Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Hiperhidroza, transpiratie excesiva

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
CoolPyr0

CoolPyr0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 19.01.2010
Buna. Am aceasta problema cu transpiratul. Transpir in exces, mai ales acum vara, cand e foarte cald, transpir foarte tare la sub brat si pe cap, frunte. Nu stiu ce sa fac, ce tratament tot am citit dar niciunul nu da rezultate sigure. Este foarte jenant mai ales cand sunt in public, sa nu mai zic cand iau autobuzul. In club nu are rost sa zic, sunt leaoarca. E ca si cum as face efort ..Va rog foarte frumos un tratament ceva sau o interventie chirugicala am citit ca se poate face. As face orice numai sa scap de aceasta problema care iti taie efectiv increderea din tine, nu vrei sa mai iesi din casa pur si simplu cand vezi ca tot timpul ajungi sa fii ud .. Nu am probleme cu mirosul ..

#2
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Mie doctorul mi-a recomandat o analiza de sange pt verificarea tiroidei(beats me..), dar ca sansele sa fie de acolo problema sunt f mici.
Nu cumva ai pulsul destul de mare? Eu am cam 80, circulatie periferica slaba - ceea ce nu este ok.

#3
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Si eu transpir mult... pot fi mai multe cauze, metabolismul ridicat, puls peste 100bpm in "idle", pierdem multe minerale prin transpiratie.... mai e un termen in engleza, fidgety people... mai e ceva legat de hipertiroidism, sau ne stresam prea mult, suntem prea agitati.... pot fi mai multe cauze sau toate la un loc

Mai poate fi si ereditar...

#4
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Da-te cu spray!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eZFHnWBJImo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
haha...

#6
holeratu

holeratu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 23.01.2013
Pentru subrat iti recomand Perspirex(singurul care a functionat pentru mine).E greu de gasit dar daca reusesti ai scapat de problema. Pentru frunte,daca gasesti o solutie in afara de un bax de servetele pe zi anunta`ma Posted Image

#7
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

 CoolPyr0, on 17 iunie 2013 - 14:11, said:

Va rog foarte frumos un tratament ceva sau o interventie chirugicala am citit ca se poate face. As face orice numai sa scap de aceasta problema care iti taie efectiv increderea din tine, nu vrei sa mai iesi din casa pur si simplu cand vezi ca tot timpul ajungi sa fii ud .. Nu am probleme cu mirosul ..
Sunt mai multe tratamente pentru hiperhidroza , cele mai eficiente din cate stiu sunt : simpatectomia sau injectiile cu toxina botulonica ( asta are efect o perioada limitata de timp , urmand a se repeta ).
Insa nu ar fi rau sa cauti si cauzele , hiperhidroza apare si la persoanele mai emotive , cele cu probleme neurologice ....... sunt multe cauze care determina aparitia hiperhidrozei.

#8
CoolPyr0

CoolPyr0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 19.01.2010
Ce medic as putea consulta ?

#9
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Un dermatolog, in principiu impreuna cu un endocrinolog.

Ceaiul de salvie si extractul de salvie e recomandat in hiperhidroza.

#10
chesterb

chesterb

    Șefu' la bani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 23.11.2007
Fereşte-te de căldură!

#11
CoolPyr0

CoolPyr0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 19.01.2010
Buna ziua. Revin din nou. Am inceput sa fac un program acasa de fitness, transpir leaoarca, ft ft ambundent, asta nu ma deranjeaza .. dar daca ies pe afara, sau schimb mediul sa zic asa .. ma plimb pe strada si apoi intru intr-un local ma iau transpiratiile de numa.. Transpir ft tare in zona capului, pe frunte .. Sunt tuns scurt, ca daca as fii avut parul mai lung .. mai ceva ar fii .. Ce as putea sa fac ?! am incercat ceaiul de slavie .. dar .. e tot aia ..

#12
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Se pare ca asta e mostenirea noastra genetica, si nu putem decat sa tratam efectul, nu si cauza... :( imi pare rau

Si eu transpir exact ca tine, in situatii foarte similare celor descrise de tine...
Avem circulatia buna, partea faina e ca iarna nu ne prea pasa de frig... iar in pat alaturi de iubita, suntem sobe... "agentul termic" :) economie la caldura

#13
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
Cred ca trebuie botox si/sau antiperspirante puternice cu saruri de aluminiu.

Eu vreau sa scap de transpiratie, chiar daca nu e excesiva, adica sa nu mai transpir deloc sau aproape deloc. Singura idee ce functioneaza este evitarea pe cat posibil a caldurii si a efortului fizic/a sportului.

#14
CoolPyr0

CoolPyr0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 19.01.2010
Eu unul am vazut pe net deodorante care cica functioneaza .. dar nu as vrea sa folosesc si plus de asta, v am zis transpir mult in zona capului, pe frunte .. curge de pe mine de zici ca-s izvor .. asta cand e caldura si nu fac efort fizic, iar acuma de o saptamana m am apucat sa fac acasa un program fitness .. pe tot corpul sunt leoarca :D

#15
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
Ce parere aveti de ipoteza vulnerabilitatii genetice a organismului la niste doze slabe de metale grele: arsenic, mercur, plumb samd.
Se pare ca atunci organismul reactioneaza ca si cum ai trece printr-un mare pericol, iar glanda hipofiza incepe sa produca hormoni de stres. Trebuie sa caut linkul unde am citit.

#16
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Interesant....

Pentru acele metale grele ar fi Zeolit, se gaseste in farmacii

Oricum, te astept cu articolul

Edited by motanu44, 26 July 2014 - 23:02.


#17
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
Autorul nu este medic, dar a suferit de problema asta si a studiat pe cont propriu multi ani. Poate reuseste cineva sa il exporte intr-un format pdf, ca eu nu pot citi .docx, iar direct de pe site e mai greu.

Voila !

#18
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,384
  • Înscris: 20.10.2006
O solutie rapida acum la reducere, dar tot costa destul de mult: http://teamdeals.ro/...ampaign=2parale

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate