Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Aurie de Bacau

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#37
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

View Postmeganedoi, on 24 iulie 2013 - 13:16, said:

Fara rezultat incursiunea mea in magazinul de seminte. STOC ZERO
Cine are sau poate cumpara ca sa imi trimita si mie?
Trimit bani pentru seminte+transport si multe multumiri Posted Image
Vezi ca au asta  http://roseeds.ro/in...product_id=1222 .Eu am luat 200g(dau si varsata/vrac) si a produs mult peste cele 400g de Aurie puse anul trecut.Lasa-mi un tel daca vrei si Sambata,cand ma intorc de la mosie iti arat tecile,sa vezi daca te aranjeaza.

#38
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Prin incursiunea mea prin piata,astazi am gasit fasole Aurie de Bacau.
Plic 50g=6 lei
1kg vrac = 65 lei
Daca pot ajuta pe cineva,cu cea mai mare placere

#39
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu vreau te rog 400g daca se poate. sa imi dai un cont in care sa iti depun banii (pe pm)

#40
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Am uitat sa specific ca magazinul unde are fasole vrac mai este deschis luni,marti si miercuri (sambata si duminica -inchis).Doamna de acolo pleaca in concediu

#41
myosotish

myosotish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 11.03.2010

View PostRodicaBc, on 26 iulie 2013 - 14:06, said:

Prin incursiunea mea prin piata,astazi am gasit fasole Aurie de Bacau.
Plic 50g=6 lei
1kg vrac = 65 lei
Daca pot ajuta pe cineva,cu cea mai mare placere
Bun pretul fata de ce am luat eu.

#42
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
In sfarsit! Posted Image
Cu ajutorul esential al Rodicai (trimis samanta [multumesc inca odata Rodica Posted Image ]) am reusit sa insamantez Aurica romana Posted Image, acum 2 zile.

Poate ca este deja tarziu... ori poate ca semanarea este facuta in timp... nu stiu... depinde si de vreme, de cat de calada sau rece va fi toamana etc.
Ramane sa urmaresc evolutia ei si revin cu detalii.

Spor pe ogor

Edited by meganedoi, 03 August 2013 - 13:54.


#43
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
o vei uda? ma bate si pe mine gandul sa pun pe-un gard unde o sa si pot uda, sa vad maine cum defrisez zona aia.

Multumim Doina pt.ajutor!

#44
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Pana germineaza si se infige bine in radacini ii dau apa in fiecare zi, doar atata cat sa se mentina pamantul reavan.

Acum o saptamana am insamantat ~1 kg de boabe de mazare, iar acum a rasarit si se disting randurile foarte usor. Avand in vedere ca primele doua zile din saptamana (Luni-Marti) au fost caniculare mi-a fost teama sa nu se fi fiert. Dar a fost ok. Lor le-am data chiar multa apa... pana la saturatie... seara.

#45
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna seara all forumisti! Sarut mainile muncite, doamnelor!
,,Dar din dar se face rai''!!!
Astazi am primit si eu personal, de la megane 243 de seminte (numai un om batran si fara minte putea sa le numere, ala sunt eu) de ,,Auria de Bacau''.
Sarutam cu cel mai mare respect mainile tale Rodica!!! Sa gasesti numai bine in drumurile tale, pe masura sufletului mare care il ai!
Azi nu am avut cand, maine lucrez, dar luni pun si eu vreo 25-30 de cuiburi. Infiintez mini cultura, sub sarma sustinuta de spalieri, unde am avut castraveti in gradina. Iorgu va avea mare grija si va sigur ca va tin prin informatiile mele, prezenti aici in gardinuta mea. Voi sunteti mereu aici alaturi de plantele mele (voastre). Sigur voi reusi!
Tehnologia imi este cunoscuta, si o voi respecta la secunda si mm., datorita postarilor competente ale colegilor nostri trestie si parintele, carora le multumesc din ,, tot sufletelul meu''.
Timpul, sunt sigur ca va tine cu mine si cu voi, datorita faptului ca noi punem foarte mult suflet si timp, in ceea ce facem in gradina.
Rasarire, inflorire si fructificare, pe masura efortului depus, va doresc din toata inima!

#46
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postanknic, on 03 august 2013 - 19:43, said:

o vei uda? ma bate si pe mine gandul sa pun pe-un gard unde o sa si pot uda, sa vad maine cum defrisez zona aia.

Multumim Doina pt.ajutor!

multumim Rodica! sunt cam praf :)

#47
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Cu multa placere! Nu am facut nimic altceva decat sa ajut ,asa cum faceti si voi toti.

Acum,in legatura cu fasolea (din observatiile mele),pentru ca eu am pus-o pe araci din sipca de lemn,pe masura ce s-a ingreunat de rod a inceput sa alunece de pe sipca si practic este foarte greu sa o ridici la loc.Nu puneti mai mult de 3 boabe la cuib.Cu cat sunt mai multe boabe la cuib ,cu atat va va fi mai greu sa o culegeti,ca sa nu mai spun de sustinere.

Sa va bucurati de recolte mari!Posted Image

#48
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Post1orgu, on 03 august 2013 - 21:30, said:


Tehnologia imi este cunoscuta, si o voi respecta la secunda si mm.


Iorgule, ar trebui sa-i faci minim 3 ciupiri ale varfului de crestere la cultura de toamna, nu 2 ca la cea de primavara.
Practic rupi varfurile de crestere de cate ori poti dupa data de 25 septembrie, pentru ca florile care vor aparea dupa acea data nu prea mai au sanse sa ajunga pastai, daca tinem cont ca in zona ta prima bruma cade in jur de 10 octombrie.

#49
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna de dimineata al forumisti! Sarut mainile muncite, Doamnelor!
Initial vroiam sa seman ,,auria'' in solar. Dar...rosiile sunt pline de rod in continuare, in ciuda faptului ca le culeg mereu.
Optez pentru semanarea in gradina unde au fost castravetii. Am facilitatea ca o pot palisa pe atele ramase legate de sarma dintre spalieri.
Am doua nelamuriri:
- inainte sa pregatesc locul respectiv, pot sa fertilizez cu ceva npk? Am disponibil 19/19/19. Am si o pungulila de 2 kg. de azot. Cam in ce cantitate sa dau pe fasia de teren respectiva. Binenteles ca le inglobez in solul pe care il maruntesc pana il fac malai.
- am araci din fier beton striat, de 10mm. in diametru. Au 2m. inaltime. Este recomandat sa dau plecarea plantelor pe acestia? Cand ajunge in varful aracilor, prelungesc legandu-ma de ata de palisare. Inatimea de la sol pana la sarma de sustinere, este cam de vreo 2,20m. Cand finalizeaza aceasta inaltime, o dirijez pe laterale in lungimea sarmei.

trestie
Am facut postarea in timp ce postai si tu. Ma comformez ca de obicei.

Edited by 1orgu, 04 August 2013 - 08:20.


#50
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
!orgu,am citit intr-un articol ca e bine sa se evite cultivarea fasolei dupa castraveti pentru ca acestia din urma pot transmite boli fungice si criptogamice.
Eu cred ca pe aracul din fier o sa alunece ca pe derdelus,dar poti incerca.

uite un articol
http://www.gradinade...-in-gradina.php

#51
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Este cam singura fasie de teren liber, pe care o mai am in gradina.
In legatura cu aracii, te asigur ca stritiile pe care le au ,fac fixarea plantei ca si o sudura. Sa vreau sa o misc in sus sau in jos si este imposibil!
Referitor la castraveti, sunt sigur ca ai dreptate, dar cand i-am eliminat erau sanatosi. Am renuntat la ei, cu toate ca erau plini de rod, fiinda am pus prea multi. Vreo 50 de cuiburi. S-au prins toti. Au fructificat foarte mult. Am consumat, am conservat, am valorificat, dar cand pretul ajunsese la 50 de bani/kg. i-am eliminat.
Singura mea indoiala, este aceea ca ,,auria'' va fi expusa direct razelor solare. Adica nu au nici un fel de protectie naturala, in stanga sau dreapta lor.
O fi bine , o fi rau?
Dar pana cand nu incercam, nu aflam niciodata. Foarte edificator link-ul pe care l-ai postat!
Oricum trebuie sa ne formam o parere pentru culturile viitoare. Si cum totul are un inceput, eu maine trec linia de start si voi alerga, alerga, alerga.
Sigur cu folos!

#52
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Eu stiu ca fasolea si mazarea nu se fertilizeaza (azot). Nu stiu unde am citit sau cine mi-a spus. Incerc sa aflu din alte surse.

Spor pe ogor

LE: aiciscrie ca se fertilizeaza inclusiv cu azot (30-50 kg/ha)
Oare cum este? Posted Image

Edited by meganedoi, 04 August 2013 - 11:59.


#53
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
@Megane:
daca nu ne lamurim pe net, cautam ce scrie 'la carte'!
D-na Ciofu zice asa:
Fasolea pastai reactioneaza bine la fertilizarile cu fosfor si potasiu. Pe solurile sarace se recomanda aplicarea ingrasamintelor cu azot in primele faze de vegetatie, la inflorit si in perioada legarii pastailor.
Sper sa ajute!
In privinta perioadei optime de semanat pentru cultura a 2-a, pentru zona de sud, s-a incheiat pe 20.07...deci sunteti cam cu doua saptamani intarziere...asa ca luati aminte la sfaturile ce  le-a dat Trestie...cu carnitul varfurilor...ori bagati la solar!
:-)

Edited by subway_guru, 04 August 2013 - 18:20.


#54
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Multumiri pentru lamuriri subway-guru. Este super clar. :)
Stim ca-i tarziu. Unele evenimente neprevazute ne-au intarziat putintel. Dar, cu ajutorul tau, al lui trestie si al altor colegi saritori vom gasi solutii pentru a pune in mancarica macar o mana de aurica. :)
Spor pe ogor

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate