Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

TV Plasma Panasonic ST60E

- - - - -
  • Please log in to reply
301 replies to this topic

#1
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Pentru ca nu exista inca un thread dedicat acestul televizor superb, si pentru ca de o saptamana ma bucur de un 50ST60  deschid acest subiect.
Avforums a testat acest model de curand. Concluzia, aceeasi la care am ajuns si eu, un tv superb la un pret incredibil pentru asemnea performante.
http://www.avforums....551/Review.html
Televizorul nu este recomandat gamerilor din cauza lag-ului foarte mare.

Edited by AndreiNR, 16 June 2013 - 08:20.


#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ce de experti.
Pentru vizualizari generale, nu jocuri, plasma o prefer cu mult in fata oricarui "porcarie" de led sau lcd.

#3
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Toate comentariile ce nu vor avea legatura cu modelul in cauza vor fi sterse. Titlul topicului este clar: "TV Plasma Panasonic ST60E". Asa ca schimbul de pareri despre tarani, homosexuali, analfabeti, curci, sau eternul vs. plasma <-> LCD... va fi eliminat. Cine nu are nimic constructiv de spus despre acest model (parti pozitive/negative), sa se abtina!

#4
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 06.12.2006
"Televizorul nu este recomandat gamerilor din cauza lag-ului foarte mare."

Eu stiam ca plasma nu are probleme cu timpul de raspuns. Pe multe modele, incepand cu 2010, am vazut stickere cu timp de raspuns 0.0001 ms.
Am citit cu uimire ca are un timp de raspuns de 75 ms.
Poate ne explica si noua cineva de unde incetineala asta...

#5
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,626
  • Înscris: 06.03.2005
Una este timpul de raspuns si alta lag-ul.
Timpul de raspuns este fel de refresh adica cat de repede afiseaza cadrele, lagul este intarzierea intre apartia semnalul si afisarea sa.Problema la acel model este lagul, adica imaginea este procesata si apare mai tarziu, cu 75ms mai tarziu.

Edited by FC72, 17 June 2013 - 10:12.


#6
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 06.12.2006
Multumesc de explicatie.
Totusi, ce super procesare se face de apare acest decalaj 75 ms?

#7
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Actualul soft cred ca este optimizat pt hexacore-ul de  pe modelele superioare. St-ul are un procesor dualcore mediatek si cred ca de aici diferentele. Pentru mine este o problema inexistenta. Pentru jucatori inraiti probabil este recomandat de la gt60 in sus sau st50 dar acesta are alte 'bube'.

#8
Lostboy

Lostboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 28.11.2006
Salutare Andrei. Pune, te rog, niște poze cu tv-ul. Vreau să văd detalii și cum se încadrează în cameră.
Ms. frumos.

#9
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
:) dupa ora de 10. Voi pune si graficele dinainte si dupa calibrare. O sa vedeti cat de bun este presetat true cinema. Asta aviz celor care cred ca thx e mare șmecherie.

Attached File  20130608_180126.jpg   85.53K   239 downloads
Am gasit ceva in telefon..

#10
Lostboy

Lostboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 28.11.2006
Ms. frumos Andrei. Să-l stăpânești sănătos. I l-am arătat soției. Posted Image

Edited by Lostboy, 21 June 2013 - 15:09.


#11
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Cu mare placere Posted Image

Edited by AndreiNR, 21 June 2013 - 16:00.


#12
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Graficele inainte si dupa calibrarea 50st60e. Televizorul nu cred sa aiba mai mult de 100 de ore si din cate am citit modelele de anul acesta se "aseaza" dupa cateva sute de ore bune. Contrastul obtinut la o val de luminare absoluta de putin peste 100cd/m2  de peste 35000/1 este excelent si datorita negrului masurat de 0.003(0.007 masurat la st50). Poate fi calibrat lejer la 120cd/m2 cat este standarul thx(desi prea luminos pentru ochii mei) si atunci valoarea contrastului ar depasi lejer 40000/1. :)
Saturatiile nu sunt tocmai pefecte in special verde si cyan dar cred ca se pot obtine rezultate mai bune.
A se observa si cat de "bine" sta acest televizor presetat in modul true-cinema. Attached File  st60-CIE.jpg   53.01K   78 downloadsAttached File  st60-defaultgrafic.jpg   89.91K   67 downloadsAttached File  st60-gamma.jpg   59.37K   64 downloadsAttached File  st60-grafic.jpg   89.97K   60 downloads[attachment=1176081:st60-wb.

Attached Files



#13
cypris

cypris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 31.01.2009
Cum e playerul la ST60? Iti reda orice video ii dai sau mai are unele scapari?

#14
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Pana acum tot.  Nu am verificat ce m-ai întrebat tu. Eu oricum folosesc bluray player-ul la redarea filmelor de pe un hdd extern.  Dar si prin dlna si de pe hard a rulat tot.

#15
Lostboy

Lostboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 28.11.2006
Salutare. Acum că a trecut ceva timp, ce ai avea să-i reproșezi?

#16
Lostboy

Lostboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 28.11.2006
Scuze de post dublu, nu mai pot edita.
Am 2 întrebări:
1. De unde ai cumpărat TV-ul?
2. Are rost să cumpăr de la Mezamir (momentan are cel mai bun preț - 4500 lei + 3 ani garanție)?
Ms. frumos.

#17
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Salut! Da am de reprosat un singur lucru. O usoara tenta rosiatica in centru vizibila doar pe teste gri sau f putin daca vad un film alb-negru. Nu o poate prinde aparatul de fotografiat dar ochiul da. In continut normal nu este vizibila. Televizorul are in jur de 300 de ore de functionare si pare sa se mai diminueze aceasta problema de uniformitate. In rest televizorul este superb..
Cateva poze cu lumina ambientala. Cea mov nu e recomandata vizionarii,decat cea de 6500 k pe care am obtinut-o cu un neon aqua sky de la philips, dar e de efect..Posted Image Pozele sunt facute cu s3 si nu arata bine deloc..
Eu nu as cumpara de la mezamir avand in vedere discutiile care au fost dar nu am avut nicio tangenta cu ei. Decizia iti apartine.
Eu am achizitionat un Panasonoc 50st50 de la altex. A fost o superoferta pe care pur si simplu nu o pteam rata. 3499ron. Desi stiam de problema cu dungile verticale am sperat ca nu o sa le vad. Dar m-au deranjat. Asa ca la aproape 3 luni am facut scrisorici la Panasonic si Altex, bine documentate cu poze cu televizorul si link-uri de pe forumuri de specialitate, in care le-am spus clar ca aceasta probema e una de proiectare si sa nu ma frece prin service-uri, si mi l-au schimbat cu un 50ST60. Deci pot spune ca am dat 3500 pe un st60. Altex si Panasonic s-au comportat ireprosabil la faza asta!
Am mai avut un Panasonic g20 luat de la avstore si nu am avut probleme cu ei asa ca pe ei pot sa-i rcomand.

Attached Files


Edited by AndreiNR, 02 September 2013 - 12:58.


#18
Lostboy

Lostboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 28.11.2006
Ms. frumos Andrei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate