Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Umilința de a fi român

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#1
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Am intrat într-un magazin de nimicuri, am găsit nişte lucruri banale, artizanale, care s-ar potrivi în diverse coţuri ale noii mele case pe care încă o mai decorez.
Am plătit cu o filă de CEC, după ce am prezentat paşaportul şi buletinul, căci aşa mi-a cerut vânzătoarea.

M-am întors cu maşina şi, când să pun lucrurile în portbagaj, vânzătoarea a venit şi mi-a spus că nu poate accepta CECul şi că trebuie să platesc cu cardul.
La întrebarea mirată şi logică “de ce”, în condiţiile în care un carnet de CECuri e o banalitate în orice ţară evoluată, mi s-a răspuns…nimic.
Prietena mea, care auzise conversaţia în franceză cu patroana, mi-a povestit cum doamnele aveau o problemă de neîncredere faţă de faptul că sunt româncă.

M-a revoltat situaţia şi am chemat poliţia. Mi se părea un caz clasic de rasism şi discriminare odioase, cum probabil au parte mulţi români cinstiţi prin Europa.
Am rugat poliţia să verifice identitatea mea şi să găsim o explicaţie şi o rezolvare la situaţia asta absurdă. Vânzătoarea, chiar şi de faţă cu poliţia, a continuat să susţină că nu poate avea încredere că fila de CEC e corectă!?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

O altă păţanie trăită la Zurich m-a întristat şi mai rău. Aveam nevoie de o maşină pentru 2 zile şi am luat la rând toate ghişeele firmelor de închiriat maşini. La fiecare dintre ele mi s-a spus întâi că au maşină disponibilă, dar când le arătam paşaportul românesc, brusc nu mai aveau.

Am scos şi cardul de rezident în Monaco şi mai rău mă refuzau, căci paşaportul românesc părea să conţină nişte microbi periculoşi, cam aşa-l ţineau între degete şi mi-l aruncau înapoi. La ultimul ghişeu, am dat peste o tânără ceva mai omenoasă, care văzuse deja că am fost peste tot şi mi-a şoptit cinstit că nu mai au voie să închirieze maşini românilor?!?!

Am chemat şefi, poliţie şi am cerut asistenţă din partea ambasadei României. Când au auzit că-mi sun şi avocatul, au început să fie ceva mai cooperanţi. Nu am mai apucat să sun la Ambasadă, a fost deajuns să protestez civilizat, cu Poliţia de faţă, care mi-a verificat şi străbunii şi…mi-au dat o maşină.

Dar, dacă nu le ştii limba, dacă n-ai răbdarea şi tenacitatea pe care le-am avut eu, ce faaaaci?! Pleci cu coada-ntre picioare şi-ţi juri că vei emigra obligatoriu, numai să scapi de umilinţa de a fi român?!

Trist. Dureros. Made in Europa…

http://22foryou.co/mihaela/into-my-world/umilinta-de-a-fi-roman/

Stimaţi colegi din diaspora, voi aţi fost vreodată confruntaţi cu o astfel de situaţie, inadmisibilă de altfel, în perioada de când vă aflaţi în străinătate, şi în caz că da, cum aţi depăşit-o?
Mă dezamăgeşte faptul că până şi românii cinstiţi sunt ţinta unor astfel de umilinţe.
Slavă cosmosului, eu n-am trecut niciodată printr-o astfel de experienţă.  

Trebuie menţionat că occidentalii intră într-o isterie spumegândă atunci când află că un pakistanez, afrikan sau alt tribalic din lumea a 3-a a fost supus la discriminare, dar când vine vorba de români, ei nu ezită nici o clipă în a-i discrimina în cel mai josnic mod cu putinţă.

Edited by Tinkerbelle, 17 June 2013 - 21:01.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Ce sa-i faci tata daca tiganii au facut si fac in continuare numai faradelegi
Suportam


#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Ba nu. Suntem un popor de @$#@$@# si noi ne-am creat aceasta imagine. Rromii nu au nimic de-a face cu decaderea lamentabila a societatii romanesti. Boala noastra este cronica si meritam tot ce-i rau.

#4
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Pur si simplu nu ai ce sa faci.Asta este,trebuie sa ne conformam situatiei.Macar de le-am raspunde si noi cu aceias moneda,din cate am observat la noi in tara toti "strainii" sunt primiti regeste si cu bratele deschise!Probabil strainii cred ca toti romanii sunt hoti si cersatori.Nu ai ce sa faci,decat sa mergi mai departe sa inghiti sec si atat!

#5
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostYOUR_GOD, on 17 iunie 2013 - 20:53, said:

Ba nu. Suntem un popor de @$#@$@# si noi ne-am creat aceasta imagine. Rromii nu au nimic de-a face cu decaderea lamentabila a societatii romanesti. Boala noastra este cronica si meritam tot ce-i rau.
"Vorbeste" pentru tine.

Edited by poadol, 17 June 2013 - 20:57.


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Ma bucur ca esti mai optimist. De fapt, din ce ai scris mai sus, reiese doar ca ai o parere mai buna despre tine. Dar pana cand TU nu vei iesi in fata si nu vei face ceva ca sa schimbi mersul acesta...deplorabil al lururilor, pot folosi fara griji pluralul verbului "a merita".

#7
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
He-he, Raduleasca credea ca aia din strainatate o sa ii cada la picioare si o sa o trateze ca pe o mare diva - e o infumurata se vede dupa limbajul pe care il foloseste - "magazin de nimicuri", "prostioare", "obiecte fara valoare",etc...Precis s-a purtat ca o mahalagioaica si acum tipa in gura mare ca e rasism...
Oricum nimeni nu prea mai accepta cecuri in strainatate, se pot da prea multe tepe, acum se plateste cu cardul in magazine.

Edited by Gonthar, 17 June 2013 - 21:01.


#8
Fumez_Vodca

Fumez_Vodca

    I'm so mean I make medicine sick

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 04.11.2012
Ii primim cu bratele deschise, dupa care le bagam mainile in buzunare.

#9
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009
romanian master race reporting in.
nu stiu despre tine, da' eu nu ma simt umilit ca-s roman. si nu imi pasa ce cred altii despre mine, cu atat mai putin niste "occidentali" prosti. daca-s atat de inculti incat sa confunde romanii cu tiganii, de ce m-ar interesa ce spun sau cum ma trateaza?

#10
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Cred ca principalul rau e facut de (cuvant interzis) precum si de rromanii care au acceptat ca denumirea de rr.. sa fie standard. Asta a dus la o situatie deosebit de deranjanta si cu bataie lunga. Poate ca vor trebui vreo 2 generatii sa se mai atenueze, dar tot atat de bine s-ar putea sa se accentueze.
Eu sunt in Canada si nu poate fi vorba de vreo discriminare la adresa romanilor.  Nu sunt insa (acelasi cuvant interzis) pe aici. Inca. As zice ca din contra, in multe domenii romanii (si est-auropenii) sunt chiar mai apreciati decat merita.

#11
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

View PostFumez_Vodca, on 17 iunie 2013 - 21:00, said:

Ii primim cu bratele deschise, dupa care le bagam mainile in buzunare.

Asta este partea a doua :)))
Pana si noi intre noi nu ne suportam,dar altii.

#12
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012

View Postdoctorwho, on 17 iunie 2013 - 21:02, said:

romanian master race reporting in.
nu stiu despre tine, da' eu nu ma simt umilit ca-s roman. si nu imi pasa ce cred altii despre mine, cu atat mai putin niste "occidentali" prosti. daca-s atat de inculti incat sa confunde romanii cu tiganii, de ce m-ar interesa ce spun sau cum ma trateaza?
O sa te intereseze cand vei ajunge la "fata locului" . Din ce spui te afli inca in Romania , nu ?

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Unii au numai "noroc" chior. Probabil si moaca mai spune ceva. Eu nu tin minte sa fi avut vreo problema. Si cand am fost in Elvetia si au aflat ca sunt roman cei de la cabana sau din camping s-au purtat exemplar.

Apropo de inchiriat masini, puii mei, cand din 30 de romani, 20 iti fura masina ce mai vrei? Sa intre in faliment de dragul tau? Sincer eu ii inteleg, pentru ca as face si eu la fel.
Bine ca la firmele de asigurari nu se cheama politia unde pur si simlpu ii jecmanesc pe aia tineri. De ce? Ca asa zic statisticile. Se la vii (ca nu stiu franceza).

#14
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View PostGoldMasters, on 17 iunie 2013 - 20:56, said:

Asta este,trebuie sa ne conformam situatiei.
Nu ai ce sa faci,decat sa mergi mai departe sa inghiti sec si atat!
Românii sunt indiferenţi şi indolenţi. Sau cel puţin o bună parte din ei.

Da, faptul că românii se lasă furaţi şi minţiţi se datorează indiferenţei şi indolenţei ce-au ajuns să domine acest popor.  
Nu prea ne pasă de binele colectiv, de principii, legi etc.
Suntem învătaţi ori să ne "descurcăm" fiecare pe cont propriu, ori să "ne conformăm situaţiei, să înghiţim sec şi atât".

Păcat.

Edited by Tinkerbelle, 17 June 2013 - 21:09.


#15
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
daca vin cu lei, ii scuipam, doar daca vin cu euro sau dolari, ii cinstim(pana-i imbatam apoi ii jefuim nitel, iar daca se impotrivesc, ii mai si scarmanam).
Si in legatura cu rromii(cei care pe vremuri erau tigani, da´acuma nu-s mai), Adrian Severin e rrom? Da´Gigi Becali, de vor cei dela  UEFA sa scape de steaua?Da´vamesii, care pana mai ieri ii jecmanaeau pe turisti(e drept, fara discriminare!)?Da´hackerii care au speriat vestu´?

Edited by myshyk, 17 June 2013 - 21:11.


#16
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

View PostTinkerbelle, on 17 iunie 2013 - 21:08, said:

Românii sunt indiferenţi şi indolenţi. Sau cel puţin o bună parte din ei.

Da, faptul că românii se lasă furaţi şi minţiţi se datorează indiferenţei şi indolenţei ce-au ajuns să domine acest popor.  
Nu prea ne pasă de binele colectiv, de principii, legi etc.
Suntem învătaţi ori să ne "descurcăm" fiecare pe cont propriu, ori să "ne conformăm situaţiei, să înghiţim sec şi atât".

Păcat.

Pacat , ca nimeni nu baga in seama romanii.Am putea sa ne recastigam reputatia in lume , dar sigur cineva o va strica in scurt timp.

#17
criistake

criistake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 14.01.2009
Hai s-o spunem si pe-a dreapta! Eu am stat 1 an jumatate in Cipru si 90% din faradelegile comise de romani au fost facute de romani si nu de tigani. Nici romanii nu sunt usa de biserica (mai ales cei dintr-o anumitata parte a tarii, ma abtin sa zic). Pot sa zic ca am avut noroc cu patronul la care lucram, sarea ca ars si ne lua apararea cand auzea ca suntem discriminati, el cunoscandu-ne ce fel de oameni suntem.

#18
toteu12

toteu12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 09.03.2012

View PostTinkerbelle, on 17 iunie 2013 - 20:46, said:

.......

Aberatiile si minciunile descrise de aia sunt specifice unei persoane care n-are altceva de facut decat sa stea pe net/forumuri!....parca-mi suna cunoscut?Posted Image

Orice roman care traieste in afara de ceva vreme,are cel putin buletin din tara unde sta.Unii mai au si pasapoarte.
Niciodata un roman,rezident in X tara,nu prezinta actul romanesc.Ar fi culmea s-o faca atunci cand are act eliberat de autoritatile statului in care traieste.
Fila de CEC e o necunoscuta,pt mine cel putin.Pe la noi pe aici,la tara,se foloseste cardul!
Ti se mai solicita buletinul,dar numai cand platesti cu cardul,desi cazurile astea sunt extrem de rare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate