Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Umilința de a fi român

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#37
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Posttoteu12, on 17 iunie 2013 - 22:43, said:

Asa,da unde e treaba cu buletinele,ca pana la urma aia era interesanta pt topic?Ca treaba cu cetatenia are foarte putina relevanta aci.Ai facut tu o treaba buna cu informatiile astea,dar din pacate nu prea ne sunt de ajutor aiciPosted Image
Asa am si eu "personbevis" in Suedia,care este practic o foaie cu TOATE datele mele,dar aia n-o folosesc niciodata ca sa ma legitimez.In Italia am avut buletin.
Tu stai cu foaia dupa tine?

Pai asa am si eu, un rahat de o foaie, coala A4. normal ca nu se foloseste pentru legitimare ci doar daca ai nevoie de ea pentru anumite drepturi ca si rezident. Nu este un titlu de calatorie.

View PostPlicea, on 17 iunie 2013 - 23:24, said:

Stati putin sa ne lamurim !
Tipa pretinde ca a cumparat niste nimicuri si a platit cu o fila CEC. Cum asa ? Oriunde ai umbla de-a lungul si de-a latul lumii nu scrii un CEC pentru o suma derizorie. Comerciantul trebuie sa depuna CEC-ul la banca si trebuie sa astepte o saptamana pana se confirma plata.
Scrii un CEC atunci cand suma de plata depaseste  valoarea normala a unei tranzactii cash sau de plata cu cardul. Spre exemplu, vrei sa cumperi o masina. Nu poti plati cu cash si nici cu cardul. Atunci scrii un CEC.
Dupa ce firma cu pricina incaseaza banii, te duci si ridici ......

Ai folosit vreodata cecuri ? Cine ti-a spus ca poti ridica produsul doar dupa ce confirmat cec-ul ? :lol:

Nu mi se pare nimic deplasat....atata timp cat e o metoda legala de plata si acceptata ca atare de comerciantul respectiv, adica are afisat undeva "acceptam" cecuri , de ce nu ? Poate chestiile alea nu erau foarte iefine. Si eu am folosit cu diverse ocazii cecuri de valoare mai mica, adica cateva sute de ioro sau chiar mai putin cand eram prin State.

Probabil ca nu as fi chemat politia, asta clar, dar si eu as fi fost iritat daca la casa era afisat ca accepta cecuri dar pe al meu nu il accepta pe motiv ca mi-a vazut pasaportul. In cel mai rau caz, magazinul respectiv putea sa faca un apel rapid la banca si sa ceara verificarea disponibilitatii de fonduri si putea face asta discret. Si gata, problem-solved.

#38
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,938
  • Înscris: 11.06.2003
io am tot intalnit comercianti mai mici, care la prima comanda vor transfer bancar inainte sa trimita marfa. apoi accepta sa trimita pe factura si sa se plateasca ulterior.
altii nu accepta decat EC. altii nu vor CC-uri.
treaba lor, comerciantul are dreptul sa-si selecteze clientii, daca-si permite. la fel cum si io decid de la cine cumpar.

#39
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,857
  • Înscris: 21.04.2011

View PostPlicea, on 17 iunie 2013 - 23:24, said:

Stati putin sa ne lamurim !
Tipa pretinde ca a cumparat niste nimicuri si a platit cu o fila CEC. Cum asa ? Oriunde ai umbla de-a lungul si de-a latul lumii nu scrii un CEC pentru o suma derizorie. Comerciantul trebuie sa depuna CEC-ul la banca si trebuie sa astepte o saptamana pana se confirma plata.

Cum nu? In America am platit o lunga perioada de timp aproape numai cu cecul (erau foarte putine locurile unde nu acceptau), pentru ca mi se parea mie super cool. Orice peste 10 dolari (cam asta era limita minima, in general).
Iar chiria mereu am platit-o cu cecuri.

Si nu stiu cum e la persoanele juridice, dar eu, daca ma duceam la banca cu un cec primit de la altcineva, imi dadeau banii pe loc. Nici nu era nevoie sa am cont acolo, ii luam cash.

View PostPengoon, on 17 iunie 2013 - 23:42, said:

io am tot intalnit comercianti mai mici, care la prima comanda vor transfer bancar inainte sa trimita marfa. apoi accepta sa trimita pe factura si sa se plateasca ulterior.
altii nu accepta decat EC. altii nu vor CC-uri.
treaba lor, comerciantul are dreptul sa-si selecteze clientii, daca-si permite. la fel cum si io decid de la cine cumpar.
Ce inseamna EC?

Edited by catalina1, 17 June 2013 - 23:52.


#40
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,938
  • Înscris: 11.06.2003
Euro Cheque. nu mai exista oficial, se cheama maestro acum.

#41
Abkhaz

Abkhaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 19.03.2013

View PostTinkerbelle, on 17 iunie 2013 - 20:46, said:


Trebuie menţionat că occidentalii intră într-o isterie spumegândă atunci când află că un pakistanez, afrikan sau alt tribalic din lumea a 3-a a fost supus la discriminare, dar când vine vorba de români, ei nu ezită nici o clipă în a-i discrimina în cel mai josnic mod cu putinţă.

Nu-ti place?

Stai acasa.

#42
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Nu in toate tarile sunt discriminati romani,in unele chiar pare interesant.Te intreaba de obiceuri,zone,mancare,legende ( Vlad Tepes ) :)) etc

#43
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostAbkhaz, on 18 iunie 2013 - 07:35, said:


Nu-ti place?

Stai acasa.

ca sa ce? sa le manance viata un retardat ca ponta? ca daca e sa o dam asa...se discuta de piturca si tu il aduci pe basescu in discutie. asa si io...

#44
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Fraieri mai sinteti.
Spuneti ca sinteti albanezi si scoateti un sis, ceva de plastic.
Dintr-un buzunar in altul.
Sau un pistol de ciocolata.
Si daca se sperie muscati din el.

Exemplul ala cu Congo e hazliu.

Adevarul e ca occidentalii s-au saturat de bine, de oameni pasnici.
Nu vedeti ca daca te dai din Congo, te respecta?

#45
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcatalina1, on 17 iunie 2013 - 23:54, said:

Cum nu? In America am platit o lunga perioada de timp aproape numai cu cecul (erau foarte putine locurile unde nu acceptau), pentru ca mi se parea mie super cool. Orice peste 10 dolari (cam asta era limita minima, in general).
Iar chiria mereu am platit-o cu cecuri.
In America asa este, in Europa de Vest insa se folosesc aproape exclusiv cardurile.
Nici nu stiu de ce s-a complicat tipa sa plateasca cu cec in Monaco, cu un Visa sau MasterCard nu avea nicio problema...

#46
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,975
  • Înscris: 31.07.2007
Cine suparare mai plateste cu fila CEC?? Ah, da! Mihaela Radulescu. Apropos, tipa nu-i asa figuranta precum reiese din articol.

View Postsydneyaus2005, on 17 iunie 2013 - 21:47, said:

- asta s-a la intamplat la Baia Borsa

Cred ca era ala prost dispus. Am fost in iarna la ski si n-am avut nicio treaba.

#47
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View PostKarhu, on 18 iunie 2013 - 09:30, said:

Nici nu stiu de ce s-a complicat tipa sa plateasca cu cec in Monaco...
Nu, n-ai înţeles. :rolleyes:
La Zürich, când a încercat să închirieze o maşină, pe lângă paşaport, le-a mai prezentat şi cardul de rezident în Monaco. Pentru un plus de credibilitate.
N-a specificat modul de plată pt. maşină, ci doar că au refuzat-o, după vederea paşaportului românesc.

View Postedy_wheazel, on 18 iunie 2013 - 10:19, said:

Cine suparare mai plateste cu fila CEC??
Era vorba de €500. O sumă nu chiar minusculă. Multă lume ar fi optat pt. CEC.

#48
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTinkerbelle, on 18 iunie 2013 - 10:25, said:

Nu, n-ai înţeles. Posted Image
La Zürich, când a încercat să închirieze o maşină, pe lângă paşaport, le-a mai prezentat şi cardul de rezident în Monaco. Pentru un plus de credibilitate.
N-a specificat modul de plată pt. maşină, ci doar că au refuzat-o, după vederea paşaportului românesc.
Eu vorbeam de plata cu cecul, pe care voia sa o faca in magazinul de suveniruri. Chestia se intampla probabil in Monaco (sau Franta) deoarece vanzatoarea a vorbit frantuzeste cu patroana iar plata ce urma sa se faca era in euro.

View PostTinkerbelle, on 18 iunie 2013 - 10:25, said:

Era vorba de €500. O sumă nu chiar minusculă. Multă lume ar fi optat pt. CEC.
In Europa plata cu cecuri nu e foarte uzuala, se foloseste preponderent plata cu cardul.
Face Monaco exceptie?

#49
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View PostKarhu, on 18 iunie 2013 - 10:39, said:

Chestia se intampla probabil in Monaco (sau Franta) deoarece vanzatoarea a vorbit frantuzeste cu patroana iar plata ce urma sa se faca era in euro.
Chestia se putea întâmpla chiar şi în Belgia sau partea de vest a Elveţiei. :rolleyes:
Oricum, te legi de aspecte fără relevanţă. Pierzi esenţa.
Femeia n-a putut plăti cu CEC-ul, nu a putut închiria o maşină pe motiv că e de naţionalitate româncă. S-a simţit umilită. A fost nevoită să apeleze poliţia şi să ameninţe cu avocatul.
Nu e acceptabil deloc.

#50
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTinkerbelle, on 18 iunie 2013 - 10:51, said:

Chestia se putea întâmpla chiar şi în Belgia sau partea de vest a Elveţiei. Posted Image
Da, se putea. Poate mai putin in Elvetia, fiind vorba de o plata in euro.


View PostTinkerbelle, on 18 iunie 2013 - 10:51, said:

Femeia n-a putut plăti cu CEC-ul, nu a putut închiria o maşină pe motiv că e de naţionalitate româncă. S-a simţit umilită. A fost nevoită să apeleze poliţia şi să ameninţe cu avocatul.
Nu e acceptabil deloc.
Nu e acceptabil, evident.
Dar putea sa evite, alagand alta modalitate de plata.
In Elvetia am platit cu franci elvetieni, cash. In UE platesc cu carduri in euro. Evit complicatiile inutile.
Plus ca MR nu e de nationalitate (etnie) romanca ci are cetatenie romana. Etnia si cetatenia sunt lucruri diferite. Trasaturile faciale si numele de fata indica cert apartenenta la alta etnie. Asta nu face mai scuzabila discriminarea insa treaba merita nuantata. A tras ponoasele, asa cum trag si multi alti romani. Din fericire eu nu am avut astfel de probleme, fiind avantajat de o pigmentatie si conformatie somatica asemanatoare nordicilor...

#51
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
Plata cu cec-urile incepe sa fie privita cu suspiciune din ce in ce mai mult.

Asa ca nu stiu ce probleme are respectiva persoana, de faptul ca i s-a cerut sa plateasca fie cash fie cu un card.

Mult zgomot pentru nimic. SI nu reusesc sa vad unde e umilinta. Nu e ca si cum i s-ar fi interzis accesul in magazin, sau trebuia sa stea la coada de "negri", pe cand ceilalti erau la "albi".

Mai usor cu talentele si discriminarea, ca nu are nimeni nimic cu tine, ca esti roman. Cand ai complexe de inferioritate, te oripilezi ca isi bat joc aia de tine la o emisiune satirica.
Atunci cand nu ai nimic sa-ti reprosezi, zambesti si treci mai departe. Nu inteleg de unde atita "umilinta" pe capul unora.

Edited by LordRaptor, 18 June 2013 - 11:33.


#52
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,938
  • Înscris: 11.06.2003
cu multi ani in urma, cand aveam doar pasaport romanesc, am fost la sefu meu in germany la un business trip. am tras la un hotel nu prea grozav, de familie, ca oricum eram in camera doar ca sa dorm. am completat formularul de checkin si m-am identificat cu pasaportul romanesc.
proprietarul, pe la vreo 65 de ani, era la receptie. cand a vazut pasaportul romanesc mi-a zis "daca platiti pe loc, va dau 10% reducere.". ii era firca omului ca ramane cu nota neplatita. :lol:
io "super. de accord" si scot un teanc de bancnote de 100 de marci. asta cand vede teancul, incepe sa-mi povesteasca, cum o vazut la televizor ca in RO oamenii-s saraci etc.
ii zic "adevarat, omul de rand e sarac. numai mafia are bani" :D
m-o lasat mosu in pace si nu m-a intrebat nimic. :lol:

#53
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPengoon, on 18 iunie 2013 - 15:50, said:

m-o lasat mosu in pace si nu m-a intrebat nimic. Posted Image
Probabil ii statea pe limba sa te intrebe daca-i poti arata pistolul cu amortizor da' totusi nu voia sa fie prea indiscret :lol:

#54
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,505
  • Înscris: 02.10.2009

View PostLordRaptor, on 18 iunie 2013 - 11:25, said:

Plata cu cec-urile incepe sa fie privita cu suspiciune din ce in ce mai mult.

Asa ca nu stiu ce probleme are respectiva persoana, de faptul ca i s-a cerut sa plateasca fie cash fie cu un card.

Mult zgomot pentru nimic. SI nu reusesc sa vad unde e umilinta. Nu e ca si cum i s-ar fi interzis accesul in magazin, sau trebuia sa stea la coada de "negri", pe cand ceilalti erau la "albi".

Mai usor cu talentele si discriminarea, ca nu are nimeni nimic cu tine, ca esti roman. Cand ai complexe de inferioritate, te oripilezi ca isi bat joc aia de tine la o emisiune satirica.
Atunci cand nu ai nimic sa-ti reprosezi, zambesti si treci mai departe. Nu inteleg de unde atita "umilinta" pe capul unora.

Cred ca aici este una din cele mai bune explicatii la ceea ce (mare lucreu...) s-a intamplat. Sensibilitatea exdagerata rezultata de un anume complex de inferioritate indus persoanei de prea multe "intamplari" cu discriminatii. Nu cred ca i s-a intamplat ei personal cine stie ce alte discriminari prin Monte Carlo sau aiurea. A citit si ea in ziare, unde stirile de acest gen sunt multe, foarte posibil exagerate din cauza aceluiasi complex de inferioritate stimulat asa ca la prima miscare mai putin uzuala a luat foc.

Pe de alta parte, asa cum si eu citesc prin ziare (nu am patit personal, circul rar in Europa) renumele romanilor e foarte prost, afectat mai ales de acea parte, stiti voi. Cu siguranta ca si vesticii vor avea o reactie specifica , mai ales ca ziarele lor sunt foarte virulente, deci este foarte posibil sa fie mai precauti cu romanii. E o realitate si poate ca va dura foarte mult pana sa dispara, daca va dispare vreodata.

A plati cu fila de cec nu e ceva chiar obisnuit prin magazine, chiar daca plata cu cec-ul se foloseste inca destul de mult. Fila aia reprezinta cea mai simpla si rapida metoda de teapa, chiar daca acum filele de cec sunt aproape ca bancnotele de securizate. Am intalnit multe locuri in care scrie explicit ca nu se accepta plata cu fila de cec (indiferent de suma sau doar pentru plati mai mici de..) asa cum sunt nenumarate magazine mici care nu accepta bancnote de 100 sau chiar de 50.

Duduia noastra cam increzuta n-avea decat sa plateasca cu altceva, dar pentru o vedeta mare ca ea, un pic de zgomot nu strica, mai ales ca e cam pe tobogan la vale cu audienta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate