Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Ardei, soiuri multiple, cad florile

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
gaftondaniel

gaftondaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.11.2007
Salut,
As avea si eu o intrebare, poate ma ajuta cineva.
Daca deja s-a raspuns imi cer scuze, ca nu am timp sa parcurg topicurile sa caut solutia.
Problema e simpla:

Am niste ardei, pusi cate 2 in cuib, pe doua vaduri, vreo 10 perechi.
Grasi, gogosari si capia.
Plantati in mai, rasaduri din piata.
Crescuti frumos, aparent nu sufera de nici o boala, toate frunzele sunt conforme.  Snt plini de flori, insa nu duc rodul .
Forile sunt polenizate , se umfla acel receptacul, cat. Gamalie de chibrit, dupa care se ingalbenesc si cad.
Ardeii sunt in plin soare pana pe la 12 ziua , dupa care sunt cumva mai la umbra. Sunt aproape de niste rosii care merg foarte bine si par sanatoase si ele (au rod pe 3 4 etaje ).
Aveti solutii pentru mine?
Multumesc mult, si culturi frumoase!

Ps : am incercat sa ii ud si zilnic,   Si o data la 3 4 zile , aceeasi problema.

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
regula de baza:
gradina nu se uda zilnic. se uda odata pe saptamana cu 400-500 mc/ha. poate ai facut greseala sa-i uzi si dupa plantare.....nu se face asta. cel puti o luna ii lasi neudati.
eu ti-as recomanda niste ingrasaminte foliare, odata pe saptamana.

#3
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postgaftondaniel, on 17 iunie 2013 - 22:01, said:

Salut,
As avea si eu o intrebare, poate ma ajuta cineva.
Daca deja s-a raspuns imi cer scuze, ca nu am timp sa parcurg topicurile sa caut solutia.
Problema e simpla:

Am niste ardei, pusi cate 2 in cuib, pe doua vaduri, vreo 10 perechi.
Grasi, gogosari si capia.
Plantati in mai, rasaduri din piata.
Crescuti frumos, aparent nu sufera de nici o boala, toate frunzele sunt conforme.  Snt plini de flori, insa nu duc rodul .
Forile sunt polenizate , se umfla acel receptacul, cat. Gamalie de chibrit, dupa care se ingalbenesc si cad.
Ardeii sunt in plin soare pana pe la 12 ziua , dupa care sunt cumva mai la umbra. Sunt aproape de niste rosii care merg foarte bine si par sanatoase si ele (au rod pe 3 4 etaje ).
Aveti solutii pentru mine?
Multumesc mult, si culturi frumoase!

Ps : am incercat sa ii ud si zilnic,   Si o data la 3 4 zile , aceeasi problema.

Ardeiul avorteaza cand nu are apa, cand sunt carente de Bor, la temperaturi de sub 12-14 grade, la exces de apa, la lumina insuficienta.
Cred ca vinovata e temperatura scazuta din aer si din sol  de pe timpul noptii coroborata cu curenti de aer.

#4
gaftondaniel

gaftondaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.11.2007
Multumesc de indicatii.
Asa este , dupa plantare i am udat, bine si des :) , abia dupa aceea am vazut pe net ca nu prea sunt ei cu apa.
De atunci nu i am mai udat asa des, insa ne-a pluat tare aici, vreo  2 saptamani.
E posibil sa fie si din cauza umbrei, ei stand in soare pana pe la 12, apoi sunt dositi de un cais (deasupra) si o vie intinsa pe unul din gardurile care imprejmuieste gradina.
Multumesc de info

#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
aaaaa, am uitat sa mentionez si umbra aia....nu trebuia sa pui ardei acolo.

#6
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postrich1974, on 18 iunie 2013 - 05:58, said:

regula de baza:
gradina nu se uda zilnic. se uda odata pe saptamana cu 400-500 mc/ha. poate ai facut greseala sa-i uzi si dupa plantare.....nu se face asta. cel puti o luna ii lasi neudati.



Hai bai richule, da-o dracu de treaba. Daca nu uzi plantele o luna, sunt numai bune de pus la ierbar.

Stii tu ceva, dar nu-i chiar asa.
In zona de unde vine ardeiu ploua destul de des asa incat ardeiul nu-si prea dezvolta radacina. Fara o radacina dezvoltata si habitusul plantei, si productia sunt mai mici.
Pentru ca ardeiul sa-si dezvolte radacina trebuie sa fie udat prima data dupa plantare atunci cand frunzele dau semne clare de lipsa de apa, se ofilesc.
Se uda bine si urmatoarea udare e tot cand da semne de stres hidric.
Urmatoarele ape se dau normal, adica la 3-5 zile cu 2-5 l/planta

#7
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Putina umbra dupa-amiaza le face foarte bine ardeilor...

#8
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Posttrestie-de-balta, on 18 iunie 2013 - 06:58, said:



Hai bai richule, da-o dracu de treaba. Daca nu uzi plantele o luna, sunt numai bune de pus la ierbar.

Stii tu ceva, dar nu-i chiar asa.
In zona de unde vine ardeiu ploua destul de des asa incat ardeiul nu-si prea dezvolta radacina. Fara o radacina dezvoltata si habitusul plantei, si productia sunt mai mici.
Pentru ca ardeiul sa-si dezvolte radacina trebuie sa fie udat prima data dupa plantare atunci cand frunzele dau semne clare de lipsa de apa, se ofilesc.
Se uda bine si urmatoarea udare e tot cand da semne de stres hidric.
Urmatoarele ape se dau normal, adica la 3-5 zile cu 2-5 l/planta
te inseli, nu stii tehnologia ardeiului.
auzi la el.....3-5 litri pe planta Posted Image

#9
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012

View Postrich1974, on 18 iunie 2013 - 05:58, said:

. cel puti o luna ii lasi neudati.
Aici gresesti.Tocmai "tehnologia" spune ca la plantare se uda bine si apoi nu se mai uda circa 2 saptamani.Si tot "tehnologia "spune ca se uda saptamanal cu o norma de 250-300 mc/ha.In timpul aparitiei fructelor ,udarile se fac la 5-6 zile cu o norma de 300-350 mc/ha.

#10
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postrich1974, on 18 iunie 2013 - 18:34, said:

te inseli, nu stii tehnologia ardeiului.
auzi la el.....3-5 litri pe planta Posted Image


Eu ti-am mai zis ca esti plecat cu curca la raze, dar nu vrei sa ma crezi.Posted Image

Cantitatea de apa de 500 m3/ha/saptamana  inseamna 50 l/m2. Pe m2 ai 5-7 fire, adica 10-7 litri/planta la 7 zile.
Eu am zis cam aceeasi  cantitate (5l/3 zile),  dar data in doua fractii intr-o saptamana.

Popescu, care era decan acum 10 ani, era setat pe ardei. Facuse enspe mii de teste si experimente cu ardeiul.
La mine in grupa eram singurul care daduse cu sapa inainte si cultivase balarii, restul aveau nevoie de o diploma.
Sa-ti spun ca m-a amenintat ca nu ma mai primeste la cursuri pentru ca nu apuca sa-si termine ora ca-l intrerup din 5 in 5 minute cu intrebari?
Si intrebarile se refereau strict la ce ne preda la cursul respectiv, iar amenintarea a venit cand n-a apucat sa ne predea ardeiu.

Cred ca 4-5 ani am cultivat 500 m2 doar cu ardei gras si kapia plus 1000 m2 de gogosar in timpul liber, ca aveam si serviciu, si luam destul de rar cate un om la sapa.

Asa ca ma pricep la tehnologia de producere a ardeiului binisor, zic eu.

View PostRodicaBc, on 18 iunie 2013 - 19:02, said:

Aici gresesti.Tocmai "tehnologia" spune ca la plantare se uda bine si apoi nu se mai uda circa 2 saptamani.Si tot "tehnologia "spune ca se uda saptamanal cu o norma de 250-300 mc/ha.In timpul aparitiei fructelor ,udarile se fac la 5-6 zile cu o norma de 300-350 mc/ha.

La cultura ardeiului in camp, ca in solar e cum am scris eu, mai des si mai putina apa la o udare.
Per total, la o cultura de ardei in solar uzi cam de 30-35 de ori.

Colegii care au ardei in solar acum ne pot confirma sau infirma ce am scris eu si cum arata plantele lor neudate o saptamana, daca le-o fi lasat careva.

#11
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Trestie, te roaga guru, ai mila de novici...pe aici pe forum e cam asa:
Cine stie...stie, cine nu, are sansa sa invete...daca doreste...
Toate cele bune!

#12
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
La cultura in camp m-am referit.

#13
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postsubway_guru, on 18 iunie 2013 - 19:20, said:

Trestie, te roaga guru, ai mila de novici...pe aici pe forum e cam asa:
Cine stie...stie, cine nu, are sansa sa invete...daca doreste...
Toate cele bune!

Pai, richiu mi-a zis acum cativa ani ca a trecut si el prin Agronomie ca student, dar eu nu-s convins.
Zicea ca se acupa cu agricultura si-l cred ca vinde pepeni, dupa cum scria intr-un topic despre lubenite.
El e gica contra si de multe ori abereaza cu gratie, nu ca n-ar si veni cu sfaturi sau idei bune.

#14
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Daca a trecut prin Agronomie ca 'gasca prin apa'...paguba-n ciumperci, daca nu, sa vina cu notitzele de la seminar!!!
Ar fi binevenit si am aprecia mult!

Edited by subway_guru, 18 June 2013 - 19:43.


#15
gaftondaniel

gaftondaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.11.2007
Va multumesc pentru prezenta tuturor, cred ca maine dimineata o sa fac o poza cu gradina si pozitia si o sa o postez aici, nu cumva sa fie vina umbrei , sau a densitatii ardeilor pe m2. O sa puteti da sfaturi si mai bune asa, cred.

#16
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postsubway_guru, on 18 iunie 2013 - 19:37, said:

Daca a trecut prin Agronomie ca 'gasca prin apa'...paguba-n ciumperci, daca nu, sa vina cu notitzele de la seminar!!!
Ar fi binevenit si am aprecia mult!
ce zici tu frate? eu vorbesc din experienta proprie....pai tu in luna mai, dupa ce ai plantat ardeiul, nu mai primensti nici o ploaie sau cum? esti cumva in desertul atacama?
de principiu, un rasad odata ce s-a prins, nu se mai usuca. si oricum, cata apa crezi tu ca iti consuma planta aia cu cateva frunze?

@trestie...
ai putea sa-mi dai si mie un exemplu de aberatie scrisa de mine?
multumesc anticipat!

Edited by rich1974, 18 June 2013 - 21:31.


#17
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Am zis ca am aprecia mult...sau nu mai stii sa citesti???
Calm down my friend...

Edited by subway_guru, 18 June 2013 - 22:07.


#18
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Salutare.
Am si eu o intrebare: am cateva randuri de ardei gras, gogosari si ardei iuti (pentru consum intern) in gradina in sistem deschis. De cateva zile au inceput sa se ingalbeneasca frunzele iar unele flori se usuca.
De plouat a tot plouat in ultimele saptaamni iat cand se usca pamantul ii dadeam prin picurare seara(dadam aproape in fiecare sereaz cate 1h/zi. Nu stiu sa zac cata apa curgea in acesta ora)
Oare am gresit cu aceste udari?
Si inca o intrebare: ardeii ii legatu cu ata in sus, sau ii lasati asa?

Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate