Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

achizitionare osciloscop-la ce trebuie sa fiu atent?

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
rudolf992

rudolf992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 12.07.2007
Buna ziua,
am luat decizia sa cumpar un osciloscop,atat pentru diverse proiecte cat si pentru depistarea problemelof pe placi de baza.
Nu stiu la ce aspecte trebuie sa fiu atent ca daca cumpar unul sa nu ma trezesc ca numai face fata.
Nu tin sa fie nou, ba chiar second ma intereseaza dar in stare cat mai buna.
Am vazut unul portabil de la velleman hps50 care asa cum m-am uitat eu are tot ce doresc inafara pretului.

Va rog daca puteti sa-mi dati niste sfaturi ce merita sa iau, si chiar daca cineva are ceva la vanzare poate ma intereseaza.

Edited by rudolf992, 18 June 2013 - 15:34.


#2
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 rudolf992, on 18 iunie 2013 - 15:32, said:

Buna ziua,
am luat decizia sa cumpar un osciloscop,atat pentru diverse proiecte cat si pentru depistarea problemelof pe placi de baza.
Nu stiu la ce aspecte trebuie sa fiu atent ca daca cumpar unul sa nu ma trezesc ca numai face fata.
Nu tin sa fie nou, ba chiar second ma intereseaza dar in stare cat mai buna.
Am vazut unul portabil de la velleman hps50 care asa cum m-am uitat eu are tot ce doresc inafara pretului.

Va rog daca puteti sa-mi dati niste sfaturi ce merita sa iau, si chiar daca cineva are ceva la vanzare poate ma intereseaza.

De cati bani dispui?

Referitor la cel velleman nu te sfatuiesc primul lucru deranjant la el este ecranul mic.

Edited by AMAN_SER, 18 June 2013 - 15:52.


#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005
Cauta ceva cu cel putin 2 canale..

#4
rudolf992

rudolf992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 12.07.2007
Dispun de 1000 ron in cazul in care nu gasesc second ceva pe masura.

Am mai vazut un matrix mos620 la 1100 ron, este exact cum avemsi la facultate, voi ce ziceti?

#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,591
  • Înscris: 05.12.2005
Cam puţin 20MHz...   ar fi bine măcar 60, dacă nu 100MHz. Găseşti de ocazie pe eBay cam tot pe acolo la preţ.
În orice caz să nu-ţi iei digital (LCD), că sunt nişte porcării, păcălesc din greu şi au timp de reacţie lung. Eu am şi analogic (HM1004) şi digital (OWON DS7102V), digitalul nu îl pot folosi decât la monitorizarea regimurilor tranzitorii lente şi la semnale de formă fixă, dacă vreau să văd ceva variabil sau cu jitter OWON-ul face pe el.

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Hai sa judecam la rece. Care e frecventa maxima cu care vei estimezi ca vei lucra?
Pt ca daca ai vedea doar semnale video, -adica de televiziune-  unul cu banda de 10MHz ar fi suficient.
Dar daca vrei vrea sa vezi daca iti oscileza un quartz pe 25MHz, evident ca nu mai e bun,
Dar practic prezenta /absenta oscilatiei o poti detecta cu o sonda de RF..
Si cum proiectantul a calculat bine, daca ai polarizarea corecta a tranzsitorului, quartz-ul va oscila ..Sau nu, daca ceva e intreruopt.
Iar daca oscileza, oscileaza exact pe cat trebuie nu de capul lui, Jean Cote, la 2,232312MHz distanta..
Eu am reparat 4 ani statii de emisie receptie cu un oscilocop IEMI care era de maxim 10MHz..Ce vedeam cu el era arhisuficient.
De ex stabileam din selectorul bezei de timp astfel incat semnalul de FI, adica cel de 10.7MHz sa se vada ca o banda lata pe osciloscop, nu ca o sinusoida singura de capul ei..
Apoi invarteam din bobine pana cand banda capata latimea maxima. Cine stie schema unui radio, intelege ca atunci aparatul va avea sensibilitatea maxima..Clar?
Altfel, predecesorul meu a avut dreptate. Sunt utile 2 intrari, ca sa faci o comparatie ..
Nu uita sa vezi ce selectii au sincronizarile, adica daca poti sincroniza pe frontul pozitiv, sau negativ, sau pe impulsul de cadre..
Si nu uita de sonde..
Pt ca tot esti incepator, iti sugerez ca mai inatai sa iti cumperi un osc vechi, SH, de ex un IEMI, 104 sau 105...Practic se vand cam pe la 150 lei..
Iar daca ii busesti ceva pe la intrare, se rezolva cu un tranzistor ordinar, de cativa lei..
La un Well sau altul mai firoscos, arzi intrarea in microprocesor, ADIO mama...
Dupa ce iti faci mana si vezi cam ce montaje realizezi/depanezi, iti cumperi o adevarata SCULA..
Chiar, cand vei masura cu osciloscopul in primarul surselelor, daca nu folosesti un TRANSFORMATOR separator1/1, ceva va pocni..
Oricum, stai linistit . Vei arde si dta, asa cum am ars si eu, .. si altii..
Si sa mai ti minte inca 2 chestii
1) Numai cine nu munceste nu greseste.. Iar cine nu greseste desigur ca merita sa fie promovat..
2) piesele merg pe baza de fum. Cum a iesit fumul din ele, nu mai merg..
Spor la lucru..

#7
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 mihaicozac, on 18 iunie 2013 - 16:36, said:

Cam puţin 20MHz...   ar fi bine măcar 60, dacă nu 100MHz. Găseşti de ocazie pe eBay cam tot pe acolo la preţ.
În orice caz să nu-ţi iei digital (LCD), că sunt nişte porcării, păcălesc din greu şi au timp de reacţie lung. Eu am şi analogic (HM1004) şi digital (OWON DS7102V), digitalul nu îl pot folosi decât la monitorizarea regimurilor tranzitorii lente şi la semnale de formă fixă, dacă vreau să văd ceva variabil sau cu jitter OWON-ul face pe el.

E adevarat ca cele analogice au un avantaj asupra celor digitale din punctul de vedere mentionat de tine, insa si cele digitale au ceva avantaje, conteaza mult rise time si numarul de masuratori pe secunda.

@initiator, unde ai gasit acel matrix la 1100? Ar fi bun pentru un incepator, si chiar si pentru cineva cu experienta  la TV sau surse e numai bun.

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,591
  • Înscris: 05.12.2005
Caz concret, apropo de semnale pe cuarţuri: pe cel de 14,13MHz de la ClkGen-ul unei plăci de laptop îl văd corect cu analogicul, în timp ce digitalul, din cauza bătăii dintre frcvenţa cuarţului şi cea de eşantionare îmi afişează o sinusoidă de cca. 1,2MHz, şi read-out-ul lui îmi raportează acelaşi lucru. Problema la digitale este că eşantionează cu frecvenţă variabilă, dacă eşti pe bază de timp mai mare (lungă) scade şi numărul eşantioanelor, astfel apar aberaţii de genul descris. Eu unul nu am încredere în ele, arată bine, iau ochii, sunt uşoare şi portabile, dar mint cu nesimţire. Cumva seamănă cu femeile...

#9
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 mihaicozac, on 18 iunie 2013 - 18:02, said:

Caz concret, apropo de semnale pe cuarţuri: pe cel de 14,13MHz de la ClkGen-ul unei plăci de laptop îl văd corect cu analogicul, în timp ce digitalul, din cauza bătăii dintre frcvenţa cuarţului şi cea de eşantionare îmi afişează o sinusoidă de cca. 1,2MHz, şi read-out-ul lui îmi raportează acelaşi lucru. Problema la digitale este că eşantionează cu frecvenţă variabilă, dacă eşti pe bază de timp mai mare (lungă) scade şi numărul eşantioanelor, astfel apar aberaţii de genul descris. Eu unul nu am încredere în ele, arată bine, iau ochii, sunt uşoare şi portabile, dar mint cu nesimţire. Cumva seamănă cu femeile...

Posted Image

Intradevar cam asa e. Cu osciloscopul bineinteles. Posted Image

#10
rudolf992

rudolf992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 12.07.2007
Multumesc pentru raspunsuri, eu as lua si un osciloscop de 10mhz, singura problema cu el o sa fie ca nu o sa ma descurc cu el pe placi de baza si atunci nu am facut nimic. De ars nu cred ca o sa-l ard pentru ca nu prea o sa am unde, nu o sa-l folosesc la tensiuni mari si daca se intampla sa-l  folosesc de cateva ori o sa fiu atent.

Daca iau un osciloscop de 60mhz cu doua canale, voi putea sa masor cu el cam tot ce e esential la o placa de baza?
La restul aplicatiilor cu microcontrolere pe care le mai proiectez, un osciloscop cu 35 mhz cred ca este mai mult ca suficient.


Osciloscopul matrix l-am gasit la tme, doar ca pretul e fara tva.

#11
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 rudolf992, on 18 iunie 2013 - 19:06, said:

Multumesc pentru raspunsuri, eu as lua si un osciloscop de 10mhz, singura problema cu el o sa fie ca nu o sa ma descurc cu el pe placi de baza si atunci nu am facut nimic. De ars nu cred ca o sa-l ard pentru ca nu prea o sa am unde, nu o sa-l folosesc la tensiuni mari si daca se intampla sa-l  folosesc de cateva ori o sa fiu atent.

Daca iau un osciloscop de 60mhz cu doua canale, voi putea sa masor cu el cam tot ce e esential la o placa de baza?
La restul aplicatiilor cu microcontrolere pe care le mai proiectez, un osciloscop cu 35 mhz cred ca este mai mult ca suficient.


Osciloscopul matrix l-am gasit la tme, doar ca pretul e fara tva.

Tu cand spui placa de baza te referi la PC sau TV. Pentru microcontrolere tie iti trebuie un logic analizer sau un osciloscop digital dat fiind ca nu ai decat semnal dreptunghiular.

#12
rudolf992

rudolf992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 12.07.2007
ma refer la placi de baza pc, mai mult de laptop.

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,591
  • Înscris: 05.12.2005
Cel mai interesant de vizualizat sunt formele de undă pe convertoare, în special comanda mosfet-urilor. Apoi activitatea pe BIOS, RAM, PCI, etc. În funcţie de generaţia plăcii ai nevoie de un aparat între 50-200MHz, practic cu 100MHz (analogic!) te descurci în 95% din situaţii, cu 10MHz doar în 50%.

#14
hvoicu

hvoicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 05.03.2004
HPS50 are banda de 12 MHz (zice producatorul) cu esantionare la 40 MHz . Este bun daca faci munca de teren, altfel nu are sens, un analogic e mai bun. Singurul lucru bun e ca mergand pe baterie, nu iti trebuie transformator separator cand depanezi surse in comutatie.

#15
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 mihaicozac, on 18 iunie 2013 - 21:33, said:

Cel mai interesant de vizualizat sunt formele de undă pe convertoare, în special comanda mosfet-urilor. Apoi activitatea pe BIOS, RAM, PCI, etc. În funcţie de generaţia plăcii ai nevoie de un aparat între 50-200MHz, practic cu 100MHz (analogic!) te descurci în 95% din situaţii, cu 10MHz doar în 50%.

Pentru 100Mhz trebuie si un buget pe masura.Posted Image

#16
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
depinde de proiecte. Unul digital are memorie, ceea ce este indispensabil dacă vrei să te uiţi la semnale de forme mai complexe: dai STOP şi gata... în timp ce la cel analogic, dispare înainte să o vezi !

Cele digitale au specificată frecvenţa de eşantionare, ca parametru cu care se laudă, dar multe nu au specificat numărul de waveforms/secundă. Poţi să ai frecvenţă de 1GSa/s, dar un osciloscop f. ieftin va avea un număr f. scăzut de wfm/s şi ţi se va părea că răspunde greu la schimbarea semnalului, pierde "părţi" din semnal, etc. Din păcate cu cît are mai multe wfm/s cu atît e mai scump... cele care au suficiente ca să "lase în urmă" complet un osciloscop analogic costă mult (mii de $$$)

Pt plăci de bază, nu ştiu ce să-ţi spun, nu am depanat deci nu ştiu la ce vrei să te uiţi. La procesor, PCI etc, nu prea ai şanse cu buget redus. La surse în comutaţie, da. Deci depinde.

#17
bogdan546

bogdan546

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.07.2007
la unele din cele ieftine exista posibilitatea sa se seteze pe o frecventa de esantionare gresita la folosirea in mod automat ,dar eu cred ca daca se face masurarea in mod manual nu mai sunt aceste probleme deoarece rata de esantionare se modifica in functie de raportul 1/T dat din baza de timp
Eu ti-as recomanda rigol la banii astia

Edited by bogdan546, 19 June 2013 - 08:59.


#18
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 bogdan546, on 19 iunie 2013 - 08:51, said:

la unele din cele ieftine exista posibilitatea sa se seteze pe o frecventa de esantionare gresita la folosirea in mod automat ,dar eu cred ca daca se face masurarea in mod manual nu mai sunt aceste probleme (osciloscopul face esantionarea corespunzatoare cu minim dublul dat de raportul 1/T)
Eu ti-as recomanda rigol la banii astia

Pentru un Rigol DS1102E 100MHz, 1Gs/S, 2-Channels are nevoie de cel putin 1800 lei.

Edited by AMAN_SER, 19 June 2013 - 08:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate