Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Ordin de chemare pentru clarificarea situatiei militare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
101 replies to this topic

#1
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013
De curand am primit ordin militar sa ma prezint la politie in vederea clarificarii situatiei militare,  

probabil vor astia sa ma angajeze la Deveselu sa ii instruiesc pe americani ...

Stie cineva ce este cu acest ordin? Pentru ce este?  A mai primit cineva acest ordin?

#2
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Stiam ca e armata de mercenari acum.
Si se cheama la comisariatul militar, nu la politie.

#3
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013

 NASTYPRIMUL, on 17 iunie 2013 - 01:34, said:


Si se cheama la comisariatul militar, nu la politie.


La mine pe ordin scrie POLITIE, trebuie sa ma prezint la politie...

#4
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Pai da si tu mai multe detalii, varsta, ocupatie, stagiu militar, studii.

Nu, noua nu ne-a venit niciun ordin. Eu am scapat de armata la mustata, mi-a trecut razant pe la urechi. Am terminat facultatea in 2002, ca daca o terminam mai devreme bagam si eu 6 luni ocnas.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

 CucuriguIon, on 17 iunie 2013 - 01:18, said:

Stie cineva ce este cu acest ordin? Pentru ce este?  A mai primit cineva acest ordin?
Intotdeauna se mai dau dinastea periodic pe grupe de recruti/varsta samd, nu e nici o problema. Clarificarea asta poate insemna mai multe lucruri, update de date personale si situatie civila, atasarea unui ordin in livret pentru mobilizare in caz de razboi ori schimbari de coduri la unitati etc...
Totusi nu prea inteleg de ce te cheama la politie si nu la centrul militar... o fi ceva de evidenta.

#6
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012

 CucuriguIon, on 17 iunie 2013 - 01:18, said:

De curand am primit ordin militar sa ma prezint la politie in vederea clarificarii situatiei militare,  


probabil ai vreo amenda neplatita

#7
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

 CucuriguIon, on 17 iunie 2013 - 01:18, said:

De curand am primit ordin militar sa ma prezint la politie in vederea clarificarii situatiei militare,  

probabil vor astia sa ma angajeze la Deveselu sa ii instruiesc pe americani ...

Stie cineva ce este cu acest ordin? Pentru ce este?  A mai primit cineva acest ordin?
Daca ai terminat stagiul military, odata la 10 ani esti chemat sa-ti fie actualizate datele personale, ce scoli ai mai facut etc si primesti in  calitate de reservist ordinal de chemare  in alb si adresa unitatii unde trebuie sa te prezinti in caz de mobilizare. La orasele mari te prezinti la comisariat la cel mai mici la postul de politie.
Daca nu ai facut armata este cam acelasi lucru, esti luat in evidenta pana-n 20 de ani si pe urma odata la 10 ani verificarea respective.
In ambele cazuti in 10 minute s-a rezolvat

#8
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,304
  • Înscris: 14.06.2006
Io de cand am terminat de servit patria n-am primit nimic. Ce-i drept, imi aduc aminte ca pe vremea aia am umblat vreo 2 sau 3 zile pe la comisariat, pe la fortele de munca si parca am mai mers pe undeva dar nu-mi mai aduc aminte. Sincer sa fiu, nici livretul ala nu stiu pe unde l-am pus.

#9
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Eu am terminat in 1993 la artilerie si de atunci nu mi-a venit decat un ordin de concentrare dupa 2 ani.Dar le trebuiau transmisionisti si de atunci nimic.Sper nici sa nu o faca.Acum sincer u.m. unde trebuie sa ma prezint pt mobilizare nici nu mai exista

#10
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Daca te duci la politie ia cu tine si porcu' din poza , de preferat transat .
Apropo , a fost cineva la comisariatul militar pt luarea in evidenta ?
Am inteles ca cei care au implinit 18 ani trebuie sa mearga , sa ii ia in evidenta , etc .

#11
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 CucuriguIon, on 17 iunie 2013 - 01:18, said:

De curand am primit ordin militar sa ma prezint la politie in vederea clarificarii situatiei militare,  

probabil vor astia sa ma angajeze la Deveselu sa ii instruiesc pe americani ...

Stie cineva ce este cu acest ordin? Pentru ce este?  A mai primit cineva acest ordin?

  Ai fost ofiter / subofiter de politie  / jandarmi ?  De aia te cheama acolo !!! Trust me !!!

#12
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

La poliţie pentru că locuieşti ( cel mai probabil ) într-o localitate mică.

Unchiu' Ghio s-ar putea să aibă nevoie de tine !

Edited by Mos_Ilie, 17 June 2013 - 08:20.


#13
CucuriguIon

CucuriguIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.04.2013
Multumesc tuturor care au raspuns


 wide, on 17 iunie 2013 - 04:53, said:

probabil ai vreo amenda neplatita

Nu am amenzi neplatite...

 dalu364, on 17 iunie 2013 - 07:09, said:

  Ai fost ofiter / subofiter de politie  / jandarmi ?  De aia te cheama acolo !!! Trust me !!!

Am facut armata la jandarmi...

 Mos_Ilie, on 17 iunie 2013 - 08:16, said:

Salut,

La poliţie pentru că locuieşti ( cel mai probabil ) într-o localitate mică.

Unchiu' Ghio s-ar putea să aibă nevoie de tine !


Locuiesc intr-o localitate mica ,  cine este unchiu` Ghio?

#14
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Uncle Sam în varianta autohtona.

#15
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
E o labareala pe banii tai. A primit mai demult si zaoanul meu vreo 2 chemari dinastea...
Stai linistit, nu te incorporeaza nicaieri si nici atat nu te trimit in Afganistan. LOL.

#16
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Io am facut armata in '93, la TFR (6 luni, dupa facultate). In afara de tras cu arma si batut Morse, am facut numai prostii, inclusiv greva. Am stat aproape doua saptamani baricadati pe etajul dormitoarelor. Aveam destule provizii. Ne-au oprit curentul, dar am facut noi o legatura.
Dupa ce am terminat, n-am mai auzit de ei. Cred ca nici ei nu mai vor sa auda de noi.
@CucuriguIon: e doar birocratie, dar cine stie, poate ca nu le ajung jandarmii si-ti fac o oferta ... daca ai fost cuminte.

#17
ComandaCaricaturi

ComandaCaricaturi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 05.08.2012
Faceam facultatea la Cluj si tot primeam ordin de incorporare la domiciliul din Valcea, asta dupa ce am trecut prin etapa aceea obligatorie de recrutare, iar medicii lor m-au asigurat ca nu voi face armata cu platfusul meu, combinat cu faptul ca aveam dioptrii -2. Probabil se gandeau ca m-am vindecat intre timp asa ca de fiecare data trebuia sa vin sa le prezint adeverinta ca sunt student... Oricum am vazut la televizor ca era chemat anual un om care nu avea unul din picioare, probabil tot pe acelasi rationament, ca poate i-o fi crescut intre timp :)

#18
fany23

fany23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 06.03.2007
Stai bre linistit ca nu e nici un bai. Pe mine cu handicap fizic m-au chemat de 3 ori la recrutare de cand am facut 18 ani (atunci era armata obligatorie).Ultima data prin 2005 le-am zis ca vin cu presa daca ma mai cheama. Nici macar o citatie n-am mai primit de atunci Posted Image .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate