Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Evitare taxa autostrada in Grecia

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Alegerea iti apartine .Nu ai decat sa iti bagi in GPS rutele ocolitoare si gata .

Edited by mihai!, 21 June 2013 - 17:49.


#20
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013

View Postmihai!, on 21 iunie 2013 - 17:45, said:

Alegerea iti apartine .Nu ai decat sa iti bagi in GPS rutele ocolitoare si gata .



Nu iti trebuie GPS, mai rau te incurca...

#21
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Țin minte că am făcut și eu o chestie dinasta în Spania, era un singur tronson de 20 km cu plată pe autostradă și încă niște tronsoane cu ocoliri și ieșiri din cauza lucrărilor. La dus pe zi, totul bine, la întors cineva mi s-a jucat pe rute și mi-a selectat ocolire tronsoane cu plată și am stabilit de comun acord să încercăm varianta, să vedem cum e și pe DN.

Să vezi ce fain e la 3 dimineața să te trezești că ocolul de 20 km autostradă cu plată se transformă într-un fel de Predeal - Timișu de Sus, cu serpentine și sate și sate în serpentină pe vreo 40 km, de am pierdut o oră pe acolo.

later edit: și ca să vezi ironie, am trecut prin satul Labajos.

#22
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013

View PostAlexIP, on 21 iunie 2013 - 20:27, said:

Țin minte că am făcut și eu o chestie dinasta în Spania, era un singur tronson de 20 km cu plată pe autostradă și încă niște tronsoane cu ocoliri și ieșiri din cauza lucrărilor. La dus pe zi, totul bine, la întors cineva mi s-a jucat pe rute și mi-a selectat ocolire tronsoane cu plată și am stabilit de comun acord să încercăm varianta, să vedem cum e și pe DN.

later edit: și ca să vezi ironie, am trecut prin satul Labajos.



Cum am spus mai sus, GPS-ul mai rau te incurca...

#23
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View PostCucuriguIon, on 21 iunie 2013 - 22:41, said:


Cum am spus mai sus, GPS-ul mai rau te incurca...

Mai bine te duci la Herculane si nu mai platesti atatea taxe.
Sa te vad ce faci intr-o tara straina , cand iti trebuie vreun spital, bancomat, service auto etc fara GPS. Mai ales printr-un sat grecesc unde singurul care stie engleza e primarul si ala e plecat in concediu.

#24
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013
GPS-ul este bun ...

View PostN62B44, on 22 iunie 2013 - 00:35, said:

[size=4]

cand iti trebuie vreun spital, bancomat, service auto etc fara GPS. Mai ales printr-un sat grecesc unde singurul care stie engleza e primarul si ala e plecat in concediu.


Gps-ul mai rau te incurca in momentul in care vrei sa ocolesti taxa de autostrada...

P.S. Stai linistit  chiar daca nu gasesti unu de vorbeste engleza , dar este imposibil sa nu dai de un grec care intelege si vorbeste cat de cat  romaneste...

Edited by CucuriguIon, 22 June 2013 - 01:01.


#25
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Eu nu m-as baza pe grecul care vorbeste vreo limba straina. Din experienta Posted Image
Mai ales prin sate unde toti tinerii sunt plecati prin Europa, sunt doar mosi de 80 ani. Un GPS te ajuta mult oriunde ai fi.

#26
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006
Da ma`, dar degeaba daca te incurca la ciupeli..

#27
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007
Adica bagi de 3-400 eur benzina, mai dai si pe cazare inca 800-1500, mai dai si 17,5 euro pe cate-o apa de 2,5 in fiecare zi daca nu bei bere si te uiti urat ca trebuie sa mai platesti si 25 de euro pe autostrazi ca lumea.

Eu personal nu inteleg si chiar te rog sa imi explici care este rationamentul.

Edited by fastcarjunkie, 25 June 2013 - 14:13.


#28
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Pai el vrea sa economiseasca. Merge cu motorina de la tractoare, subventionata, doarme in camping, la cort, mananca si bea ce isi duce de acasa...cum dracu', cea mai mare cheltuiala ar fi taxa de autostrada. De ce sa o plateasca pe aia, cand o poate ocoli? Dar sa moara neamurile, a fost in concediu in Grecia...

#29
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Posted Image Posted Image Posted Image

Stie romanasu nostru tot, si sa se descurce fara GPS, si sa ocoleasca taxe etc, e sigur pe el ca grecii vorbesc romaneste samd... Fantastic. Romanul este apogeul milioanelor de ani de evolutie Posted Image

Edited by emil_sv, 26 June 2013 - 07:41.


#30
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
ia legatura cu unu hugoneata ala-i mai avansat ....incerca sa evite mersul cu masina si face autostopu"

#31
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View PostOctavian_SK, on 26 iunie 2013 - 18:41, said:

ia legatura cu unu hugoneata ala-i mai avansat ....incerca sa evite mersul cu masina si face autostopu"

LOL nu, p-asta din pacate nu l-am intalnit in aventurile mele pe acest forum :D

#32
lcaval

lcaval

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.02.2003

View Postenoxcj, on 25 iunie 2013 - 14:17, said:

Pai el vrea sa economiseasca. Merge cu motorina de la tractoare, subventionata, doarme in camping, la cort, mananca si bea ce isi duce de acasa...cum dracu', cea mai mare cheltuiala ar fi taxa de autostrada. De ce sa o plateasca pe aia, cand o poate ocoli? Dar sa moara neamurile, a fost in concediu in Grecia...

Omul vrea sa economiseasca banii LUI, nu sa-i cheltuiasca pe ai altcuiva! Si domniile voastre asa faceti, cumparati de la SH si apoi va laudati cu sculele voastre super performante? Sau nu vreti sa va cheltuiti banii pe ceva ce nu ar fi strict necesar?
http://forum.softped.../#entry12244599
Fara suparare!
Sau "No ofense", cum ar zice cei care nu ocolesc taxele ca "nu da bine!"

#33
Jah

Jah

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.04.2006
Eu nu vreau sa dau bani pe un telefon nou acum, ca nu imi trebuie neapart. Sa inteleg ca e ok daca vin si il fur de la tine?
Omul nu vrea sa economiseasca, vrea sa fure.

#34
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013

View PostJah, on 26 iunie 2013 - 23:10, said:

Eu nu vreau sa dau bani pe un telefon nou acum, ca nu imi trebuie neapart. Sa inteleg ca e ok daca vin si il fur de la tine?
Omul nu vrea sa economiseasca, vrea sa fure.


Tu esti unu din aia care nu isi permit sa mearga nici la strand... si te oftici pe aia de isi permit o vacanta la mare !!

#35
Jah

Jah

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.04.2006
Exact.
Doar ca nici tu nu-ti permiti Posted Image. La strand ce faci, sari gardul ca sa nu platesti intrare?

#36
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013

View PostJah, on 26 iunie 2013 - 23:45, said:

Exact.
Doar ca nici tu nu-ti permiti Posted Image. La strand ce faci, sari gardul ca sa nu platesti intrare?



La ce sa sar gardu la strand  cand la mare ,plaja este libera (fara taxa).


P.S. Ce minte ingusta au unii, daca nu isi permit sa iasa la un suc la strand , se oftica foarte tare cand aud despre compatriotii lor cum se distreaza la mare in alte tari...  Ma acuzi de furt...o acuzatie foarte grava.
Dar cat de needucat poti sa fii incat sa nu stii ca ceea ce este gratis nu se poate considera furt.

Edited by CucuriguIon, 27 June 2013 - 00:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate