Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Aurie de Bacau

- - - - -
  • Please log in to reply
142 replies to this topic

#1
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna de ziua,  all forumisti! Sarut mainile muncite, Doamnelor!
Inainte sa deschid acest subiect, am citit tot ce s-a scris despre fasole. Dar ,,Auria de Bacau'', era mentionata doar in vreo doua fraze.
Am inceput sa culeg, pentru consum si valorificare rosiile din solar. Au ajuns la maturitate si am cea mai mare satisfactie ca am reusit in aceasta cultura si asta datorita in cea mai mare masura, colegilor si prietenilor de pe ,,aria legumicola''!
Doresc sa infiintez cultura II-a, cu fasole ,,Aurie de Bacau''. Adica in locul rosiilor.
In afara unor informatii foarte vagi, nu prea stiu nimic despre aceasta leguma.
Care este perioada optima de infiintare a unei culturi care sa preceada rosiile? Mai pot prinde,, trenul''?
De unde pot achizitiona seminte certificate? Sau un furnizor corect in oferta, referitoare la calitatea semintelor.
Ca si lucrari de intretinere, sunt sigur ca acestea le voi insusi pe parcurs, odata cu demararea culturii.
Grija si lucrarile de intretinere pe care le-am facut rosiilor, se va canaliza pe cultura de Aurie de Bacau.
Mentionez ca nu am ca linie de sosire, valorificarea mini recoltei obtinute.
Am deschis acest topic, la sugestia mai multor colegi, interesati deasemenea in aceasta cultura.
Toate sugestiile, sfaturile, informatiile, experientele sunt bine venite. Nu minimalizez nici o parere!
Haideti colegilor sa ajungem la culesul pastailor acestei legume, deosebit de gustoasa!
Stiu ca se poate si noi suntem capabili!!!

#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Asa...
Si noi ce "castigam"?
Ne dai macar o plasa de pàstài FARA ATE???Si fragede ca la bunica?

Edited by BodCasa, 15 June 2013 - 17:27.


#3
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Fratioare ca sa putem sa o gustam, intai trebuie sa o culegem.
Ca sa o culegem, trebuie sa o crestem si intretine corespunzator.
Ca sa avem ce creste, este obligatoriu sa o semanam.
Ca sa o semanam trebuie sa o avem si sa stim cum.
Ca sa o avem si sa stim cum, trebuiesc informatii.
Ca sa avem informatii trebuie sa postam on.
Eu sunt de parere ca in momentul, cand ne facem cunoscuta experienta, acumulata intr-un anumit domeniu, vom primii la randul nostru, echivalentul inzecit!
Si dupa aceea ,,dar din dar se face Rai''!

#4
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Bine zici!

#5
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Nene 1orgule, baga si matale un goagal, cumperi semintele si...noroc bun!
Daca nu gasesti Auria, poti folosi echivalentul italienesc...Meraviglia di Venezia...

Edited by subway_guru, 15 June 2013 - 20:54.


#6
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
Inca asteptam.......

#7
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Gurule,
Viata, voi, ritmurile actuale ale societatii de consum, nisipul din clepsidra vietii mele si multe, multe altele, ma obliga sa merg pe certitudini.
Tu cunosti foarte bine, drumurile, etapele, zbaterile, esecurile, realizarile mele, din ultimile 6 (sase) luni. Finalul se preconizeaza a fi unul foarte satisfacator. Iorgu are un singur deziderat: ori totul. ori nimic. Sau mai pe intelesul modului de gandire al unui om trecut prin viata asta dura: ori bine, ori deloc.
Nu am veleitatile necesare sa testez soiuri de provenienta straine. M-as incurca in alea,alea.
Iorgu vrea ,,Aurie de Bacau''!!!
Si va avea in solar!
Ma asteptam din partea ta sa-mi dai niste raspunsuri punctuale, referitor la intrebarile mele.
Cu riscul de a ma repeta in afirmatii, te asigur, ca sunt foarte pragmatic.
Am gasit oferte de seminte, am vizionat multe clipuri referitoare la dorinta mea, in momentul de fata.
Stii cum are Iorgu solarul plin de rosii din care consuma si valorifica?
Stii cum are Iorgu bani sa cumpre cele necesare in momentul actual, pentru bunul mers al culturilor infiintate de el?
A urmat ad literam, sfaturile colegilor, colegelor, prietenilor, binevoitorilor, care posteaza aproape zilnic si imi raspund la tel.
Am inceput cu producerea de rasaduri. Am avut beneficii. Continui cu valorificarea rosiilor. Am prea multe pentru consum. Voi avea beneficii. Azi am valorificat vreo 28 de kg. de castraveti. Cu 1,5 lei kg. Nu este mult. Dar satisfactia este enorma! Si deabia au intrat pe rod. Toate legumele sunt date direct din solar sau gradina.
Poate am fost cam prea explict.
Dar vreau si cred ca pot sa obtin date rferitoare la ,,Auria de Bacau''!
Azi este sambata si prieteni nostri intra mai rar pe forum. Retine ce tasteaza Iorgu acum: Peste o saptamana avem foarte, foarte multe informatii la acesta ,,fasolica''!
Hai colegilor, colegelor, prietenilor, sustineti-ma!

#8
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Pai...ce 'informatii' Doamne iarta-ma vrei mai mult decat de unde sa achizitionezi rapid ceva semincioare???
Daca maine faci rost de seminte, poimaine le semeni si in 7zile au rasarit...dupa care le dirijezi pe 'sfoara', astepti sa infloreasca si sa lege 'pastai late, grase si fara atze', culegi si te 'rejuisezi'...vezi ca 'nebunele' astea se catzara usor la 2,5-3m...
Fiind fasole 'aurie', zice singura cand trebuie culeasa...atunci cand pastaia trece de la 'verzuliu' la...auriu!
Simplu...ca bonjour!
Vorba multa...saracia omului!
Succesuri!

Edited by subway_guru, 15 June 2013 - 23:10.


#9
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Daca sunt off, imi cer scuze, dar nu mai pot rezista!
Suport cu inima deschisa toate consecintele care decurg din postarea urmatoare;
Gurule, am deschis si eu un topic referitor la ,,Auria de Bacau''.
Nu vreu asa-ti stric seara, dar postarile tale in acel subiect, sunt in totalitate neavenite.
Nu ai facut altceva, dacat urmarea trendului tau de neavenit si nedorit in postarile pe care le faci.
Ce urmaresti de fapt?
Sa ne dai informati certe si pe subiect, sau sa faci colegii sa nu mai intre pe topicul respectiv?
Stiu si eu ca se pun seminte in sol, se iriga se paliseaza si se culeg.
Dar prin postarea ta ai dat un fel de finish la subiectul respectiv.
Am primit prea multe ,,socuri'' din partea ta, pentru a te mai respecta ca user. Esti total neavenit prin sfaturile care le dai.
Tot ce am realizat in solar si gradina, am facut, urmand sfaturile celor care au unghiile pline de pamant. Cinste si onoare lor!
Tu cred ca urmaresti, sa-ti cresasca numarul de postari. Iorgu are pana in momentul de fata, 14 (patrusprezece) postari ale tale , in care ai, facut multe pagini sterile de polemica. In final ti-ai cerut scuze. Lasa-ne frate, pe noi, astia tarani ( nu tzarani, cum tastezi tu, incalcand regulamentul forumului), sa ne chinuim si sa reusim in ale noastre legume! Nu vrem asiatice, birmaneze, afro, australiene, arctice, sud americane. Daca dorim asa ceva, iti accesam topicul.
Dar nu te mai baga, in alte subiecte, care te depasesc!
Prin minima mea experienta in ale legumiculturii, te asigur , ca esti cu multe mii de ani, in urma lui Iorgu! Si asta datoita colegilor nostri, elevati, stilati, cunoscatori, postatori de informatii si sfaturi corecte!
Puteam sa fac aceasta postare in P.M.
Dar nu sunt genul de om, care isi ascunde respectul fata de ceea ce doreste si ceea ce primeste!
Parca luase-i o decizie? Ai revenit asupra ei?
Pacat!!!

Edited by scaiba, 17 June 2013 - 08:29.
Post mutat de pe "tomate", unde era la fel de off ca și aici...


#10
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Cu ce te-am suparat prietene???
Si ce 'sfaturi' nelalocul lor ti-am dat?
Despre fasolea Aurie de Bacau chiar te rog sa discutam pe topicul deschis de tine...probabil ca nu s-a inteles ce am vrut sa-ti spun...
Si te asigur ca am cultivat acel soi si am si eu 'unghiile negre' de la munca in gradina...si mai mult, doresc sa te asigur si sa te reasigur de toata stima si respectful meu pentru tot ce ai facut si ai realizat.

Edited by scaiba, 17 June 2013 - 08:29.
Post mutat de pe "tomate"


#11
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Nene 1orgule, m-ai acuzat de multe lucruri 'nedrepte' pe un alt topic, suparat fiind pt raspunsul meu anterior de aici...nu vreau sa intram intr-o disputa sterila si nici nu vreau sa 'recapitulez' ce ai zis matale si ce am zis eu, sau sa tragem linia si sa vedem cine a avut dreptate...nu e asta scopul meu...sa bag deshtu-n ochi cuiva...
Hai mai bine sa vedem ce si cum cu Auria in cultura a 2-a...
'Cartea' zice ca Auria e un soi semi-tarziu, cu o perioada de vegetatie de 65-70zile de la rasarit la prima pastaie...
La asta se adauga bineinteles macar 7zile de la semanat la rasarit...
Fiind un soi urcator cu crestere nedeterminata, are mare importanta si perioada de timp de la prima pastaie si pana la ultima...dar aici nu ma pot pronunta, nu am experianta necesara de gradinar in solar...aici te poti pronunta doar matale...avand in vedere ca la 10grade cresterea inceteaza...
Ca prima intrebare ramana una singura:
cand crezi ca poti elibera terenul de tomatele aflate pe acel loc pt infiintarea noii culturi?...ca sa poti sa-ti faci 'calendarul'...cand semeni, cand recoltezi prima mana si apoi pt cat timp...
Pt cultura in solar am gasit doar o singura 'data de referinta' , dar era vorba de fasolea oloaga, care are o perioada mult mai scurta decat fasolea urcatoare: 10-25.07 pt ciclul 2.
Ca o comparatie, pt cultura in camp deschis, perioada optima de semanat pt cultura a 2-a e 10-20.07 in zonele de campie...
Pt fasolea urcatoare se seamana pe randuri distantate la 90cm (probabil pt solar e utila schema cu 90-60-90 pe care ai luat-o atata la misto), cu o densitate de 20-30mii plante/ha, fie cu plantele echidistante pe rand, fie plantate in cuiburi de 2-3 seminte/cuib (eu evit intotdeauna plantarea la cuib, plantele sunt intotdeauna mai plapande decat cele plantate echidistant).
Adancimea de semanat 3-4cm, functie de natura terenului si temperatura solului, pt cultura a 2-a e preferabila adancimea mai mica...
Fertilizare faziala la inceputul infloririi NPK 2,5-5-3 (stiu ca si pe asta cand ti-am spus-o ai luat-o tot la misto, dar cred ca intre timp te-ai lamurit ce si cum).
Irigare suplimentara in perioada inflorit-legat pastai.
Productia estimata pt cultura succesiva e de cca. 4-5t/ha, spre deosebire de productia de 6-8t/ha pt fasolea pitica si 12-15t/ha pt fasolea urcatoare din cultura intaia in ogor...
Recoltarea pastailor se face dimineata sau seara la 2-3zile o data, deoarece pastaile se deshidrateaza f.f. usor.
La fasolea urcatoare maximul de productie se realizeaza la cca. 75-85zile de la rasarire (la cultura de toamna se adauga usor 2-3saptamani, din conditii de lumina si caldura...)
Pastrarea pastailor e posibila in stare proaspata la rece (max. 10grade) cel mult doua saptamani...
Fata de cele zise mai sus, ramane valabil ce ti-am spus deja...fa rost repede de semintele necesare si baga-le iute in pamant, esti deja contracronometru!
Alte intrebari???

P.S.
Ce se mai aude cu cultura aia de mazare 'de vara'???
Sau e tot un mare 'chix', doar asa ca sa ne dam mai rotunzi decat ce ne sfatuiesc 'gratis' gradinarii mai batrani?
Cu totala simpatie...si fara 'umori' lipsite de obiect real...

Edited by subway_guru, 17 June 2013 - 00:53.


#12
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
@1orgu
Auria de Bacau o cumperi de la Bacau. Am vorbit cu ing. horticol de la Universal Sem (Seminis) i sensul ca eu doresc sa pun Auria in ciclul 1 anul viitor si mi-a spus ca neaparat sa o achizitionez din toamna caci se da mult pe sub mana in primavara - cunostinte, clienti vechi, parteneri. Evident ca daca vrei sa iei aurie originala trebuie sa cauti la statiunea de la Bacau. Nu stiu cat de greu e de gasit acum. Succes

#13
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
macaz
Acum 25 minute, am primit p.m., de la o colega de pe acesta arie, care mi-a promis ca se intereseaza direct la Institutul de la Bacau.
Sunt foarte convins ca ma va ajuta. Asa trebuie sa fie relatiile dintre noi.
Cerem ajutor si primim!
Ni se cere ajutorul il oferim neconditionat!
gurule
Da, vezi ca se poate sa fi si on. Asa ceva am nevoie ca si informatii. Si nu numai eu!

#14
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Cum as face eu.
Un rand de rosii da, unul nu.
La radacina fiecarei rosii din randul ales pentru plantat fasole as pune cate 2-3 boabe de fasole in ultima decada a lui iunie. Avantajul ar fi ca fasolea nu mai trebuie palisata, ea urcandu-se pe vrejul de rosie.
Rosiile de pe celalalt rand le-as rari, una ramasa, doua taiate. Asta cand fasolea are 4-5 frunze adevarate pentru a nu o umbri, stiut fiind faptul ca fasolea are nevoie de intensitate luminoasa mare pentru a rodi.
In functie de cat de mare creste tufa de fasole, rosiile pe care s-au catarat tulpinile de fasole le-as taia sa nu concureze cu acestea. Asta undeva prin prima decada a lui august
Boabele de fasole le-as pune la inmuiat cu 24 de ore inainte de plantat intr-o galeata cu apa.
Cand fasolea are 60-70 de cm i-as rupe varful de crestere si inca odata cand ajunge la 150-160 de cm.

O fertilizezi cu gainat inainte cu o saptamana de ruperea prima data a varfului de crestere si inca odata la 2 saptamani. 1-2 tratamente cu Cropmax + un insecticid si un acaricid.
Fungicid dai doar daca e nevoie.
Productia e cam de 2-2,5 kg/m2.

Samanta originala gasesti la Unisem.

#15
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
trestie
Tentanta, varianta propusa de tine.
Sunt foarte motivat si hotarat, sa incerc. Semintele sunt sigur ca vor ajunge la mine in cel mai scurt interval de timp. Am si certitudinea calitatii lor!
Dar...am si cateva nelamuriri:
Pe partea stg. a solarelului meu, am cultivate 4 randuri cu tomate Prekos. Acestea au inceput sa-si schimbe culoarea in rosu. De ieri am inceput sa culeg, si acum cand m-am uitat la ele, foarte multe cred ca le voi culege in 2-3 zile. Primele doua randuri din margine,sunt cam toate cu varfurile ,,decapitate'' de Iorgu! Nu am stiut sa le copilesc si am rupt tot. Dar orice rau duce spre bine. Astea sunt cele mai incarcate cele care s-au maturizat cel mai repede. Cred ca ma ajuta acest lucru in implementarea acelei mini culturi de fasole ,,Aura de Bacau''. Acum vin cu intrebarile:
- ca si perioada de insamantare este ok. 25-30 iunie?
- cam in cate zile face are fasolea 4-5 frunze adevarate?
- plantele de tomate , pana in prima decada a lunii august, se vor epuiza ca rod. Daca fasolica se imbarliga pe tulpina lor, nu o traumatizez cand desfiintez cultura de rosii? Sau pot insamanta intre tomatele de pe rand. Astea au ca distanta intre ele 45-50cm.
- cam in cate zile atinge inaltimea de 60-70 cm. ? Asta ca sa fac acea fetilizare cu ,,guano'' cu o saptamana inainte de ruperea prima data a varfului de crestere.
- randurile actuale pe care am tomate sunt dispuse la 70cm. distanta, unul fata altul. Este suficient pentru fasolica, dupa ce desfiintez tomatele?
- pot mentine irigarea in acelasi sistem? Adica picurare?
- cam cata apa se le dau?
- si nu in ultimul rand, daca este necesar sa fac un tratament la rosii (pana acum am cam evitat, dar este perioada daunatorilor de orice fel), afecteaza negativ plantele de fasole?
Sunt insistent, pentru ca vreau intradevar sa am o cultura de ,,Aura de Bacau'', in solar. Si vreau sa prind epoca de semant.
Stiu ca se poate.Binenteles cu ajutorul vostru!
Voi incerca si voi reusii!!!

#16
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Post1orgu, on 17 iunie 2013 - 09:40, said:


- ca si perioada de insamantare este ok. 25-30 iunie?
Da, e bine, dar mai bine 20-25 iunie ca sa incepi culesul la sfarsitul lui august si nu la inceputul lui septembrie.

- cam in cate zile face are fasolea 4-5 frunze adevarate?
Cam in 25-30 de zile de la semanat

- plantele de tomate , pana in prima decada a lunii august, se vor epuiza ca rod. Daca fasolica se imbarliga pe tulpina lor, nu o traumatizez cand desfiintez cultura de rosii? Sau pot insamanta intre tomatele de pe rand. Astea au ca distanta intre ele 45-50cm.
Rosiile pe care s-au catarat vrejii de fasole doar le retezi, nu defrisezi decat odata cu fasolea in octombrie. Cele de pe randul pe care n-ai semanat fasole le defrisezi fara probleme.
- cam in cate zile atinge inaltimea de 60-70 cm. ? Asta ca sa fac acea fetilizare cu ,,guano'' cu o saptamana inainte de ruperea prima data a varfului de
crestere.
Cam in 30-35 de zile de la rasarire.
- randurile actuale pe care am tomate sunt dispuse la 70cm. distanta, unul fata altul. Este suficient pentru fasolica, dupa ce desfiintez tomatele?
Da, chiar foarte suficienta.

- pot mentine irigarea in acelasi sistem? Adica picurare?
Da, dar sa ai grija ca fasolea trebuie udata mai mult atunci cand infloreste si fructifica. Daca nu-i dai apa suficienta, avorteaza, mai afes ca-i foarte cald in august.
- cam cata apa se le dau?
- si nu in ultimul rand, daca este necesar sa fac un tratament la rosii (pana acum am cam evitat, dar este perioada daunatorilor de orice fel), afecteaza negativ plantele de fasole?
Nu, nu o afecteaza, daca nu dublezi sau triplezi doza care e recomandata de producator, cum ai facut cu cropmaxul.

Sunt insistent, pentru ca vreau intradevar sa am o cultura de ,,Aura de Bacau'', in solar. Si vreau sa prind epoca de semant.
Stiu ca se poate.Binenteles cu ajutorul vostru!
Voi incerca si voi reusii!!!

Multa bafta!

#17
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Nene 1orgule, la treaba cu rosiile de care zice trestie-de-balta cred ca lasi fasolea sa se urce pe vrejul rosiei care la randul lui e deja palisat. Cand fasolea a dat bine suprimi rosia, nu mai stai sa desfaci fasolea de pe vrejul rosiei, nici nu prea ai avea cum, cred eu.... Rosia oricum atunci ar fi doar tulpina, daca mai are ceva frunze o defoliezi complet.Oricum eu as scoate frunzele alea pentru ca sunt materie prima pentru bazdaganii, recte ceva ciumperci...Vrejul se usuca, matale aduni fasolea si la toamna scoti tot si eventual arzi...

Eu nu prea fac d'astea cu fasole, pun alte alea printre rosii, telina, praz, mai tarziu varzoase gen gulii sau brocoli, busuioc, etc...Intamplator insa anul trecut am avut niste fasole catarataore pe un rand la marginea rosiilor si dupa ce au epizat amaraciunile alea de araci s-au mutat spre rosii...si nu prea am avut probleme cu ele, au stat bine merci pana la ger, nici n-am apucat sa le scot, am curatat totul primavara.

Alta idee pt fasolea urcatoare e porumbul , mai ales prin camp sau in gradina cand nu ai araci samd... mai si protejeaza putin fasolea, ofera si un suport ok, ai si porumb de fiert ai si arac si la toamna in "compostor" sau cenusa....

Sper sa nu fi batut campii cu gratie prea mult, eu iti zisei ce am "patit" eu si cum am inteles ideea lui trestie... Daca e greseala o sa ne zica el , treaba noastra sa incercam, cu cat utilizam spatiul mai intelept cu atat mai bine pt noi .

#18
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
trestie
parintele
Intradevar, niste sfaturi si sugestii, pertinente, direct pe subiect.
Nu sunt habotnic sa speculez la maxim fiecare cm. ba din contra, am constatat ca este bine sa efectuezi lucrarile de intretinere cat mai destresat si lejer.
Este o curiozitate personala. Si daca am reusit in cultura de tomate si toate celelalte care le-am infiintat, respectant la sange informatiile primite, sunt sigur ca reusesc si cu ,,Auria de Bacau''. Chiar imi place foarte mult atat ca planta cataratoare cat si pentru gustul care il are.
Voi posta toate etapele parcurse, binenteles cu imaginile de rigoare.
Intrebari vor ma fi, dar sunt sigur ca si raspunsuri.
Toate cele bune sa fie cu voi!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate