graficul se modifica imediat. E posibil sa fie o mica intarziere dar nu deranjeaza cu nimic. N-am incercat sa vad intreruperile dintr-un semnal (poate am avut dar m-a mintit ? Posted Image) Oricum, pentru microcontrolere e destul de bun. Plus ca mai este si portabil (impreuna cu un laptop). Daca vreti sa vedeti cum se descurca cu anumite semnale spuneti ce v-ar interesa si voi incerca sa postez rezultatele.

Tot pentru uC ma intereseaza sa il iau si eu insa e problematic daca vrei sa urmaresti sa zicem un sir de date serial sau altceva ce necesita o captura de date completa.

Si ar mai fi interesant de vazut un semnal dreptunghiular de 1MHz. Si in timp ce masori sa te uiti sa vezi daca ai probleme sau undeva nu se leaga semnalul.

#39
C0pilu

C0pilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.01.2006

View PostAMAN_SER, on 20 iunie 2013 - 18:54, said:

Te cred Mihai dar sa gasesti o scula de firma la 1000 de lei este un chilipir ce pica rar,  daca se iveste ocazia sa fi sigur ca nu am sa o ratez insa in momentul cand o sa am si bani pregatiti nu stiu daca am sa stau mult pe ganduri.
La cele analogice nu ma tem de nimic altceva decat de tub.

De curiozitate m-am uitat si eu pe okazii/ebay/merc.ador Uite ce am gasit pe m.erca.dor
Poate te ajua. http://mercador.ro/oferte/user/bgmr/

Edited by C0pilu, 21 June 2013 - 22:47.


#40
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006

Quote

Tot pentru uC ma intereseaza sa il iau si eu insa e problematic daca vrei sa urmaresti sa zicem un sir de date serial sau altceva ce necesita o captura de date completa.
Voi face un test si voi posta rezultatul. Dar am o intrebare. Pot sa vizualizez o transmisie de la un microcontroler la calculator utilizand acest osciloscop considerand ca atat osciloscopul cat si portul serial pe care se face transferul au aceeasi masa ? Asta este marea problema cu aceste osciloscoape. Nu au portul USB izolat galvanic. Exista osciloscoape PC cu izolare galvanica dar sunt foarte scumpe. Am gasit si izolatoare pentru portul USB dar costa mai mult decat osciloscopul.

Quote

Si ar mai fi interesant de vazut un semnal dreptunghiular de 1MHz. Si in timp ce masori sa te uiti sa vezi daca ai probleme sau undeva nu se leaga semnalul.
Am un oscilator de 1 MHz si voi posta o captura de ecran. Din pacate nu dispun de un generator de semnal.

#41
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostA_L_E_X, on 21 iunie 2013 - 23:27, said:

Voi face un test si voi posta rezultatul. Dar am o intrebare. Pot sa vizualizez o transmisie de la un microcontroler la calculator utilizand acest osciloscop considerand ca atat osciloscopul cat si portul serial pe care se face transferul au aceeasi masa ? Asta este marea problema cu aceste osciloscoape. Nu au portul USB izolat galvanic. Exista osciloscoape PC cu izolare galvanica dar sunt foarte scumpe. Am gasit si izolatoare pentru portul USB dar costa mai mult decat osciloscopul.

Am un oscilator de 1 MHz si voi posta o captura de ecran. Din pacate nu dispun de un generator de semnal.

Nu e problema daca au aceasi masa important este sa nu pui clema (crocodilul) de la sonda pe semnal sau pe alimentare din greseala, in rest nu e problema.

Orice oscilator dreptunghiular e bun numai sa fie dreptunghiular ca sa poti vedea cam cat ii ia sa depisteze timpul de urcare auzisem ceva de 120-160 ns

#42
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Am revenit si cu testele.
Cuvantul "test" transmis la o viteza de 57600 bps
Posted Image
Acelasi transfer de date cu baza de timp micsorata.
Posted Image
Un oscilator de 1 MHz.
Posted Image
Un oscilator de 11.05920 MHz. Oscilatorul a fost recuperat de pe o placa veche de 30 de ani asa ca nu stiu daca mai functioneaza corespunzator.
Posted Image
Cristalul de quartz de 20 MHz conectat la microcontroler.
Posted Image

Attached Files


Edited by A_L_E_X, 23 June 2013 - 17:45.


#43
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Nu pare a fi atat de dezastruos cum se spune, eu zic ca ar fi bun  mai ales pe post de sonda logica.

#44
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
In cazul quartz-ului de 20 MHz se observa o componenta continua si ar fi fost necesar un cuplaj AC. Dar se poate pune un condensator in serie cu sonda. Oscilatorul de 11.05920 MHz trebuia sa scoata un semnal sinusoidal ? Nu am gasit datasheetul pe net. Cel de 1 MHz sunt sigur ca trebuie sa scoata un semnal dreptunghiular pentru ca i-am gasit datasheetul. Semnalul quartz-ului de 20 MHz este bun ?

Edited by A_L_E_X, 23 June 2013 - 20:29.


#45
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostA_L_E_X, on 23 iunie 2013 - 20:25, said:

In cazul quartz-ului de 20 MHz se observa o componenta continua si ar fi fost necesar un cuplaj AC. Dar se poate pune un condensator in serie cu sonda. Oscilatorul de 11.05920 MHz trebuia sa scoata un semnal sinusoidal ? Nu am gasit datasheetul pe net. Cel de 1 MHz sunt sigur ca trebuie sa scoata un semnal dreptunghiular pentru ca i-am gasit datasheetul. Semnalul quartz-ului de 20 MHz este bun ?

Nu stiu daca e cazul sa te zbati dat fiind ca are cuplaj DC doar, cat despre semnalul de 20MHz e discutabil, trebuie sa afli ce forma scoate eu am auzit ca are un timp de urcare de 80-100 ns Posted Image  asa ca semnalul ala e dubios.

Poti sa scoti din uC un semnal dreptunghiular cel putin 10MHz si sa vezi cat e timpul de urcare si putem sa vedem atunci ce poate.

#46
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Dar cum generez un semnal de 10 MHz cu un PIC cu quartzul de 20 MHz ? Frecventa maxima posibila este de 5 MHz. Pot sa utilizez un 555 ?

#47
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostA_L_E_X, on 23 iunie 2013 - 21:37, said:

Dar cum generez un semnal de 10 MHz cu un PIC cu quartzul de 20 MHz ? Frecventa maxima posibila este de 5 MHz. Pot sa utilizez un 555 ?

Bun si aia 5MHz. Atata timp cat este dreptunghiular o sa se cunoasca.

#48
rudolf992

rudolf992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 12.07.2007
exista o carte sau ceva tutoriale despre cum trebuie depanat cu osciloscopul?
Functiile osciloscopului si la ce se foloseste fiecare buton/rotita le stiu, insa treaba devine interesanta cand se foloseste practic in ceva.
Am tot cautat pe net dar nu am gasit nimic care sa explice cum trebuie sa arate un semnal daca nu arata asa care ar fi cauzele etc...ceva sa explice prin exemple

#49
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postrudolf992, on 25 iunie 2013 - 21:03, said:

exista o carte sau ceva tutoriale despre cum trebuie depanat cu osciloscopul?
Functiile osciloscopului si la ce se foloseste fiecare buton/rotita le stiu, insa treaba devine interesanta cand se foloseste practic in ceva.
Am tot cautat pe net dar nu am gasit nimic care sa explice cum trebuie sa arate un semnal daca nu arata asa care ar fi cauzele etc...ceva sa explice prin exemple
Dece faci referire la depanare?? Ai unul cu probleme?

Cat despre cum trebuie sa arate un semnal aici e un pic mai complicat, de la varful sondei si pana la ecran semnalul tau trece prin multe circuite.

Daca ai capatat un osciloscop urmatoarea scula ar fi un generator de semnal pe care il poti folosii in scop didactic si poti trece semnalul prin diverse circuite si componente.

La semnalul sinusoidal poti revizuii circuitul RLC in curent alternativ, ar trebui sa iti dea o idee.

La semnalul dreptunghiular e un pic mai simplu. La osciloscoapele digitale trebuie sa urmaresti timpul de urcare si coborare (rise time, fall time) si o alta treaba ar trebui sa nu ai acele mici oscilatii atat la urcare cat si la coborare, se poate observa clar din imaginile postate de ALEX mai sus unde ai unda de 1MHz, sunt fer convins ca daca foloseste un semnal de 10MHz acele oscilatii se vor amplifica.

Edited by AMAN_SER, 26 June 2013 - 05:11.


#50
rudolf992

rudolf992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 12.07.2007
Cand vreau sa ma uit la un quartz cu osciloscop, trebuie sa conectez sonda paralel pe quartz si sa oscileze cu frecventa care este scris pe el? Am cautat explicatii despre functionarea in circuit insa nu am inteles 100%.
Am gasit un video si nu inteleg care este treaba cu frecventa de 6.27MHz=3*2.09, cand cristalul e de 2.09MHz, de unde vine multiplul?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VMoIAIC5sOU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] 6:30

#51
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postrudolf992, on 28 iunie 2013 - 22:27, said:

Cand vreau sa ma uit la un quartz cu osciloscop, trebuie sa conectez sonda paralel pe quartz si sa oscileze cu frecventa care este scris pe el? Am cautat explicatii despre functionarea in circuit insa nu am inteles 100%.
Am gasit un video si nu inteleg care este treaba cu frecventa de 6.27MHz=3*2.09, cand cristalul e de 2.09MHz, de unde vine multiplul?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VMoIAIC5sOU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] 6:30

http://en.wikipedia.org/wiki/Overtone

Despre asta se refera si nu este regula ca un quart sa functioneze pe o armonica o sa poti vedea si multipli in link

http://www.analog.co...otes/EE-168.pdf

Uite si un exemplu de circuit

#52
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Am facut un program in C dar frecventa pe care am obtinut-o este de aproape 500 KHz. Probabil compilatorul nu a optimizat codul. Codul in C este urmatorul.

Quote

while(1)
{
output_high(PIN_C5);
delay_cycles(1);   //echivalentul lui NOP in ASM
output_low(PIN_C5);
delay_cycles(1);  //echivalentul lui NOP in ASM
}
Oricum, se pare ca am gresit putin la calcule cand am zis ca frecventa maxima este de 5 MHz. Frecventa maxima ar fi de 2.5 MHz dar se mai pierde timp pentru a activa si dezactiva pinii. Din pacate nu am mai lucrat in ASM si nu am MPLAB instalat dar, daca foloseste la ceva, voi face un test si cu codul scris in ASM. Dar repet, frecventa maxima va fi de 2.5 MHz si nu stiu daca ajuta la ceva vizualizarea oscilatiei.
Am mai gasit un quartz de 4 MHz si atasez o captura de ecran cu oscilatia acestuia.
Posted Image

Attached Files


Edited by A_L_E_X, 30 June 2013 - 19:34.


#53
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostA_L_E_X, on 30 iunie 2013 - 19:25, said:

Am facut un program in C dar frecventa pe care am obtinut-o este de aproape 500 KHz. Probabil compilatorul nu a optimizat codul. Codul in C folosit este urmatorul.

Oricum, se pare ca am gresit putin la calcule cand am zis ca frecventa maxima este de 5 MHz. Frecventa maxima ar fi de 2.5 MHz dar se mai pierde timp pentru activa si dezactiva  pinii. Din pacate nu am mai lucrat in ASM si nu am instalat MPLAB dar, daca foloseste la ceva, voi face un test si cu codul scris in ASM. Dar repet, frecventa maxima va fi de 2.5 MHz si nu stiu daca ajuta la ceva vizualizarea oscilatiei.
Intre timp am mai gasit si un quartz de 4 MHz si atasez o captura de ecran cu oscilatia acestuia.
Posted Image

E buna si asta. dar esenta este sa vedem chiar si la 2,5MHz unda dreptunghiulara,  ce IDE folosesti, presupun ca lucrezi cu PIC-uri ce PIC ai.

Ai incercat si MikroC, e moca si nu e chiar ata de rau.

Edited by AMAN_SER, 30 June 2013 - 19:31.


#54
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Pana acum am folosit CCS Compiler si PIC16F690. Aveam instalat MikroC si am rulat urmatorul cod :

Quote

void main()
{
  PORTB=0;
  TRISB=0;
while(1)
  {
PORTB=~PORTB;
asm nop
   }
}
Dar tot un semnal de 500 KHz scoate.
Posted Image
Poate cineva sa faca un hex direct din ASM pentru PIC16F690 ca sa nu mai instalez eu MPLAB ? Desi ar fi trebuit sa mearga cu MikroC.
Codul ASM generat de MikroC :

Quote

_main:
;test.c,1 :: void main()
;test.c,3 :: PORTB=0;   // Initialize PORTA
CLRF    PORTB+0
;test.c,4 :: TRISB=0;   // Configure PORTA as output
CLRF    TRISB+0
;test.c,8 :: while(1)
L_main0:
;test.c,10 :: PORTB=~PORTB;   // toggle PORTA
COMF    PORTB+0, 1
;test.c,11 :: asm nop
NOP
;test.c,13 :: }
GOTO    L_main0
;test.c,15 :: }
GOTO    $+0
; end of _main
vad ca este destul de optimizat.

Attached Files


Edited by A_L_E_X, 01 July 2013 - 00:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate