Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 

Ardei, soiuri multiple, cad florile

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ce inseamna frate "cultura deschisa de ardei"?
adica, tu cultivi ardeii si poate manca oricine din ei, nu ? e ca in relatii....tu te insori dar pe nevasta ta poate sa o babardeasca oricine, nu?

de obicei, ardeiul de camp nu se paliseaza, nu are timp sa creasca atat de mare incat sa nu se autosustina. eu suspectez o lipsa de hrana, ce i-ai dat sa manance? baga repede niste foliare si niste complex dizolvat in apa la sol.

#20
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012

View Postvdingo11, on 30 iunie 2013 - 11:48, said:


Si inca o intrebare: ardeii ii legatu cu ata in sus, sau ii lasati asa?

Multumesc.
Eu i-am legat de un arac mic ca sa nu fie dati jos de vant.Doi dintre ardei nu au avut sustinere si pur si simplu s-au frant de jos.

#21
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,268
  • Înscris: 24.08.2005

View Postrich1974, on 30 iunie 2013 - 18:09, said:

ce inseamna frate "cultura deschisa de ardei"?
adica, tu cultivi ardeii si poate manca oricine din ei, nu ? e ca in relatii....tu te insori dar pe nevasta ta poate sa o babardeasca oricine, nu?
Posted Image Posted Image Posted Image Mi-a placut asta. Deschis in sensul ca nu sunt in solar


View Postrich1974, on 30 iunie 2013 - 18:09, said:

eu suspectez o lipsa de hrana, ce i-ai dat sa manance? baga repede niste foliare si niste complex dizolvat in apa la sol.
Nu le-am dat absolut nimic in afara de apa, iar la rasadire am pus putin gunoi de vaca (era deja putrezit)
Am citit si pe postul cu tomate ca cineva spunea ca a pus la plante gainat de pasare in solutie. O fi bun si la ardei?
Eu nu prea am avut treaba cu acest domeniu asa ca imi lipsesc atat termenii cat si experienta.
Ingrasamantul foliar (banuiesc ca te referi la cel granulat  de azotul, fosforul şi potasiu ) se pune la suprafata pamantului (langa tulpina) sau se baga in pamant?

#22
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu, cu ingrasamantul foliar intervii de urgenta. mergi la o fitofarmacie si cere-i un ingrasamant foliar.
solutia de apa si gainat este buna si pentru ardei.
si mai cauta un sac de ingrasaminte comlexe (npk) si le dai pe sol dizolvate in apa.

#23
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Ingrasamantul foliar se da...unde altundeva decat pe frunze!...ca da aia-i 'foliar'...ala granular se incorporeaza in sol!

#24
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,268
  • Înscris: 24.08.2005

View Postsubway_guru, on 07 iulie 2013 - 19:00, said:

Ingrasamantul foliar se da...unde altundeva decat pe frunze!...ca da aia-i 'foliar'...ala granular se incorporeaza in sol!

Am spus ca sunt "out off" domeniu - dar le invat treptat.
Multumesc.

#25
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,268
  • Înscris: 24.08.2005
Aveti idee care este cauza incretirii frunzelor la ardei (am patit si la capia si gogosari.Se intampla aleatoriu la unele plante dupa care acestea se pierd prin uscare)

Attached Files


Edited by vdingo11, 01 September 2013 - 11:39.


#26
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Coloare galbena poate fi cauzata de infectarea cu un virus, iar frunzele care atarna si sunt moi arata ca acolo s-a instalat fuzarioza.

#27
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,268
  • Înscris: 24.08.2005

View Postmaddox_dtv, on 01 septembrie 2013 - 11:50, said:

Coloare galbena poate fi cauzata de infectarea cu un virus, iar frunzele care atarna si sunt moi arata ca acolo s-a instalat fuzarioza.

Remediul?

#28
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Solutie de Topsin 10 ml la 10 L apa cate 0,5 - 1 l la radacina cu timp de pauza pana la recoltare de 2 saptamani si reluarea tratamentului fix tot la 2 saptamani, daca este fuzarioza adica planta este verde.
Daca sunt galbene, le smulgi cu radacina si le dai foc sau le duci cat mai departe de orice gradina.

#29
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,268
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc.

#30
moraru87

moraru87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.05.2012
am citit postarile voastre si am vazut ca cu totii faceti greseli inca de la semanat ardeiul trebuie tratat inca de la stadiul de samanta in epoca de rasad , rasadul trebuie stropit de 2-3 ori cu fungicid,foliar si insecticid. inainte sa semanati tratati si brazdele cu insecticid mojoritatea bolilor se dezvolta in stadiul de rasad, plantati rasadul cat mai adanc 7-8 cm.sper sa va fie de folos

#31
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
si dupa atatea tratamente, mai mananci din el sau il mananca prostii care il cumpara?

#32
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
moraru a zis ca in faza de asad sa se aplice tratamentele respective si in brazda inainte de plantare. Atata timp cat inca nu are fructe nu prea conteaza cate tratamente ii faci caci, e bine stiut ca orice planta isi face rezerve de nutrienti si, odata cu acestia si de insecticide si alte substante toxice, in fruct.
Ca o paranteze, o stiti p-aia: spala bine fructul; pai daca a fost stropit cu 2-3 zile inainte poti sa-l speli si cu detergent ca toxina este inauntru

#33
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Daca toxina este sistemica intra in planta unde in vreo doua saptamani este in general descompusa in elemente mai putin periculoase. Toate tehnologiile recomanda ca tratamentele din ultimile doua saptamani dinaintea recoltatului sa fie facute cu substante de contact care din diverse motive raman la exteriorul plantei si pot fi usor spalate cu apa.

#34
raul_azz

raul_azz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.12.2011
Sunt curios cati respecta aceste reguli, de când am acumulat ceva informatii despre tehnologia de tratamente aplicata legumelor si fructelor încerc sa consum doar produse din gradina proprie. Toti prin piata sustin ca produsele lor sunt crescute doar cu ingrasamant natural dar toti folosesc ingrasaminte chimice iar despre tratamente azi le stropesc si mâine le duc la piata ca nu isi permit sa piardă din profit. Când o sa vina ziua  sa stim si noi ce mâncăm , sa fie luate probe de analiza pt produsele vândute. Prea multe pretentii nu ?

Edited by raul_azz, 16 December 2013 - 19:13.


#35
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
niciodata nu va veni ziua aia....practic, este imposibil sa controlezi atatia producatori.
singurul lucru pe care poti sa-l faci este sa cumperi numai de la cineva cu standarde  morale ridicate, in care sa ai incredere. asta inseamna ca trebuie sa cunosti bine persoana respectiva, sa stai de vorba cu ea, si pe baza a ce gandeste, prin ricoseu, sa-ti dai seama daca ar fi in stare sa-ti vanda o leguma stopita cu pesticide cu o zi inainte.
totul depinde de moralitatea acelei persoane.

#36
raul_azz

raul_azz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.12.2011
In alte tari totul este posibil dar in tara asta nimic nu se poate. Inteleg ca nu poate face nimeni atâtea analize zilnic dar se pot face aleatoriu la o anumita perioada etc. Oricum atata nepăsare din partea autorităților ... Dar nah bine ca au campania aia la tv "consumati fructe si legume zilnic"  :)) Acum poate o sa-mi sară altii in cap sugerând sa caut produse cu certificat bio.  Mă refeream sa fie cat de cat o siguranta niste parametrii admisi pt pesticidele astea care ne scurtează viata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate