Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Evitare taxa autostrada in Grecia

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
Jah

Jah

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.04.2006
Da, dar vad ca nu poti ajunge la ea ca-ti pun astia bete in roate cu autostrazile lor.

#38
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013

 Jah, on 26 iunie 2013 - 23:53, said:

Da, dar vad ca nu poti ajunge la ea ca-ti pun astia bete in roate cu autostrazile lor.


Problema este ca nu vreau sa ajung la mare in alta parte, ma simt bine aici la plaja unde sunt acuma !

#39
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Ai reusit sa fentezi taxa de autostrada navigand dupa stele ? Posted Image

Edited by emil_sv, 27 June 2013 - 06:41.


#40
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013

 emil_sv, on 27 iunie 2013 - 06:41, said:

Ai reusit sa fentezi taxa de autostrada navigand dupa stele ? Posted Image


Nu sunt Basescu , sa navighez cu vaporul.... pur si simplu am condus !

#41
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Imi povestea cineva care facea grecia si italia, cum statea la 3m de tiruri cand treceau de punctele de taxare si ar dura 5 secunde pana se pune bariera la loc, cica nu-ti face nici poza daca tii aproape de tir.
Asta inseamna ca sunt bariere automate?

#42
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013

 Cutzu, on 27 iunie 2013 - 19:28, said:

Imi povestea cineva care facea grecia si italia, cum statea la 3m de tiruri cand treceau de punctele de taxare si ar dura 5 secunde pana se pune bariera la loc, cica nu-ti face nici poza daca tii aproape de tir.
Asta inseamna ca sunt bariere automate?


Chestia asta am vazut in franta...
In grecia sunt bariere automate.

#43
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 02.05.2006
Si eu sunt interesat sa salvez banii din taxa de autostrada, de banii aia mai bine mai aduc niste mancare din tara si prelungesc putin sejurul. Cum ai procedat?

Eu ma gandeam sa impingem masina in zona de taxare, le spunem ca am ramas fara motor.. Credeti ca cer bani de autostrada unor bieti avariati?

#44
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013

 Mihai1971, on 28 iunie 2013 - 03:13, said:

Si eu sunt interesat sa salvez banii din taxa de autostrada, de banii aia mai bine mai aduc niste mancare din tara si prelungesc putin sejurul. Cum ai procedat?

Eu ma gandeam sa impingem masina in zona de taxare, le spunem ca am ramas fara motor.. Credeti ca cer bani de autostrada unor bieti avariati?


LOL...cum sa impingi masina???  Asteapta , in curand e gata tutorialul ...

P.S. Te remorcheaza pana la primul service auto ...si platesti mai mult !

Edited by CucuriguIon, 28 June 2013 - 04:47.


#45
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 02.12.2007
Sfatul cu strecuratul prin spatele tirului e unul bun. Erau niste filmulete pe youtube cu unii care stateau in spatele tirului si cand trecea tirul se bagau si ei in spate si la prima ocazie depaseau tirul si se duceau...

#46
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013

 Tipiric, on 28 iunie 2013 - 05:24, said:

Sfatul cu strecuratul prin spatele tirului e unul bun. Erau niste filmulete pe youtube cu unii care stateau in spatele tirului si cand trecea tirul se bagau si ei in spate si la prima ocazie depaseau tirul si se duceau...



Sfatul cu tirul, nu il recomand , este politie la fiecare statie de taxare a autostrazii...

#47
alygab

alygab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.07.2011
Se pot evita taxele de autostrada, dar nu renteaza pentru ca drumutile pe care vei circula sunt f proaste, treci prin sate si faci mai multi km. Daca ai sa socotesti ca ai economisit 25 de euro si ai bagat 10 in plus in benzina ramai cu un castig de 15 euro dar piezi cel putin 2 ore ca timp. Drumurile vechi sunt folosite in principal de locuitorii care fac naveta si carora le convine sa plece cu 10-15 minute mai devreme....
La prima dioda , la Malgara , taxa este 2, 80 euro si ca sa o ocolesti trebuie sa iesi de pe autostrada la dreapta aproape de dioda, dar repet drumul este f. prost si daca nu ai o alta masina care sa stie drumul in fata ai toate sansele sa te ratacesti.
In opinia mea mai bine platesti diodele si mergi mult mai lejer....

Edited by alygab, 01 July 2013 - 18:02.


#48
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013
MALGARA

Dinspre Salonic spre Atena:
Iesim de pe autostrada la iesirea spre Halastra / Χαλάστρα

Dinspre Atensa spre Salonic:
Iesim de pe autostrada  la iesirea spre Malgaron / Μαλγάρων , iesirea este undeva la aproximativ 500 m  inainte de punctul de taxare al autostrazii.

Daca va decideti sa fentati punctul de taxare al autostrazii, o sa faceti un ocol de 8 km .

Attached Files



#49
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Octavian_SK, on 26 iunie 2013 - 18:41, said:

ia legatura cu unu hugoneata ala-i mai avansat ....incerca sa evite mersul cu masina si face autostopu"

 emil_sv, on 26 iunie 2013 - 19:16, said:

LOL nu, p-asta din pacate nu l-am intalnit in aventurile mele pe acest forum Posted Image

Norocosule Posted Image ....daca vrei iti fac cunostiinta, da vezi ca-i un pic cam impulsiv si n-are manierele updatate....in rest e baiat bun si respectuos daca-i dai o bere sau il duci cu masina

Attached Files



#50
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

 Octavian_SK, on 18 iulie 2013 - 16:53, said:

Norocosule Posted Image ....daca vrei iti fac cunostiinta, da vezi ca-i un pic cam impulsiv si n-are manierele updatate....in rest e baiat bun si respectuos daca-i dai o bere sau il duci cu masina

Ahahahahaha Posted Image Posted Image Ce isteric LOL.

Ce anturaje ai si tu... Posted Image

Edited by emil_sv, 18 July 2013 - 16:59.


#51
DragosMD

DragosMD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 13.09.2006

 CucuriguIon, on 20 iunie 2013 - 20:29, said:

Aici va las un video (???) despre cum se evita taxa pe autostrada.

sincer, n-am văzut decât o filmare cu un individ care iese de pe autostradă și continuă pe naționale (sau regionale?) - oricum ar fi, decât să merg pe drumuri ca alea, fie aleg să plătesc taxa, fie să merg până unde-mi ajung banii.

 Jah, on 26 iunie 2013 - 23:45, said:

La strand ce faci, sari gardul ca sa nu platesti intrare?
Nu; ocolește intrarea.

Edited by DragosMD, 13 April 2014 - 11:21.


#52
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,545
  • Înscris: 15.06.2007

 Cutzu, on 27 iunie 2013 - 19:28, said:

Imi povestea cineva care facea grecia si italia, cum statea la 3m de tiruri cand treceau de punctele de taxare si ar dura 5 secunde pana se pune bariera la loc, cica nu-ti face nici poza daca tii aproape de tir.
Asta inseamna ca sunt bariere automate?
Eu in grecia am patit ca dupa ce am platit taxa a ridicat bariera. Eram pe banda 1. A venit simultan o ambulanta pe banda de urgenta , si tipa a ridicat si bariera de pe banda de urgenta. Fiind sirenele in functiune tambalau, am asteptat doua secunde sa vad ce dreq se intampla, cu piciorul pe ambreiaj. Trece ambulanta pe langa mine, si vaca din ghereta se grabeste sa coboare bariera pe unde a trecut salvarea, dar o coboara si pe cea din fata mea cu semnul stop de plastic direct pe capota. Ia-te in gura cu vaca.
Cand sa cer socoteala, a inchis ghereta, a chemat sefa de post, si dai cu dume, ca sa ma duc la politie sa fac declaratii in greaca, ... bla bla. Aveam 1000 de km in fata de facut. Le cerusem 50 de euro sa imi vopsesc capota. Nici voba din partea lor. Ca sa vopsesc masina la un service si apoi sa decontez nu stiu cum reparatia..  am lasat-o moarta, si am retusat zgarietura singur cu vopsea originala de retus acasa. Bogda proste ca nu mi-a spart parbrizul.

Apropo de drumul spre grecia. Stiti cumva ceva despre reparatiile la autostrazi din serbia?

La copii mici pe langa pasaport vamesii mai cer si certificatul de nastere?  In pasaport nu scrie numele parintilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate