Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Achizitie laptop gaming

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
zadenwolf

zadenwolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 28.02.2010
Vreau sa achizitionez un laptop care sa duca niscai joculete. De la Metro LL in sus.
Stiu foarte bine ca termenii `laptop` si `gaming` nu prea au ce cauta in acelasi enunt, asa ca vreau sa scot si ultima picatura de suc din acest laptop.
As minti sa spun ca nu sunt un hardcore gamer, da nu ma astept sa scot dintr-un laptop Metro LL la max pe 3 monitoare.
Cum preturile din tara sunt asa cum sunt, am gasit in 'merica niscai laptopuri `interesante`, cum ar fi:
http://www.newegg.co...N82E16834152401
et
http://www.newegg.co...N82E16834152404
15.6 respectiv 17.1 inch. Laptopurile enumerate de mine anterior nu sunt chiar cele mai slim si nici cele mai elegante. La astea imi place numai interiorul. Si tastatura iluminata. Si ecranul FHD mat.
Altfel spus, cam asta as vrea eu pe jucarie, in ordinea asta:
1.Haswell i7
2.Panou FHD (nu am preferinte de diagonala)
3. 770M (daca este posibil intr-un buget de max 5000 RON)
4. 8 Gb (minimum minimorum)
5. la HDD nu prea am preferinte, iar la o urma fina de SSD sau hibrid nu as pune botul
6. As prefera sa nu fie Acer sau HP.
Si mi s-a spus ca e mai ok sa fie de 17.1 inch.
Ma poate ajuta cineva cu o recomandare de laptop care sa respecte (macar partial) cerintele enumerate?
Nu am dificultati in a aduce laptopul din USA sau UK. E povestea clasica cunosc pe cineva care cunoaste pe cineva care poate sa-mi faca bypass la a plati acei 24% din pretul laptopului la vama.
Eu vreau laptop pentru ca am terminat a XII-a si ma duc la Poli Bucuresti. Acum nu stiu daca merita mai mult laptop sau sa umplu cu steroizi desktopul meu si sa-l iau cu mine (asta ar insemna 4670K, vreo 8 GB RAM, si my personal favorite GTX 770 Phantom) si/sau un superb HTC ONE.
Ce anume din aceste 3 minunate jucarii mi-ati putea recomanda?

#2
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Daca poti lua din afara,atunci fie MSI G fie un Asus G,destinate jocurilor prin sistemul de racire excelent si performanta foarte buna.
i7 Haswell + GTX 770M ar trebui sa se descurce foarte ok,chiar si pe Full HD cu jocurile mentionate.

O alta varianta pe care o poti face ar fi sa faci un upgrade la desktopul actual (i5 4570 + GTX 770/HD7970),iar de diferenta sa`ti iei un laptop modest,pentru plimbari si faculta.
Asa ai un desktop acasa sau unde vei locui pe perioada facultatii pe care te joci ce vrei cu detalii exelente,dar ai si un laptop care sa`ti fie partener de plictiseala in deplasari sau la cursurile neinteresante.

#3
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 31.10.2010
http://www.mediadot....40m-2gb-freedos

edit: mai bine iei un PC nou si cu ce mai ramane iti iei un HTC One (daca-l vrei neaparat)

Edited by dorurad, 17 June 2013 - 13:29.


#4
zadenwolf

zadenwolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 28.02.2010
Asus nu are 770M.
Ideea cu desktopul big daddy si un laptop de forma e o idee buna. Desi eu tind sa overclockez tot ce-mi intra in mana, asa ca mie frica de laptopul ala...
Cred ca mai degraba mi-as lua un smartphone ca sa scap de galaxy mini-ul meu ca daca mai stau 3 luni cu el il iau cu asalt cu bormasina.
Dar asta doar daca nu gasesc un laptop capabil. Pt ca eu vreau sa mai plec din loc in loc si cu un laptop mai slabut nu ma simt eu bine. Cred ca as prefera sa am juice on demmand in favoarea statie de lucru de acasa...

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
De mentionat ar fi faptul ca laptopurile astea nu-s pre laptopuri,e mai degraba desktop replacement.Acele laptopuri sunt destul de grele,diagonala mare le face impractice la carat(un laptop de 17 acer mie mi-a ocupat impreuna cu matele ce vin cu el tot ghiozdanul),iar bateria o toci repede daca te joci pe ea.

#6
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 31.10.2010

 zadenwolf, on 17 iunie 2013 - 13:33, said:

Asus nu are 770M.
Ideea cu desktopul big daddy si un laptop de forma e o idee buna. Desi eu tind sa overclockez tot ce-mi intra in mana, asa ca mie frica de laptopul ala...
Cred ca mai degraba mi-as lua un smartphone ca sa scap de galaxy mini-ul meu ca daca mai stau 3 luni cu el il iau cu asalt cu bormasina.
Dar asta doar daca nu gasesc un laptop capabil. Pt ca eu vreau sa mai plec din loc in loc si cu un laptop mai slabut nu ma simt eu bine. Cred ca as prefera sa am juice on demmand in favoarea statie de lucru de acasa...

Pai folosesti smart-ul din dotare in loc de laptop.

#7
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

 zadenwolf, on 17 iunie 2013 - 13:33, said:

Dar asta doar daca nu gasesc un laptop capabil. Pt ca eu vreau sa mai plec din loc in loc si cu un laptop mai slabut nu ma simt eu bine. Cred ca as prefera sa am juice on demmand in favoarea statie de lucru de acasa...
Chiar vrei sa cari 5+ kg dupa tine cand pleci pe undeva? :|

#8
zadenwolf

zadenwolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 28.02.2010
Desktop replacement - cam asta e si ideea (intr-o oarecare masura).
si la un laptop de 8.6 lbs, imi las prietena deoparte si fac flotari cu laptopul pe mine. Posted Image

edit:
ei nu are chiar 5 kg
3.9 laptopul + vreo 0.5-.6 kg incarcatorul +mouse...
mda...

Edited by zadenwolf, 17 June 2013 - 13:41.


#9
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Pai are 4kg doar el,la care mai adaugi mataraia (incarcator si restul).
Pe la 5kg ajungi in total,deci da,flotari cat cuprinde.

Lasand gluma la o parte,daca vrei laptop pentru jocuri intensiv,mergi MSI G,Asus G sau ceva AllienWare,daca prinzi oferta buna (desi sunt oferpriced).
GTX 770M este excelenta,mai bune ar fi doar HD7970M si GTX 780M,in caz ca prinzi vreo oferta pe la ele.

#10
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 31.10.2010
ma deci ce vrei ce-ti iei pana la urma? PC sau laptop sau telefon? :|

#11
zadenwolf

zadenwolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 28.02.2010
Nu m-am decis inca, vreau sa monitorizez ce mai apare prin afara in materie de Hasswell.
As prefera Nvidia desi sunt fan ATI mai mult pt physx. (Am ceva cu Mirrors edge si altele)
Nu ma grabesc, pana la toamna am tot timpul din lume. Vroiam sa mai stiu pareri ca intradevar e cel putin ciudat sa car 5 kg pana la cineva sa ii fac un document word...
Desi sunt destul de sigur ca o sa-mi infig piciorul si renunt la toate 3 si iau lama si incheietura mainii si incep. :)
Decat Alienware, mai bine imi cumpar Origin.

#12
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 31.10.2010
Document word faci si pe smartphone.
Si eu am ceva cu mirror's edge. Joc zilnic chit ca l-am terminat de nspe ori.
Te ajut cu lama aia? Posted Image

daca ar fi acum sa ma duc la facultate si as avea banii tai, as lua cel mai tare smart posibil (s4) si cel mai tare pc ca sa ma dau mare la colegii de camera si al cei care mai intra p'acolo si sa zica: woooow a cui e naveta asta spatiala?

Edited by dorurad, 17 June 2013 - 13:58.


#13
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
@zadenwolf
Alegerea iti apartine. Personal ales desktop bun + laptop modest,sa am de toate.
Prin modest,ma refer la ceva prin 2000 lei,cu i3 + GT635M sau ceva asemenator,sa poate duce jocuri cu detalii medium-high si AA modic.

#14
zadenwolf

zadenwolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 28.02.2010
i3?
gaming pe i3?
glumesti?
poate ca nu voi fi eu gaming all day long, dar pe i3 am retineri ca merge Minecraft modat. i3 e pt un office/ceva youtube si vreo 3 taburi deschise in chrome.

@dorurad poate, dar cum ar fi sa ma duc la cursuri cu ditamai 17.3 inch in 5 kg? mda asta n-a sunat chiar elegant...
ce e drept, gainward gtx 770 este absolut fabulos. Merita o statuie. ;)

Edited by zadenwolf, 17 June 2013 - 14:06.


#15
SfantulLike

SfantulLike

    Oscilatrix Te iubesc <3 .

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,549
  • Înscris: 09.02.2013

 georgik12, on 17 iunie 2013 - 13:43, said:

Pai are 4kg doar el,la care mai adaugi mataraia (incarcator si restul).
Pe la 5kg ajungi in total,deci da,flotari cat cuprinde.

Lasand gluma la o parte,daca vrei laptop pentru jocuri intensiv,mergi MSI G,Asus G sau ceva AllienWare,daca prinzi oferta buna (desi sunt oferpriced).
GTX 770M este excelenta,mai bune ar fi doar HD7970M si GTX 780M,in caz ca prinzi vreo oferta pe la ele.
Ce e asa greu? sunt elevi care au in ghiozdan carti/caiete mai mult de 5kg, garantez eu asta.

#16
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 31.10.2010
Am eu i3 pe laptop lenovo g560 fara placa video dedicata(scriu de pe el). Am impresia ca are HD3000 si imi duce mirror's edge pe mediu fara probleme (daca pun pe high are putintel lag si e enervant la jocul asta). Am vrut sa joc battlefield 3, dar a mers pe low Posted Image. Deci nu mai subestima i3-ul.

Edited by dorurad, 17 June 2013 - 14:06.


#17
zadenwolf

zadenwolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 28.02.2010
eu nu am putut sa fac The Run sa mearga peste 20 de cadre. si nu era de la gpu.
Si cum FIFA nu joc, cred ca voi incerca sa supravietuiesc cu gandul de a avea un desktop de 5 kg (sper ca te simti mandru acum :D ) in ghiozdan. Pacat, chiar vroiam si eu sa fac parkour cu laptopul in spate Posted Image)

Edited by zadenwolf, 17 June 2013 - 14:23.


#18
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 SfantulLike, on 17 iunie 2013 - 14:04, said:

Ce e asa greu? sunt elevi care au in ghiozdan carti/caiete mai mult de 5kg, garantez eu asta.
Si eu garantez ca ii vad la kinetoterapie in 2-3 ani.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate