Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

De la C la C++

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
@xyv123
Sunt multe chestii nedeterministe in C++. Nu voi lua ca exemplu OOB. De exemplu din punctul de vedere al unei aplicatii, nu vom stii cum li se vor acorda thread-urilor cuante de procesor. Asta insa nu inseamna ca putem scrie cod care nu e thread-safe doar pentru ca asa e facut STL-ul. Dimpotriva, programatorul va trebui sa-si ia masuri de precautie si sa aiba in vedere aceste "minusuri" atunci cand lucreaza cu container-e STL intr-o aplicatie multi-thread (evident am exagerat cu "minusuri").
Evident, vorbim despre API-urile oferite spre utilizare altor biblioteci sau aplicatii, nu despre propria bucatarie.

@alexuts56.
Citeste putin despre cum se paseaza parametrii in C++ si care-i diferenta dintre, string a si string& a.
Iar partea a doua este o aliniere conform limbajului standard.
Daca poti scrie
int a,b,c,d; a=b=c=d=0;
de ce nu ai dezvolta o clasa pentru care sa poti scrie
String a, b;
a=b="Hello world!".



#38
xyv123

xyv123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 01.03.2012
^Ok Posted Image
Dar noi nu discutam despre multithreading... In fine, eu zic sa ne concentram pe codul postat ca pierdem vremea.
Am spus doar ca eu n-as arunca exceptii din operator[],  ci ca as implementa o functie at() care sa verifice index-ul si sa arunce exceptie daca e cazul ... atata tot. Dar cineva tine sa faca altfel, evident, poate sa faca cum vrea.

Edited by xyv123, 15 July 2013 - 15:17.


#39
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postdani.user, on 16 iunie 2013 - 17:46, said:

  • Atașarea unui comportamentului datelor

Atasarea unui ce?

#40
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Spre deosebire de structurile din C ce doar stocheaza informatii, intr-o clasa C++ poti introduce si, de exemplu, reguli de business, ce determina ce valori au voie sa aibe acele date, sau functii care, atunci cand un membru se modifica, sa modifice si altii corespunzator.

#41
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postmaxtron_69, on 16 iulie 2013 - 20:24, said:


Atasarea unui ce?
Afisarea unui compartamentului... ceva nu e ok in exprimare.

#42
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Posibil

#43
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postdani.user, on 16 iulie 2013 - 21:13, said:

Posibil
"Atasarea unui comportamentului", la asta ma refeream... credeam ca vrei sa corectezi in tutorial. De multe ori in programare o singura litera gresita poate schimba fundamental lucrurile.

#44
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Acum am observat acel "ului" Posted Image

#45
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postdani.user, on 17 iulie 2013 - 17:57, said:

Acum am observat acel "ului" Posted Image
hehe... mai sint niste erori de genul asta, in comentariile codului, ori ai folosit google translate ori gandesti in engleza ca majoritatea programatorilor.
Apropo de asta, cred ca pt un incepator, e f important sa inteleaga importanta limbii engleze in programare.

Un exemplu: in HTML, am incercat sa inteleg ce inseamna <div>, pana nu am gandit ca in engleza inseamna division, nu s-a facut lumina in capul meu.

Edited by maxtron_69, 18 July 2013 - 10:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate