Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cum scap de furnicile din grădină?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Eu am solarul plin de musuroaie,pana acum nu mi-au deranjat plantele, ba chiar am un fir de rosie plantat in mijlocul unui musuroi si vad ca se inteleg bine..

#20
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Pana anul asta nu am avut furnici in solar.In toamna,tata a depozitat in solar cam 1,5mc gunoi de oaie(uscat).Dupa terminarea verdeturilor de iarna(salata,ceapa,usturoi)din solar,am intins gunoiul (o parte l-am scos afara) si am bagat motosapa de 2 ori .Pana la plantarea rosiilor nu am observat activitate,insa cand rosiile au trecut de 30-40cm inaltime am observat in lungul benzii de picurare acele cuiburi de furnici,care nu prea au activitate ziua.
Din ce am citit despre... am inteles ca sunt prietene bune cu alte jivine care fac rau culturilor...

#21
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Am rezolvat ;borax+zahar proportie 1,2:1  ,se pune in apropierea musuroiului;din cauza umezelii din solar poate prinde crusta a doua zi;spargeti crusta sau mai puneti amestec.
La pregatirea amestecului insistati pe[frecarea] componentelor pt ca boraxul sa si adere la granulele de zahar.

#22
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Antifurnici.

#23
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Saptamana asta am avut parte de o ploaie torentiala (cu grindina). Pentru prima data
in 5 ani apa a intrat in solar (pe sub usa) si a baltit pana a doua zi cand am ajuns eu acolo.
Dupa ce solul s-a zvantat au aparut furnicile....musuroaie multe....inalte...
Am rezolvat problema cu Actara: plic de 1,5 gr in 4-5 litri de apa....duza pompei deschisa la
maxim...sa fie jet (nu pulverizare) ...am inundat "gurile" musuroaielor ....acum e liniste totala!

Numai bine!

#24
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,420
  • Înscris: 05.02.2009
Am găsit aici (http://www.pestcontr...ant-killer.html) un produs care cică distruge furnicile.
Păi dacă așa stă treaba, am acasă un plic de Mospilan (ptr cartofi).
Voi băga in el 2-3 linguri de zahăr și apoi presar pe  mușuroi! Și să vedem !

#25
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,420
  • Înscris: 05.02.2009
Nu cred că a mers.
Furnicile au cărat zahărul inauntru iar Mospilan-ul a rămas. Azi a plouat 17 l. Dacă s-a otrăvit pământul cred că scap de ele, dacă nu ...nu!
Trebuia diluat Mospilan-ul în 100-200 ml apă și apoi răsturnat peste 1 kg de zahăr.

#26
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,420
  • Înscris: 05.02.2009

View Postgcom61, on 23 mai 2014 - 12:35, said:

Am rezolvat ;borax+zahar proportie 1,2:1  ,se pune in apropierea musuroiului.
De unde ai luat borax ?

#27
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
...am avut de cativa ani intr-o cutie,pt al folosi la alamit;in final a ajuns la furnici...

#28
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,420
  • Înscris: 05.02.2009

View Postgcom61, on 31 mai 2014 - 11:58, said:

...am avut de cativa ani intr-o cutie,pt al folosi la alamit;in final a ajuns la furnici...
Deci să caut pe unde se găsește fitingărae și țevi de cupru ?

Edited by mcjohn, 01 June 2014 - 23:36.


#29
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Mie imi place de matale! Posted Image
Eu iti dau solutia verificata practic si tu te "sabotezi" singur (folosind altceva)!
Actara este pe toate drumurile si nu costa o avere:

View Postdanutz_2009, on 24 mai 2014 - 23:27, said:

Am rezolvat problema cu Actara: plic de 1,5 gr in 4-5 litri de apa....

View Postmcjohn, on 01 iunie 2014 - 23:36, said:

Deci să caut pe unde se găseşte fitingărae şi ţevi de cupru ?

Cauti degeaba! Nu cred sa gasesti pe acolo!

Numai bine!

#30
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Te chinui degeaba, el stie mai bine.  De cate ori a cerut sfaturi pe forumul asta, a facut exact invers decat recomandarile primite. Posted Image

#31
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,420
  • Înscris: 05.02.2009

View Postdanutz_2009, on 01 iunie 2014 - 23:42, said:

Mie imi place de matale!
Eu iti dau solutia verificata practic si tu te "sabotezi"

Numai bine!

Explicația ar fi ... în link-ul postat de mine.
"Insecticid Max Force Ln Ant Killer, plic 25 gr"

"Granulele de momeala au la baza zaharul, iar furnicile se vor hrani din ele si, in acelasi timp, il vor cara in musuroi, pentru hrana intregii populatii a coloniei. Astfel, furnicile vor muri in musuroaiele lor, de aceea este foarte probabil a nu se gasi furnici moarte, vizibile cu ochiul liber. Ceea ce se va observa, cu siguranta, in câteva zile de la tratament este o scadere (pâna la disparitia totala) a activitatii coloniei.

Eradicarea completa a coloniei poate lua 2-3 saptamâni, in functie de conditiile specifice ale fiecarei.locatii. "

Cu soluția oferită de tine nu pier decît adulții !

" Actara este pe toate drumurile si nu costa o avere: "

Pe la mine prin curte nu trece nici un drum ... :-)

Pur și simplu pe acela-l aveam în casă la ora aceea !
Dar dacă nu merge ... caut și soluția propusă de tine !
Nu contează dacă fac ca mine sau ca tine, contează rezultatul final !
Să dispară  furnicile !

#32
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,420
  • Înscris: 05.02.2009

View Postdanutz_2009, on 01 iunie 2014 - 23:42, said:


Cauti degeaba! Nu cred sa gasesti pe acolo!

Numai bine!
Corect ! Nu am găsit borax !
În schimb am găsit AntKiler. Aproape 5 lei/pachet. Am luat 4 pungulite. 3 le-am consumat deja.
Cu Actara nu as fi putut da, căci sînt zeci de musuroaie. De obicei pe la rădăcina răsadurilor.
Am observat  că a încetat activitate la suprafată.
La revedere !Attached File  uploadfromtaptalk1403676566321.jpg   138.92K   81 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1403676413387.jpg   137.37K   76 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1403676440944.jpg   130.19K   70 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1403676451322.jpg   109.72K   69 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1403676463103.jpg   174.27K   70 downloads Attached File  uploadfromtaptalk1403676472814.jpg   155.59K   63 downloads

Edited by mcjohn, 25 June 2014 - 08:15.


#33
Mertberg

Mertberg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 10.01.2012
M-am trezit si eu cu cateva plante de conopida ofilite, si cand am inspectat putin am observat ca furnicile si-au facut cuib in turba din jurul radacinii, ramasa in urma plantarii din alveole in pamant. Am luat Furnitox, dar ma intreb daca nu cumva e toxic si pt plante. Sau daca nu e toxic pentru cei ce vor consuma plantele, adica eu si familia. Stie cineva ceva despre treaba asta?

#34
i-na

i-na

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.05.2016
....raspuns rapid, farà a se vrea solutia perfecta dar cu siguranta è una simpla  si farà efecte toxice : menta proaspata ( cel mult se revine cu tulpini noi daca nu a fost super eficient din prima ).                 PS...cer scuze daca solutia a fost citata si nu am notat-o ...practic nu am citit toate postarle.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate