Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Geam termopan - cateva intrebari

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Ozone

Ozone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.04.2006
1) Am geamuri termopane instalate acum ceva vreme, prin 2000, de 2-3 ani am senzatia ca ele nu mai faca fata dpv al izolarii fonice si al protectiei termice, e posibil (inevitabil) ca in timp calitatea lucrarilor/materialului sa scada semnificativ? Sau fenomenul tine doar de incalzirea globala si aglomeratia urbana? Posted Image
2) Ce pot sa fac, sa repar ceva la ele (izolatie, sa adaug o folie de protectie etc) sau sa instalez altele?
3) Se pot instala alte geamuri de termopan fara sa inlocuiesc rama geamului termopan instalat initial?
Merci anticipat de raspuns.

#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Mai regleaza feroneria, poate nu se mai inchid bine.

#3
codroot67

codroot67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 21.02.2007
mai multe detalii,
materialul nu se poate modifica in timp
atata doar ca ele nu se mai inchid pe garniturile existente cea ce necesita mici reglaj

sticla se poate schimba de orice firma de termopane,dar daca vrei sa schimbi sticla cu tot cu rama ai nevoie de o firma care sa lucreze cu accelasi tip de profil

Edited by codroot67, 15 June 2013 - 19:26.


#4
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
Se schimba garniturile si se regleaza feroneria, apoi sunt ca si noi.

#5
Ozone

Ozone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.04.2006
Presupunand ca am reglat feroneria si totusi vreau o calitate mai buna a izolarii fonice si termice a geamului termopan existent, care ar fi  recomandarea dvs? Ce se poate 'adauga', ce are sens,ce e mai eficient: rolete, folii de protectie solara, rulouri exterioare, geamuri fumurii sau orice altceva (sau mix) care sa aduca un plus semnificativ? E atat de mult material despre geamuri termopane incat ar trebui sa petrec multe ore ca sa asimilez informatia si maine sunt anuntate 33 de grade, am aer conditionat dar n-as vrea sa il folosesc decat ca solutie de rezerva...

#6
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
apropo de termopan, geam pus in 2008 s- a curbat profilul, vezi cum intra lumina pe langa izolatia de cauciuc
pacat ca mi-am dat seama dupa o luna de iarna, nu stiam de unde vine frigu din siberia

Noaptea aud cum pocneste geamul

Edited by opop, 15 June 2013 - 20:34.


#7
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Daca vorbim de acelasi lucru poti inlocui chederele .

#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 opop, on 15 iunie 2013 - 20:32, said:

Noaptea aud cum pocneste geamul

Aia e de la

[ http://www.how-to-draw-cartoons-online.com/image-files/cartoon_ghost.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
codroot67

codroot67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 21.02.2007

 opop, on 15 iunie 2013 - 20:32, said:

apropo de termopan, geam pus in 2008 s- a curbat profilul, vezi cum intra lumina pe langa izolatia de cauciuc
pacat ca mi-am dat seama dupa o luna de iarna, nu stiam de unde vine frigu din siberia

Noaptea aud cum pocneste geamul
asta inseamna ca nu au in interior armatura metalica(plasticul nu are memorie si nu isi mai revine daca se deformeaza si atunci se monteza in interior o armatura metalica in forma de u pentru ca sa nu apara deformari)sau nu sunt puse toate blocajele pe tocul de la geam

Edited by codroot67, 15 June 2013 - 21:45.


#10
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Cred ca 50% din tamplaria de pvc montata pana la ora actuala, canaturile adica ferestre si usi au armatura intrerupta in zona cremonului sau broastei. Tot din categoria asta sunt si cele unde armatura este gen profil metalic pentru rigips.

#11
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

 beku111, on 15 iunie 2013 - 20:52, said:

Daca vorbim de acelasi lucru poti inlocui chederele .
pai chederele nu au nimic
am luat niste banda izolatoare ceva mai de calitate de la selgros, e ingusta si destul de deasa, am lipit pe cadru, situatia s-a inmbunatatit cu muuult

 codroot67, on 15 iunie 2013 - 21:43, said:

asta inseamna ca nu au in interior armatura metalica(plasticul nu are memorie si nu isi mai revine daca se deformeaza si atunci se monteza in interior o armatura metalica in forma de u pentru ca sa nu apara deformari)sau nu sunt puse toate blocajele pe tocul de la geam
nu prea inteleg ce zici tu aici, dar ma intreb, daca in ~5 ani a inceput sa intre lumina, pana unde se ajunge ?

 Ion_de_la_Raion, on 15 iunie 2013 - 21:20, said:


Aia e de la

[ http://www.how-to-draw-cartoons-online.com/image-files/cartoon_ghost.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

:lol: dar e departe, e ca si mobila care mai pocneste...

#12
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Sunt suficiente si 6 luni ca sa nu mai calce bine garniturile, de vina fiind calarea facuta de Dorei care nu stiu nici sa se stearga la fund si armarea profilelor facuta de verii alora mentionati mai sus, plus montajul feroneriei la misto.

Daca era sa fotografiez tamplarii cu defecte dublam timpul de lucru si ocupam sute de giga cu poze.

#13
codroot67

codroot67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 21.02.2007
Attached File  streamline.gif   12.18K   115 downloads cea ce e marcat cu rosu e armatura metalica





acela e blocajul ce se monteaza pe tocul geamului

Attached Files



#14
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
cam asa e la mine

la balamale n-am facut foto

Attached Files


Edited by opop, 16 June 2013 - 18:52.


#15
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Cam scurta la izmene garnitura de jos, poza 1.

Reglajul ferestrei se face din suruburile balamalelor, cat preseaza pe garnituri ai alte suruburi, la bumbii feroneriei si balamale. In anumite cazuri, dese dupa cum am vazut, va trebui sa scoti baghetele si sa recalezi geamul.

Cauta si tu un Dorel mai spalat si cu ceva calificare sa vina dupa program, contracost si sa regleze belele. Nu mori de 20-50 lei odata la 3-5 ani pentru un reglaj si verificat.


#16
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Pff, e ca si cum m-ai pune sa-ti caut piatra pretioasa dintr-u camion de imitatii.... habar nu am de nimeni, ce ar trebui sa-i spun ?
repet, am rezolvat cu banda izolatoare pe unde intra lumina

Edited by opop, 16 June 2013 - 20:05.


#17
codroot67

codroot67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 21.02.2007

 opop, on 16 iunie 2013 - 20:03, said:

Pff, e ca si cum m-ai pune sa-ti caut piatra pretioasa dintr-u camion de imitatii.... habar nu am de nimeni, ce ar trebui sa-i spun ?
repet, am rezolvat cu banda izolatoare pe unde intra lumina
garnitura ai putea gasi la orice termopanist care face fereste
o metoda de reglaj ar fi cam asa
apropie fereastra fara sa rotesti de maner apoi aseaza degetele   linga  zona de contact geam cu toc si vezi daca in momentul rotiri de maner se apropie fereasta de toc adica daca se preseaza garnitura pe toc daca nu se preseaza atunci trebuie verificat daca feroneria agata destul pe blocatorul situat pe toc, in functie de sistem se face reglajul
sau mai bine uitate pe piesele de pe toc daca se vad urme de frecare ,daca nu se vad atunci la inchidere nu mai exista contact intre feroneria de pe fereastra si blocajele de pe geam

Edited by codroot67, 16 June 2013 - 20:41.


#18
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 codroot67, on 16 iunie 2013 - 20:38, said:

garnitura ai putea gasi la orice termopanist care face fereste
o metoda de reglaj ar fi cam asa
apropie fereastra fara sa rotesti de maner apoi aseaza degetele   linga  zona de contact geam cu toc si vezi daca in momentul rotiri de maner se apropie fereasta de toc adica daca se preseaza garnitura pe toc
daca nu se preseaza atunci trebuie verificat daca feroneria agata destul pe blocatorul situat pe toc, in functie de sistem se face reglajul
sau mai bine uitate pe piesele de pe toc daca se vad urme de frecare ,daca nu se vad atunci la inchidere nu mai exista contact intre feroneria de pe fereastra si blocajele de pe geam
Poate folosi metoda foii de hartie...o coala de A4.
Cel mai bine este sa schimbe sticla cu un pachet de 3 foi de sticla de grosimi diferite si incarcate cu argon, insa e putin probabil ca tamplaria lui sa permita un termopan mai gros de 24 mm.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate